Race Results for
Pain on the Plains at Palo Duro Canyon
Canyon, TX
(Event Information)
Cross Country on 09/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Baustert   01:24:52.000  204 405 Bicycles
2 Joe Ragsdale   01:25:27.000  202 
3 Teel Atkinson   01:27:24.000  205 Team Jetstream
4 Scott Burney   Oklahoma City, OK01:29:52.000 343874  203 Schlegels Bikes
5 Suzanne Laine   01:51:10.000  206 Bicycles INC.
6 Parker Batt   01:51:12.000  201 

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Margrave   Amarillo, TX02:08:57.000 260999  44 Pirate Race Productions
2 Harold Brigance   Hereford, TX02:11:34.000 300779  16 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliot McKinney   Amarillo, TX01:47:03.000 169299  Moore Super Foam
2 Cole Kirkpatrick   Dallas, TX01:50:57.000 315146  UNT
3 Carson Lange   Austin, TX01:53:05.000 349134  Monkey Wrench Racing
4 Chris Drummond   Oklahoma City, OK01:53:16.000 269465  46 918XC Racing
5 Dwayne Otto   Muenster, TX01:54:20.000 26937  Bicycle Plus
DNF Luke Allen   Abilene, TXDNF 237533  Richardson Bike Mart
DNF Joshua Clark   Fort Worth, TXDNF 153682  43 Colonel's Army

Men - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Rundell   Amarillo, TX01:52:34.000 326560  38 Outdoor Elements Sports
2 Chris Podzemny   Amarillo, TX01:56:14.000 119805  35 Kordestani Cycling
3 Kyle Rangel   La Grange, TX01:56:41.000 328746  42 Singletrack Ranch
4 Keevin Sharp   Amarillo, TX01:58:41.000 139617  32 team Kordestani Cycling
5 Chris Holcomb   Amarillo, TX02:00:14.000 139123  34 Team Kordestani
6 Rey Vera   Keller, TX02:01:19.000 279173  40 Bicycles Plus
7 Adam Finck   San Marcos, TX02:02:02.000 289993  41 Team Velocity Bike Shop
8 Troy Waller   Amarillo, TX02:02:03.000 139616  33 Team Kordestani Cycling
9 Michael Moore   Amarillo, TX02:03:04.000 325210  47 Kansas City Bicycle Club
10 Gary Moore   Amarillo, TX02:04:09.000 186504  31 Super Foam
11 Michael Winegar   Amarillo, TX02:12:22.000 149011  39 Classic/Zoe Fitness/I.F.
12 BC Sternenberg   02:18:09.000  37 Team Kordestani Cycling / ANB
13 David Rendon   Lubbock, TX02:18:57.000 223674  48 Rideaway
14 Brandon Annen   Amarillo, TX02:35:28.000 272775  36 Team Kordestani Cycling
DNF Devin Prater   Amarillo, TXDNF 274377  81 Jetstream
DNF Tucker Gerald   Amarillo, TXDNF 244292  45 Cain's Cycling/Jetstream

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Zettner   San Antonio, TX01:19:41.000 186298  59 Team Sage Cycles
2 Andreas Hau   01:20:06.000  60 
3 Jayson Webb   Fort Worth, TX01:20:57.000 37464  61 Broken Films Racing / Colonels Army
4 Carlos Uranga   Irving, TX01:21:38.000 325182  58 PACC
5 Steve Burton   Amarillo, TX01:51:57.000 240363  56 Team Kordestani Cycling

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX01:20:28.000 16827  88 Wheelsport Seattle
2 Don Losawyer   Arlington, TX01:24:18.000 275430  87 Tri City Bicycles
3 Todd Fox   Southlake, TX01:26:26.000 12174  86 Mad Duck - Fox Rentals Cap Carter Racing
4 Bill Wyatt   Canyon, TX01:26:28.000 39092  91 Outdoor Element / Cannondale
5 Kent Griffin   San Marcos, TX01:36:18.000 59006  90 Velocity Bike Shop Racing
6 Lance Slack   Grapeland, TX01:38:51.000 136097  89 Chaparral Cycling Club

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Fanning   Waco, TX01:36:42.000 89401  101 Bicycles Outback
2 Bill Moreman   Arlington, TX01:38:37.000 84650  104 Bicycles Inc.
3 Frederic Schmid   Waco, TX01:43:08.000 109257  102 Bicycles Outback / Magura
4 John Howell   Austin, TX01:43:56.000 169633  103 Velocity

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendal Young   01:18:36.000  351 Matrix/RBM
2 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX01:20:53.000 337506  221 787 Racing
3 Carson Lange   Austin, TXDNS 349134  81 Monkey Wrench Racing

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rowdy Marcum   01:10:51.000  249 
2 Emitt Tiner   01:18:19.000  238 
3 Kent Myers   Austin, TX01:18:25.000 260618  248 Austin Cycle Camp
4 Doug Todd   01:19:12.000  250 Jetstream/Tascosa
5 Austin Collins   Amarillo01:22:03.000 368860  242 
6 Spencer Caviness   01:24:17.000  237 Team TPT
7 Art Silva   01:25:15.000  241 Sun Adventure Sports
8 Jonathan Burkhard   01:26:44.000  245 
9 Derek Fauc   01:27:29.000  247 
10 Brandon Daniel   01:31:00.000  246 
11 Pat Ware   01:31:48.000  240 
12 Oscar Ostos   01:32:27.000  243 
13 John Hays   01:32:48.000  239 Sun Adventure Sports
DNF Nicholas Olson   DNF  244 
DNF Trent Wester   DNF  251 Texas Tech Cycling

Men - Cat 2 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Leathers   Amarillo, TX01:13:35.000 233072  284 
2 Tim Woodruff   Anna, TX01:14:20.000 168504  286 
3 Chance Payton   01:14:47.000  271 Permian Basin Bike Association
4 Marc Crozier   New Braunfels, TX01:19:01.000 178260  278 Young Life Racing
5 James Webb   Kyle, TX01:20:26.000 199834  276 Mafia Racing
6 Neal McSpedden   01:20:34.000  277 Mac Racing Concho Bike
7 Zack Heflon   01:20:41.000  292 
8 nathan vanwinterswyk   Shreveport, LA01:22:27.000 348624  281 LOCO
9 Craig Vaughn   Missouri City, TX01:24:04.000 68228  272 Cains Cycling
10 TJay McEwen   01:27:50.000  295 
11 Don Booker   Sachse, TX01:29:04.000 178241  287 Cap Carter Racing
12 Alan White   Edmond, OK01:29:05.000 328308  288 Team Phoenix
13 Scott Harrell   01:31:45.000  273 
14 Justin Low   01:32:49.000  296 Fairway Mortgage Cycling
15 Chad Glusco   01:33:43.000  285 
16 Jared Davis   01:38:01.000  274 Team Davis
17 Mike Trevisdui   01:38:19.000  289 
18 Zolli Cristian   01:40:10.000  293 
19 Colin Hill   `01:43:49.000 283831  275 BikeLand Developmental Factory Team
20 Toby Wallace   01:48:00.000  282 
21 Jeffrey Noon   Mansfield, TX01:49:09.000 237854  280 Sun & Ski
DNS Will Graf   DNS  283 
DNF Scott Townsend   DNF  291 
DNF Fred Townsend   DNF  294 

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Jakle   Tesuque, NM01:18:48.000 148415  311 Jackal Pack
2 Doug Lange   01:24:15.000  318 Monkey Wrench Racing
3 Darren Jenks   01:25:22.000  312 Amarillo National Bank
4 Cory Faul   San Antonio, TX01:26:12.000 11322  324 Action Bikes
5 David King   Alpine, TX01:30:16.000 350960  313 Outdoor Element Sports
6 Bud Schertler   01:33:29.000  316 
7 Brian Alger   Lubbock, TX01:33:37.000 322824  315 Chaparral Cycling Club
8 Scott Tucker   Burleson, TX01:33:38.000 152054  319 Bicycles Inc.
9 Chris Olson   Houston, TX01:35:43.000 26709  323 
10 Danny Sanchez   Bedford, TX01:38:05.000 288037  314 Bicycles Inc.
11 Bill Cooper   01:40:18.000  321 
DNF Paul Artha   DNF  317 
DNF Dan Richard   DNF  322 
DNF Terrin Upturph   DNF  320 ANB/Upturph
DNF Gordan Gabert   DNF  326 Old Tascosa

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Otto   00:19:47.000  602 Bicycle Plus

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaden Eillison   00:29:02.000  615 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Wagner   Burleson, TX00:40:56.000 336530  631 Richardson Bike Mart/Matrix
2 Nash Lilly   Irving, TX00:49:44.000 341232  632 Matrix RBM
3 Hoyt Taylor   00:52:12.000  630 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
4 Brayton Daniel   00:58:51.000  601 
5 Kyeler Wilhite   01:34:38.014  600 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel VanWinterswyk   Shreveport, LA00:43:26.000 346424  642 LA'sport
2 Dakota Burklund   San Marcos, TX00:51:44.000 296255  646 Team Dakota
3 Adam Lilly   00:53:24.000  641 
4 Cole Holloway   00:58:15.000  647 
DNF Christopher Hall   DNF  640 
DNF Mac Hartt   DNF  643 

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Young   00:41:59.000  655 
2 Nick Osteen   00:43:31.000  696 Generation Homeworks
3 Daniel Baria   00:43:53.000  654 
4 Zach Tiner   00:44:43.000  653 
5 Bob Stuart   00:47:40.000  657 
6 Kyle Williams   00:47:59.000  659 
7 Landon Lamb   00:48:07.000  652 
8 Benjamin Cunningham   00:48:25.000  651 Charge the Hill
9 Remmington Holt   00:59:20.000  650 The Rattlers
DNF Levi Speer   DNF  656 
DNF Dustin Staib   DNF  658 

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Anderson   00:39:20.000  695 
2 Scott Howard   00:40:08.000  692 Sun Adventure Sports
3 Brian Grubbs   Hutto, TX00:42:10.000 350038  685 Flying Pigs
4 Tim Peart   00:42:45.000  725 
5 Bill Rexrode   00:47:56.000  690 
6 David Cooper   00:47:57.000  697 
7 Daniel Hall   00:49:35.000  686 
8 Cy Allen   00:50:28.000  688 
9 Michael Downing   Oklahomacity, OK00:52:27.000 308681  698 
10 Banner Partain   00:53:31.000  689 
11 Chris Simmans   00:54:16.000  694 
12 Robb Wagner   00:55:11.000  691 
13 Jody Rose   00:55:57.000  290 
14 Jason Vazquez   00:57:58.000  687 Rattlers
DNF Joe Seitz   DNF  693 

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Reedy   00:39:32.000  721 
2 Joe Praeger   00:43:41.000  724 
3 Joey Anzaldua   Bedford, TX00:44:32.000 311887  723 Bicycles Inc.
4 Dave Manchester   00:48:40.000  325 Roasters
5 David Boyd   00:49:06.000  717 
6 Cary Speer   00:50:14.0  715 Love Sweat and Gears
7 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX00:50:16.000 334056  722 787 Racing
8 Mike Cline   00:52:15.000  718 Summit Riders
9 Ray Latta   00:54:56.000  716 
10 Greg Collins   00:56:56.000  728 
11 WR McConnell   01:00:52.000  726 
12 Layne Allen   01:08:19.000  798 
13 Jose De La Rocha   01:08:20.000  727 
DNS O Vera   DNS  719 Bicycles Plus

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX02:11:44.000 325178  51 PACC

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stevi Sharp   Amarillo, TX01:52:56.000 344368  111 The Ground Cafe

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Davis   Amarillo, TX01:33:26.000 359865  116 
2 Pam Jackson   Garland, TX01:42:21.000 157028  117 RBM Matrix/ Max Muscle

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Moreman   Arlington, TX01:46:39.000 84651  127 Bicycles Inc
2 Kay Maddox   Lubbock, TX02:00:24.000 237875  126 Chapracing

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Brannon   Amarillo, TX01:30:16.000 400628  357 Hills Sport Shop
2 Tonya Graf   01:32:29.000  359 
3 Catherine C. Moore   01:33:01.000  358 
DNF Sara Cooper   DNF  356 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaley Mckinney   00:26:57.000  755 
2 Mackenna Peart   00:27:44.000  756 

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Reedy   Amarillo, TX00:47:50.000 248750  776 Colavita/Baci/Texas
2 Shanna Collins   00:53:58.000  777 OE
3 Catherine Kelly   01:00:24.000  778 
4 Kealan White   01:02:51.000  775 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Grubbs   Hutto, TX00:48:32.000 350048  796 
2 Lisa Allen   00:52:36.000  720 
3 Stephanie Atkinson   00:53:08.000  599 
4 Kaoruko Yamamoto   00:55:15.000  797 Bicycles Inc
5 Maureen Howell   Austin, TX00:59:15.000 199256  598 
6 Teresa White   01:01:32.000  799 
7 Stephanie Speer   01:15:38.0  795 Love+N193 Sweat and Gears+N193

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee