Race Results for
Pomerelle Pounder
Albion, ID
(Event Information)
Downhill on 07/31/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Morris   05:19.3  230 Cannonball Racing

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT03:43.2 374963  293 
2 Alex Negri   03:50.5  291 
3 Will Olson   03:54.5  292 
4 Rocky Ross   03:59.0  299 
5 Colton Schaeffer   04:02.6  297 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dee Larsen   03:36.3  290 
2 Brady Newton   03:50.2  296 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaren Lockwood   03:04.1  106 
2 Logan Walker   03:09.2  121 Walker Racing
3 Conner Gabrielson   03:19.5  128 
4 Jackson Negri   Eagle, ID03:23.9 317934  130 
5 Riley Walker   Park City, UT03:27.5 352990  294 
6 Conner Field   03:38.1  115 
7 Christian Wilson   Salt Lake City, UT03:56.0 316626  134 
8 Elliot Davis   04:09.4  288 
9 Damon Kirchmeier   04:13.5  116 
10 Ryan Stubbs   Farmington, UT05:22.7 352644  131 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Ahleen   Saint George, UT03:02.8 322610  124 
2 Weston Walker   03:08.2  120 Walker Racing
3 chris kading   Sandy, UT03:10.8 315870  122 
4 David Creasy   03:21.1  123 
5 Cory Stuart   03:26.6  113 
6 Collin Eichinger   03:44.9  111 
7 Travis Tomczak   03:51.4  132 
8 Bryson VomDorp   03:52.4  133 
9 Robert Violano   04:20.7  103 
10 Caleb Hoyle   05:24.4  234 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Mazurkewycz   03:13.8  129 
2 Rick Wieloh   03:18.3  105 
3 Matt Derrick   03:46.2  127 Rock Demon

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Neison   03:15.9  44 Canfield Brothers
2 Steve McLeod   03:42.9  119 
3 Kent Woodfield   Ogden, UT03:54.5 295970  135 
4 Gary Uzzell   04:29.4  104 
5 Clint Bullock   Salt Lake City, UT05:36.5 228738  118 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight Utz   Boise, ID05:19.8 281659  116 
2 Shawn Carter   07:31.0  126 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Herran   Heber, UT02:49.7 300544  43 Cannonball Racing- Slim and knobbys
2 Max Dolar   Boise, ID02:56.2 267826  50 
3 Graham Reynolds   Park City, UT03:00.3 317354  57 Canfield Brothers/ Maxxis
4 logan wilson   Twin Falls, ID03:03.3 315518  46 
5 Galen Carter   Salt Lake City, UT03:12.8 231784  98 Transition Go-Ride Maxxis 661 Smith Optics

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Pastir   Salt Lake City, UT02:57.6 171733  60 Demon Dirt/ Specialized
2 Erik Hatch   Reno, NV02:57.9 314008  61 
3 Quinn Depperschmidt   Salt Lake City, UT02:59.5 265722  20 3 Peaks- Mtn High Freeride
4 Sean Gollub   Driggs, ID03:00.1 284285  51 
5 Michael Wieser   Boise, ID03:09.3 227734  64 Priority Cycles
6 Kade Salisbury   Pleasant Grove, UT03:10.4 298693  63 Fezzari/ Rock Demon
7 Travis Elquist   Pocatello, ID03:10.6 230619  58 MHF
8 Garrett Evans   Provo, UT03:13.2 355352  48 Gurus/Demon Dirt/Binghams
9 Norman Adams   Springville, UT03:49.8 351798  52 Urban Downfall/ Demon Dirt

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clark   Clearfield, UT02:56.7 231170  55 
2 michael clark   Springdale, UT03:01.3 317374  56 KHS
3 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT03:09.2 355912  42 
4 Graham Wagner   Park City, UT03:11.8 266482  53 Royal Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT03:03.4 150890  54 Go-Ride
2 Lee McGuffey   Salt Lake City, UT03:09.8 264026  47 
3 Damon Kirchmeier   Farmington, UT03:10.1 19248  62 Fezzari

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Picchietti   Park City, UT03:32.7 269353  45 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naish Ulmer   Hood River, OR02:49.2 175253  10 Go-Ride/DarkTimbers/Spy/Rollic
2 Nic Hadley   Salt Lake City, UT02:49.7 200990  11 
3 Aaron Butler   Payson, UT02:51.2 265065  13 
4 Jordan Rupe   Wilson, WY03:05.0 235836  12 Anomaly Freeride

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Polly Ivers   04:16.4  232 
2 Lisa Rohde   04:24.5  233 
3 Sarah Montgomery   04:48.9  287 
4 Kimberly Whitehead   04:59.5  295 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hall   06:34.5  112 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Dern   03:38.2  114 
2 Whitney Thompson   04:00.9  136 
3 Crystal Beckmann   West Jordan, UT07:16.3 352298  102 

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy Sather   Somers, MT04:56.3 230035  49 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUORESierra NevadaShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee