Race Results for
Tuesday Night Cross
St. Louis, MN
(Event Information)
Cyclocross on 10/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
2 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelman
3 Kyle Franz   Chanhassen, MN 319812   Unattached
4 Quentin Ikuta-Schodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
5 Todd Foster   Northfield, MN 311475   Unattached
6 Tom Puzak   Minneapolis, MN 161525   Unattached
7 Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   Unattached
8 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   Unattached
9 Brian Bice   Minneapolis 360268   Unattached
10 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   MBRC/Flanders
11 Mike Brotman   Saint Paul, MN 360474   Synergy
12 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   Freewheel
13 Stuart Benson   Shafer, MN 100413   Cyclova XC
14 Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   Unattached
15 Matt Kennedy   Minneapolis, MN 360272   Synergy
16 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Unattached
17 Michael Solberg     345294   Sho-Air MN
18 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee
19 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez
20 Rob Hillman   Saint Paul, MN 205908   Synergy
21 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145   Kenwood Racing
22 Robert Herrmann   Minneapolis, MN 225824   Unattached
23 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
24 Duncan Weisbrod   Saint Louis Park, MN 328272   Unattached
25 Jeff Bisso   Minnetonka, MN 229344   Freewheel
26 Chris Walsh   Shorewood, MN 302672   Unattached
27 John Knudson   Edina, MN 122893   Unattached
28 Matt Lovaas   Edina, MN 221930   IC3
29 Todd Hoekstra   St Paul, MN 314978   SPBRC
30 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   Unattached
31 Phil Clark   Minneapolis, MN 356472   Unattached
32 Michael McKinney   Hudson, WI 360010   Unattached
33 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   Unattached
34 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Freewheel
35 Mike Larson   Cambridge, MN 101450   LCR
36 Dan Spengler   Palmyra, PA 124108   Unattached
37 Robert Belz   Afton, MN 87690   LCR
38 Todd Siegwart   Excelsior, MN 329180   Unattached
39 Jason Lachowsky   Saint Paul, MN 361032   Unattached
40 Joel Benton      Unattached
41 Todd Chapman   Princeton, MN 305584   Unattached
42 Sam Woods      Unattached
43 Treqwan Mcclellan Penn      Peacock Groove

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
2 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
3 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
4 Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406   Freewheel
5 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   GrandStay
6 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Unattached
7 Bruce Martens (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 212731   Sho-Air MN
8 Owen Thoele   Minneapolis, MN 211174   Angry Catfish
9 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
10 chris yotter   Saint Paul, MN 318312   Unattached
11 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684   SilverCycling
12 Dan Jansen   Minnetonka, MN 17677   SilverCycling
13 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Loon State Cyclists
14 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind Bars
15 Jake Szymanski (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 328180   Freewheel
16 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club
17 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood
18 Chris Ames   Minneapolis, MN 151387   MCT Freewheel
19 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix
20 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
21 chris alme   Saint Paul, MN 281584   Bikethrow Racing
22 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   MCT Freewheel
23 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
24 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
25 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   MBRC/Flanders
26 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   Bikethrow Racing
27 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   Unattached

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
2 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
3 David Olheiser   Minneapolis, MN 316402   Synergy
4 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
5 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   Gopher Wheelman
6 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
7 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
8 chris alme   Saint Paul, MN 281584   Bikethrow Racing
9 Martin Rudnick (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 298216   Behind Bars
10 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycling
11 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774   Flat City
12 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   MCT Freewheel
13 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026   Unattached
14 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   Freewheel
15 Rob Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   Freewheel
16 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
17 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee
18 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574   Freewheel
19 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
20 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   MBRC/Flanders
21 Todd Schmidt   Hopkins, MN 31657   Ridley
22 William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
23 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   MBRC/Flanders
24 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   Angry Catfish
25 Issac Young   Minneapolis, MN 326552   Unattached
26 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   GSCA
27 Eddie Karow   Stpaul, MN 281195   LCR
28 Chris Hammer   Woodridge, IL 91451   Wheel Fast
29 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   Unattached
30 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   Freewheel
31 Bruce Anderson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 117944   Unattached
32 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
33 Steven Hirsh (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 290283   Birchwood
34 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   Bianchi/Grand Performance
35 Robert Belz   Afton, MN 87690   LCR
36 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   Unattached
37 Stuart Benson   Shafer, MN 100413   Cyclova XC
38 Sean Macardle      Unattached
39 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   Unattached
40 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   Bikethrow Racing

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
2 Maria Benson   Norwalk, CT 240746   Synergy
3 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling
4 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   Bianchi/Grand Performance
5 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Birchwood
6 LeeAnn Franz      Unattached
7 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   Bianchi/Grand Performance

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee