Race Results for
Mill City Cyclocross
Bayport, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/13/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossnaics
2 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
3 Olivier Vrambout (1 - Cat2)   Bayport, MN 121438   The Waffle Van
4 Matt Petersen   Minneapolis, MN 244920   Balance/Eriks
5 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel and Sprocket
6 Owen Thoele   Minneapolis, MN 211174   Angry Catfish
7 Devin O'brien   Minneapolis, MN 319334   Unattached
8 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665   Ski Hut/Swanson Financial Services
9 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Silver Cycling
10 Dan Wheeler   St. Paul, MN 227791   Gopher Wheelmen
11 Lonie Sauber   Farmington, MN 314254   LCR/Bicycle Fit Guru
12 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Synergy
13 Chris Cornelison (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 285958   DMOS

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anders Sonnesyn (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 361767   MNJRC
2 Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN 361303   Birchwood
3 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848   0
2 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
3 Alasdair Boyle (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 353720   0
DNF Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Curt Goodrich
2 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   SPBRC
3 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507   Goodrich
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026   Angry Cat Fish
5 Greg Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
6 Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609   Rapha/Focus
7 Gregory Pautsch (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI 180532   Planet Bike
8 Robert Marhefke   River Falls, WI 22498   LaCrosse Velo Club
9 Steve Sonnesyn (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 52811   Team Plan C
10 Roger Parenteau   Hudson, WI 54884   Unattached
11 Matt Huron   Saint Paul, MN 17220   Kenwood Racing
13 Patrick Rasmus (2 - Cat4)   Chippewa Falls, WI 61542   Spring Street Sports
14 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
15 Todd Trembley   Faribault, MN 217961   Unattached
16 Eric Thoerner   Minneapolis, MN 264225   Birchwood
17 Paul Tocko (3 - Cat4)   Prior Lake, MN 217183   Synergy
18 Mike Larson   Cambridge, MN 101450   LCR
19 Sherry Berde Townsend      Gopher Wheelemen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Simacek   Minneapolis, MN 230406   Freewheel
2 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   MCT-Freewheel
3 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
4 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
5 Drew Wilson   Rochester, MN 321766   Almarz
6 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
7 Taylor Krosbakken   St Paul, MN 329126   Great Plains Cycling Club
8 Ryan GUY   Brooklyn Park, MN 116933   Unattached
9 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   Angry Catfish
10 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
11 Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   
12 Chris Sur   Minneapolis, MN 302904   
13 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688   Big Ring Flyers
DNF Michael Phernetton   Hudson, WI 119274   
DNF Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   FCCC
DNF Mark Long   St Paul, MN 254201   FCCC

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848   Unattached
2 Paul Shol      Unattached
3 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
4 Mitchel Bruns   Otsego, MN 361998   Unattached
5 Chris Gibbs   Cambridge, MN 361301   LCR
6 Michael Brotman   Saint Paul, MN 360474   Synergy Cycling
7 Tyler Heibel   Fountain, MN 133268   Unattached
8 Craig Estenson   Eagan, MN 361203   Unattached
9 Justin Rumley   Woodbury, MN 174354   Unattached
10 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806   Loon State Cyclists
11 Brian Bice   Minneapolis 360268   Unattached
12 Ryan Guthrie   Hugo, MN 356819   Gopher Wheelmen
13 Loren Gordon      Unattached
14 Mike Larson   Cambridge, MN 101450   LCR
15 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
16 isaac giesen   Red Wing, MN 278942   SPH
17 Nick Mele   Eagan, MN 297889   Bianchi/Grand Performance
18 Jerry Washtka      Unattached
19 Doug Dye      Unattached
20 Todd Chapman   Princeton, MN 305584   Unattached
21 Janis Delins      Unattached
22 Michael Weber      Unattached
DNF Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN 235476   Leopard/Bicycle Fit Guru
2 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN 112633   Birchwood/GIS
3 Kris Brazil   Faribault, MN 238279   Milltown Cycles

Women - Cat 4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Thompson   Minneapolis, MN 233402   Unattached
2 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483   Silver Cycling
3 Kendra Estenson   Eagan, MN 297890   Bianchi/Grand Performance

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee