Race Results for
Come and Take It Bicycle Race - Town Square Criter
Gonzales, TX
(Event Information)
Criterium on 07/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Hutchings      
2 Kristian House   Austin, TX 102056   
3 CARLOS VARGAS   Kingwood, TX 177122   
4 Colton Jarisch   Austin, TX 271716   
5 David Wenger   Austin, TX 89282   
6 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   
7 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   
8 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   
9 Thomas Kubicek (1 - Cat2)   Friendswood, TX 202263   
10 Brian Darby (2 - Cat2)   Houston, TX 240502   
11 Ian Dille   Austin, TX 104953   
12 Robert Biard   Austin, TX 260814   
13 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   
14 Edward (Nick) Lewis (3 - Cat2)   New Braunfels, TX 192313   
15 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
16 Aaron Sinclair (4 - Cat2)   Katy, TX 120187   
17 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   
18 Alec ALDAPE   San Antonio, TX 273050   
19 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   
20 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   
21 Wesley Mundy (5 - Cat2)   San Antonio, TX 54350   
22 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
23 Ricky Randall (6 - Cat2)   Highland Village, TX 272809   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
2 Sam Childs   Austin, TX 6779   
3 William Ross   Austin, TX 40280   
4 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   
5 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   
6 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
7 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
8 Richard Lamb   Spring, TX 20185   
9 Paul Forderhase   Austin, TX 73177   
10 Ryan Coover   Austin, TX 304576   
11 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
12 Cole Gober   Beaumont, TX 50573   
13 James Murff   Austin, TX 234056   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Carroll   Austin, TX 227547   
2 Chad Springer   Houston, TX 288382   
3 Adrian Flores   Austin, TX 293369   
4 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   
5 Sean Brown   Burkburnett, TX 272798   
6 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   
7 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   
8 Jason Lewiss   Austin, TX 220039   
9 jason codianne   Missouri City, TX 266799   
10 Brian Handal   Houston, TX 52930   
11 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   
12 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
13 Thomas Fad   Austin, TX 304325   
14 Brian ODonnell   Houston, TX 331128   
15 melvin barrios   Houston, TX 294768   
16 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
17 ADAM SEBASTIAN   Austin, TX 305557   
18 Mark Saroni   San Antonio, TX 265035   
19 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   
20 Chad Hardt   Austin, TX 275429   
21 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   
22 William Fiser   Houston, TX 258668   
23 James McCowen   Pearland, TX 66732   
24 robby nussbaum   San Antonio, TX 335352   
25 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   
26 Nick Green   Rockport, TX 305071   
27 David Clary   Houston, TX 308607   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Wade   San Antonio, TX 317282   
2 Colin Strickland   Austin, TX 338708   
3 Tak Makino   Galveston, TX 305417   
4 James Frentress   Austin, TX 335548   
5 Brian Mitchel   Richmond, VA 64615   
6 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   
7 Clark Smithson   Nashville, TN 291455   
8 Ethan Hogenson   Houston, TX 317276   
9 carlos barrios   Houston, TX 294738   
10 William Krause   Houston, TX 201799   
11 louie corwin   Rockwall, TX 309747   
12 Joseph Acquisto   San Antonio, TX 287778   
13 Jordan Patik   Austin, TX 307305   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   
2 Summer Moak   Katy, TX 343484   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Barry (1 - Cat4)   Spring, TX 328500   
2 Ethan Hogenson (2 - Cat4)   Houston, TX 317276   
3 Nicholas Cash (3 - Cat4)   Frisco, TX 261561   
4 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
5 Robert Archer   Richmond, TX 325060   
6 Jacob Austin      

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
2 Cole Gober   Beaumont, TX 50573   
3 Brian Mitchel   Richmond, VA 64615   
4 Ernesto Cumpian   Eagle Pass, TX 223305   
5 Robb Nixon   El Paso, TX 242516   
6 Michael Bowker   Austin, TX 116006   
7 eddie hernandez   Whitehouse, TX 257340   
8 Hugh Batchelder   San Antonio, TX 354500   
9 ralph harris   San Antonio, TX 304426   
10 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   
11 David Chavez (1 - Cat5)   San Antonio, TX 289586   
12 W Kent Snead   Georgetown, TX 33346   
13 Ronald Medlock   Austin, TX 338732   
14 Tim Chason   No City, TX 6683   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter OBrien   Houston, TX 357443   
2 David Grau   The Woodlands, TX 293614   
3 Christopher Copeland   Houston, TX 88711   
4 Constant Derbez   Laredo, TX 308487   
5 Thierry Derbez   Eagle Pass, TX 358299   
6 Robert Nelson   The Woodlands, TX 355840   
7 Eduardo Juarez   Wichita Falls, TX 357294   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   
2 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   
3 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   
4 Rachel Byus (1 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   
5 Dulce Pliego      
6 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   
7 Kathryn Hunter   Austin, TX 337604   
8 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   
9 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
10 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   
11 Sheri ROTHE   Austin, TX 221312   
12 Kimberly Wilson (2 - Cat2)   Austin, TX 148427   
13 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
14 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   
15 Tiffani Harkrider   Austin, TX 299187   
16 Loren Eggenschwiler (1 - Cat3)   Wichita Falls, TX 197758   
17 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   
18 Lydia Collins (2 - Cat3)   Denver, CO 275907   
19 Lindy Alton   Austn, TX 240559   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
2 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   
3 Shannon Moak   Katy, TX 339810   
4 Annalisa Fish   Bozeman, MT 325964   
5 Carla Keeton   Irving, TX 325924   
6 Natalie Ignacio   Belton, TX 333422   
7 Maryjane Stricker   Katy, TX 334754   
8 Suzy Snell   Austin, TX 338844   
9 Lisa Pregg      
10 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   
11 Marla Briley   Austin, TX 357736   
12 Debra Bailey   Austin, TX 220204   
13 Arra Novak   The Woodlands, TX 357717   
14 Myrna Merle   Garland, TX 310310   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoSpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee