Race Results for
Stone Henge Pojoaque
Sante Fe, NM
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albert Senft   Albuquerque, NM 32168  207 Colavita
2 Tarik Saleh   Los Alamos, NM 106920  212 
3 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000  110 Colavita NM
4 Colfax Reed     421 
5 Mark Thompson   Albuquerque, NM 333732  211 High Desert Bicycles Team
6 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  High Desert Bicycles
7 Brad Carvey   Albuquerque, NM 235878  506 Team Cross

Men - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake McGee   Albuquerque, NM 328722  30 

Men - Jnr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  12 High Desert bicycles
2 Ryan Tenorio   Corrales, NM 303843  CCPS
3 Logan Colfax     10 

Men - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Olivarez   Albuquerque 353886  88 Get Out!

Men - Jnr - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 joshua Squires   Santa Fe, NM 354332  31 Team Cross

Men - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Fredrickson   Albuquerque, NM 149575  204 UNM

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brown   Durango, CO 5171  116 Trek
2 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
3 Andrew Templeton (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
4 John Verheul   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
5 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  107 Cafe Guiseppe
6 Alex Leonard   Flagstaff, AZ 253218  313 Bikeworks
7 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 
8 Thomas Jones (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 101818  105 Nob Hill Velo
9 Tim Wetherill (2 - Cat3)   Santa Fe, NM 37847  101 
10 Casey Cook   Edgewood, NM 7636  301 Bicycle Company
11 Scott Spangler (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 259921  429 Bikeworks
12 John Caskey     434 Bikeworks

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000  110 Colavita NM
2 Parmendes Orpinel   Los Lunas, NM 264696  321 Get Out NM
3 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
4 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413  322 Guiles Syndicate
5 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM
6 Ted Stearns   Albuquerque, NM 33901  317 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Mitchel     440 
2 Stan Shielizenshi     442 
3 Diego-Alonso Garcia   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo
4 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
5 Johnathon Schreiner   Albuquerque, NM 360430  407 Giuseppe
6 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
7 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420  401 Team Cross
8 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
9 Benjamin Welch   Albuquerque, NM 301214  403 Team Cross (TCNM)
10 Joe Ehasz   Albuquerque, NM 271547  438 Sports Systems
11 Scott Valedez     602 
12 Joshua Squires   Santa Fe, NM 354332  31 Team Cross
13 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
14 Sean Barry     439 
15 Brent Matteson   Corvallis, OR 244714  441 
16 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
17 Daniel Fredrickson   Albuquerque, NM 149575  204 UNM
18 Colfax Reed     421 
19 Chris Bettis     422 
20 Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 
21 Joe Beman   Albuquerque, NM 285395  414 
22 Vidas Enck     418 

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 
2 Greg McGee (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 116118  209 
3 Scott Valdez     602 
4 Benamin Welch   Albuquerque, NM 301214  403 Team Cross (TCNM)
5 Andy Drescher   Albuquerque, NM 300407  430 

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita NM
2 Tim Wetherill (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 37847  101 
3 Patrick Morrissey   Boulder, CO 25167  809 Team Cross (TCNM)
4 Travis Oliger   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
5 Joe Ehasz (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 271547  438 Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
7 Bryan Templeton (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 360837  435 Team Cross (TCNM)

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
2 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
3 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Kickstand
4 Steve Lamont   Durango, CO 20229  513 DWC
5 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666  505 Nob HIll Velo
6 Michaels Gilb (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 49410  514 High Desert Bicycles
7 Brad Carvey   Albuquerque, NM 235878  506 Team Name
8 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855  507 TNP.com

Women - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Fortin   Albuquerque, NM 332772  27 
2 Hayden Colfax     

Women - Jnr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Fortin   Albuquerque, NM 309033  19 Goatheads

Women - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax     

Women - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM 258226  713 UNM

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn   Durango, CO 333302  717 No Tubes
2 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 Olev Rapido / The Kickstand
3 Sallie Enck     705 
4 Rachel Chavez     706 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  717 No Tubes
2 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out!
3 Tamya Bettis   Albuquerque, NM 279739  708 Sports Systems
4 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 The Kickstand/Olev Rapido
5 Tove Shere (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM
6 Pamala Archer     719 

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661  710 Colavita NM
2 Sandra Morrissey (1 - Cat4)   Boulder, CO 286505  712 Team Cross
3 Anne Keener   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoSierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee