Race Results for
Hotter'N Hell Hundred
Wichita Falls, TX
(Event Information)
Road Race on 08/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 Spencer Jewell   Waco, TX 110566   
4 Robert Hebb   Tyler, TX 188058   
5 Andy Kathan   Tyler, TX 18590   
6 Zoltan Zsohar   Dallas, TX 288360   
7 William Kincaid   Wichita Falls, TX 55744   
8 Ted Smith   Wichita Falls, TX 55841   
9 Duke Kern   Norman, OK 243995   
10 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   
11 Michael Wasson   Fredericksburg, TX 263521   
12 Arthur Pacione   Bedford, TX 146818   
13 William Burke   Shawnee, OK 125920   

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
2 Mathew Davis   Shreveport, LA 230433   
3 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
4 Ian Dille (1 - Cat1)   Austin, TX 104953   
5 Andrew Gonzales (2 - Cat1)   Austin, TX 266238   
6 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
7 Chad Cagle   Tulsa, OK 141654   
8 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
9 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
10 Winfield Gibson   Tulsa 150872   
11 Jason Waddell   Oklahoma City, OK 110309   
12 Tyler Jewell (3 - Cat1)   Austin, TX 168914   
13 CARLOS VARGAS (4 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   
14 Geoff Godsey (5 - Cat1)   Frisco, TX 128172   
15 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   
16 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
17 Adam Koble (6 - Cat1)   Denton, TX 269412   
18 John ShalekBriski   Spokane, WA 259043   
19 Phillip Snodgrass (7 - Cat1)   Dallas, TX 266817   
20 robert snedden   Dallas, TX 272911   
21 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   
23 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   
24 Evan Bybee   Oklahoma City, OK 226469   
25 Jonathan Sanchez   Houston, TX 261333   
26 Zachary Earnest (8 - Cat1)   Jenks, OK 305983   
27 David Wenger (9 - Cat1)   Austin, TX 89282   
28 Keck Baker   New Kent, VA 211712   
29 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   
30 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   
31 Wylie Bagley   West Monroe, LA 228798   
32 Anthony WHITE (10 - Cat1)   Granbury, TX 274005   
33 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   
34 Alec ALDAPE   San Antonio, TX 273050   
35 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
36 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   
38 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   
39 John-Matthew Hattaway   Austin, TX 202613   
40 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
41 Janne Hamalainen   Tulsa, OK 199458   
42 Jason Short (11 - Cat1)   Lakewood, CO 168216   
43 Joseph Garcia   Kyle, TX 262008   
44 Cailean Carlberg   Tulsa, OK 242682   
45 Wesley Wolfenbarger (1 - Cat2)   Little Rock, AR 200342   
46 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   
47 Philip Tinstman   San Marcos, CA 35628   
48 Grahmm Smith (2 - Cat2)   Pauls Valley, OK 238789   

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Parks (1 - Cat2)   Dallas, TX 237869   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffry Fene   Corinth, TX 188237   
2 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
3 Chris Graham   Oklahoma City, OK 108311   
4 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   
5 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
6 Craig Baranowski   Water Sound, FL 63765   
7 Anthony La Sorsa   Lawton, OK 57918   
8 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
9 Michael Brown   Dallas, TX 60849   
10 Jay Hawkins   Buhler, KS 191909   
11 Larry Price   Mckinney, TX 28693   
12 Byron Howard   Dallas, TX 62034   
13 Stefano Rosellini   San Antonio, TX 329760   
14 Tom Brandish   Mckinney, TX 233679   
15 Glen Watson   Leaguecity, TX 290034   
16 Matthew Hamlin   San Antonio, TX 89121   
17 Bryan Perkins   Mckinney, TX 56036   
18 Boyd Wallace   Garland, TX 163030   
19 Christopher Hamilton (1 - Cat2)   Dallas, TX 189253   
20 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
21 David Garrett   Mc Kinney, TX 223677   
22 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   
23 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
24 Tom CAVENAGH      
25 John Emerson   Dallas, TX 251354   
26 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   
27 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   
28 Isaac Rodriguez (1 - Cat3)   Dallas, TX 178749   
29 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   
30 Scott Anderson   Odessa, TX 229083   
31 J Brooks Ellis   Dallas, TX 64123   
32 David Richardson   Austin, TX 175088   
33 Alejandro Escobar (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 213912   
34 Chris Langley   Houston, TX 281205   
35 Robert Quiroga   Dallas, TX 76582   
36 Rod Dittrick   Houston, TX 234766   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Harrison   Midland, TX 49493   
2 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Valley View, TX 200360   
3 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
4 Jairo Garcia   Grand Prairie, TX 59859   
5 Travis Rohde (1 - Cat3)   Mesquite, TX 65865   
6 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
7 Curtis Palmer   Palmer, TX 175479   
8 Robert McCallum   Houston, TX 138628   
9 Duane Neu (2 - Cat3)   Denton, TX 155372   
10 David Gardner   Odessa, TX 56590   
12 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   
13 James Burnett (3 - Cat3)   Coppell, TX 53680   
14 C Jerry Vargas   Katy, TX 55641   
15 Kevin Farmer   Edmond, OK 116011   
16 James Vernon (1 - Cat4)   Shawnee, OK 187275   
17 Paul Komarek   Eureka Springs, AR 246495   
18 Robert McCarver   Odessa, TX 281121   
19 Patrick Galvin (2 - Cat4)   Dallas, TX 57843   
20 Kevin Klammer   Tulsa, OK 146457   
21 Steve Thompson (3 - Cat4)   Colleyville, TX 220073   
22 Ronald Alley   Dallas, TX 58740   
23 Lance Bowers   Odessa, TX 143916   
24 Rick Thur   Lawton, OK 135903   
25 Douglas Darling   Navarre, FL 247596   
26 James Quinn   Houston, TX 99352   
27 Nathan Montague   Dallas, TX 290008   
28 Enrique Gutierrez   Norman, OK 72560   
29 Nick Webster   Edmond, OK 338520   
30 David Hydrick   Tulsa, OK 67487   
31 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   
32 Robert Brown   Lawton, OK 118735   
33 Steve Barnes   Phoenixville, PA 173333   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Kropf   Mineral Springs, AR 335654   
2 Sean Brown   Burkburnett, TX 272798   
3 Chad Harvey   Dallas, TX 260064   
4 James Day   Austin, TX 276837   
5 Michael Dawdy   Sunnyvale, TX 205462   
6 Thomas Luton   Fort Worth, TX 251741   
7 Joshua Barton   Eagle, ID 59059   
8 Jeffrey Young   New York, NY 294682   
9 Jason Davis   Grand Prairie, TX 69752   
11 Keith Jordan   Conway, AR 266864   
13 Jeff Peterson   Ardmore, OK 248028   
14 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Cowsen Jr.   Grand Prairie, TX 61951   
2 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   
3 Tony Steward   Edmond, OK 326388   
4 Jeremy Bolton   Longview, TX 287684   
5 Erick Goytia   El Paso, TX 262610   
6 John Brown   Fort Worth, TX 114178   
7 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
8 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   
9 Dean Danowski   Dallas, TX 299866   
10 Alex Vogt   Coupland, TX 335460   
11 Justin Kee   Red Oak, TX 296850   
12 Andrew Scott Millwee   Prosper, TX 278815   
13 Chris Barnes   Owasso, OK 295134   
14 Ernesto Cumpian   Eagle Pass, TX 223305   
15 Michael Lavey   Plano 163513   
16 Tom Rodgers   Arlington, TX 164612   
17 Robert Link   Orlando, FL 316010   
18 Craig Pack   Altus, OK 199078   
19 Julian Howitt   Allen, TX 352318   
20 chris ross   Texarkana, TX 296281   
21 Nick Milk      
22 Stuart Rasley   Dallas, TX 334530   
23 Drew Johnson      
24 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   
25 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Shofner   Dallas, TX 221602   
1 Tyler Stewart   Waco, TX 354880   
2 Robert Haney (1 - Cat4)   Owasso, OK 342998   
2 James Connolly   Katy, TX 314390   
3 Timo Heister   Central, SC 358399   
3 Zack Sutton   Parker, TX 303152   
4 William Allison (2 - Cat4)   Watauga, TX 75174   
4 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
5 Matthew Looney   Denison, TX 321926   
5 Erik Parkey   Tulsa, OK 193929   
6 Joshua Bobincheck   Houston, TX 100971   
6 Robert Swainhart   Dallas, TX 205918   
7 Orlando Gonzalez   Denton, TX 335612   
7 Richie Gordon (3 - Cat4)   Benbrook, TX 279459   
8 Florentino Martinez   Irving, TX 354342   
8 Jacob Jeffcoat (4 - Cat4)   Oklahoma City, OK 311422   
9 Charlie Buser (5 - Cat4)   Houston, TX 326770   
9 Carl Funk   Justin, TX 303798   
10 Dave Burrow   Sachse, TX 349062   
10 Matthew Schott   Houston, TX 216333   
11 James (Woody) Gonzalez (1 - Cat5)   San Antonio, TX 273637   
11 Chad Hogan (6 - Cat4)   Wolfe City, TX 296436   
12 Tim Ataie   Plano, TX 350116   
12 Alastair Westgarth (7 - Cat4)   Mckinney, TX 202039   
13 Dan Joy   Broken Arrow, OK 342908   
13 David Grau   The Woodlands, TX 293614   
14 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   
14 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   
15 Titan Miller   Altus, OK 347994   
15 John Copeland   Phoenix, AZ 57352   
16 Aaron Santos   Richardson, TX 359190   
16 Eric Whitworth (8 - Cat4)   Richardson, TX 334196   
17 Eduardo Juarez   Wichita Falls, TX 357294   
17 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   
18 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   
18 Anthony Sequera   Wichita Falls, TX 331110   
19 John Kelley   Fort Worth, TX 342092   
19 Edvin Ordonez (2 - Cat5)   Carrollton, TX 336628   
20 David Atkinson   Owasso, OK 334828   
20 Christopher Copeland   Houston, TX 88711   
21 James Kelly   Fort Worth, TX 334722   
21 David Fairbanks      
22 Rhett McKeller   Mc Kinney, TX 317344   
22 Paul Barnes   Claremore, OK 342014   
23 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   
23 Caleb Leath      
24 Clark Smithson   Nashville, TN 291455   
24 Daniel Castillon (9 - Cat4)   Helotes, TX 267382   
25 Wally Wilkins   Cypress, TX 303789   
25 Chris Guidry   Tulsa, OK 343050   
26 Bill Boyle (3 - Cat5)   Spring, TX 354848   
27 Rodney Austin (10 - Cat4)   Arlington, TX 350298   
27 Todd Green (4 - Cat5)   Sugar Land, TX 358347   
28 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   
28 Joshua Gowin (11 - Cat4)   Houston, TX 280346   
29 Phillip Parkinson (5 - Cat5)   Burleson, TX 357678   
30 Leroy Mendoza (12 - Cat4)   San Antonio, TX 205989   
30 Derek Stewart   Austin, TX 347740   
31 Mike Buenaventura   Tyler, TX 331294   
31 Jaime Sanchez   Fort Worth, TX 165714   
32 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
32 Douglas George   Pauls Valley, OK 355998   
33 Jason Phillips (13 - Cat4)   Corinth, TX 345932   
33 Todd Adams   Bloomfield, NM 49701   
34 Gabriel Chisholm (6 - Cat5)   Porter, TX 357849   
35 Matt Pearson (14 - Cat4)   Haslet, TX 287713   
35 Michael Kesterson      
36 Mark Hohstadt (7 - Cat5)   Lawton, OK 320046   
36 Larry Bayles Jr.      
37 Ben Crutchfield (8 - Cat5)   Amarillo, TX 275433   
37 Christopher Jenkins (9 - Cat5)   Edmond, OK 358323   
38 Matthew Michaels   Houston, TX 296953   
38 Jeano Pelletier   Jenks, OK 332472   
39 Sheldon Parmer   Tomball, TX 339298   
39 Mark Lewis      
40 Chris Short   Moore, OK 360445   
40 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX 255458   
41 Wayne Edgar   Norman, OK 342064   
42 Tyler Baker   Cincinnati Oh 240690   
42 Mario Garcia (10 - Cat5)   San Angelo, TX 352162   
43 Aaron Stremick (11 - Cat5)   Tucson, AZ 206007   
43 Chris Snyder (12 - Cat5)   Plano, TX 334364   
44 Tom Zizka   Katy, TX 279575   
44 Christian Montero   Tulsa, OK 343812   
45 Bernave Velasquez   Arlington, TX 313174   
45 Dennis Turner   Broken Arrow, OK 355972   
46 Kevin Helf   Collinsville, OK 306868   
46 Stephan Terrill   Frisco, TX 314956   
47 Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   
48 John Guidry (15 - Cat4)   Cypress, TX 305592   
49 Robert Scott      
50 Ray Eckenrode      
51 Brian Mantzey      
52 Jamie Campbell (16 - Cat4)   Katy, TX 305069   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   
2 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   
3 Anthony Phillips   Frisco, TX 305637   
4 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   
5 Jeff Wright (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 318160   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Archer   Richmond, TX 325060   
2 Ethan Hogenson (1 - Cat4)   Houston, TX 317276   
3 Andrew Farmer   Edmond, OK 317222   
4 Jay Myers   Edmond, OK 337638   
5 Stephen Duke (2 - Cat4)   Tulsa, OK 340894   
6 Nicholas Cash (3 - Cat4)   Frisco, TX 261561   
7 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   
8 Connor Holasek   Norman, OK 310163   
9 jefferey may   Greenville, TX 325930   
10 Sawyer currie   Edmond, OK 337206   
11 Grant Mills   Mc Kinney, TX 330116   
12 Justin Hicks   Mckinney, TX 291247   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Reitman (1 - Cat4)   Frisco, TX 190359   
2 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   
3 Robert Baatz   Lewisville, TX 339438   
4 Christopher Eddy   Iowa City, IA 133464   
5 Danny Hayden   Tylertyler, TX 336444   
6 Rick Francis   Mansfield, TX 294255   
7 John Supplee   Plano, TX 285636   
8 George Steeves   Hudson Oaks, TX 225431   
9 Jon Cotton   The Colony, TX 265213   
10 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
11 Mathew york   Asheville, NC 292077   
12 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   
13 Scot Pemberton   Stiener Ranch, TX 114557   
14 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   
15 Nathan Aust   Grand Prairie, TX 321548   
16 Travis Gulbis   Frisco, TX 345436   
17 Patrick Mahan   Frisco, TX 282177   
18 Todd Swanson (2 - Cat4)   Fort Worth 207426   
19 Derrell Bode (3 - Cat4)   Dallas, TX 78449   
20 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
21 Alex Rodriguez   Fort Worth, TX 193687   
22 Steven Thompson      
23 Andres Ramirez      
24 Larry Richardson   Frisco, TX 322432   
25 James McCulloch      
26 Bryan Bumpas   Edmond, OK 267963   
27 Paul Carroll   Fort Worth, TX 340480   
28 ANDREW POWELL      
29 Michael Smith   Ada, OK 315022   
30 Kevin Kenefick      
31 Harold Fain   Norman, OK 259714   
32 Gonzalo Ramirez (4 - Cat4)   Fort Worth, TX 225079   
33 Geoffrey Maguire   Austin, TX 287337   
34 John Guerra   San Antonio, TX 265042   
35 Robbin Jones   Tulsa, OK 289837   
36 Derek Whisenhunt   Keller, TX 180655   
37 Robert Ortiz   Plano, TX 324440   
38 Charles Churchville   Sherwood, AR 316962   
39 Godfrey Ortiz (1 - Cat5)   Katy, TX 314710   
40 Russ Fagan   Denton, TX 287870   
41 Jeff Ellis   Frisco, TX 222836   
42 Ted Kelley Ii      
43 Steve Price      
44 Michael Ramirez (2 - Cat5)   San Antonio, TX 218587   

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
2 Candice Ramsey   Broken Arrow, OK 306162   
3 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   
4 Ginny King   Dallas, TX 153105   
5 Sheri ROTHE   Austin, TX 221312   
6 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
7 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
8 Lisa Azhar   Oklahoma City, OK 260689   
9 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   
10 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   
11 Katja Heinicke (1 - Cat3)   Dallas, TX 273706   
12 Kirsten Fee (1 - Cat1)   Austin, TX 185982   
13 Tiffany Stewart   Grapevine, TX 218891   
14 Sydney Brown (2 - Cat1)   Lincoln, NE 250848   
15 Loren Eggenschwiler (2 - Cat3)   Wichita Falls, TX 197758   
16 Gracie Alvarado (3 - Cat3)   Round Rock, TX 241812   
17 Claire Routledge   Wichitafalls, TX 305347   
18 Daniela Garcia   Alhambra, CA 205934   
19 Ashley weaver   Wichita Falls 334082   
20 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gina Kraft   Shawnee, OK 308668   
2 Carla Keeton   Irving, TX 325924   
3 Rebecca Perkins   Mc Kinney, TX 71223   
4 Susan Westgarth   Mc Kinney, TX 358869   
5 Jennifer Kepke   Denton, TX 289038   
6 Allison Floyd   Austin, TX 318378   
7 April Knowles   Lawton, OK 296169   
8 Karla Gendler   Austin, TX 330120   
9 Maryjane Stricker   Katy, TX 334754   
11 Monica Mullins   Shawnee, OK 242271   
12 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   
13 Angela Barnes   Claremore, OK 343636   
14 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   
15 Lisa Bick   Bedford, TX 228369   
17 Bailey Hess   Amarillo, TX 275032   
19 Rebecca Byers   Norman, OK 245290   
20 Tonya Atkinson   Owasso, OK 334824   
21 Lynne Ashcraft   Austin, TX 289536   
22 Myrna Merle   Garland, TX 310310   
23 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee