Race Results for
PAL Stage Race
Groveland, FL
(Event Information)
Road Race on 06/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Matute     440 Unattached
2 Dustin White   Augusta, GA 332546  407 Heritage Bank/PCP
3 Jeremy Smith   Apopka, FL 334084  406 Hoover's Essential Health Market
4 Shane Collins   Canton, GA 289244  404 Orlando Road Club Inc
5 Oscar Flores   Bronx Ny 317968  455 Velo's Cyclery
6 Julian Marin   Orlando, FL 317254  317 Orlando Road Club Inc
8 David Tambellini     368 Unattached
9 Daniel DelliBovi   Port Richey, FL 307400  421 GearLink Racing INC.
10 Daryle Glaser   Tampa, FL 329482  456 Unattached
11 Bruno Moreira   Riverview, FL 292511  431 Team AJ's Bikes and Boards
12 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010  365 Team Primal Racing
13 Derek Tavasci     451 Hoover's Essential Health Market
14 Jason Brandt   Sanford, FL 336940  370 Unattached
15 Ricky Zanker   Long Beach, CA 327796  400 USF Cycling
16 Jeffrey Sierra   Orlando, FL 309675  448 Velo's Cyclery
17 angel cantero   Tampa, FL 290108  459 University Bicycle Center
18 Timothy Faw   Columbus, OH 282173  301 VeloBrew Cycling Club
19 Brian Zipler   Westminster, CO 331928  364 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
20 Scott Erker   Gainesville, FL 327188  457 Unattached
22 Taylor Bosch     425 Atomic Race Team
23 Bobby Blasewitz   Newportrichey, FL 307454  363 Unattached
24 Rick Gregson   Orange Park, FL 333568  328 Unattached
25 Kyle Dallmann     405 Florida Velo
26 Daniel Marin   Orlando, FL 317256  413 Orlando Road Club Inc
27 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL 308426  430 Unattached
28 Jorge Vargas   Fort Myers, FL 350560  454 Unattached
29 Christopher Evensen   Sanford, FL 353680  450 Unattached
30 Omar Quddus   Orlando, FL 328670  433 B3 cycling
31 Jim Leland     355 Unattached
32 Zechariah Musselman   Longwood, FL 336918  329 Unattached
34 Scott Lameier   Valrico, FL 305247  409 Team AJ's Bikes and Boards
35 James Harter   Winter Garden, FL 288143  458 Unattached
37 Jordan Hoover   Longwood, FL 332308  401 Hoover's Essential Health Market
38 Daniel Adams     379 Unattached
39 Dave Severn   Cape Canaveral, FL 299991  427 Infinity Bike Shop
40 Hugo Casanas   Tampa, FL 306446  439 Powerhouse Cycling
41 Eric Kirby   Titusville, FL 214063  335 Unattached
42 Timothy Smith   Apopka, FL 135371  442 Atlantic Shores Velo
43 james maffucci   Clearwater, FL 265487  424 Unattached
44 thomas gonzalez   Riverview, FL 333030  403 Team Ajs Bikes and Boards
45 David McEnery   Largo, FL 323966  408 Ride N Rolll Cyclery
46 Matthew Tatum   Fleming Island, FL 219747  300 Unattached
47 markanthony sanchez   Jacksonville, FL 351492  305 Unattached
48 Mark Isaacs   Deland, FL 235380  445 Unattached
49 Dominique Rivera     436 Unattached
50 Alexis Fernandez   Tampa, FL 148262  325 Unattached
52 Brandon Lofton   Fort Lauderdale, FL 336122  426 Cool Beans Racing
53 Simon Weatherhead   Port Charlotte, FL 345392  444 Naples Cyclery powered by T2
54 Ryan Smith   Delray Beach, FL 312226  417 Velo's Cyclery
55 Brandon Rich     452 Unattached
56 Keith Staple   Cape Coral, FL 339238  443 Unattached
57 Kurt Cornell   Miami, FL 297550  339 Unattached
58 Andrew Axmacher   Apopka, FL 237223  415 Hoover's Essential Health Market
59 Justin Ersland     343 Unattached
60 Edwin Pinzon   Tampa, FL 305843  418 Team AJ's Bikes and Boards
61 JC Figueredo     356 Unattached
62 Daniel Flesch   Deland, FL 355420  446 Unattached
63 Graeme Radford     447 Unattached
64 Charles Willis   Deland, FL 355418  323 Unattached
65 Jeff Bukovan   Palmetto, FL 212674  414 Unattached
66 Jon Plummer   Blountstown, FL 323252  340 Unattached
67 Heriberto Sanchez   Lake Worth, FL 51187  449 Velo's Cyclery
68 Keith Bukovan   Odessa, FL 340162  302 Unattached
69 David MacPherson   Riverview, FL 347528  435 Bici Coop Racing
70 paul bayne   Riviera Beach, FL 337070  326 Unattached
71 Marc Boults   Tampa, FL 335312  411 Unattached
72 Donald Dawson     377 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gibson   Gainesville, FL 287493  309 Breakaway Cycling LLC
2 William Cosgray   Tarpon Springs, FL 176763  357 GearLink Racing INC.
3 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL 295818  319 Rivet Racing
4 Rolando Hernandez   Tampa, FL 286862  310 GearLink Racing INC.
5 Roy Foley   Lithia, FL 280524  315 Team AJ's Bikes and Boards
6 Tony Timonere   Palm Harbor, FL 164920  322 GearLink Racing INC.
7 Erik Tejada   Melbourne, FL 52419  374 Westwood Velo
8 David Monismith   Gainesville, FL 257920  376 352 Racing p/b Bikes and More
9 Mike Frazier   Clearwater, FL 304853  367 Team AJ's Bikes and Boards
10 Matthew Dennison   Boca Raton, FL 306901  235 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader (1 - Cat3)   Orange Park, FL 289218  423 Jacksonville Racing Club
2 David Pavlik   Lithia, FL 305643  432 Team AJ's Bikes and Boards
3 Dustin Collison     228 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Grable (1 - Cat3)   Altamontesprings, FL 287211  206 Orlando Road Club Inc
2 Sebastian Morfin   Weston, FL 313408  337 Unattached
3 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL 318550  336 Bicycle Generation Inc
4 David Borrelli (1 - Cat5)   Orlando, FL 350240  385 Colavita Racing
5 Ambimelec Frias     230 Lake County PAL

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leandro Contreras Alarcon   West Palm Beach, FL 198169  119 AG Bikes / Pink Panthers
2 Pedro Medina   Orlando, FL 177274  27 Atlantic Shores Velo
3 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  120 AG Bikes / Pink Panthers
4 Juan Carlos Valera (1 - Cat2)   Deland, FL 212434  126 Atlantic Shores Velo
5 Andres Munera   Tampa, FL 307870  140 Unattached
6 Jeb Stewart (2 - Cat2)   Tampa, FL 176299  100 GearLink Racing INC.
7 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  121 Team Performance Fitness-Delray Center
8 Yosvani Rosell   Tampa, FL 305727  141 University Bicycle Center
9 Joshua Drew   Orlando, FL 10026  113 Atlantic Shores Velo
10 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL 295844  109 AG Bikes / Pink Panthers
11 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL 95714  142 University Bicycle Center
12 Jorge Velez     185 Florida Velo
13 Stephen Gilligan (3 - Cat2)   Deerfield Beach, FL 85222  112 ZMOTION Racing Team
14 Hernan Santiago     131 Unattached
15 Kurt Wagner   Miami, FL 334714  101 Velo Masters of Miami
16 Carlos Soler   Longwood, FL 104661  132 DWC Racing
17 David Munoz   Orlando, FL 241035  26 Atlantic Shores Velo
18 Joseph Hamilton (4 - Cat2)   Orlando, FL 103846  129 DWC Racing
19 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915  143 AG Bikes / Pink Panthers
20 Osvaldo Delgado  (5 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL 261127  122 Team Performance Fitness-Delray Center
9998 Richard Perpinan   Debary, FL 219854  124 Atlantic Shores Velo
9998 John Gissal (6 - Cat2)   Tampa, FL 173583  108 GearLink Racing INC.
9998 Frank Lopez   Largo, FL 21574  128 ZMOTION Racing Team
9998 Kurt Phillips   Lakeland, FL 49190  111 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Badia (1 - Cat2)   Tampa, FL 218267  253 Outspokin Bicycles
2 Michael Adams   Tampa, FL 231630  203 Cross Creek Cycling Club-C4
3 David Thorpe   Saint Augustine, FL 296669  254 Unattached
4 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966  216 Florida Velo
5 Will Larson   Dunedin, FL 196529  204 GearLink Racing INC.
6 J Crook (2 - Cat2)   Winter Springs, FL 56508  259 Unattached
7 Thomas Schneider (1 - Cat3)   Jacksonville, FL 152459  220 Florida Velo
9 David Reilly   Winter Park, FL 108570  239 David's World Cycling
10 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  344 Treasure Coast Cycling Association
11 James Wright   Orange Park, FL 68129  226 Jacksonville Racing Club
12 Michael Graham   Tampa, FL 13862  241 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
13 Graham White   Altamonte Springs, FL 271587  209 Florida Velo
14 Paul Williams   Largo, FL 38404  243 Outspokin Bicycles
15 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  225 AG Bikes / Pink Panthers
16 Adam Giles   Orlando, FL 46452  25 Orlando Velo
18 Jose Benitez (1 - Cat5)   Cooper City, FL 181442  244 Big Wheel Sunrise
19 JOHN RAVELING (2 - Cat5)   Landolakes, FL 319198  218 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
20 Winces Velasco (3 - Cat5)   Deltona, FL 74192  219 Hoover's Essential Health Market
21 Robert Stevens   Dunnellon, FL 337024  223 Florida Masters Cycling
22 Robert Cutts (2 - Cat3)   Orlando, FL 140720  210 Orlando Road Club Inc
23 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  261 Unattached
24 Clifford Holstein (4 - Cat5)   Grand Island, FL 296126  245 Florida Masters Cycling
25 Vincent Cook   Palm Harbor, FL 7670  221 GearLink Racing INC.
26 John Gibson   Fleming Island, FL 249400  211 Colavita Racing Inc.
27 Gabe Alba (5 - Cat5)   Sarasota, FL 298072  215 Unattached
28 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305  222 David's World Cycling
29 Julio Vivo (6 - Cat5)   Wesley Chapel, FL 238592  252 Florida Velo
30 Michael Rigby   Apopka, FL 29871  208 Atlantic Shores Velo
9998 Ildebrando Torres     257 Unattached
9998 Scott Snyder (3 - Cat3)   Fort Pierce, FL 50019  207 Somerset Wheelmen
9998 Martin Bates   Odessa, FL 2867  256 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
9998 Jorge Michelana (4 - Cat3)   Miami Lakes, FL 242143  250 Unattached
9998 Robert O'Malley (5 - Cat3)   Clermont, FL 26458  242 DWC Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  349 Jacksonville Racing Club
2 Thomas Kerr (1 - Cat3)   Tampa, FL 71876  318 Florida Velo
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  351 Treasure Coast Cycling Association
4 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  378 Florida Velo
5 Stephen Witham (1 - Cat4)   Green Cove Springs, FL 186816  354 Jacksonville Racing Club
6 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  353 Florida Velo
7 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245  316 David's World Cycling
8 Roman Paczka (2 - Cat3)   Sarasota, FL 181880  361 Main Line Cycling
9 Jim Redgate (1 - Cat5)   Delray Beach, FL 337852  332 Unattached
10 Peter Ballotta   Tampa, FL 307683  350 Florida Velo
11 Raymond Park (2 - Cat5)   Port Richey, FL 295934  362 Florida Velo
12 Paul Bordas   Stuart, FL 342576  324 Treasure Coast Racing
13 John Robson   Melbourne Beach, FL 49260  331 Florida Sports Racing Team
14 Patrick Cooper   Tallahassee, FL 264325  320 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCollum   Largo, FL 48126  420 Florida Velo
2 John Funke (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL 330246  428 Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Frank Rodriguez Hernandez     33 Unattached
2 Jose Navarro   Hialeah, FL 329024  Team Cocos
3 Alexander Suarez (1 - Cat2)   Hialeah, FL 108117  44 GM Bikes Cycling Team
4 Yosmani Pol Rodriguez   Miami, FL 305907  38 Team Cocos
6 David Cueli   Miami, FL 288788  47 Team Cocos
7 Eric Stubbs   Gainesville, FL 255870  18 GearLink Racing INC.
8 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  21 Florida Velo
9 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  31 Team Cocos
10 Benjamin Renkema   Greenville, SC 193086  16 ZMOTION Racing Team
11 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  GearLink Racing INC.
12 Michael Robinson   Asheville, NC 214947  39 Asheville Bicycle Racing Club
13 Michael Niemi   Gainesville, FL 252598  11 GearLink Racing INC.
14 john stelljes (2 - Cat2)   Tampa, FL 287851  20 Florida Velo
15 Ken Vida   Lithia, FL 60148  14 Florida Velo
16 Jacob Brewer   Seattle, WA 263501  Herring Gas Cycling Team
17 Philip Dixon   Naples, FL 270089  Unattached
18 Osvaldo Delgado  (3 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL 261127  122 Team Performance Fitness-Delray Center
19 Brian Domby   Tampa, FL 226524  56 Ride N Rolll Cyclery
20 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  50 US Military Cycling
21 Victor Herrera   Dania, FL 258392  23 ZMOTION Racing Team
22 Don Autore   Tallahassee, FL 65906  53 Gulf Coast Velo
23 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  12 GearLink Racing INC.
24 Alexander Spook   Tallahasssee, FL 257179  Gulf Coast Velo
25 Roman Morozov   Miami Beach, FL 67282  37 Cool Beans Racing
26 Garrett White   Broomfield , CO 202202  41 Atlantic Shores Velo
27 Radulian Pop   Jacksonville, FL 253832  17 GearLink Racing INC.
28 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411  999 Florida Velo
29 GENE SAMUEL     Unattached
30 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  45 GM Bikes Cycling Team
31 Didier Fresne   Lutz, FL 289531  19 Florida Velo
32 Jimmy Page   Crystal River, FL 258254  15 Florida Velo
34 Guillermo Suarez   Tampa, FL 283294  52 Florida Velo
35 Dan Valdes   Plantation, FL 202522  36 Cool Beans Racing
36 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  Unattached
37 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  49 P/C Miller
38 Thomas Moloney   Tampa, FL 174879  48 P/C Miller
39 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  51 P/C Miller
40 Anthony Vasilas   San Diego, CA 197167  10 Unattached
41 Jacob Hill (4 - Cat2)   Saint Petersburg, FL 235209  54 Best of the Bay Cyclist
42 Julio Cruz (5 - Cat2)   Hialeah, FL 76784  46 GM Bikes Cycling Team
43 Derek Schanze   Gainesville, FL 252844  13 GearLink Racing INC.
44 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220  55 GearLink Racing INC.
45 Njisane Phillip     43 Team Cocos
46 Antoine Gendre   Hallandale Beach, FL 138362  34 Cool Beans Racing
47 Fabio Cardoso (6 - Cat2)   Deerfield Beach, FL 76278  42 Unattached
48 Jason Langston (7 - Cat2)   Jacksonville, FL 265581  VeloBrew Cycling Club

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Brutcher     258 Unattached
2 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL 333276  246 Florida Velo
3 Autumn Holt (1 - Cat4)   Clermont, FL 308099  213 Colavita Racing Inc.
4 Jennifer Howitt     260 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Cote   Winter Springs, FL 302518  135 The Fit Lab
2 Christy Keely (1 - Cat2)   Holland Mi 267467  999 Team Kenda
3 Marilyn Cullinane   Greenville 202115  137 Rivet Racing
4 Lisa Frink (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL 191535  106 ZMOTION Racing Team
5 Kimberly Vaughan   Odessa, FL 242810  102 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
6 Nikki Bell   Orlando, FL 329750  139 The Fit Lab
7 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120  105 ZMOTION Racing Team
8 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL 289443  103 352 Racing p/b Bikes and More
9 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768  138 Rivet Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sandor Delgado (1 - Cat4)   Hialeah, FL 316004  123 Team Cocos
3 Ann Weigel   Mckinney, TX 288493  118 Orlando Road Club Inc
4 Charlie Wright   Stuart, FL 321610  115 Treasure Coast Cycling Association
5 Maria Florez     231 Unattached
6 Brandi Collison     229 Unattached
7 Kameryn Whitehill     234 Unattached
8 Mackenzie Collins   Canton, GA 298888  202 Orlando Road Club Inc
9 Dominique McConnell   Orlando 286748  114 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez (1 - Cat3)   Clermont, FL 296605  205 Orlando Road Club Inc
2 Anselm Teather (1 - Cat4)   Merritt Island, FL 256024  200 Colavita Racing Inc.
3 Nicholas Collins   Canton, GA 288702  201 Orlando Road Club Inc
4 Austin Wright   Stuart, FL 321612  224 Treasure Coast Cycling Association
5 Nicole Kornhaus     233 Unattached
6 Samantha Kornhaus     232 Unattached
7 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL 347326  236 Velo's Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee