Race Results for
MSC #8, Blast the Mass
Snowmass Village, CO
(Event Information)
Cross Country on 08/06/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:30:58 200176  588 Ascent Cycling

Men - Cat 1/2/3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:02:25 289005  759 BJC
2 Bo Franklin   Taos, NM1:06:39 259760  600 Team F.I.Taos
3 Kaden Sites   Salida, CO1:07:47 348594  540 RPM/YETI
4 Chase Willie   Longmont, CO1:23:45 298487  589 SMBA
DNS River Weiss   DNS  543 Second Ave/Devo
DNS Adin Baird   Denver, CODNS 302831  632 Co-Motion Sports
DNF Nolan Burgett   DNF  751 

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob CarterGibb   Boulder, CO1:05:02 350018  602 Tokyo Joes
2 Evan Jenkins   1:09:47  755 Tokyo Joes

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Garza   1:08:39  731 
2 Scott Polly   1:15:27  510 One Ghost Industries

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Oliver   1:14:14  657 
DNS Richard Price   Grand Junction, CODNS 28700  555 LiveTrainRace.com
DNF Justin Stencel   DNF  565 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Waller   1:08:33  679 
2 Roger Ryburn   1:08:53  584 
3 Doug Golenz   Littleton, CO1:28:55 293189  587 
4 Bob Franklin   Taos, NM1:29:46 259763  599 Team F.I.Taos
DNS Scott Swandal   Colorado Springs, CODNS 244601  503 One Ghost Industries

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Noel   Boulder2:02:47 318254  761 SMBA
2 Robert Weinhold   Carbondale, CO2:21:58 314614  747 
3 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO2:22:24 296377  596 SSWSC/Moots
4 Isaac Stackonis   Salida, CO2:24:27 316112  725 RPM: Yeti
5 Audie Ryburn   3:26:26  583 
DNF Hudson McNamee   Carbondale, CODNF 322552  760 ESC / Basalt Bike & Ski

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Forbes   Broomfield, CO2:06:54 349824  656 First Descents
2 Alex Geller   2:17:48  742 Green Mtn Multi Sport
3 Michael Buell   Nederland, CO2:19:38 202502  733 Team Geronimo/Banshee Bikes
4 Thomas Walton   Bentonville, AR2:21:06 303377  757 FAST
5 Justin White   Aspen, CO2:21:20 347218  746 COMotion Sports/Yeti
6 Paul Johnson   Grand Junction, CO2:21:22 319900  753 livetrainrace.com
7 Brent Kingen   Greenwood, IN2:39:03 343028  762 

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Warfel   Denver, CO2:09:14 295059  509 Feedback Sports
2 Michael Glicksman   Boulder, CO2:38:55 294994  564 Colorado Singletrack
3 Fred Newcomer   2:41:16  675 Summit Velo
4 Mark McClanahan   3:22:50  559 Team Dystonia
DNF Jeremy Seibert   DNF  597 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Nudelman   Thronton, CO2:26:28 320434  607 Club Treads
2 Douglas Robison   Lakewood, CO2:26:44 183223  665 Amicas/Absolute Bikes
3 George Euler   Grand Junction, CO2:30:39 330974  754 Moots/LiveTrainRace.com
4 Michael Cook   Aspen, CO2:36:46 277690  749 The Next Level
5 Peter Stelljes   3:03:06  756 
6 roger villmow   Woodland Park, CO3:09:16 293337  741 LifeQuest
DNF kevin douglas   Edwards, CODNF 333394  544 Kind Cyclist

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Cowell   Lakewood, CO2:34:46 174435  758 Mile High Cycling Society
2 Glen Peoples   Colorado Springs, CO3:10:10 152587  549 
DNS Loren Hettinger   Littleton, CODNS 49896  545 Schwab Cycles
DNF Dave Kingen   Snowmass, CODNF 19197  576 Testosterone Aspen

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Kloser   Vail, CO2:02:44 250322  618 
2 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO2:10:59 293885  560 Pro Cycling/Smith Optics
3 Joe Christiansen   Lyons, CO2:12:28 295821  505 Redstone Cyclery
4 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO2:24:43 295981  569 SSWSC/Moots
5 Sam Blomquist   Berthoud, CO2:25:19 298233  671 Niner Bikes/Grand Sports

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Fox   Woody Creek, CO1:52:14 301084  769 Colorado State University / Rams Cycling
2 Alex Pond   Steamboat Springs, CO1:55:36 325804  748 Steamboat Velo
3 Paul Mumford   Chicago, IL1:57:02 167887  548 Kinky Llama Racing
4 Michael Shea   Basalt, CO1:58:23 294673  673 ESC/Basalt Bike & Ski
5 Cameron Creger   Littleton, CO2:04:44 319494  697 Club Treads.com
6 Kyle Stamp   Breckenridge, CO2:04:58 185637  620 Summit Velo
7 Colin Jenkins   Aurora, CO2:07:13 258894  615 CoMotion sports/YETI
8 William Vazquez   Fort Collins, CO2:14:32 198621  621 Rams Cycling Team

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Anderson   Aspen, CO1:52:24 259703  638 Ajax Tavern
2 Nathan Waldron   Aspen, CO1:57:18 149554  655 Honey Stinger - Trek
3 Jason LaPointe   Carbondale, CO2:00:38 188873  573 ESC-Basalt Bike & Ski
4 Ben Truitt   Lakewood, CO2:00:43 198770  591 COMotion Sports/Yeti
5 Kurt Kropp   Denver, CO2:03:36 93553  598 Salvagetti/Mosaic
6 Jason Wright   Aspen, CO2:04:59 227693  606 ESC/Basalt Bike & Ski
7 Joel Krause   Breckenridge, CO2:21:20 318548  730 Fli Bye Racing
8 Kellen Tanner   Littleton, CO2:24:48 337116  764 Honey Stinger/Bicycle Outfitters
DNS Jeremy Miller   Denver, CODNS 246071  513 COmotion Sports

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Hill   Aspen, CO1:55:37 300928  619 Infinit Nutrition
2 Lance Bolton   Aspen, CO2:02:30 279656  724 The Prospector - Aspen
3 Mark Roebke   Avon, CO2:02:56 30355  635 
4 Darron Cheek   Breckenridge, CO2:37:58 192447  658 breck velo
DNS Mike Driver   Fruita, CODNS 294288  616 Livetrainrace.com
DNF Gene Sherman   Sacramento, CADNF 356202  647 Polar Lites & Yuba expeditions
DNF dustyn ladewig   Albuquerque, NMDNF 299796  734 Sport Systems / Mountaintop Cycling

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Wilderman   Fraser, CO2:06:29 38221  766 Rocky Mtn Roastery
2 Mark Hogan   Snowmass Village, CO2:14:50 296205  556 
3 Erik Skarvan   Aspen, CO2:41:17 32851  568 Sun Dog Athletics/MOOTS/Powerbar

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO1:54:35 264839  68 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
2 Jay Henry   Avon, CO1:57:05 15853  22 Tokyo Joe's
3 Manuel Prado   1:59:39  80 Sho-Air / Specialized
4 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO2:01:04 280780  38 HoneyStinger/Trek
5 Colton Andersen   Durango, CO2:02:07 301174  31 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
6 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:02:36 198767  44 Yeti/Jett Pro XC Team
7 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:03:14 37334  LifeCycles / Specialized / Honey Stinger
8 Ross Schnell   Grand Jct, CO2:06:22 99965  20 Trek/SRAM
9 Chris Baddick   Boulder2:06:28 284559  39 Epic Endurance Cycling
10 Samuel Morrison   Boulder, CO2:10:01 265086  82 Epic Endurance
11 Joshua Bezecny   Golden, CO2:10:17 114873  76 Trek Bike Store - Boulder
12 Anthony Iannacito   Denver, CO2:11:58 225551  66 Rocky Mountain Racing
13 Mike Friedberg   Boulder, CO2:14:36 12419  28 Trek Store
14 Jason Holbrook   Boulder, CO2:15:46 211236  Yeti/Jett Pro XC Team
15 Macky Franklin   Taos2:15:59 215111  34 Yeti / Sram
16 Dylan Stucki   Durango, CO2:17:56 192016  64 Mafia Racing / Pabst / Felt
17 Jordan Williford   Boulder, CO2:18:44 246497  Epic Endurance Cycling
18 Campbell Levy   Centennial, CO2:42:20 116610  Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZDNS 126775  12 Waste Management
DNS Tad Elliott   Durango, CODNS 230614  13 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
DNF Colin Cares   Boulder, CODNF 216528  21 Kenda/Felt
DNF Chris Brandt   Carbondale, CODNF 115063  33 Honey Stinger/Trek
DNF Adam LaRochelle   Granby, CODNF 232919  75 
DNF Mike West   Boulder, CODNF 37786  81 Yeti Cycles

Women - Cat 1/2/3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:02:26 294388  574 Basalt Bike and Ski
2 Sierra Trout   1:20:09  580 Durango Devo
3 Sparrow Skywalker   2:02:26  614 Team FITaos

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris   Grand Junction, CO1:11:33 357254  736 Two Rivers Cycling

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Boyle   2:16:48  541 
2 Michelle Nelson   2:17:21  542 

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India Waller   Durango, CO3:01:10 355742  678 Durango Devo
DNS Sage Kitson   Salida CoDNS 348606  511 RPM/Yeti

Women - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Waldron   3:06:52  643 Team Ajax Tavern

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Layne Shea   3:02:39  672 Basalt Bike & Ski
2 Rachel Weaver   3:25:57  585 Frankie Flats Cycling Squad

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Vale   2:41:39  717 FS ASPEN
2 Jennifer Cram   3:12:04  743 

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ2:41:21 296092  512 Tokyo Joe's
2 Ariana Dittmer   Grand Junction, CO2:50:31 305828  738 CoMotion Sport

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 amy beisel   Gunnison, CO2:20:49 321990  641 Alpine Orthopaedics
2 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:25:53 284503  630 COmotion Sports / Yeti
3 Abigail Mickey   Aspen, CO2:41:34 326204  723 Mafia Racing / Pabst / Felt

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Long   Boulder, CO2:23:01 214563  610 Tough Girls / Scott
2 Willa Johnson   Boulder, CO2:36:25 244213  567 Rivet Sports Garage
3 Michele DeWine   Avon, CO2:42:16 356807  684 progressive trail design
4 Maura McGovern   Denver, CO2:45:17 191585  729 Rocky Mountain Racing

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Seidler   Carbondale, CO2:31:06 277022  566 Basalt Bike and Ski
DNS Lynne McDade   Lakewood, CODNS 320830  502 CoMotion Sports/YETI

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Freeman   Littleton Co1:59:58 182719  69 KENDA / FELT
2 Erin Huck   Boulder, CO2:00:36 194901  26 Tokyo Joes
3 Kelli Emmett   Plymouth Mi2:01:59 156146  78 Giant Mountain Bike Team
4 Rebecca Gross   Golden, CO2:13:33 176014  35 Velo Bella
5 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:16:37 252205  29 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
6 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:20:24 245202  17 Ascent Cycling
7 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:39:55 241201  47 Embrocation Cycling Journal
DNF Heidi Rentz   Moab, UTDNF 252832  27 Vermont Bike Tours
DNF Sage Wilderman   Fraser, CODNF 199903  30 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
DNF Sarah Rawley   Dillon, CODNF 234957  40 Yeti Beti

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyCUORESierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee