Race Results for
Inland Northwest Cyclocross Series- Moses Lake
Moses Lake, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/06/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
2 Paul Kopczynski   Asotin, WA 166685  1050 Gonzaga
3 Ken Pollard   Moscow, ID 28371  2067 The ReCycle Shop/ Iron Horse

Men - MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
2 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  2086 WWU
3 Chris Stein   Wilmington, DE 160529  2041 
4 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
5 Ryan Wigg   Bellingham, WA 335682  2004 WWU
6 Greg McVie   Denver, CO 339494  1459 Gonzaga Cycling
7 Adam Nekimken     2007 Gonzaga Cycling
8 Adam Lindenmuth   Spokane, WA 360878  2119 Gonzaga Cycling
9 Steven Adler     2135 Vicious Cycle
10 Ryne Christen   Oregon Il 361087  1463 University of Idaho
11 Ross Anderson     2068 Gonzaga Cycling
12 Sean Richardson   Pasco, WA 361505  1462 

Men - Junior MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesus Jr. Mendoza     1464 

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TJ Anderson   Moscow, ID 324292  2004 University of Idaho
2 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  1031 Whitman
3 Kalen Bergado     2090 

Men - Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208  45 Cyclocrossracing.com
3 Nathan Bannerman (1 - Cat2)   Walla Walla, WA 150862  2089 Cyclocrossracing.com
4 Louie Fountain (2 - Cat2)   Moscow, ID 270416  223 Cyclocrossracing.com
5 Mark Knokey   Spokane, WA 19475  198 Vertical Earth

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012  1396 L'Ecole No.41
2 Jake Maedke   Ephrata, WA 200231  542 Trek 29er Crew
3 Brian Morra   Moscow, ID 288069  2053 University of Idaho
4 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628  386 Audi

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Vander Sluis   East Wenatchee, WA 264288  2030 Arlberg
2 Cory Clasen   Moses Lake, WA 361506  1039 Vicious Cycle
3 John Scarafioti     2015 Arlberg
4 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016  1030 Two Wheeler
5 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752  2118 
6 Daniel Dietzman   Wenatchee, WA 9495  2084 WWU
7 Kyle Smith   Renton, WA 287083  1421 The Bike Hub
8 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2109 Forza Veloce
9 Bret Marshall   East Wenatchee, WA 303514  2071 Team W.A.R.
10 Jerry Arnold   College Place, WA 361504  1043 
11 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
12 Dru McMackin   Soap Lake, WA 359451  1023 Vicious Cycle
13 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619  1040 Vicious Cycle
14 Tim Crum   Spokane, WA 94190  1049 Bicycle Butler
15 Chet Manning     2080 Team W.A.R.
16 Kevin Weber   Moses Lake, WA 361768  1045 Vicious Cycle
17 Cameron Detlaven     2115 
18 Jesus Mendoza   Walla Walla, WA 294846  1048 cyclocrossracing.com
19 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250  1029 Allegro Cyclery
20 Matthew Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No.41
21 Mike Vandiver     1024 Allegro Cyclery

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey   Spokane, WA 19475  198 Vertical Earth
2 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941  429 Spokane Rocket Velo
3 Steve Patton   Moscow, ID 58093  540 3FCX
4 Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843  2059 Two Wheeler
5 Scott Proost   Spokane, WA 339122  1037 The Bike Hub
6 Sean McLaughlin (1 - Cat3)   Valleyford, WA 294953  541 emdesports.com/Fitness Fanatics
7 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486  1036 
8 John Limbaugh   Pasco, WA 106281  222 Chinook Cycling
9 Andrew Worlock (2 - Cat3)   Spokane, WA 38971  539 Emde Sports
10 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
11 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449  1385 L'Ecole No.41
12 John Stone   Spokane, WA 330090  2067 Elephant
13 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 Elephant
14 Matt Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No.41
15 Kelly Milbrath (1 - Cat4)   Post Falls, ID 326248  1446 Vertical Earth
16 Scott Krallman   Post Falls, ID 189533  1449 
17 Steve Dayton   Nine Mile Falls, WA 8910  1235 Spokane Rocket Velo
18 Mike Murray   Sagle, ID 25547  2031 Vertical Earth

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053  435 Allegro Cyclery
2 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
3 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067  1458 Allegro Cyclery
4 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  1022 Vertical Earth
5 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418  997 The Bike Hub
6 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  1413 Vertical Earth
7 Tim Crum   Spokane, WA 94190  1049 Bicycle Butler
8 Joe Myers   Bayview, ID 193875  2116 Two Wheeler
9 David Mahelona   Spokane, WA 212638  864 Emde Sports
10 Tony Brittain   Spokane, WA 302611  1032 L'Ecole No.41
11 Eric Kopczynski (1 - Cat3)   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476  1450 3FCX
2 Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741  1447 Vertical Earth
3 Luke Freedle   College Place, WA 361503  1461 Allegro
4 Conner Milbrath   Post Falls, ID 326584  1448 Vertical Earth
5 Collin ?     2040 Bust on BMX

Women - MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316  1028 Allegro Cyclery
2 Arlene Cook     2036 Laughing Dog 24-7
3 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  2096 Gonzaga Cycling
4 Jenel Emahiser     197 
5 Lacee Stewart     2033 
6 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
7 Angie Feser   Spokane, WA 350814  398 Zuster Cycling

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  2093 WWU
2 Andi Oden   Moscow, ID 340446  2086 University of Idaho

Women - Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne McLaughlin   Valleyford, WA 327252  146 Zuster Cycling
2 Zephyr Sylvester   Walla Walla, WA 305568  2010 Whitman
3 Allison Beall   Spokane, WA 72485  10 Team Rep
4 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rene Dulaney   Moses Lake, WA 150210  176 Vicious Cycle
2 Stephanie Zamora     177 Zuster Cycling
3 Steph Sammons   Liberty Lake, WA 332802  396 Zuster Cycling
4 Karen Libsch   St. Maries, ID 162557  2092 

Women - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Compton   Spokane, WA 228151  200 Zuster Cycling
2 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420  194 Zuster Cycling
3 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster Cycling
4 Ann Kendall   Spokane, WA 269999  394 Zuster Cycling
5 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
6 Liz Letson (1 - Cat4)   Spokane, WA 236715  2089 Zuster Cycling
7 Deb Creamer   Hayden, ID 302265  395 Two Wheeler

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee