Race Results for
2011 Texas State ITT and TTT championship
Lytle , TX
(Event Information)
Time Trial on 07/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Eddy Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   
2 ricardo trevino   Mcallen, TX 290467   
3 Jonathan Thomas   Houston, TX 297872   
4 Kevin Franklin   The Woodlands, TX 352414   
5 Stan Poe   Spring, TX 305649   
6 Matthew Trimble      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Multisport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Fulk   Roanoke, TX 350966   
1 Chris Rulon      
2 Chisholm Macdonald      
3 Jason Zamora   Missouri City, TX 360173   
4 Roby Freeman      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   
2 Anthony Phillips   Frisco, TX 305637   
3 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   
4 Lucos York      
5 Gabriel Porterfield   Bertram, TX 350938   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
2 James Fowler   Roanoke, TX 316020   
3 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
4 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   
5 Trevor Brooks   Austin, TX 313466   
6 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   
7 Nicholas Cash   Frisco, TX 261561   
8 Tice Porterfield   Bertram 310983   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
2 Patrick Davis   Austin, TX 263456   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   
2 Cord Offermann   Austin, TX 52888   
3 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   
4 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   
5 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   
6 Ryan Coover   Austin, TX 304576   
7 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
8 Edwin Braun   New Braunfels, TX 188337   
9 Robert Via   Belton, TX 306106   
10 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
11 John Emerson   Dallas, TX 251354   
12 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   
13 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   
14 Michael Ramsey   Midland, TX 247554   
15 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
16 Todd Burgess   Boerne, TX 250951   
17 Rick Beckman   Copperas Cove, TX 269137   
18 Scott Munroe   Temple, TX 48216   
19 Branden Clark Bickley   Austin, TX 272728   
20 Ricardo Rodriguez   Mission, TX 134181   
21 Davis Tucker   Austin, TX 198066   
22 Edward Solis   San Antonio, TX 65416   
23 Robert Dole   Austin, TX 230218   
24 Brian Mobley   Houston, TX 287670   
25 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
26 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Wacker   Houston, TX 82106   
2 Timothy Perry   Monroe, LA 187903   
3 Sam Childs   Austin, TX 6779   
4 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
5 David Hoffman   Austin, TX 299281   
6 Stuart Harbottle   Trophy Club, TX 237518   
7 David Bumbaugh   Magnolia, TX 145357   
8 Jon Huibregtse   Austin, TX 291916   
9 Stuart Hall   Grapevine, TX 243559   
10 Clif Cassidy   Dallas, TX 310674   
11 Joe Udell   Austin, TX 90097   
12 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   
13 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   
14 Hill Swift   Houston, TX 241076   
15 Michael Adams   Lampasas, TX 255878   
16 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
17 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
18 David Lawrence   Pearland, TX 206519   
19 Jay Prestipino   Plano, TX 220795   
20 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   
21 Lee Troy   Katy, TX 53622   
22 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
23 M Chris Thibodeau   Telferner, TX 59647   
24 John Landry   Austin, TX 306159   
25 William Neale   Austin, TX 277905   
26 Duane Neu   Denton, TX 155372   
27 Robert Dickerson   San Antonio, TX 165310   
28 Val Lincecum   Katy, TX 334312   
29 James Alsup   Austin, TX 232323   
30 charley ortega   San Antonio, TX 273286   
31 Jams Trimble      
32 Gregory Bilhartz   Round Rock, TX 349098   
33 Thomas Kevin Golden   Bellaire, TX 256739   
34 JESSE CANTU   Mission, TX 324230   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monty Maughan   Oklahoma City, OK 237092   
2 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
3 Steve McConathy   Houston, TX 282239   
4 David Gill   Seabrook, TX 62119   
5 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   
6 Jerry Dusterhoff   Roundrock, TX 298892   
7 Thomas Hall   Austin, TX 293376   
8 Richard Hyre   Fort Worth, TX 56054   
9 Craig Sainsott      
10 JOSE MORENO   Mission, TX 356124   
11 Kenny Hill      
12 Chester Long   Laredo, TX 21514   
13 LEOPOLDO RUIZ III      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edwin Allbritton   Boerne, TX 281965   
2 Earl Nichols   Levelland, TX 175425   
3 Dean Wilkinson   Dallas, TX 150095   

Men - Pro/Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brant Speed   Austin, TX 240584   
2 Logan Hutchings      
3 David Wenger (1 - Cat1)   Austin, TX 89282   
4 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
5 Greg Hercules   Bryan, TX 260061   
6 John Korioth   Austin, TX 102704   
7 J Andrews   Houston, TX 208908   
8 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
9 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
10 Trevor Johnson   Sherwood, AR 234129   
11 Steen Rose   Allen, TX 120807   

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kessing   Austin, TX 282150   
2 Jason Bentley   League City, TX 68011   
3 Brian Darby   Houston, TX 240502   
4 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   
5 Joseph Garcia   Kyle, TX 262008   
6 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
7 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
8 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   
9 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   
10 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   
11 Eric Wright   Ft. Worth, TX 275176   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Peterson   Ardmore, OK 248028   
2 Wes Jerman   Austin, TX 296681   
3 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   
4 Craig Virr   Austin, TX 36726   
5 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   
6 Mason Quintana   Austin, TX 187231   
7 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   
8 Thomas Fad   Austin, TX 304325   
9 Reed Olmstead   Houston, TX 224702   
10 Nathan Harding   Austin, TX 259057   
11 Jeremy Hill   San Antonio, TX 244253   
12 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
13 Glen Watson   Leaguecity, TX 290034   
14 ed hughey   Austin, TX 268661   
15 Adrian Flores   Austin, TX 293369   
16 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   
17 Jon Lewis   League City, TX 185432   
18 Rafael Garcia   Round Rock, TX 288359   
19 Eric Attayi   Houston, TX 256760   
20 James Walker   Saginaw, TX 300019   
21 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   
22 Ian Hampton   El Lago, TX 279443   
23 Andrew Erickson   Seattle, WA 273331   
24 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Looper   Houston, TX 295247   
2 Robert Wade   San Antonio, TX 317282   
3 Corey Fish   Bozeman, MT 324678   
4 Ryan Matthews   San Antonio, TX 294794   
5 James Perrin   Deer Park, TX 339558   
6 Gordon Richardson   Houston, TX 268739   
7 Tom Rodgers   Arlington, TX 164612   
8 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   
9 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   
10 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
11 Dan Lundeen   Houston, TX 231659   
12 John Hertel   Spring, TX 286538   
13 MARCUS KULISKA   Houston, TX 318838   
14 Mike Panozzo   Austin, TX 333442   
15 Dan Swenson   Hawthorn Woods, IL 291549   
16 Josafat Jaime   Richmond, TX 275081   
17 Billy Wilson   San Antonio, TX 287296   
18 Todd Stamm   Missouricity, TX 282813   
19 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
20 William Allison   Watauga, TX 75174   
21 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
22 Jaxson Appel   League City, TX 316698   
23 Oscar Guzman   Rowlett, TX 229217   
24 Paul Scott   Belton, TX 300698   
25 James Engle   Cypress, TX 303222   
26 Panayiotis Sotiriades   Houston, TX 304040   
27 John Mott   Austin, TX 337602   
28 Thomas WARNEMENT   Houston, TX 263754   
29 Jaime Olmo   Houston, TX 326698   
30 Thomas Young   The Woodlands, TX 39321   
31 John Myhre   San Antonio, TX 94560   
32 Stephen Ware   Houston, TX 304641   
33 Joshua Gowin   Houston, TX 280346   
34 Matt Pearson   Haslet, TX 287713   
35 Even Gonzalez   Mcallen, TX 333586   
36 David Felsing   San Antonio, TX 220873   
37 Philip Shama   Houston, TX 201798   
38 Noe Espinosa   Stafford, TX 293313   
39 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   
40 mark heady   Houston, TX 298684   
41 Cameron Krause   Mission, TX 310870   
42 Roman Lobkovsky   Austin, TX 209098   
43 Jack Lomax   Sanangelo, TX 309707   
44 Bobby Ramirez   San Antonio, TX 174483   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Fiedler   Fredericksburg, TX 277127   
2 Alan Bryson   Houston, TX 289266   
3 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   
4 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   
5 Dennis McCanless   Boerne, TX 264327   
6 Brian Chung (1 - Cat4)   Universal City, TX 131694   
7 Abdel Dinari (2 - Cat4)   Houston, TX 289965   
8 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   
9 Nathan Montague   Dallas, TX 290008   
10 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   
11 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
12 Lemmie White (3 - Cat4)   Fort Worth, TX 218844   
13 Arthur Carr (1 - Cat5)   Sanantonio, TX 288395   
14 Bruce Lantry   San Antonio, TX 240745   
15 Tom Bick   Bedford, TX 220664   
16 Alan Charley   Spring, TX 216619   
17 Russell Lovelace (4 - Cat4)   Spring, TX 178087   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weslie Anderson   Dubuque, IA 357640   
2 Greg Colvin   Houston, TX 303788   
3 David Lampert   Lisle, IL 357756   
4 Andrew Thompson   Spring, TX 346438   
5 Richard Neill   Fort Worth, TX 298297   
6 Ronnie Reeves   League City, TX 357345   
7 Timothy Akers   Corpus Christi, TX 357664   
8 Carlos Fernandez   Laredo, TX 283161   
9 Silverio Gonzalez   Laredo, TX 251170   
10 David Lee   Pasadena, CA 313504   
11 Dan Kemp   Fredericksburg, TX 333218   
12 Christopher Shaw   Katy, TX 300076   
13 Carlos Ruiz   Laredo, TX 273194   
14 George Dias   Killeen, TX 332256   
15 Breck VonderHoya   Temple, TX 333508   
16 Nick Bellnoski      
17 Oscar Zavala   Mission, TX 284470   
18 Pablo Morales   San Antonio, TX 338336   
19 David Moulton      
20 Nehemias Perez   Harlingen, TX 348790   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Eddy Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana North      
2 Erin Urban   Houston, TX 357162   
3 Donna Lakomski   Elgin, TX 53419   

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Dannenbaum-Shaw      
2 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   
3 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   
4 Joy Brott   Belton, TX 217109   
5 Lorena Devlyn (1 - Cat4)   Austin, TX 356368   
6 Deborah Barton   Collegestation, TX 283078   
7 Patricia Rosen      
8 Elizabeth Kitay (2 - Cat4)   Smithville, TX 357283   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester (1 - Cat4)   The Woodlands, TX 248387   
2 Kate Strickland   Cypress, TX 347092   

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter   Austin, TX 337604   
2 Nadia Barrera   Austin, TX 306242   
3 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
4 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   
5 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
6 Afton Shelton   Houston, TX 324370   
7 Gracie Alvarado   Round Rock, TX 241812   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle LeBlanc   Woodlands, TX 241038   
2 Margaret Finley   Austin, TX 298066   
3 Lisa Preeg   Austin, TX 357735   
4 Michelle Hayner   Austin, TX 355384   
5 Melissa Kuliska   Houston, TX 339748   
6 Marla Briley   Austin, TX 357736   
7 Mandy Heintz   Houston, TX 355078   
8 Nick Bellnoski      
9 kelly martinez   San Antonio, TX 309930   
10 Analise Thompson   Spring, TX 356510   
11 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
12 Linda Miller   Boerne, TX 353802   
13 Beth Dushman   Davis, CA 238443   
14 Jennifer Wagner   Denver, CO 288729   
15 Nellie Leo   College Station, TX 258473   
16 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   
17 Lisa Bick   Bedford, TX 228369   
18 Lynne Ashcraft   Austin, TX 289536   
19 Myrna Merle   Garland, TX 310310   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFSpyOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee