Race Results for
The Great Nocatee Stage Race
Ponte Vedra, FL
(Event Information)
Circuit Race on 08/28/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Joseph   Indian Harbour Beac, FL32:18.3 335906  159 Infinity Bike Shop
2 Jason Brandt   Sanford, FL32:19.3 336940  171 Unattached
3 David Tambellini   32:19.5  161 Unattached
4 Robert Paulsen   Mesa, AZ32:19.6 354802  142 VeloBrew Cycling Club
5 Mike Malatesta   32:21.5  172 Unattached
6 Alexis Fernandez   Tampa, FL32:51.7 148262  146 Unattached
7 JAMES GUNTER   Orange Park, FL33:12.8 351932  368 VeloBrew Cycling Club
8 Hans Vandenberg   Eagle, CO33:44.8 296888  669 VeloBrew Cycling Club
9 Jim Leland   33:51.2  144 Unattached
10 Peter King   Jacksonville, FL33:54.8 296941  152 VeloBrew Cycling Club
11 Justin Ersland   Jacksonville, FL33:55.5 354754  141 VeloBrew Cycling Club
12 Vic Ephrem   Jacksonville34:04.6 357745  138 VeloBrew Cycling Club
13 ted bolt   34:48.3  170 Unattached
14 Vincent Kendziora   34:10.6  136 Unattached
15 Steven Ergle   28:59.8  173 Unattached
16 Peter Waters   32:56.9  174 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Collins   Canton, GA38:42.2 289244  428 Orlando Road Club Inc
2 Ian McMullen   Saint Augustine, FL38:47.6 304529  411 VeloBrew Cycling Club
3 Brian Collie   St. Johns, FL38:50.6 263976  473 Unattached
4 Michael Neslon   Clermont, FL39:51.4 306147  436 Orlando Road Club Inc
5 James Hendry   Jacksonville, FL39:51.4 138975  466 Unattached
6 Julian Marin   Orlando, FL39:51.8 317254  444 Orlando Road Club Inc
7 Daniel Marin   Orlando, FL39:53.3 317256  443 Orlando Road Club Inc
8 David Wilson   Jacksonville Beach, FL39:53.5 283334  442 Calfkiller Cycling Team
9 Zechariah Musselman   Longwood, FL39:53.8 336918  449 Unattached
10 Bruno Moreira   Riverview, FL39:55.1 292511  459 Team AJ's Bikes and Boards
11 James Harter   Winter Garden, FL39:55.3 288143  469 Unattached
12 Hugo Casanas   Tampa, FL39:55.5 306446  432 GearLink Racing INC.
13 Marc Boults   Tampa, FL39:59.1 335312  460 Unattached
14 Drew Smith   Orange Park, FL40:00.4 309110  470 VeloBrew Cycling Club
15 Kyle Smith   40:13.9  472 VeloBrew Cycling Club
16 Michael Myers   Middleburg, FL41:20.0 222784  429 FCA Endurance
17 Taylor Bosch   36:12.9  410 Atomic Race Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL36:40.1 325196  263 Cool Beans Racing
2 Michael Hernandez   Clermont, FL36:40.3 296605  258 Orlando Road Club Inc
3 Scott Spees   St. Johns, FL37:02.2 33586  254 Olympus Cycling Team
4 Sam Curlee   San Diego, CA37:03.2 258322  247 VeloBrew Cycling Club
5 David Monismith   Gainesville, FL37:03.2 257920  265 352 Racing p/b Bikes and More
6 Ty Mader   Orange Park, FL37:03.3 289218  999 Jacksonville Racing Club
7 Russell Young   Ponte Vedra Beach, FL37:03.4 196574  266 Deno's Wonder Wheel Cycling
8 Dustin White   Augusta, GA37:04.8 332546  249 Unattached
9 Roy Foley   Lithia, FL37:05.6 280524  248 Team AJ's Bikes and Boards
10 Benjamin Talbot   Gainesville, FL37:06.2 250989  251 352 Racing p/b Bikes and More
11 Kenneth Sallot   Gainesville, FL37:07.9 264564  256 VeloBrew Cycling Club
12 Joshua Servi   Longwood, FL38:16.4 239632  267 Unattached
13 Aaron Fulton   Jacksonville, FL37:26.5 182266  257 VeloBrew Cycling Club
14 Chris Stroh   Thomasville, GA38:25.6 179495  255 VeloBrew Cycling Club
15 Tim Hayes   Gainesville, FL38:11.0 208801  252 352 Racing p/b Bikes and More

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL59:12.1 60148  42 Florida Velo
2 Karel Sumbal   Jacksonville, FL59:12.1 225841  46 GearLink Racing INC.
3 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL59:12.1 271372  41 ZMOTION Racing Team
4 Winston David   Greenville, SC59:12.1 194743  39 Globalbike Racing
5 Giancarlo Bianchi   Miami, FL59:12.1 179136  50 GS Mengoni U.S.A.
6 Curtis Long   Atlantic Beach, FL59:12.1 108976  38 ZMOTION Racing Team
7 Shawn Gravois   Sarasota, FL55:11.7 230009  58 Globalbike Racing
8 Radulian Pop   Jacksonville, FL55:12.4 253832  57 GearLink Racing INC.
9 Eric Stubbs   Gainesville, FL55:12.4 255870  44 GearLink Racing INC.
10 Derek Schanze   Gainesville, FL55:12.6 252844  45 GearLink Racing INC.
11 Henry Willis   Orlando, FL55:26.6 187343  51 The Fit Lab
12 Ryan Saylor   Gainesville, FL55:26.6 31413  47 GearLink Racing INC.
13 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL59:07.0 159220  59 GearLink Racing INC.
14 Ruben Delcristo   Miami, FL59:07.1 272424  761 Blue Star- Rossetti Development Team
15 Marc Howe (1 - Cat2)   Palm Bay, FL59:07.1 264076  40 ZMOTION Racing Team
16 Guillermo Suarez   Tampa, FL55:09.0 283294  52 Florida Velo

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL51:21.9 21461  377 VeloBrew Cycling Club
2 Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL51:22.2 232389  357 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
3 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL52:28.9 176299  353 GearLink Racing INC.
4 Joshua Drew   Orlando, FL52:29.3 10026  352 Atlantic Shores Velo
5 Michael Keenan   Orange Park, FL52:29.7 261241  378 VeloBrew Cycling Club
6 Tim Molyneaux   Clermont, FL52:30.0 53461  Atlantic Shores Velo
7 David Reilly   Winter Park, FL52:30.9 108570  381 David's World Cycling
8 Israel Vera   Miami, FL52:30.4 242172  416 ZMOTION Racing Team
9 Kurt Hoehn   Orange Park, FL52:32.0 281872  356 VeloBrew Cycling Club
10 Kendall Frederick (1 - Cat4)   Orange Park, FL52:37.9 247340  456 VeloBrew Cycling Club
11 Ralph Teten (2 - Cat2)   Atlantic Beach, FL52:39.3 244247  355 ZMOTION Racing Team
12 Todd Hull   Jacksonville, FL52:27.7 82561  367 VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL47:49.6 196540  419 Florida Velo
2 Israel Vera   Miami, FL47:50.3 242172  416 ZMOTION Racing Team
3 Will Larson   Dunedin, FL47:50.5 196529  424 GearLink Racing INC.
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL47:51.0 207006  422 ZMOTION Racing Team
5 John Faulk   47:51.1  369 Jacksonville Racing Club
6 Greg Pickren   Oldsmar, FL47:52.7 242627  372 GearLink Racing INC.
7 Vincent Cook   Palm Harbor, FL47:52.8 7670  431 GearLink Racing INC.
8 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL47:52.9 71611  425 ZMOTION Racing Team
9 James Wright   Orange Park, FL48:27.2 68129  414 Jacksonville Racing Club
10 Bryan Crement   Wilmington, DE48:32.7 45218  433 Miami Masters
11 Chuck Holstein   Lecanto, FL49:30.1 263775  426 Florida Velo
12 Steven Kurth   Palm City, FL52:38.4 101266  427 Treasure Coast Cycling Association
13 John Stone   Boulder, CO52:38.5 332428  415 Treasure Coast Cycling Association
14 John Salsbury   Jacksonville, FL45:51.8 69352  452 Jacksonville Racing Club
15 Kevin Braley (1 - Cat3)   Stuart, FL46:43.8 4610  525 Treasure Coast Cycling Association
16 Daniel Heggblod (1 - Cat4)   Saint Augustine, FL00:04.6 257339  454 VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL27:52.3 46930  526 Jacksonville Racing Club
2 George Broughton   Orange Park, FL27:52.9 58824  527 VeloBrew Cycling Club
3 Don Merritt   Orange Park, FL28:09.4 336634  531 VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL29:22.5 257185  662 Florida Masters Cycling
2 Steve Agronick   Villages, FL29:58.5 1209  674 Florida Masters Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Blom   Jacksonville, FL33:28.1 304954  430 VeloBrew Cycling Club
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL33:01.2 256024  414 Colavita Racing Inc.
3 Austin Wright   Stuart, FL34:04.3 321612  665 Treasure Coast Cycling Association
4 James Mertens   Vero Beach, FL34:05.6 269208  439 Colavita Racing Inc.
5 ILIO SANCHEZ JR   34:56.3  440 Unattached

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader   Orange Park, FL32:54.2 289218  664 Jacksonville Racing Club
2 Ian McMullen   Saint Augustine, FL32:54.2 304529  411 VeloBrew Cycling Club
3 Michael Neslon   Clermont, FL32:54.5 306147  999 Orlando Road Club Inc
4 Alan Edwards   Jacksonville, FL33:24.4 353190  999 Unattached
5 Kevin Hires   Black Creek, GA33:04.6 324672  670 Savannah Wheelmen

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL32:50.8 325196  263 Cool Beans Racing
2 Andrew McMullen   Staugustine, FL32:58.2 304523  413 VeloBrew Cycling Club
3 Taylor Huckery   Lakeland, FL34:05.2 333424  764 Unattached
4 Luke Sorenson   Jacksonville, FL33:05.3 349306  763 Unattached

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL41:22.6 233167  244 Colavita Racing Inc.
2 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL41:22.6 296276  259 VeloBrew Cycling Club
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL40:11.3 290669  245 Colavita Racing Inc.
4 Autumn Holt (1 - Cat4)   Clermont, FL40:31.8 308099  260 Colavita Racing Inc.
5 Cynthia Manning   Orlando, FL41:27.4 287064  243 Orlando Road Club Inc
6 Ann Weigel   Mckinney, TX21:04.2 288493  672 Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peggy LeGrand (1 - Cat2)   Ladson, SC40:08.5 272836  131 US Military Cycling
2 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL41:23.2 289443  134 352 Racing p/b Bikes and More
3 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL41:24.1 175344  168 Jacksonville Racing Club
4 Cathy Cote   Winter Springs, FL41:24.7 302518  167 The Fit Lab

Mixed - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor Delgado   Hialeah, FL26:50.6 316004  675 Team Cocos
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO26:52.0 296888  669 VeloBrew Cycling Club
3 Ann Weigel   Mckinney, TX26:55.8 288493  672 Orlando Road Club Inc
4 Mackenzie Collins   Canton, GA26:59.5 298888  667 Orlando Road Club Inc
5 Charlie Wright   Stuart, FL27:00.2 321610  666 Treasure Coast Cycling Association
6 Dominique McConnell   Orlando27:10.0 286748  668 Orlando Road Club Inc
7 Alec Weigel   30:22.1  673 Orlando Road Club Inc
8 Inge Vandenberg   Eagle, CO26:38.8 332916  671 VeloBrew Cycling Club
9 connor Schrader   27:24.4  679 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee