Race Results for
Wolf Creek Mountain Mayhem
Eden, UT
(Event Information)
Downhill on 09/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Drain   04:45.1  245 
2 Ryan Stubbs   Farmington, UT04:45.3 352644  260 
3 Jace Jones   04:46.2  286 
4 Zachary Carlisle   04:51.8  266 Cannonball Racing
6 Michael Cole   05:17.0  184 Zion Cycles
7 Cameron Kincaid   05:19.9  268 
8 Kyle Freeman   05:25.4  264 
9 Nathaniel Carlisle   05:36.9  267 Cannonball Racing
10 Brandon Bruschke   05:40.8  265 

Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Foresta   South Jordan, UT04:46.8 315976  252 Laketown bicycles Cafe Rio
2 myles dunehew   Salt Lake City, UT05:57.7 341654  253 
3 Sam Morris   06:01.5  283 Cannonball Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dee Larsen   04:40.3  250 
2 Jonas Harmon   04:55.3  248 GT Bicycles-Laketown Bicycles
3 Erik Ottley   05:03.7  251 
4 Brandon Jensen   05:07.1  249 
5 Bradley Harmon   05:13.6  258 Lake Town Bicycles
6 Matthew Filippelli   05:21.6  262 
7 Taylor Jensen   05:21.9  269 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Triantafillou   05:08.3  285 
2 Joseph Warren   06:08.6  255 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wallin   04:21.3  180 Royal Racing
2 Logan Walker   04:26.6  254 
3 conner gabrielson   Park City, UT04:28.1 357606  163 
4 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT04:30.5 374963  169 
5 Jaren Lockwood   04:34.6  188 
6 Tanner Hart   Sandy, UT04:39.1 355586  196 
7 Christian Wilson   Salt Lake City, UT04:48.5 316626  198 
8 Riley Walker   Park City, UT04:48.9 352990  171 
9 Damon Jr. Kirchmeier   04:58.3  165 Fezzari

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Ahleen   Saint George, UT04:10.0 322610  186 Red Rock Bicycle
2 Phil Stevens   04:26.5  175 Laketown bicycles Cafe Rio
3 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT04:27.9 330448  270 Wild Rose Sports
4 Travis Tomczak   04:29.3  172 
5 Nathan Silberman   04:32.4  168 IMIR Design
6 Josh DeMann   04:32.8  183 Laketown Bicycles
7 chris kading   Sandy, UT04:33.2 315870  116 
8 David Creasy   04:34.9  189 
9 Patrick Schooler   04:35.3  192 2 Wheels 1 Mind
10 Colin Eichinger   Salt Lake City, UT04:47.5 284554  176 
11 Nathan Grimes   04:48.2  164 
12 Bryson VomDorp   04:48.9  170 
13 JD Franz   04:58.1  194 
14 Christopher Gasser   05:11.5  125 
DNF Robert Violano     195 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Ridd   04:27.8  174 Laketown Bicycles
2 Al Mazurkewycz   04:27.8  191 
3 Vaughn Martinez   04:57.4  166 Bohmian Racing
4 Jesse Gora   05:03.8  284 Tara's Fanclub

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kugel   04:42.0  199 
2 Kent Woodfield   Ogden, UT04:43.9 295970  179 
3 Steve McLeod   04:44.2  200 Slim and Knobby's

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   04:57.0  173 Laketown Bicycles
2 Bill Hart   05:16.7  197 
3 Shawn Carter   05:18.9  162 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kelley   Riverton, UT04:12.0 264805  34 Cafˇ Rio/Laketown Bicycles
2 Jeremy Hottinger   La Verkin, UT04:15.9 356553  35 Zion Cycles
3 Max Herran   Heber, UT04:18.2 300544  33 Cannon Ball Racing
4 Graham Reynolds   Park City, UT04:21.8 317354  40 Canfield Bros.
5 Galen Carter   Salt Lake City, UT04:26.5 231784  69 Transition Go-Ride Maxxis 661 Smith Optics

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kade Salisbury   Pleasant Grove, UT04:15.2 298693  38 Fezzari/Demon Dirt/Rock Demon
2 Cody Butler   Payson, UT04:20.0 301891  39 
3 Garrett Evans   Provo, UT04:55.0 355352  28 Demon dirt Elevate utah Gurus cafe Bingham cyclery

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Wagner   Park City, UT04:19.3 266482  32 Royal Racing Canfield Brothers
2 Josh Rhea   Salt Lake City, UT04:43.0 152206  31 Go-Ride.com

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT04:22.7 150890  36 Go-Ride.com
2 Damon Kirchmeier   Farmington, UT04:34.1 19248  29 Fezzari

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Picchietti   Park City, UT04:57.3 269353  30 

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Waylon Smith   Frazier Park, CA03:58.7 42824  End the Fed
2 Nic Hadley   Salt Lake City, UT03:59.1 200990  Specialized/Bingham's
3 Spencer Mehr   Saint George, UT04:14.4 321450  17 Novatec/KHS
4 Aaron Butler   Payson, UT04:19.2 265065  Fezzari

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Wallin   06:05.6  257 
2 Macall Swenson   07:57.5  259 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Rohde   05:40.0  263 
2 Sarah Montgomery   06:21.7  261 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hall   05:14.5  177 Young Riders

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Thompson   04:59.9  181 
2 Polly Ivers   05:19.1  178 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUORESpyOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee