Race Results for
Inland Northwest Cyclocross Series (Riverside Stat
Nine Mile Falls, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
2 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  1025 University of Idaho
3 Eric Kopczynski   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
4 Paul Yarborough   Reno, NV 292689  1050 Gonzaga
5 Kyle Smith   Renton, WA 287083  1421 The Bike Hub
6 Aron Buckley   Moscow, ID 224285  1047 University of Idaho
7 Larry Adams   Spokane, WA 68736  434 Emde Sports
8 Shane Myr   Hayden, ID 176052  2078 Two Wheeler

Men - MTB - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Pletcher   Moscow, ID 361378  2071 University of Idaho
2 Alberto Santos-Davidson   Kensington, CA 318892  2126 Whitman
3 Greg McVie   Denver, CO 339494  1459 Gonzaga Cycling
4 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
5 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  1387 The Bike Hub
6 Chris Stein   Wilmington, DE 160529  2119 
7 Mark Kraby     2070 
8 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 
9 Adam Nekimken     2007 Gonzaga Cycling
10 Chris Nickle   Spokane, WA 328992  1452 
11 Todd Conley   Spokane, WA 94192  2051 Team W.A.R.
12 Todd Erickson     2089 
13 Jay Fitzgerald     2132 
14 Eric Barrett     2134 
15 Phil Sandifur     2108 
16 Ryne Christen   Oregon Il 361087  1463 University of Idaho
17 Doug Nicol     2126 Rocky Mountain
18 Sean Richardson     1462 
DNF Mike Sandifur     2080 Team W.A.R.

Men - Junior MTB

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Proost     2121 The Bike Hub

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Pletcher   Moscow, ID 361378  2071 University of Idaho
2 Brian Morra   Moscow, ID 288069  2053 University of Idaho
3 TJ Anderson   Moscow, ID 324292  2004 University of Idaho
4 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  1031 Whitman
5 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  1047 University of Idaho
6 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  2065 University of Idaho
7 Birk Roseman   Moscow, ID 341810  2068 University of Idaho
8 Toni ? Oritz     2119 University of Idaho

Men - Cat.4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752  2118 
2 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016  1030 Two Wheeler
3 Cory Clasen     1039 Vicious Cycle
4 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  1025 University of Idaho
5 Trevor Ashenbrenner ?     2003 The Bike Hub
6 Barry Fischer   Chattaroy 330092  1046 Spoane Rocket Velo
7 Dru McMackin   Soap Lake, WA 359451  1023 Vicious Cycle
8 Nigel Davies   Spokane  360719  1035 
9 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2109 Forza Veloce
10 David Moody   Coeur D Alene, ID 76362  1002 Vertical Earth
11 Kyle Smith   Renton, WA 287083  1421 The Bike Hub
12 Jerry Arnold   Valentine, NE 234868  1043 
13 Joe Winston     2015 
14 undefined undefined     2097 Spokane Rocket Velo
15 Todd Erickson   Coeur D Alene, ID 361256  2007 
16 Kevin Gest   Spokane, WA 310597  2013 Baddlands
17 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619  1040 Vicious Cycle
18 Chris Anderson   Liberty Lake, WA 292447  2103 Forza Veloce
19 Hank Greer   Spokane, WA 360201  1456 Fred
20 Shawn Taylor   Hayden, ID 206869  1419 Two Wheeler
21 Justin Becker   Loveland, OH 107839  2007 
22 Logan Martin     2118 4th Street Cycling Club
23 Chris Nickle   Spokane, WA 328992  1452 Elephant Bicycles
24 Preston Ramsey   Spokane, WA 29102  2134 
25 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250  1029 Allegro Cyclery
26 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974  986 Baddlands
27 Alexander Brittain     2083 L'Ecole No.41
DNF Lane Boyle   Post Falls, ID 311340  2128 Vertical Earth

Men - Cat. 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Maedke   Ephrata, WA 200231  542 Trek 29er Crew
2 Jesse Ayotte   Spokane, WA 249779  975 Emde Sports
3 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628  386 Audi
4 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
5 Garrett Williams   Spokane, WA 212098  537 
6 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
DNF Dan Garrett   Colbert, WA 313402  538 

Men - Cat. 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JT Fountain   Moscow, ID 94425  2043 Raleigh Bicycles
2 Mike Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623  213 Vertical Earth
3 Gabe Varela   Coeur D' Alene, ID 249909  2066 Vertical Earth
4 Nathan Bannerman (1 - Cat2)   Walla Walla, WA 150862  2089 Cyclocrossracing.com
5 Jared Nelson   New Paltz, NY 118749  919 Team Rockford

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey   Spokane, WA 19475  198 Vertical Earth
2 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506  448 Two Wheeler
3 Scott Proost   Spokane, WA 339122  1037 The Bike Hub
4 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941  429 Spokane Rocket Velo
5 Steve Patton   Moscow, ID 58093  540 3FCX
6 Rick Mattis   Coeur Dalene, ID 212099  452 Two Wheeler
7 Andrew Worlock (1 - Cat3)   Spokane, WA 38971  539 Emde Sports
8 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449  1385 L'Ecole No.41
9 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  1034 The Bike Hub
10 Jake McBurns   Spokane 253864  2057 Elephant
11 Steve Dayton   Nine Mile Falls, WA 8910  1235 Spokane Rocket Velo
12 Matt Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No.41
13 John Siok   Spokane, WA 289195  2108 The Bike Hub
14 Brad Hamby     913 Baddlands
15 Tony Brown   Spokane, WA 250220  1430 Spokane Rocket Velo
16 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413  1453 Elephant
17 Kelly Milbrath (1 - Cat4)   Post Falls, ID 326248  1446 Vertical Earth
18 Richard Sherwood   Spokane, WA 32459  2129 Vertical Earth
19 Tom Lamphier   Coeur D Alene, ID 92085  2199 ? Two Wheeler

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Morra   Moscow, ID 25110  1000 University of Idaho
2 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053  435 Allegro Cyclery
3 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  1022 Vertical Earth
4 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067  1458 Allegro Cyclery
5 Thane Jennings   Hermiston, OR 17767  2114 Sunnyside Sports
6 Eric Kopczynski (1 - Cat3)   Asotin, WA 166685  535 Cyclocrossracing.com
7 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418  997 The Bike Hub
8 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  1413 Vertical Earth
9 Greg Welton   Spokane, WA 47771  511 Spokane Rocket Velo
10 Larry Adams   Spokane, WA 68736  434 Emde Sports
11 Kent Eggleston   Hayden, ID 56089  2106 4th Street Cycling
12 Scott Arbuckle (1 - Cat4)   Spokane, WA 340282  1455 
13 Tony Brittain   Spokane, WA 302611  1032 L'Ecole No.41
14 David Mahelona   Spokane, WA 212638  864 Emde Sports
DNF undefined Cadwallader ?     2116 

Men - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476  1450 3FCX
2 Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741  1447 Vertical Earth
3 Luke Freedle     1461 Allegro
4 Conner Milbrath   Post Falls, ID 326584  1448 Vertical Earth
5 Trey Orr   Liberty Lake, WA 361318  1460 

Women - MTB - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Feser D Arienzo     2003 Zuster Cycling
2 Ashlee Weimar     2024 
3 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316  1028 Allegro Cyclery
4 Lacee Stewart     2033 
5 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
6 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  2096 Gonzaga Cycling
7 Angie Feser   Spokane, WA 350814  389 Zuster Cycling

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zephyr Sylvester   Walla Walla, WA 305568  2071 Whitman
2 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  2084 Whitman
3 Sierra Reid   Portland, OR 220306  2103 Gonzaga
4 Andi Oden   Moscow, ID 340446  2086 University of Idaho

Women - Cat.4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rene Dulaney   Moses Lake, WA 150210  176 Vicious Cycle
2 Amy Anderson   Spokane, WA 237078  393 Zuster Cycling
3 Stephanie Zamora     177 Zuster Cycling
4 Steph Sammons   Liberty Lake, WA 332802  396 Zuster Cycling
5 Ashlee Weimer     2102 
6 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360250  1028 Allegro Cyclery
7 Stacey Klingenberg   Walla Walla, WA 360923  198 Allegro Cyclery

Women - Cat.1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne McLaughlin   Valleyford, WA 327252  146 Zuster Cycling
2 Anne Dingman     2095 
3 Allison Beall   Spokane, WA 72485  10 Team Rep
4 Shannon Holden   Spokane, WA 151124  47 VSR-Specialized
5 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling
6 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  398 Team Rep
7 Zephyr Sylvester (1 - Cat3)   Walla Walla, WA 305568  2010 Whitman
8 Renee Compton   Spokane, WA 228151  200 Zuster Cycling
9 Arora Bowers (2 - Cat3)   Fairbanks, AK 309553  2084 Whitman

Women - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420  194 Zuster Cycling
2 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster Cycling
3 Ann Kendall   Spokane, WA 269999  394 Zuster Cycling
4 Liz Letson (1 - Cat4)   Spokane, WA 236715  2089 Zuster Cycling
5 Darlene Kirk   Spokane, WA 308516  397 Zuster Cycling
6 Deb Creamer   Hayden, ID 302265  395 Two Wheeler
7 Carol Kontos     2200 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee