Race Results for
Tuesday Night Cross
St. Louis, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quentin Ikuta-Schodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   Unattached
3 Mike Brotman   Saint Paul, MN 360474   Synergy
4 Brian Bice   Minneapolis 360268   Unattached
5 Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   Unattached
6 Derek VanDeVelde   Minneapolis, MN 360270   Unattached
7 Sam Beruland      Unattached
8 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Unattached
9 Dwight Skinner   Minneapolis, MN 326624   Unattached
10 Jacque Paquette      Unattached
11 Aaron Peterson   Minneapolis, MN 237085   Northwestern
12 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   Unattached
13 Kelly Ness      Lifetime Jersey
14 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   Omnium
15 James Kauth   Saint Paul, MN 342876   Birchwood
16 Nick Boulton   Saint Paul, MN 359607   Synergy
17 Chris Gibbs   Cambridge, MN 361301   Unattached
18 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee
19 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Unattached
20 Todd Hoekstra   St Paul, MN 314978   STBRC
21 Matt Lovaas   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
22 Ben Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233   Team Plan C
23 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145   Kenwood
24 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   Unattached
25 Chris Graham   Wayzata, MN 56693   Unattached
26 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Grand Performance
27 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Unattached
28 Phil Clark   Minneapolis, MN 356472   Unattached
29 undefined Berns      Unattached
30 David Cecchi      Unattached
31 Tom McGoldrick   Deephaven, MN 233298   Unattached
32 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   Unattached
33 Allen Sanborn      Unattached
34 Todd Chapman   Princeton, MN 305584   Unattached
35 Tim Guilfoil   Eden Prairie, MN 244916   Unattached

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
2 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
4 Brian Johnston      Unattached
5 David Olheiser   Minneapolis, MN 316402   Synergy
6 Richard Spielberg (2 - Cat2)   No City, MN 48903   Freewheel Mt Borah
7 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood
8 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood
9 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056   Smartstop
10 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN 101521   Freewheel
11 Unknown Unknown      
12 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance
13 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   IC3 Twin Cities
14 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
15 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734   Team Plan C
16 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
17 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   Unattached
18 Rob Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   Freewheel Mt Borah
19 Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   Revolution
20 Todd Schmidt   Hopkins, MN 31657   Ridley
21 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   Unattached
22 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   Freewheel Mt Borah
23 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   Freewheel Mt Borah
24 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   MBRC/Flanders
25 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   Kenwood
26 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank
27 James Cullen   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
28 Robert Herrmann (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 225824   Unattached
29 Jeffrey Hilligoss (3 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
30 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355   Team Plan C
31 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   GSCA
32 Chris Cornelison (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 285958   DMOS Racing Team
33 Bruce Anderson (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 117944   Unattached
34 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   Unattached
35 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   Grandstay
2 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
3 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
4 Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
5 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
6 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   MNJRC
7 Unknown Unknown      
8 Jake Begley (2 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   Eriks Bike Shop
9 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
10 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Omnium
11 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   Freewheel Mt Borah
12 Andrew Dahl   Minneapolis, MN 8504   Unattached
13 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood
14 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245   Angry Catfish
15 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887   Omnium
16 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686   Speedfix
17 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   Gopher Wheelman
18 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
19 Martin Rudnick (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 298216   Behind Bars
20 chris yotter   Saint Paul, MN 318312   Unattached
21 Spencer Haugh (4 - Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind Bars
22 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268   Behind Bars
23 Brian Krueger (1 - Cat3)   Merrill, WI 224056   Great Dane Velo Club
24 Jeffrey Austin - Phillips (5 - Cat2)   Saint Paul, MN 166411   Behind Bars
25 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970   Freewheel
26 Rob Douglass (2 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   Freewheel Mt Borah
27 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance
28 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Loon State Cyclists
29 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix
30 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
31 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood
32 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   Unattached
33 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank
34 Alex Berge (3 - Cat3)   Chicago, IL 250482   Balance
35 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   MBRC/Flanders
36 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248   Behind Bars
37 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   Unattached
38 Mark Long   St Paul, MN 254201   Flat City
39 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   Unattached

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angies Kettle Corn
2 Jennifer Nowlin (1 - Cat2)   Plymouth, MN 281920   Birchwood
3 Alexandra Lacey (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 210133   Omnium
4 Carrie Sansome (2 - Cat3)   Eagan, MN 211756   Unattached
5 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212   Birchwood/GIS
6 Patty Costello (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 302062   Team Plan C
7 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   SPBRC
8 Jenifer Fischer (1 - Cat4)   Red Wing, MN 297493   Synergy
9 Sandra Gress (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 295440   Synergy
10 Leann Franz      Unattached
11 Megan Kelly   Minneapolis, MN 296364   Omnium
12 April Lueck      Unattached
13 Sage Tauber   Minneapolis, MN 357058   Birchwood
14 Jacklyn Carlson (4 - Cat3)   Waconia, MN 259941   SilverCycling
15 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
16 Kathryn Phillips (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 62925   Synergy
17 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelman
18 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   Bianchi/Grand Performance
19 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325   Gopher Wheelman
20 Vernica Descotte      Birchwood
21 Megan Menard (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 347766   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOUSACDFCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee