Race Results for
SAVANNAH SUPERPRESTIGE CX DOUBLEHEADER
Pooler, GA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers
2 Matthew Kogel   Augusta, GA 295921   ACC
3 Anthony Angevine   Chattanooga, TN 176673   River City Bicycles
4 Michael James   Gainesville, GA 179440   Dhlonega Wheelworks
5 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048   ATLX
6 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
7 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
8 Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   ACC
9 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX
10 Taylor Karchawer   Savannah, GA 350754   Perry Rubber
11 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
DNF Charles Weaving   Lawrenceville, GA 325454   Cycle Youth
DNF William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen

Men - MENS CX4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635   GA Nuero
2 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038   Ten Speed Drive
3 Guy Kemmann   Beaufort, SC 334228   Subaru FASA p/b OSP
4 August Lehnert   Beaufort, SC 313262   OSP
5 Kelcie Keith   Charleston, SC 331644   Global Bike
6 Trey Crisp   Macon, GA 305489   GA Nuero
7 matt ragan   Columbus, GA 254939   Bike Shop of Columbus
8 Gregory Jones   Charleston, SC 160241   Ride Bikes
9 chip larkby   Bluffton, SC 355446   Bluffton Bikes/Robson
10 Channel Rivera      
11 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156   
12 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers
13 John Brusk   Atlanta, GA 129635   
14 Baron Lip   Marietta, GA 358788   
15 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046   ACC
16 Charles Weaving   Lawrenceville, GA 325454   Cycle Youth
17 Andy Phillips   Indian Harbour Bch, FL 359652   Infinity Bike Shop
18 Cole Hayward   Conyers, GA 274687   C-Town Bikes
19 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322   Fulton Flyers
20 Travis Karp      OSP
21 Michael Waine   Douglasville, GA 331702   Fulton Flyers
22 Nathan Bolster   Atlanta, GA 361080   Faster Mustache
23 Christopher Moore   Mount Pleasant, SC 41864   Treck MP/Piggly Wiggly
24 Tristan Lehnert      
25 David Lakly   Peachtree City, GA 321282   Southside Cycling Club
26 George Roberts   San Diego, CA 350354   
27 William Bailey   Savannah, GA 353104   Savannah Wheelmen
28 Brint Scales   Atlanta, GA 140248   
29 Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   ACC
30 Eric Broadwell   Roswell, GA 203232   Fulton Flyers
31 Peter Way      ACC
32 JIM BAILEY   Sandy Springs, GA 259794   C-Town Bikes

Men - MENS CX3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Noiret   Columbia, SC 333626   Cycle Smart
2 Elliott Caldwell   Athens , GA 288737   Raw Talent Ranch/Cyclelife
3 Jake Andrews   Gray Ga 259171   Georgia Cycling
4 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   Fraizer Cycling
5 Daniel Watts   Charleston, SC 156355   Team DH
6 myles lietzke   Charleston, SC 306858   Charleston Bike Co
7 Christopher Tavel   Atlanta, GA 273559   Loose Nuts
8 Michael James   Gainesville, GA 179440   Dhlonega Wheelworks
9 Joseph Schoenfeld   Stonemountain, GA 302280   Fulton Flyers
10 Josh Jackson   Martinez, GA 211979   ACC
11 Curt Arey   Atlanta, GA 251868   ATLX
12 Charles Ridlehuber   Beaufort, SC 52416   Subaru FASA p/b OSP
13 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Fulton Flyers
14 Chris McGrath   Jacksonville, FL 304873   Maggie Rose Bicycle Shop
15 Erik Stuckart   Martinez, GA 207945   ACC
16 Ken Jones   Boulder, CO 159625   Velobrew
17 Ryan Fisher   Celveland, OH 179120   Aaron's p/b New England Financial
18 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   Krystal/SCV
19 Justin Bristol   Columbia, SC 296567   Cycle Smart
20 Christopher Rampton   Atlanta, GA 202992   Faster Mustache
21 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854   ACC
22 Muse Davis   Madison, WI 271383   ATLX
23 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268   ATLX
DNF William Sellers   Savannah, GA 84396   Subaru FASA p/b OSP

Men - MENS CX1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Renkema   Greenville, SC 193086   Z Motion
2 Douglas Ollerenshaw   Atlanta, GA 138067   Litespeed BMW
3 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   Aaron's p/b New England Financial
4 Jamie Saye (1 - Cat2)   Atlanta, GA 303449   Peachtree Bikes
5 Tim Barrett (2 - Cat2)   Roswell, GA 152291   Roswell Bicycles
6 Eric Neely (3 - Cat2)   Cumming, GA 143600   Nouveau Velo
7 Mark Cockrell (4 - Cat2)   Roswell, GA 189142   Fulton Flyers
8 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280   Locos
9 Mclean Harris   Atlanta, GA 300050   Smyrna Bicycles
10 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161   OSP
11 Alex Clifford (5 - Cat2)   Atlanta, GA 270008   Faster Mustache
12 Eric Anderson   Alpharetta, GA 151968   Nouveau Velo
13 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369   C-Town Bikes
15 Nate Zukas   Augusta, GA 39556   ACC
DNF Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   ATLX

Men - MASTERS 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Mauney (1 - Cat3)   Lilburn, GA 149109   Fulton Flyers
2 Mark Fasczewski (1 - Cat2)   Greensboro, NC 112145   Krystal/SCV
3 Dwight Wyatt   Fairview, NC 220066   Carolina Fatz
4 Michael Schmid (2 - Cat3)   Dawsonville, GA 85370   Nouveau Velo
5 Ken Jones   Boulder, CO 159625   Velobrew
6 Joey Stanley (1 - Cat4)   Mcdonough, GA 243108   C-Town Bikes
7 Franz Biron Keefer (2 - Cat2)   Indian Harbour Beach, FL 18684   Infinity Bike Shop
8 Bobby Thrash (2 - Cat4)   Braselton, GA 210391   Fulton Flyers
9 Tom Butler   Smyrna, GA 287084   Symrna Bicycles
10 Michael Graham   Tampa, FL 13862   West Coast Cycling
11 James Behning   Covington, GA 106306   C-Town Bikes
12 Cole Hayward   Conyers, GA 274687   C-Town Bikes
13 Leon Frana (3 - Cat4)   Savannah, GA 12194   Bicycle Link/OSP
14 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666   Aaron's p/b New England Financial

Men - MASTERS 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Rogers (1 - Cat1)   Atlanta, GA 144524   ATLX
2 Robert Kuhn (1 - Cat2)   Dunwoody, GA 19969   HUP United
3 David Gearhart   Smyrna, GA 230227   NGCA
4 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967   Fulton Flyers
5 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   New Leaf Adventures
6 John Phelan (1 - Cat3)   Augusta, GA 268502   ACC
7 Brian DeLoughy (2 - Cat2)   Marietta, GA 230587   Bikeman.com
8 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   NGCA
9 Chris McGrath   Jacksonville, FL 304873   Maggie Rose Bicycle Shop
10 Josh Barrett      Subaru FASA p/b OSP
11 Stephen Wiley (2 - Cat3)   Buford, GA 193731   Lifetime Bikes
12 Daniel Heisel (3 - Cat3)   Covington, GA 252561   C-Town Bikes
13 James Wansley (3 - Cat2)   Atlanta, GA 37168   Peachtree Bikes
14 Shane Schreinhart      Bikeman.com
DNF David Marbut   Villa Rica, GA 223854   Fulton Flyers

Men - JR 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322   Fulton Flyers
2 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Fulton Flyers
3 John Haverland   Savannah, GA 334848   OSP
DNF Guy Kemmann   Beaufort, SC 334228   Subaru FASA p/b OSP

Men - JR 14 & UNDER

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158   Fulton Flyers
2 Jack Phelan   Augusta, GA 329748   ACC
3 Joseph Way      ACC
5 Cullen Bolyca      Perry Rubber

Women - WOMEN CX4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Colbert      Loose Nuts
2 Rebecca Shirley      Small Ring Adventures
3 Anne Moore   Mountpleasant, SC 289201   Treck MP/Piggly Wiggly
4 Lisa Bongiorno   Suwanee, GA 287817   Fraizer Cycling
5 Natalie Miller      
6 Laurie Donaldson      
7 Janice Eirich   Cumming, GA 307920   
8 Kerry Meyers   Atlanta, GA 119827   

Women - WOMEN CX1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   US Stove - Trek P/B Vantaggio
2 Christy Keely   Holland Mi 267467   Kenda
3 Elizabeth Lee (1 - Cat3)   Conyers, GA 231228   Fulton Flyers
4 Shannon Greenhill (2 - Cat3)   Atlanta, GA 109095   Peachtree Bikes
5 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766   Womens Cycling Project
6 Rebecca Phelan (3 - Cat3)   Augusta, GA 275758   ACC
7 Hope Strode (1 - Cat2)   Charleston, SC 211832   Wheelworks Racing
8 Kristi Hawken (4 - Cat3)   Chattanooga, TN 273987   US Stove - Trek P/B Vantaggio
9 Beth Gearhart   Smyrna, GA 284432   Sorella
10 Holly Barrett (5 - Cat3)   Roswell, GA 218725   Roswell Bicycles
11 Amy Frank   Atlanta, GA 284849   ATLX
12 Kimberly Wiley (6 - Cat3)   Buford, GA 286207   Sorella
13 Trish Albert (7 - Cat3)   Smyrna, GA 140671   Sorella

Women - MENS CX1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
14 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   US Stove - Trek P/B Vantaggio

Women - JR 14 & UNDER

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Margaret Phelan   Augusta, GA 361164   ACC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyOSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee