Race Results for
International Cycling Classic / SUPERWEEK Tour
Milwaukee , WI
(Event Information)
Criterium on 07/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  137 Team WI/KS Energy Services
2 Bryan WItry   Chicago, IL 290447  170 Rhythm Racing
3 Tristan Whitehead   Chicago, IL 299151  220 Colavita Racing
4 CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  44 
5 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  219 Team WI/KS Energy Services
6 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  221 Hampshire Cycle Club
7 Mitchell Baumann (1 - Cat5)   Cedarburg, WI 355766  150 Team Geargrinder
8 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  172 Rhythm Racing
9 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  135 ATTITUDE SPORTS
10 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  128 LifeCyclists/Emerys.com
11 Andy Nesheim   Mequon, WI 294324  223 
12 Shayne Santi   Verona, WI 178364  133 
13 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  126 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Garrett Boye   Waukesha, WI 357196  222 

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Cleal   River Forest, IL 283951  681 Enzo's/Psimet Racing
2 Jordie Field   Lake Forest, IL 353596  796 ISCorp Cycling Team
3 bisi tubic   Naperville, IL 278468  768 UNATTACHED
4 Steve Schafer   Barrington, IL 309583  807 Rbikes.com
5 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  879 
6 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  820 
7 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808  814 My Wife Inc
8 Robert Selberg   Waukesha, WI 56130  880 Team Chiropractic Partners
9 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  819 Team Extreme
10 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  846 Hampshire Cycle Club
11 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  695 Team Geargrinder

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Senffner   Yorkville, IL 32167  761 PSIMET Elite
2 William Pankonin   Boulder, CO 273937  712 XXX RACING-ATHLETICO
3 Carter Crowe   Summerland, CA 336450  791 Ritte Racing
4 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  785 Team Gear Grinder
5 Doug Bailey   Elkhorn, WI 212426  783 Trek Midwest Team
6 Christian Schlabach   Silver City, NM 282599  902 Landis/Trek
7 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  924 Team Geargrinder
8 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  923 Wheel & Sprocket
9 Christopher Evertsen   Encinitas, CA 117793  736 UNATTACHED
10 Josh Soto   Encinitas , CA 186735  702 B & L Bikes
11 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788  709 Ritte Racing/Ritte Van Laanderen
12 Shane Feehery   Homewood, IL 174544  745 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
13 Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220  727 SOUTH CHICAGO WHEELMEN
14 Zhao Juan MENG     916 Team Hong Kong
15 Ryan O'Boyle   Shorewood, IL 299155  914 South Chicago Wheelmen
16 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  919 Hampshire Cycle Club
17 Wan Yiu Jamie Wong     918 Team Hong Kong
18 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  920 OMNIUM RACING
19 Joseph Berenyi   Oswego, IL 74392  721 Enzo's/Psimet Racing
20 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  921 BIANCHI/GRAND PERFORMANCE
21 Daniel Ross   Beverly Hills, CA 303976  779 Predator Cycling
22 Michael Roecklein   Lake Forest, CA 259341  724 TEAM BECHER+
23 Christoper Quigley   Laguna Hills, CA 213935  790 Ritte Racing
24 David Hudson   Chicago, IL 286044  786 xXx Racing
25 Rich Delgado   Hoffman Estates, IL 51887  740 Village Verdigris Cycling
26 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310  926 Scholars Inn Bakehouse p/b Team Tortuga
27 Steven Giles   Fox Point, WI 173199  927 Hampshire Cycle Club

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Briggs   Oakland, CA 4838  552 Yahoo Cycling Team
2 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  523 Enzo's/PSIMET Racing
3 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  589 Team Bents/Ball Watch Cycling
4 William Mayavski   St. Paul, MN 23025  461 OMNIUM RACING
5 Mark Dolin   Janesville, WI 9724  587 LAPT/Attitude Sports/Wilde Subaru
6 Mark Swartzendruber   Chicago, IL 154822  592 SCARLET FIRE RACING
7 Andrew Ohlsson   Hartland 48064  456 Team WI/KS Energy Services
8 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  502 TEAM MACK RACING
9 Sean Smith   Oakland, CA 204018  553 Webcor/Alto Velo
10 Brian Batke   Novelty, OH 99527  458 Carbon Racing
11 Howard Smith   Batavia, IL 84066  506 Van Wagner Racing
12 Jordan Brasch (1 - Cat3)   Lincoln, NE 98661  583 John Fleckenstein
13 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  590 Velo Trocadero
14 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  495 Café Hollander RDC
15 Gary Doering   Springfield, IL 56657  504 TEAM MACK RACING
16 James Slauson   San Antonio, TX 142783  507 TEAM BICYCLE HEAVEN

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Lea   Mertztown, PA 65819  244 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
2 Feng Chun-Kai     Action Cycling Team
3 David Guttenplan   Washington, DC 177906  201 Chemstar p/b United Healthcare
4 Lee Wei-Cheng     Action Cycling Team
5 John Grant (1 - Cat1)   Louisville, KY 193579  115 Texas Roadhouse p/b Motorex
6 Matt Gorter     50 Subway Pro Cycling
7 Wong Chung Yon     82 Team Hong Kong
8 Antoine Matteau     73 Gaspesien
9 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  55 Serenity Bikes p/b Yoga One & ADARGA Handleba
10 Alder Martz (2 - Cat1)   Charlotte Nc 202082  193 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
11 Juan Enrique Aldapa     31 Mexican National Team
12 Hsiao Shih-Hsin     11 Action Cycling Team
13 Hans Dekkers     20 Landbouwkrediet- Colnago
14 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549  243 Jamis/Sutter Home
15 Cole House (1 - Pro)   Oneida Wi 183112  185 RealCyclist.com
16 Luis Pulido     32 Mexican National Team
17 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  109 Mesa Cycles
18 Alex Wieseler (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 207324  192 Chemstar p/b United Healthcare
19 Zack Allison   Arlington Va 211435  230 Sonic Boom p/b Lucky Pie
20 Chen Chien-Liang     12 Action Cycling Team
21 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  242 Glacial Energy/Pista Elite
22 Isaac Enderline (1 - Cat2)   Cary, NC 300421  195 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
23 Justin Lowe   Columbia, KY 291819  197 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
24 Martin Acosta   East Palo Alto, CA 291277  125 MCGUIRE CYCLING TEAM
25 Jesse Dekrey (4 - Cat1)   Durango, CO 192192  251 COLAVITA RACING
26 Michael Sherer   Boulder, CO 232977  247 Kelly Benefits Strategies p/b Optum Health
27 Scott Henry   Austin, TX 254  238 Laguna Cyclery
28 Mahting Putelis (2 - Cat2)   Louisville , CO 286398  225 Feedback Sports
29 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578  117 NUVO Cultural Trail
30 Yang Wu-Hsing     10 Action Cycling Team
31 Yuen Chi-Ho     80 Team Hong Kong
32 Bryan McVey   Arlington Heights, IL 264045  121 ABD Cycling
33 Ho Burr     83 Team Hong Kong
34 Leung Chun Wing     87 Team Hong Kong
35 Shiu Ka Ming     86 Team Hong Kong
36 Jon Royal (3 - Cat2)   Denver, CO 191334  258 Team Pegasus
37 John Tomlinson   Chicago, IL 239266  170 Chemstar p/b United Healthcare
38 Cristian Bastida     33 Mexican National Team
39 Tim Srenaski   Boulder, CO 208544  224 Feedback Sports Racing
40 Ko Siuwai     88 Team Hong Kong
41 Chris McGarity     71 Team Saskatchewan
42 Alexander Meyer   Madison, WI 193722  256 Alex Meyer
43 Nick Lovegrove     52 Subway Pro Cycling
44 Ross White (4 - Cat2)   Holmen, WI 200545  249 Team Gear Grinder
45 Matt DeGiacomo     180 Team London
46 Anthony Olson   Kasota, MN 245537  257 Tony Olson
47 Kyle Fry     179 Garneu Club Chaussure
48 Chris Winn   Lakewood, CO 292547  14 Fly V Australia
49 Parker Kyzer (5 - Cat2)   Spartanburg, SC 263324  196 HINCAPIE DEVELOPMENT P/B HOLOWESKO PARTNERS
50 Pierre Etienne Boivin     72 Team Spirit
51 Marc Howe (6 - Cat2)   Palm Bay, FL 264076  119 Z Motion
52 Victor Ayala   Los Angeles, CA 128496  250 Herbalife-LaGrange Cycling Team
53 Matt Duncan   Louisville, CO 49386  226 Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie
54 Tyler Karnes (5 - Cat1)   Chesapeake Virginia 221327  194 HINCAPIE DEVELOPMENT TEAM
55 Matthew Brandt   St Charles, MO 197984  253 Gateway Harley/Mesa Cycles
56 Dillon Bennett     51 Subway Pro Cycling
57 Diego Yepez   Hyattsville, MD 302397  30 Mexican National Team
58 John Puffer   Indianapolis, IN 116272  114 Texas Roadhouse p/b Motorex

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  417 Tibco Juniors
2 Kathryn Garner   Lakewood, CO 228980  459 Rocky Mountains/Izze
3 Dana Jones (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 312005  444 ISCorp Cycling Team
4 Jill Eyres   Montara, CA 282468  426 Team Tibco II

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoUSACDFBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee