Race Results for
MSC #9, Sol Survivor
Granby, CO
(Event Information)
Cross Country on 09/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Thompson   Breckenridge, CO1:57:33 189745  804 CoMotionSports
2 Jon Brown   1:57:42  797 Alpine Ortho
3 Eric Olson   2:19:32  808 Mountain Pedaler of Vail

Men - Cat 1/2/3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adin Baird   Denver, CO1:11:40 302831  597 Co-Motion Sports

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Svarczkopf   Boulder, CO1:21:21 344134  596 Boulder Junior Cycling/Tokyo Joe's

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Polly   1:30:12  510 One Ghost Industries

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 seth levine   Longmont, CO1:16:48 321502  763 Foundry Group
2 Michael Fronk   1:23:27  720 
3 Josh Davies   1:27:59  772 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Dower   1:24:24  739 
2 Scott Swandal   Colorado Springs, CO1:49:31 244601  503 One Ghost Industries
DNS Kaden Sites   Salida, CODNS 348594  539 RPM/YETI
DNS Martin Krekow   DNS  549 Water Works Car Wash

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Noel   Boulder2:04:56 318254  659 SMBA
2 W Grant Ellwood   Boulder, CO2:06:15 298725  642 
3 Max Neuman   Boulder, CO2:11:45 298476  646 SMBA
4 Garrett Gerchar   Boulder, CO2:22:00 344890  671 Tokyo Joes
5 Isaac Stackonis   Salida, CO2:46:49 316112  773 RPM: Yeti
6 Jacob Templin   2:47:48  562 Team Colorado Single Track

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Warfel   Denver, CO2:06:39 295059  509 Feedback Sports
2 Matt Kuusinen   2:16:13  662 
3 Michael Glicksman   Boulder, CO2:32:16 294994  783 Colorado Singletrack
4 Miklos Horvath   2:32:35  778 
5 Fred Newcomer   2:33:19  664 Summit Velo
6 Jevon Markarian   2:33:21  779 
7 Richard Price   Grand Junction, CO2:38:40 28700  780 LiveTrainRace.com
8 Phillip Stevens   Leadville, CO2:40:15 34096  537 Colorado Custom Wood Floors
DNS Jeremy MacGray   Steamboat Springs, CODNS 342704  649 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Nudelman   Thronton, CO2:23:28 320434  636 Club Treads
2 Ron Petica   2:25:44  581 Team Telecycle Woodland Park CO
3 George Euler   Grand Junction, CO2:26:27 330974  716 Moots/LiveTrainRace.com
4 Douglas Robison   Lakewood, CO2:30:02 183223  594 Amicas/Absolute Bikes
5 William Houth   Fountain, CO2:37:00 337942  611 
6 Jeremy Templin   2:38:04  561 Team Colorado Single Track
7 Michael Cook   Aspen, CO2:38:08 277690  715 The Next Level
8 Ian Jardine   Colorado Springs, CO2:40:00 285734  563 Team Colorado Single Track
9 Atilio Quintanilla   2:44:00  776 
DNS kevin douglas   Edwards, CODNS 333394  548 Kind Cyclist

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Cowell   Lakewood, CO2:35:52 174435  777 Mile High Cycling Society
DNS Glen Peoples   Colorado Springs, CODNS 152587  622 
DNS Loren Hettinger   Littleton, CODNS 49896  544 Schwab Cycles

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Christiansen   Lyons, CO2:07:45 295821  505 Redstone Cyclery
2 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO2:10:36 293885  558 Pro Cycling/Smith Optics
3 Christian Kloser   Vail, CO2:10:38 250322  593 

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Pond   Steamboat Springs, CO1:53:46 325804  556 Steamboat Velo
2 Kyle Stamp   Breckenridge, CO1:57:30 185637  756 Summit Velo
3 Michael Shea   Basalt, CO2:07:59 294673  615 ESC/Basalt Bike & Ski
4 Colin Jenkins   Aurora, CO2:12:16 258894  709 CoMotion sports/YETI
5 David Pfeiffer   Boulder, CO2:18:19 293439  791 Livetrainrace.com
DNS Drew Hogg   College Park, MDDNS 260582  799 Mafia Racing

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Hills   Dillon, CO1:54:28 201161  669 Wolf Rock Racing
2 Jon Brickner   Fraser, CO2:01:12 115900  589 Winter Park Winery
3 Ben Truitt   Lakewood, CO2:04:01 198770  710 COMotion Sports/Yeti
4 Joshua Vogt   Lakewood, CO2:10:31 286192  807 SuperFly/Enduro Bearings
5 Eric Rubottom   Eagle, CO2:17:45 246645  607 Bach Builders MTB
6 Brian McCall   Carbondale, CO2:21:29 23189  587 
7 Ryan Schultz   Grand Junction, CO2:21:29 240082  651 Comotion Sports/Yeti Cycles
DNS Jeremy Miller   Denver, CODNS 246071  513 COmotion Sports

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Roebke   Avon, CO2:01:43 30355  580 
3 Thomas Meiser   Lakewood, CO2:06:42 23951  800 Team Rockford
4 Kirk Roberts   Buena Vista, CO2:09:18 263811  806 Team Body Sync
5 Mike Driver   Fruita, CO2:11:46 294288  617 Livetrainrace.com
6 Brian Nesbitt   Bailey, CO2:14:36 311671  702 CoMotion Sports/Yeti
7 Eric Thompson   Fort Collins, CO2:27:05 279361  801 Peloton Cycles
8 David Ries   Boulder, CO2:34:29 184842  744 Boulder Cycle Sport
DNS Tim Dardis   Boulder, CODNS 279758  634 Boulder Cycle Sport
DNS Robert Dodd   Denver, CODNS 85573  644 Team Evergreen Racing
DNS Tim Godby   Louisville, CODNS 59361  803 enCompass Racing
DNF Joseph Cooper   Superior, CO 50587  648 Twin Peaks Cycling Team

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Wilderman   Fraser, CO2:05:41 38221  618 Rocky Mtn Roastery
2 Keith Sanders   Winter Park, CO2:13:59 31223  798 Justins / Titus

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:45:46 198767  20 Yeti/Jett Pro XC Team
2 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:47:11 37334  LifeCycles / Specialized / Honey Stinger
3 Mike West   Boulder, CO2:58:01 37786  19 Yeti Cycles
4 Shad Schreiner   Colorado Springs, CO3:05:16 241806  25 High Gear/Trek
5 Chris Brandt   Carbondale, CO3:12:09 115063  11 Honey Stinger/Trek
DNS Campbell Levy   Centennial, CODNS 116610  Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Jason Holbrook   Boulder, CODNS 211236  Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Jordan Williford   Boulder, CODNS 246497  Epic Endurance Cycling
DNS Bryan Mickiewicz   Littleton, CODNS 211312  14 Hammer Nutrition
DNS Brent Steinberg   Grand Junction, CODNS 252120  22 LiveTrainRace.com
DNS Graham Aldredge   Boulder, CODNS 260538  27 Carmichael Training Systems
DNS John Nobil   La Jolla, CADNS 26168  53 Bear Valley Bikes
DNS Benjamin Moore   Boulder, CODNS 228791  54 

Women - Cat 1/2/3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth McInroy   2:49:54  782 

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris   Grand Junction, CO1:32:27 357254  708 Two Rivers Cycling

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anaka Norfleet   Denver, CO1:27:55 347414  559 Dirt Divas
2 Emily Clary   1:59:44  640 OutSpokin
3 Lindsay Boyle   2:47:47  545 
4 Michelle Nelson   2:48:01  546 

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Giovinetto   1:49:52  590 
2 Allison Rector   Colorado Springs, CO1:58:10 294840  705 

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO2:40:14 296745  737 Tokyo Joes
DNS Sage Kitson   Salida CoDNS 348606  511 RPM/Yeti

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marlee Dixon   2:30:59  752 
2 Layne Shea   2:42:00  614 Peak Properties/Basalt Bike
3 Jennifer Hill   Erie, CO2:50:00 253682  680 Rivet SG

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Archey   Golden, CO1:35:20 352996  663 COMotion Sports / Yeti

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ariana Dittmer   Grand Junction, CO3:00:11 305828  753 CoMotion Sport
DNS Lindsay Dye   Flagstaff, AZDNS 296092  512 Tokyo Joe's

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 amy beisel   Gunnison, CO2:20:59 321990  643 Alpine Orthopaedics
2 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:31:19 284503  665 COmotion Sports / Yeti
3 Jenny Gilkerson   Denver, CO2:41:44 347186  588 Co motion
DNS Abigail Mickey   Aspen, CODNS 326204  802 Mafia Racing / Pabst / Felt

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Donelson   Edwards, CO2:27:56 284209  774 Ells Angels
2 Maura McGovern   Denver, CO2:36:44 191585  805 Rocky Mountain Racing
3 Evelyn Calhoun   Denver, CO3:03:23 288128  584 Commotion/YETI

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO2:25:25 293959  696 
2 Holly Wade   Dillon, CO2:32:57 228978  623 COMotion Sports/Yeti Cycles
3 Lynne McDade   Lakewood, CO2:45:45 320830  502 CoMotion Sports/YETI

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Gross   Golden, CO2:15:23 176014  36 Velo Bella
2 Molly Throdahl   Allendale, NJ2:16:56 260403  13 
3 Melanie Long   Boulder, CO2:25:15 214563  26 Tough Girls / Scott
4 Sarah Rawley   Dillon, CO2:28:51 234957  18 Yeti Beti
DNS Sage Wilderman   Fraser, CODNS 199903  16 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOShimanoCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee