Race Results for
International Cycling Classic / SUPERWEEK Tour
Milwaukee , WI
(Event Information)
Criterium on 07/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Lelles   Boulder City, NV 274180  144 NU VISION
2 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  221 Hampshire Cycle Club
3 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  Team Mack Racing
4 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  214 My Wife Inc.
5 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  135 ATTITUDE SPORTS
6 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  245 Team Overdrive
7 Tracy Dangott   Chicago, IL 314730  79 xXx Racing
8 Mark McCain   Chicago, IL 348310  177 xXx Racing
9 Jesus Barraza     34 
10 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  137 Team WI/KS Energy Services
11 Timothy Fiedler   Cambridge, MA 316324  99 RRB Cycles
12 Evan Kemp    Madison, WI 314488  241 Great Plains Cycling Club
13 jerzy trzeciak   Park Ridge, IL 345310  252 Plus Cycling Team
14 Fernando Barraza     67 On The Route Bicycle
15 Joe Stadnik     249 Plus Cycling Team
16 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  132 ISCorp Cycling Team
17 JEFF SPORER     152 
18 Lorenzo Cervantes   Libertyville, IL 291721  31 VISION QUEST
19 CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  44 
20 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  126 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
21 Ben Grabow   Madison, WI 254084  157 Brazen Dropouts
22 Logan VanSerke   No City, WI 338780  136 Heavy Pedal Velo Club
23 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  115 COLAVITA RACING
24 Michael Chiang   Glencoe, IL 290341  248 Alberto's Sport
25 Craig Anderson   Greenfield, WI 307702  142 INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLUB
26 Douglas Zalis   Chicago, IL 181163  250 VISION QUEST
27 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  167 Team Fond du Lac Cyclery
28 Erik Kiser   Chicago, IL 294000  194 Indiana University-Bloomington
29 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  138 
30 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  131 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
31 Jose Barraza   Chicago, IL 188356  101 On The Route Bicycle
32 Brian Howaniec (1 - Cat5)   Loveland, OH 318602  181 
33 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  TEAM MACK RACING
34 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  134 ISCorp Cycling Team
35 Ben Bartenstein (2 - Cat5)   Waldo, WI 298583  246 Team Geargrinder
36 Benjamin McCutcheon (3 - Cat5)   Saukville , WI 340872  247 University of Wisconsin-Eau Claire

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kris wiatr   Long Grove, IL 347346  908 Plus Cycling Team
2 Connan Foster   Mukwonago, WI 308757  842 Team Velocause
3 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026  845 Team Extreme
4 Tracy Dangott   Chicago, IL 314730  848 xXx Racing
5 jerzy trzeciak   Park Ridge, IL 345310  890 Plus Cycling Team
6 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  872 TEAM GEAR GRINDER
7 Steve Werner   Sussex, WI 208604  835 Chiropractic Partners
8 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  846 Hampshire Cycle Club
9 Fernando Barraza     852 On The Route Bicycle
10 Will Wendorff   Watertown, WI 350308  824 Team Chiropractic Partners
11 Jesus Barraza     851 
12 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  892 Team Velocause
13 Rick Flayter   Waukesha, WI 200716  822 
14 Harry Stinespring   Woodstock, IL 294055  684 BICYCLE HEAVEN
15 Michael Chiang   Glencoe, IL 290341  874 Alberto's Sport
16 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  808 COLAVITA RACING
17 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  881 Hampshire Cycle Club
18 Jose Barraza   Chicago, IL 188356  854 On The Route Bicycle
19 Tim Gullickson (1 - Cat5)   Fox Point, WI 352490  893 Team Velocause
20 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  820 
21 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  819 Team Extreme
22 Bryan Cleal   River Forest, IL 283951  884 Enzo's/Psimet Racing
23 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  885 Tread Head Cycling
24 Longin Kusal   Norridge, IL 171237  899 
25 William Langhoff   Whitefish Bay, WI 49046  883 
26 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  898 Brazen Dropouts
27 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  896 Team Extreme
28 Michael Abene   Chicago, IL 317052  900 Half Acre Cycling
29 Jay Raymond     895 
30 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  695 Team Geargrinder
31 Brian Bailey     894 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carter Crowe   Summerland, CA 336450  791 Ritte Racing
2 Stanley Trzeciak   Wood Dale, IL 70800  744 Plus Cycling Team
3 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739  942 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
4 Shane Feehery   Homewood, IL 174544  745 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
5 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403  770 Team Velocause
6 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  771 Nova IS Corp
7 Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220  727 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
8 Alex Ochowicz   Palo Alto, CA 246412  777 
9 Julio Jacobo   Libertyville 218778  767 Team WI/KS Energy Services
10 John Reynders   Seattle, WA 255625  756 Team Wisconsin/KS Energy Services
11 Marshall Greene   Bend, OR 305467  940 Brazen Dropouts Cycling Team
12 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788  709 Ritte Racing/Ritte Van Laanderen
13 David Hudson   Chicago, IL 286044  786 xXx Racing
14 Christopher Evertsen   Encinitas, CA 117793  736 UNATTACHED
15 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  944 TEAM TIBCO / To the Top
16 Josh Soto   Encinitas , CA 186735  702 B & L Bikes
17 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  941 Borah
18 Matthew Gilbert   Wakefield, RI 240521  758 NBX / QUADFIRE RACING
19 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310  926 Scholars Inn Bakehouse p/b Team Tortuga
20 Tim Speciale   Woodstock, IL 293350  713 PSIMET RACING
21 Christian Schlabach   Silver City, NM 282599  902 Landis/Trek
22 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  943 Brazen Dropouts/Cronometro
23 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  799 St John's Cycling
24 David Racine   Shorewood, WI 99357  787 Hampshire Cycle Club
25 richard doherty   Shorewood , WI 255728  796 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
26 Cory Brown   Hoffman Estates, IL 303225  754 PSIMET Elite
27 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  782 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
28 Alex Docter   Wauwatosa 291930  792 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
29 Hsiao Mei-Yu     933 Action Cycling Team
30 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  919 Hampshire Cycle Club
31 Daniel Ross   Beverly Hills, CA 303976  779 Predator Cycling
32 Lee Yu-Hsuan     932 Action Cycling Team
33 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  921 BIANCHI/GRAND PERFORMANCE
34 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  711 ABD Cycle Club
35 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  935 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
36 Hsiao-Chia Tseng     931 Action Cycling Team
37 Christoper Quigley   Laguna Hills, CA 213935  790 Ritte Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  452 Mark Dolin
2 Michael Zellmann   Crystal Lake, IL 64486  483 Scarlet Fire Racing
3 Scott Henry   Austin, TX 254  440 Laguna Cyclery
4 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647  477 Mercy-Specialized
5 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  490 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
6 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  455 CZ Velo
7 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584  557 Vision Quest
8 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  523 Brian Karlow
9 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  558 Emery's.com/LifeCyclists
10 Gene Tolli   Albany, WI 83764  510 Enzo's/Psimet Racing
11 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  549 WDT-Allvoi
12 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  589 Team Bents/Ball Watch Cycling
13 Keith McMahon (1 - Cat2)   Wilmette, IL 64020  515 VAN WAGNER
14 Robert Kron   Mount Prospect, IL 196375  501 TEAM MACK RACING
15 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  594 Team Velocause
16 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  588 IS Corp
17 Mark McGeen (2 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  454 TEAM MACK RACING
18 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  485 Apex Racing Team
19 Chia Kung   Fox Point, WI 112676  444 
20 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  598 Velocause
21 Curtis Hecht (3 - Cat2)   Winnetka 59574  438 Bicicletta
22 Billy Graef   Elkhart Lake, WI 294217  597 Team Velocause
23 Brian Harris (4 - Cat2)   Libertyville, IL 205716  542 Scarlet Fire
24 Gary Doering   Springfield, IL 56657  504 TEAM MACK RACING
25 Robert Schrank   Gurnee, IL 118745  548 Team Type 1
26 Bob Santarelli   Dawson, IL 31274  486 Wheelfast Cycling Team
27 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  502 TEAM MACK RACING
28 James Vehe   La Grange, IL 47186  505 Club Bicicletta
29 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  499 Velocause
30 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  443 CZ Velo
31 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  439 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Barrett (1 - Pro)   Indianapolis, IN 224589  100 Kelly Benefits Strategies p/b Optum Health
2 Bobby Lea   Mertztown, PA 65819  244 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
3 Ricardo Van der Velde     21 Donckers Coffee Jelly Belly
4 Mathieu Roy     74 Gaspesien
5 Diego Yepez   Hyattsville, MD 302397  30 Mexican National Team
6 Mick Kallenfels     23 Jan Van Arckel Zababank Plieger Sport
7 GUILLAUME DESSIBOURG     18 Team Atlas Personal
8 Leung Chun Wing     87 Team Hong Kong
9 David Guttenplan   Washington, DC 177906  201 Chemstar p/b United Healthcare
10 Pierre Etienne Boivin     72 Team Spirit
11 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  109 Mesa Cycles
12 Alder Martz (1 - Cat1)   Charlotte Nc 202082  193 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
13 Hans Dekkers     20 Landbouwkrediet- Colnago
14 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775  161 Kelly Benefits Strategies p/b Optum Health
15 Anthony Olson   Kasota, MN 245537  257 Tony Olson
16 Zack Allison   Arlington Va 211435  274 Sonic Boom p/b Lucky Pie
17 Clayton Goldsmith   Debary, FL 13554  227 WHEEL & SPROCKET
18 Jerry Kallenfels     22 Jan Van Arckel Rabobank Pliegersport
19 Chad Hartley (2 - Pro)   Fox Point, WI 126996  191 Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
20 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  242 Glacial Energy/Pista Elite
21 Lee Wei-Cheng     Action Cycling Team
22 Victor Ayala   Los Angeles, CA 128496  250 Herbalife-LaGrange Cycling Team
23 Cristian Bastida     33 Mexican National Team
24 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  208 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
25 Yang Wu-Hsing     10 Action Cycling Team
26 Yuen Chi-Ho     80 Team Hong Kong
27 Brendon Gallant (1 - Cat2)   Salem, OR 286436  144 Bissell Elite
28 Christopher Lynch (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183  233 Team Geargrinder
29 Alexander Meyer   Madison, WI 193722  256 Alex Meyer
30 Thomson Remo (3 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  198 Team Wheel & Sprocket
31 Andrew Bates   Evanston, IL 145543  245 Garage Racing
32 Marc Prutton     132 Stans No Tubes/AXA Equitable
33 Westley Gough     259 Subway Pro Cycling
34 Dillon Bennett     51 Subway Pro Cycling
35 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  213 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
36 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  252 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
37 LAURENT BEURET     17 Team Atlas Personal
38 Tyler Karnes (2 - Cat1)   Chesapeake Virginia 221327  194 HINCAPIE DEVELOPMENT TEAM
39 Parker Kyzer (4 - Cat2)   Spartanburg, SC 263324  196 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
40 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  55 Serenity Bikes p/b Yoga One & ADARGA Handleba
41 Feng Chun-Kai     Action Cycling Team
42 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  268 Speedfix Racing p/b Zubaz
43 Adam Bergman (3 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032  188 Texas Roadhouse p/b Motorex
44 Ko Siuwai     88 Team Hong Kong
45 Nick Lovegrove     52 Subway Pro Cycling
46 Colby Ricker   Boulder, CO 257288  260 Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie
47 Hsiao Shih-Hsin     11 Action Cycling Team
48 Luis Pulido     32 Mexican National Team
49 Jesse Dekrey (4 - Cat1)   Durango, CO 192192  251 COLAVITA RACING
50 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549  243 Jamis/Sutter Home
51 Wong Chung Yon     82 Team Hong Kong
52 Ross White (5 - Cat2)   Holmen, WI 200545  249 Team Gear Grinder
53 Isaac Enderline (6 - Cat2)   Cary, NC 300421  195 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
54 Justin Lowe   Columbia, KY 291819  197 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Engwis   Kenosha Wi 190874  450 Project 5 Racing
2 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  417 Tibco Juniors
3 Meghan Lapeta   Chicago, IL 204804  406 SMART CYCLING
4 Deane Bell     460 
5 Morgan Moon   Bement, IL 270955  418 Team Kenda
6 Debra Sunderland   Clarendon Hills, IL 279367  401 Project 5 Racing
7 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  446 Brazen Dropouts
8 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  443 Team Chiropractic Partners
9 Dana Jones (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 312005  444 ISCorp Cycling Team
10 Erin Ball   Kenosha, WI 322794  445 TEAM TYPE 1
11 Elise Kikis   Chicago, IL 309062  438 Alberto's Sport
12 Marina Kron (2 - Cat4)   Mount Prospect, IL 344932  465 Team Mack Racing Assoc. LTD
13 Shelby Kron (3 - Cat4)   Mount Prospect, IL 321498  466 Team MACK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOCUOREShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee