Race Results for
Double Down Challenge Circuit Race
Kershaw, SC
(Event Information)
Road Race on 08/13/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Reavis   Elkin, NC 308793   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Coker   Columbia, SC 294466   
2 Thomas Dziamniski   Moncks Corner, SC 309726   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Brown   Salisbury, NC 61620   
2 Ryan Jenkins   Salisbury, NC 180823   
3 Gordon Stiel   Charlotte, NC 60657   
4 Santana Wilkinson   Stanley, NC 234047   
5 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
6 J Thomas Smith   Seven Springs, NC 161927   
7 Matt Botting   Charlotte, NC 190428   
8 Ricardo Maset   Fort Myers, FL 247071   
9 andrew Kimble   Asheville, NC 263899   
10 Richard Melencio   Germantown, MD 52172   
11 Jim Palmer   North Augusta, SC 232169   
12 Jeffrey May   Blackville, SC 23014   
13 christopher McKenzie   Bothell, WA 146258   
14 Scott Staley   Charlotte, NC 223917   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David LeDuc   Willow Springs, NC 45583   
2 Brian Batke   Novelty, OH 99527   
3 John Patterson   Charlotte, NC 198878   
4 Jeffrey Allums   Lexington, SC 47174   
5 Chris Steele   Charlotte, NC 204937   
6 Langston Powell   Columbia, SC 179414   
7 David Moore   Charlotte, NC 284010   
8 David Epstein   Charleston, SC 235112   
9 William Goley   Charlotte, NC 100928   
10 Dos Baujcon      

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Bezdek   New York, NY 276693   
2 Joey Rosskopf   Athens, GA 223318   
3 William Munoz   Greenville, SC 358375   
4 Isaac Enderline (1 - Cat2)   Cary, NC 300421   
5 Shawn Grovois      
6 Johnny Mitchell   Florence, SC 306291   
7 Alder Martz (1 - Cat1)   Charlotte Nc 202082   
8 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   
9 Thomas Brown (2 - Cat1)   Athens, GA 191703   
10 Marc Williams   Greenville, SC 258491   
11 Frank Travieso (1 - Pro)   Athens, GA 160295   
12 Andrea Ciacchini      
13 Adam Britton   Greer, SC 275941   
14 Jonathan Atwell   Bloomington, IN 212166   
15 Matthew Rinehart   Durham, NC 289311   
16 Darren Fuller    243200   
17 Nick Fishbein (2 - Cat2)   Concord, NC 151074   
18 David Flynn (3 - Cat1)   Winston Salem 277970   
19 Trey Miller   Charlotte, NC 281641   
20 Scott Miner   James Island, SC 232840   
21 Brian Arne   Atlanta 306012   
22 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   
23 James Schurman (4 - Cat1)   Deerfield Beach, FL 284479   
24 Richard Bailey   Irmo, SC 239739   
25 Stradford Helms (5 - Cat1)   Greenville, SC 193828   
26 Brooks Bostick (3 - Cat2)   Charleston, SC 306753   
27 Owen McDonnell (4 - Cat2)   Chapel Hill, NC 258043   
28 Josh_Paul Barrett   Bluffton, SC 52903   
29 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161   
30 Patrick Raines   Cary, NC 43378   
31 Chris Harkey   Mt Pleasant, NC 67702   
32 Brian Hill   Greenville, SC 264211   
33 Matthew Brooks   Alpharetta, GA 249788   
34 Luke Correale (5 - Cat2)   Charleston, SC 215865   
35 E. Julian Cabra   Greenville, SC 265979   
36 Nathan Smith (6 - Cat1)   Charleston, SC 195442   
37 Andrea Pirovano      
38 Dave Lee   Greenville, SC 91837   
39 Branden Russell (6 - Cat2)   Enumclaw Wa 320408   
40 Yoans Halaixt   Greenville 251940   
41 Nathan Race   Greenville, SC 99419   
DNP Curtis Staples (Cat2)   Cary, NC 155616   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Jenkinson   Mars Hill, NC 325110   
2 Bernard Cobb   Blythewood, SC 273887   
3 Joel Nunez   Greenville, SC 308436   
4 Edward Greene   Ipswich 288723   
5 Neal Boyd   Charlotte, NC 132386   
6 Carlos Pinate   Charlotte , NC 96741   
7 Andrew Kimble   Asheville, NC 263899   
8 Jamie Lytton   Troy, NC 308165   
9 Gary Krol (1 - Cat3)   Mt Gilead, NC 202083   
10 Christopher Calder   Greenville, SC 256717   
11 John Hayes   Hanahan, SC 219752   
12 Adan Escobar   Greenville, SC 257876   
13 Brian Thompson (1 - Cat4)   Greenville, SC 321828   
14 Hunter Stephenson (2 - Cat3)   Charlotte, NC 259852   
15 Robert Donovan   Greenville, SC 259635   
16 Brad Parkerson   Loganville, GA 297241   
17 Jason Ward   Matthews, NC 92017   
18 Kellen Goodell   Charleston, SC 317364   
19 Charlie Hough   Travelers Rest, SC 255729   
20 August Lehnert   Beaufort, SC 313262   
21 Rob Payette (2 - Cat4)   Irmo, SC 27487   
22 Thomas Sunday   Columbia, SC 34657   
23 Robert Ruff   Mt Pleasant, SC 59922   
24 Toby Selix (3 - Cat3)   West Columbia, SC 207253   
25 Kevin Stimson   Chapin, SC 285373   
26 Joe Lehner   Greer, SC 287920   
27 Robert Vogt (4 - Cat3)   Charlotte, NC 68448   
28 Bobby Hough   Travelers Rest, SC 255761   
29 Gabe Hipps   Irmo, SC 188957   
30 Daniel Jones   Simpsonville, SC 290193   
31 Douglas Engel   Charlotte, NC 232709   
32 Jonathan Black (5 - Cat3)   Rock Hill, SC 231726   
33 Scott Harris (6 - Cat3)   Charlotte, NC 241231   
34 Brad Phillips   Charleston, SC 193903   
35 Hans Halaixt   Taylors, SC 258874   
36 Dan Snedecor   Arden, NC 184577   
37 Patrick Lackey   North Charleston, SC 351070   
38 Jimm McElroy   Weaverville, NC 240433   
DNP Timothy McCollum   Charlotte, NC 276816   
DNP Jim Payne   Fort Mill, SC 211882   
DNP Ryan Newman   Hendersonville, NC 288021   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ives VanHeule   Greer, SC 308260   
2 Shaun Walsh   Surfside Beach, SC 276024   
3 Matthew Wood (1 - Cat4)   Greenville, SC 323744   
4 Coleman Force (2 - Cat4)   Spartanburg, SC 339840   
5 Keith O'Connell (3 - Cat4)   Greer, SC 140603   
6 Mitchell Moody   Charlotte, NC 290555   
7 Levi Nelson   Charlotte, NC 337080   
8 Will Smith   Charlotte, NC 339736   
9 Brian Kennedy   Indian Trail, NC 338660   
10 Chris Wooten   Charlotte, NC 315292   
11 Gabriel Allie   Charlotte, NC 322458   
12 Watson Powell   Charlotte, NC 305097   
13 Tory Barbisan   Matthews, NC 292411   
14 Ray Freeman   Greenville, SC 321872   
15 Charles Dean   Longmont, CO 336978   
16 Greg Thompson   Harrisburg, NC 311472   
17 Jamie Kosofsky   Charlotte, NC 63453   
18 Christopher McKenzie   Bothell, WA 146258   
19 Dustan Barber   Greer, SC 194771   
20 Brian Stockmaster   Charleston, SC 256361   
21 David Epstein (4 - Cat4)   Charleston, SC 235112   
22 James Cole (5 - Cat4)   Charlotte, NC 274640   
23 Christopher Bouchat   Fort Mill, SC 358365   
24 Greg Marcil   Columbia, SC 358395   
25 Kurt Hahn (1 - Cat5)   Sierra Vista, AZ 356476   
26 Will Mosbey   Charlotte, NC 356546   
27 Adam Neil (2 - Cat5)   Columbia, SC 309054   
28 Billy Tomlinson   Richmond Hill, GA 337748   
29 Wesley Branham   Salt Lake City, UT 240811   
30 john Stewart   Myrtlebeach, SC 292669   
31 Weston Coker   Columbia, SC 294466   
32 Kevin Smith   Myrtle Beach, SC 337520   
33 Shawn Moseley   Charlotte 340310   
34 Michael Everett (3 - Cat5)   The Woodlands, TX 122427   
35 Kevin Brazell   Blythewood, SC 357932   
36 Jeffrey Souter   Lillington, NC 329274   
37 Matthew Baranoski (6 - Cat4)   Charleston, SC 285401   
38 Daniel Monteith (4 - Cat5)   Columbia, SC 331994   
39 Andrew Udinsky   Black Creek, GA 350558   
40 Douglas Engel   Charlotte, NC 232709   
41 Daniel Toshner (5 - Cat5)   Bunnlevel, NC 176046   
42 Chris Haid   Charlotte, NC 307539   
43 Oliver Sendall   Johns Island, SC 290553   
44 Thomas OBrien   Beaufort, SC 357044   
45 Jacob Smith   Saugerties, NY 320250   
DNP Carlos Pinate   Charlotte , NC 96741   
DNP James Lamb   Mountpleasant, SC 302923   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sarah fader (1 - Cat1)   Boulder, CO 199998   
2 Robin Farina   Smartsville, CA 205968   
3 Rachel Warner   Anna, TX 200801   
4 Kate Ross   Bristol, TN 160047   
5 Peggy LeGrand (1 - Cat2)   Ladson, SC 272836   
6 Hannah Coughlin   Charlotte, NC 299147   

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorie Harkey   Mount Pleasant, NC 213948   
2 Jacqueline Blair (1 - Cat3)   Winston Salem, NC 312722   
3 Lara Cassidy (2 - Cat3)   Charlotte, NC 224486   
4 Jodi Winterton   Charlotte, NC 180608   
5 Anne Moore   Mountpleasant, SC 289201   
6 Amanda McManus (1 - Cat4)   Charlotte, NC 357371   
7 Christy Lee Griffin      
8 Salley Reamer   Columbia, SC 307699   
9 mary franceschi   Charlotte, NC 357929   
10 Sandy kreif (2 - Cat4)   Charlotte, NC 355186   
11 Stefanie Feltwell   Columbia, SC 332380   
12 Amanda Brothers (3 - Cat4)   Athens, GA 346666   
13 Melissa McManus   Charlotte, NC 358480   
14 Sarah Ziomek (4 - Cat4)   Rutherfordton, NC 325910   
15 Stephanie Cole   Charlotte, NC 272605   
DNP Melissa Pratt      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerUSACDFSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee