Race Results for
Brooksville Cycling Classic
Brooksville, FL
(Event Information)
Road Race on 10/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Joanna Nestler   2:02:19  235 Unattached
8 Jennifer Hernandez   2:02:58  254 Unattached

Men - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Robin Barrett   2:02:29  154 Unattached

Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL2:41:21 177274  999 Atlantic Shores Velo
2 Daniel Holt   Alpharetta , GA2:41:21 63559  38 Team Type 1- Development
3 Lucas Wardein   Naples, FL2:41:22 233364  Orlando Road Club Inc
4 Winston David   Greenville, SC2:42:24 194743  Globalbike Racing
5 Ryan Saylor   Gainesville, FL2:42:24 31413  GearLink Racing INC.
6 Neal Shepherd   Palm Coast, FL2:44:57 244277  11 Orlando Road Club
7 Guillermo Suarez   Tampa, FL2:46:32 283294  43 Florida Velo
8 Roy Foley   Lithia, FL2:47:09 280524  14 Florida Velo
9 Bryan Lofton   Orange Park, FL2:47:22 21461  41 VeloBrew Cycling Club
10 Derek Schanze   Gainesville, FL2:47:36 252844  GearLink Racing INC.
11 Brian Domby   Tampa, FL2:47:48 226524  999 Ride N Rolll Cyclery
12 Eric Stubbs   Gainesville, FL2:47:50 255870  31 GearLink Racing INC.
13 Buddy Spafford   Asheville, NC2:47:52 302191  18 Florida Velo
14 Darren Dowling   Sarasota, FL2:52:32 219566  999 Florida Velo
15 Matthew Brooks   Alpharetta, GA2:52:32 249788  Team Type 1- Deveolpment
16 Curtis Juteram   Minneola, FL2:52:32 63944  34 Bike America Racing Team
17 Michael Keenan   Orange Park, FL2:52:34 261241  32 VeloBrew Cycling Club
18 Scott Cugno   Boca Raton 2:53:42 154900  35 Florida Velo
19 Craig Creeden   Longwood, FL2:56:40 211913  13 Florida Velo
20 Phillip Gaimon   North Hollywood, CA1:26:56 211475  30 KENDA Pro Cycling presented by GEARGRINDER
21 Joel Chavez   Tampa, FL1:59:53 177305  37 P/C Miller
22 Ivan Dominguez   2:02:30  999 Franco Factory Team
23 Anthony Vasilas   San Diego, CA2:06:12 197167  23 Unattached
24 Steven Baltic   Clearwater, FL2:11:34 305494  Ride N Rolll Cyclery
25 Ken Vida   Lithia, FL2:48:06 60148  16 Florida Velo
26 Thomas Maloney   0:40:53  36 Unattached
27 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL0:40:54 235209  28 Best of the Bay Cyclist
28 Henry Willis   Orlando, FL0:40:54 187343  40 The Fit Lab
29 David Munoz   Orlando, FL0:01:16 241035  42 Atlantic Shores Velo

Men - Masters 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCollum   Largo, FL1:29:02 48126  223 Florida Velo

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Kerr (1 - Cat3)   Tampa, FL1:28:52 71876  326 Florida Velo
2 stuart lamb   Tampa, FL1:28:59 288588  334 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
3 Kerry Duggan   Gainesville, FL1:28:59 48418  330 Cycle Logic
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL1:28:59 196983  331 Florida Velo
5 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:29:00 105245  329 David's World Cycling
6 Stephen Witham (1 - Cat4)   Green Cove Springs, FL1:29:00 186816  333 Jacksonville Racing Club
7 Timothy Stedem (2 - Cat3)   Valrico, FL1:29:49 95964  332 Best of the Bay Cyclist
8 Frank Mullen   Oldsmar, FL1:30:35 104477  361 Florida Velo
9 Peter Ballotta   Tampa, FL1:35:43 307683  327 Florida Velo
10 Paul DuPuis   Apopka, FL0:52:55 264065  328 David's World Cycling
11 Steve Diez   1:01:21  319 Unattached

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Stein   Tarpon Springs, FL2:06:27 33966  224 Florida Velo
2 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL2:06:39 196540  225 Florida Velo
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL2:06:39 187514  342 Treasure Coast Cycling Association
4 Didier Fresne   Lutz, FL2:06:39 289531  999 Florida Velo
5 Eddie Mullally (1 - Cat2)   Tarpon Springs, FL2:06:39 84627  251 Neptune Cyclery
6 Vincent Cook   Palm Harbor, FL2:06:39 7670  210 GearLink Racing INC.
7 Dave Lewis   Sarasota, FL2:06:39 336294  232 Unattached
8 Martin Bates   Odessa, FL2:06:39 2867  213 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
9 Brad Galbraith   Naples, FL2:06:39 286917  222 Naples Cyclery powered by T2
10 Andy Mapple   Winter Garden, FL2:06:39 294004  226 Florida Velo
11 Buster Sikes (1 - Cat4)   Lake Worth, FL2:06:39 286520  239 Gruppo Strada
12 Ross Williams   Lakeland, FL2:06:40 38289  248 Unattached
13 J Crook (2 - Cat2)   Winter Springs, FL2:06:40 56508  243 Unattached
14 Steve Noble (2 - Cat4)   North Port, FL2:06:40 222335  215 Orlando Road Club Inc
15 Scott Erker   Gainesville, FL2:06:40 327188  217 Unattached
16 James Wright   Orange Park, FL2:06:40 68129  216 Jacksonville Racing Club
17 Martin Kastan   Sarasota, FL2:06:40 65093  250 Best of the Bay Cyclist
18 Kirby Johnson (1 - Cat3)   Largo, FL2:06:40 191757  249 GearLink Racing INC.
19 Steven Kurth   Palm City, FL2:06:40 101266  219 Treasure Coast Cycling Association
20 Lambert Vaes   Gainesville, FL2:06:41 265222  247 Cycle Logic
21 Alan Badia (3 - Cat2)   Tampa, FL2:06:41 218267  241 Outspokin Bicycles
23 Peter Davis   Naples, FL2:06:43 293076  221 Naples Velo
24 JOHN RAVELING (1 - Cat5)   Landolakes, FL2:06:43 319198  245 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
25 David Cox (4 - Cat2)   Tallahassee, FL2:06:44 7981  218 Gulf Coast Velo
26 Graham White   Altamonte Springs, FL2:08:04 271587  212 Florida Velo
27 Allen McMurtry   Lutz, FL2:11:39 336488  208 Unattached
28 Paul Williams   Largo, FL2:11:41 38404  242 Outspokin Bicycles
29 John Gibson   Fleming Island, FL2:15:35 249400  214 Colavita Racing Inc.
30 John Murphy   Va Beach2:25:01 197671  220 GearLink Racing INC.
31 Philip Joyce   2:42:58  211 Unattached
32 Edwin Torres   Spring Hill, FL2:44:19 221938  204 Florida Velo
33 Robert Cutts (2 - Cat3)   Orlando, FL1:28:17 140720  244 Orlando Road Club Inc
34 Julio Vivo (2 - Cat5)   Wesley Chapel, FL2:11:41 238592  246 Florida Velo
35 Darol Tuttle   Tacoma, WA0:00:05 236488  205 Old Town Bicycle (OTB)
36 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL0:00:08 202152  348 Ride N Rolll Cyclery
37 James Woolard   0:00:09  240 Unattached

Men - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL2:03:19 176299  115 GearLink Racing INC.
2 Vance James   Lakeland, FL2:03:20 47935  149 Outspokin Bicycles
3 David Reilly   Winter Park, FL2:03:20 108570  170 David's World Cycling
4 JAMES THOMPSON   Tallahassee, FL2:03:20 360213  116 Unattached
5 Sean Barry   Tampa, FL2:03:20 288171  343 Brooklyn Velo Force
6 Joshua Drew   Orlando, FL2:03:21 10026  146 Atlantic Shores Velo
7 Charles Ford   2:03:25  173 Unattached
8 Eric Specht   Windermere, FL2:03:27 305631  107 Compass Cycling Team
9 Andres Munera   Tampa, FL2:03:36 307870  136 Florida Velo
10 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL2:06:06 279939  168 Team Primal Racing
11 Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL2:06:40 232389  114 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
12 David Alexandrou   Lutz, FL2:06:46 122403  109 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
13 Ed Dunne   Gainesville, FL2:06:47 349438  172 Unattached
14 Tim Molyneaux   Clermont, FL2:09:43 53461  999 Atlantic Shores Velo
15 Brent Bell (2 - Cat2)   Orlando, FL2:09:43 278661  175 The Fit Lab
16 Timothy Hutton (3 - Cat2)   Wesley Chapel, FL2:09:43 171783  176 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
17 Aaron Fulton   Jacksonville, FL2:09:44 182266  110 VeloBrew Cycling Club
18 Buddy Dolan (2 - Cat3)   Ocoee, FL2:09:44 222832  108 Compass Cycling Team
19 Anthony Prioli   Clearwater, FL2:09:44 28734  151 GearLink Racing INC.
20 Ralph Schroeder   Chicago, IL2:12:00 60200  177 Tower Racing
21 David McEnery   Largo, FL2:12:55 323966  135 Florida Velo
22 Patrick Sirois (1 - Cat5)   Winter Garden, FL2:15:26 338592  111 Unattached
23 Sean Stanron   Windermere, FL2:15:26 308557  112 Compass Cycling Team
24 Carlos Soler   Longwood, FL0:40:46 104661  152 DWC Racing
25 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL0:00:30 182010  171 Team Primal Racing
9998 Luis Torres   Orlando, FL1:45:47 287136  174 Orlando Road Club Inc
9998 Mark Ibarra (3 - Cat3)   Brandon, FL1:31:46 241386  999 Team AJ's Bikes and Boards

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McMullen   Saint Augustine, FL1:29:00 304529  303 VeloBrew Cycling Club
2 Ty Mader   Orange Park, FL1:29:00 289218  300 Jacksonville Racing Club
3 Alex Couture   Tampa, FL0:44:33 359791  301 Relaj

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Blom   Jacksonville, FL0:35:46 304954  203 VeloBrew Cycling Club
2 Brent White   0:37:06  209 Unattached
3 Dylan Baker   Tarpon Springs, FL0:40:15 329388  200 Unattached
4 James Mertens   Vero Beach, FL0:40:43 269208  202 Colavita Racing Inc.
5 Austin Wright   Stuart, FL0:41:18 321612  201 Treasure Coast Cycling Association

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Comfort   St Johns, FL0:37:00 340506  125 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO0:37:01 296888  302 VeloBrew Cycling Club
4 Charlie Wright   Stuart, FL0:41:34 321610  103 Treasure Coast Cycling Association
6 Lachlan Hovius   Groveland, FL0:41:45 331438  167 Orlando Road Club Inc
7 Eric McNees   0:45:12  102 Unattached
8 Alec Weigel   0:46:27  100 Orlando Road Club Inc
9 Robert Zehr   Winter Garden, FL0:50:46 303478  105 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Erndl   2:05:18  369 Unattached
2 Ryan Marshall   Naples, FL2:06:55 310125  366 Naples Cyclery powered by T2
3 Dave Lewis   Sarasota, FL2:06:55 336294  232 Unattached
4 Robert Repp   Clearwater, FL2:06:55 361328  324 Unattached
5 Jonathan Stein   2:06:55  318 Unattached
6 Robert Stevens   Dunnellon, FL2:06:56 337024  310 Florida Masters Cycling
7 Juan Rivera   2:07:08  372 Unattached
8 Jakub Rehacek   2:07:47  314 Unattached
9 Alexis Fernandez   Tampa, FL2:12:48 148262  309 Florida Velo
10 Halsey Beshears   Monticello, FL2:21:39 324850  113 Unattached
11 Richard Dybdahl   Eustis, FL2:31:08 358668  320 Unattached
12 John Wilkinson   Naples, FL2:34:38 357725  367 Naples Velo
13 Damian Marquith   2:34:50  315 Unattached
14 Christopher Rupe   Seffner2:36:40 359278  321 Unattached
15 Manny Rodriguez   2:49:02  323 Unattached
16 Taylor Huckery   Lakeland, FL1:23:02 333424  312 Unattached
17 Dewey Senecal   1:53:32  360 Unattached
18 Agostino Castiglioe   1:53:34  227 Unattached
19 dan dewitt   2:37:20  371 Unattached
20 Jason Brandt   Sanford, FL0:41:30 336940  313 Unattached
21 Seth Layton   Lutz, FL0:41:32 338086  368 Florida Velo
22 Sean Doyle   Tucson, AZ0:00:07 315682  316 Unattached
23 Edel Hernandez   0:00:14  362 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Prida   Tampa, FL2:05:16 343850  164 University Bicycle Center
2 Armando Hernandez   Tampa, FL2:05:17 336604  162 University Bicycle Center
3 Omar Quddus   Orlando, FL2:05:17 328670  159 B3 cycling
4 Hugo Casanas   Tampa, FL2:05:19 306446  165 Powerhouse Cycling
5 Jameson Johnson   Naples, FL2:05:21 350512  161 Unattached
6 Greg Pickren   Oldsmar, FL2:05:30 242627  185 GearLink Racing INC.
7 Bruno Moreira   Riverview, FL2:05:31 292511  179 Team AJ's Bikes and Boards
8 ihorys casals   Tampa, FL2:06:55 338384  189 Unattached
9 Scott Lameier   Valrico, FL2:06:55 305247  121 Team AJ's Bikes and Boards
10 Dave Severn   Cape Canaveral, FL2:06:55 299991  120 Infinity Bike Shop
11 wayne davis   Tampa, FL2:06:56 307135  155 GearLink Racing INC.
12 David Smith   Jacksonville, FL2:06:56 275883  186 VeloBrew Cycling Club
13 Daryle Glaser   Tampa, FL2:06:56 329482  122 Unattached
14 Mickey Singer   Clearwater, FL2:06:56 196546  184 Giant Cycling Club
15 Adam Deane   Clearwater, FL2:07:04 327454  138 Ride N Rolll Cyclery
16 Thomas Zawadski   Dunedin, FL2:09:41 331048  119 GearLink Racing INC.
17 Michael Neslon   Clermont, FL2:48:08 306147  187 Orlando Road Club Inc
18 Shane Collins   Canton, GA1:13:34 289244  118 Orlando Road Club Inc
19 Nicholas Collins   Canton, GA1:22:58 288702  117 Orlando Road Club Inc
20 Ricky Zanker   Long Beach, CA1:27:49 327796  128 USF Cycling
21 Marc Boults   Tampa, FL1:33:38 335312  126 FloridaVelo
22 james maffucci   Clearwater, FL1:36:05 265487  123 Unattached
23 Jorge Padron   Tampa, FL0:41:30 282932  182 University Bicycle Center
24 Zechariah Musselman   Longwood, FL0:41:31 336918  139 Colavita Racing Inc.
25 Herman Moore   Brandon, FL0:41:31 339030  183 Team AJ's Bikes and Boards
26 thomas gonzalez   Riverview, FL0:41:31 333030  180 Team Ajs Bikes and Boards
27 Jeff Bukovan   Palmetto, FL0:43:20 212674  166 Unattached
28 JAMES GUNTER   Orange Park, FL0:00:08 351932  124 VeloBrew Cycling Club
29 Daryle Glaser   Tampa, FL0:00:11 329482  122 Unattached
30 Michael Odom   Land O Lakes, FL0:00:12 288644  188 1 Pro Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL2:42:11 311519  304 Compass Cycling Team
2 George Gibbons   Tampa, FL2:47:24 127986  365 Unattached
3 Rolando Hernandez   Tampa, FL2:52:23 286862  335 GearLink Racing INC.
4 Andrew Schluck   Monticello, FL2:52:32 266290  356 Unattached
5 Jose Hernandez   Orlando, FL2:52:32 281175  363 Atlantic Shores Velo
6 Kurt Hoehn   Orange Park, FL2:52:33 281872  338 VeloBrew Cycling Club
7 Yosvani Rosell   Tampa, FL2:54:05 305727  358 University Bicycle Center
8 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL2:54:05 95714  353 University Bicycle Center
9 Andrea Tosolini   Gainesville, FL2:55:27 226652  370 352 Racing p/b Bikes and More
10 Jonathan Bowerman   Tampa, FL1:21:52 304654  307 University of South Florida
11 Jeremy Hauff   Clermont, FL0:40:54 316662  305 Compass Cycling Team
12 Adam Skindel   Valrico, FL0:41:55 299567  306 USF Cycling
13 Bradley Gordon   Longwood, FL0:01:15 280638  339 DWC Racing
9998 David Monismith   Gainesville, FL3:23:04 257920  364 352 Racing p/b Bikes and More

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Decaminada   Lakeland, FL1:34:06 360228  178 Unattached
2 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL1:34:06 333276  104 Florida Velo
3 HEIDI THOMPSON   Tallahassee, FL1:34:29 360214  206 Unattached
4 Zoe Mullins   Winter Garden, FL1:43:46 290669  230 Colavita Racing Inc.
5 Michelle Blake   Orlando, FL1:48:44 233167  233 Colavita Racing Inc.
6 Diana Durante   1:50:43  236 Unattached
9 Ann Weigel   Mckinney, TX0:00:05 288493  106 Orlando Road Club Inc
10 paula hatton   Ormond, FL0:00:06 307970  207 GG Events Management
11 Melissa Nolan   0:00:07  255 Unattached
9998 Donna Gray   1:24:58  134 Unattached

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Jerue   Lakeland, FL1:33:48 217819  147 Outspokin Bicycles
2 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL1:33:53 175271  130 GG Events Management
3 Mary Higgins   Ocala, FL1:34:06 46538  132 GearLink Racing INC.
5 Holly Petrak   Tampa, FL0:00:03 248677  131 Z's Bike Shop / Vista Velo.com

Women - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Sherri Stedje (1 - Cat1)   Lutz, FL2:06:41 69689  253 Best of the Bay Cyclist

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ann Weigel   Mckinney, TX0:39:45 288493  106 Orlando Road Club Inc
5 Mackenzie Collins   Canton, GA0:41:35 298888  101 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee