Race Results for
Blythewood Omnium, Presented by Cobblestone Park
Blythewood, SC, SC
(Event Information)
Individual Time Trial on 03/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Wynn   Asheville, NC06:15.4 249535  477 DIY music p/b AYC
2 Stephen Ridley   Columbia, SC06:32.2 281561  478 Forest Acres Cycling Team
3 Luke Thompson   Columbia, SC06:52.0 296881  485 Forest Acres Cycling Team
4 Weston Coker   Columbia, SC07:03.7 294466  483 Forest Acres Cycling Team
5 Jordan Marhanka   Pickens, SC07:12.6 293467  479 Les Amis Jr. Development Team
6 William McAdams   Columbia, SC07:16.4 331802  481 FACT Forest Acres Cycling Team
7 Austin Karp   Guyton, GA07:36.7 277578  475 OSP/Savannah Wheelmen
8 Samuel Kophazi   Fortmill, SC07:37.2 290260  486 Carolina Break
9 Daniel Monteith   Columbia, SC07:56.0 331994  480 Forest Acres Cycling Team FACT
10 Nik Reinke   07:58.9  484 Rock Hill Bicycle Club
11 Kevin Hires   Black Creek, GA07:59.9 324672  482 OSP / Savannah Wheelmen
12 DAWSON ASKEW   Fountain Inn, SC09:00.2 287078  476 Les Amis Junior Development Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Fowler   Boone, NC05:56.7 108975  207 Robinson/Roadfish
2 James Hyatt Jr   Irmo, SC06:04.7 155349  204 Harrell's Bicycle World
3 Mitchell Askew   Roswell, GA06:05.8 188316  202 Savannah Wheelmen OSP
4 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC06:14.2 110326  206 Outspokin' Bicycles
5 Jae Bowen   Gaffney, SC06:15.5 279576  200 POA Cycling Team
6 Rodney Dender   Travelers Rest, SC06:27.7 193691  201 POA Cycling
7 J Thomas Smith   Seven Springs, NC06:58.3 161927  203 POA
8 Josh_Paul Barrett   Bluffton, SC07:14.3 52903  208 Team Robson Forensic/Roadfish
9 Cleve Blackwell   Greenville, SC07:38.2 144020  205 POA

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Johnson   Virginia Beach, VA05:52.6 50802  265 Atlantic Velo p/b Walt's Racing
2 John Patterson   06:01.6  259 
3 Darin Marhanka   Pickens, SC06:05.8 51475  263 POA Cycling Team
4 Scott Miner   James Island, SC06:13.9 232840  254 Charleston Bicyce Company
5 Ted Hopkins   Wake Forest, NC06:26.9 48697  264 Revolution Cycle Sports
6 Christian Reinke   York, SC06:27.5 288287  252 Rock Hill Bicycle Club
7 John Hewson   Charleston, SC06:28.9 203862  256 lowcountry cycling team
8 Stephen Sperry   Spartanburg, SC06:30.3 46890  260 team globalbike
9 Andy Albershardt   Gunnison, CO06:35.3 195788  257 international christian cycling club
10 Derek Wilford   Euclid, OH06:38.9 134363  251 Spin/RR Donnelley
11 Eric Gregory   06:39.1  258 
12 Jim Palmer   North Augusta, SC06:56.4 232169  255 Outspokin' Augusta
13 Kevin Freeman   Charlotte, NC07:03.8 12353  262 Rock Hill Bicycle Club
14 Richard Howard   Greensboro, NC07:08.6 161486  268 Hincapie/Green Creation Cycling Team
15 Paul Steagall   Florence, SC07:17.3 33897  261 Bike Source/Harris Teeter Cycling
16 Sam Cox   Johnson City, TN07:37.8 66208  266 TriCities Road Club
DNP Steve Ridley   Columbia, SC 283145  253 City of Forest Acres Cycling Team
DNP Brian Stockmaster   Charleston, SC 256361  250 Low Country Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Cowart   Chapel Hill, NC06:18.5 332466  503 Unattached
2 Thomas Freeman   Greenville, SC06:22.2 321872  509 Team Headstrong
3 Hank Booth   Waxhaw, NC06:34.9 301772  517 The Roots Junior Development Team
4 Adam Neil   Columbia, SC06:41.5 309054  507 IC3
5 Darryl Starkey   06:45.0  512 Harrell's Bicycle
6 GREGG JOWERS   06:45.4  515 HARRELL'S BICYCLE WORLD
7 John Stewart   06:47.2  514 Grand Strand Bicycles
8 Jamie Lytton   Troy, NC06:47.7 308165  516 Hincapie / Green Creation
9 Kellen Goodell   Charleston, SC06:52.4 317364  504 unattached
10 Kenny Supplee   06:55.7  510 
11 Nathan Hinkle   Johns Island, SC06:58.3 308300  508 Cycle Center Racing
12 Jim Campbell   Chipley, FL06:59.4 326314  502 Colavita South
13 Mark Kane   Cary, NC07:11.3 313016  505 Capital Cycling Club/Peak Auto
14 Daniel Travieso   Fayetteville, NC07:12.1 264552  500 Full Spectrum Racing FSR
15 Price Howard   Greer, SC07:14.3 318070  501 GU Energy
16 Bennett Harrell   Wilmington, NC07:18.5 311241  506 Racing 4 Kids Foundation p/b Window Gang Racing
17 Gunnar Palm   Columbia, SC07:40.3 342598  513 
18 Jared Ocker   07:54.9  511 Forest Acres Cycling Team
19 Bob Wald   11:05.5  518 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Supplee   Columbia, SC06:24.5 320522  406 
2 Patrick Newton   Little Rock, AR06:38.6 248484  405 Central Arkansas Velo (CARVE)
3 Bobby Hough   Travelers Rest, SC06:39.3 255761  415 Les Amis
4 Steven Hill   Apex, NC06:39.8 301306  407 
5 Ryan Swaim   Garden City Beach, SC06:43.7 273671  400 Grand Strand Bicycles
6 myles lietzke   Charleston, SC06:43.7 306858  411 Charleston Bicycle Company
7 Scott Webster   Huntersville, NC06:46.5 276836  402 Carolina Bicycle Company
8 Philip Sturm   Harrisonburg, VA06:46.8 82498  410 Cycle Center
9 Dustin Tharp   Thomasville, NC06:47.1 300834  408 Carolina Break
10 James Cole   Charlotte, NC06:48.9 274640  401 Hincapie/Green Creation
11 Brad Veasey   Durham, NC06:49.4 303401  409 Globalbike Club Team
12 Richard Kirkman   Huntersville, NC06:51.3 70433  413 Carolina Bicycle Company
13 Jaime Kosofsky   Charlotte, NC06:51.4 63453  416 Beast Racing
14 Bruce Stauffer   Statesville, NC06:52.7 275994  403 Carolina Flyers
15 Brian Stockmaster   Charleston, SC06:54.5 256361  250 Low Country Cycling Team
16 Dustan Barber   Greer, SC06:56.3 194771  404 Metro
17 Justin Turner   Columbia, SC06:58.0 89728  412 Palmetto Velo Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Satterfield   Easley, SC06:05.7 275103  303 Cyclists against Cancer
2 Johnny Mitchell   Florence, SC06:08.3 306291  313 Palmetto Velo-Catup.com
3 Richard Kirby   Southern Pines, NC06:13.1 295929  315 Pre-Reg.com
4 Julian Patterson   Charlotte, NC06:14.6 243573  311 
5 Patrick Barnett   Columbia, SC06:18.9 283950  310 Cycle Center Racing
6 Timothy McCollum   Charlotte, NC06:26.8 276816  302 Hincapie/Green Creation Cycling Team
7 hunter Meyer   Cohutta, GA06:28.3 308393  309 Chattanooga Perf.DEVO
8 Zachary Rogers   Haymarket, VA06:28.3 219430  306 GamJams / November Bicycles
9 Kevin Burgess   Charlotte, NC06:29.3 257065  300 Carolina Break
10 Adam Escobar   06:30.4  312 Metro
11 Benjamin Bratton   Gaffney, SC06:34.0 294001  314 Colavita Racing Inc.
12 Joel Price   Gaffney, SC06:45.7 207000  307 Colavita Racing Inc.
13 Michael Julio   Charlotte, NC06:46.6 247570  304 Hawley's Bicycle world
14 Noah Zitzer   Asheville, NC06:48.0 198903  308 Asheville Bicycle Racing Club
15 Hunter Stephenson   Charlotte, NC06:48.2 259852  301 Carolina Break
DNP Jonathan Black   Rock Hill, SC 231726  305 Kryki Sports - Audi

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Winston David (1 - Cat1)   Greenville, SC05:40.7 194743  20 Team Globalbike
2 Boyd Johnson (2 - Cat1)   Greenville, SC05:42.2 103689  29 Team Globalbike
3 Andrew Meyer (3 - Cat1)   Cohutta, GA05:42.5 191327  11 Hincapie / Green Creations
4 Thaddeus Dulin   Greenville, SC05:46.3 130354  28 Team Globalbike
5 Rich Harper   Raleigh, NC05:46.6 175041  Cleveland Clinic RGF Cycling Team p/b Felt Bicyc
6 Nathan Smith (4 - Cat1)   Charleston, SC05:51.9 195442  15 Audi
7 Christopher Harkey   Mt Pleasant, NC05:57.7 67702  31 Hincapie/ Green Creation
8 Elliott Craddock   06:00.3  25 Chipotle Development
9 Kyle Knott   Rock Hill, SC06:03.6 274033  Team Globalbike p/b Catoma
10 Gordon Whittaker   Blythewood, SC06:04.6 274969  Palmetto Velo p/b Merrill Lynch
11 Jacob Arnold   Fort Collins, CO06:06.4 259024  Hincapie/Green Creation Cycling Team
12 Jacob Florence   Boone, NC06:07.1 256847  Happy Tooth/Bandwidth.com
13 Noah Metzler (5 - Cat1)   Greenville, SC06:07.5 230698  22 Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters
14 Patrick Weddell   West Jefferson, NC06:07.5 165037  16 Cleveland Clinic p/b Felt
15 Trey Miller   Charlotte, NC06:07.9 281641  Team Globalbike p/b Catoma
16 Nick Fishbein (1 - Cat2)   Concord, NC06:08.2 151074  17 Hincapie/ Green Creation
17 Darren Fuller   Cornelius, NC06:08.8 49061  24 Hincapie/Green Creations Cycling Team
18 Edward Adamy (6 - Cat1)   Southern Pines, NC06:09.5 275305  Hincapie Green Creation
19 Aaron Johnston   Pawleys Island, SC06:10.2 72316  30 
20 Bruce Humphries   Gaffney, SC06:12.7 187757  12 Hincapie/Green Creations
21 Aaron Burleson   Greenville, SC06:14.8 187218  13 Team Ville p/b Metro
22 Josh Oxendine   Rutherfordton, NC06:17.3 275965  DIY Music p/b AYC
23 Isaac Enderline (2 - Cat2)   Cary, NC06:20.8 300421  27 Hincapie Devo
24 Robert Watkins   Hendersonville, NC06:23.0 213592  18 ABRC
25 Nathan Race   Greenville, SC06:23.3 99419  32 Team Globalbike p/b Catoma
26 Marc Williams   Greenville, SC06:25.2 258491  Globalbike p/b Catoma
27 Zachary Nave   Gray, TN06:25.8 240094  19 Team Ville
28 Maxwell Robb (3 - Cat2)   Charlotte, NC06:32.5 253239  10 DIY Music p/b AYC
29 Cody Johnson (7 - Cat1)   Tallahassee, FL06:40.3 202661  21 DIY Music U23
DNP Stephen Weller   Leverett, MA 178236  14 BikeReg.com / Cannondale
DNP Walker Owen   Gainesville, FL 289714  23 
DNP Mark Warno   Fairfax, VA 601  26 AVC/Team Hagerstown

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addyson Albershardt   Matthews, NC06:43.4 287411  102 DIY Music p/b Asheville Youth Cycling
2 Nicole Johnson   06:47.6  104 
3 Hannah Coughlin   Charlotte, NC06:57.4 299147  105 Team Kenda presented by GEARGRINDER
4 colleen paine   Dahlonega, GA07:03.9 259938  101 Team Kenda p/b Geargrinder
5 Catherine James   Travelers Rest, SC07:11.6 251257  100 Team Kenda p/b Geargrinder
6 Susan Jones - Morgan   Simpsonville, SC07:27.9 162337  103 GWC

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Coughlin   Charlotte, NC 299147  105 Team Kenda presented by GEARGRINDER
2 Erica Chard   Grand Blanc Mi07:10.8 274325  153 ABRC
3 Nicole Overeem   07:16.8  157 
4 Klara Rossouw   Marshall, NC07:18.3 306015  159 ABRC
5 Rachel VandenEnde (1 - Cat4)   Boone, NC07:20.2 286090  152 Boone Velo
6 Sonja Van Holderbeke   Charlotte, NC07:21.2 259527  151 
7 Kristen Robertson (2 - Cat4)   Enterprise, AL07:23.1 212625  155 Asheville Bicycle Racing Club
8 Deborah Schusler   Greenville, SC07:45.3 263589  150 Colavita South
9 Salley Reamer   Columbia, SC07:47.8 307699  156 Forest Acres Cycling Team
10 Janet Trubey   Fletcher, NC08:00.2 187030  154 NCCX
11 Janice Eirich   Cumming, GA08:00.8 307920  161 
12 Stefanie Feltwell   Columbia, SC08:07.2 332380  160 Forest Acres Cycling Team
DNP Sarah Ziomek (Cat4)   Rutherfordton, NC 325910  167 Giordana-Clif Bar-BRICA
DNP Jodi Winterton   Charlotte, NC 180608  164 Giordana-Clif Bar Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee