Race Results for
Mineral Wells Summer Time Trial
Garford, TX
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Hinton   Weatherford, TX 350678   
2 Jeffrey Ryan   North Richland Hills, TX 321542   

Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Reitman   Frisco, TX 190359   Williamscycling.com
2 Richard Neill   Fort Worth, TX 298297   
3 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
4 Nathan Montague   Dallas, TX 290008   KingRacingGroup
5 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
6 David Felsing   San Antonio, TX 220873   Chain Reaction - San Antonio
7 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   TBi - Dedicated Race Team
8 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team
9 Dana Carmichael   Frisco, TX 307529   
10 Kevin Hill   Krugerville, TX 235080   Matrix Cycling Club
11 James Engle   Cypress, TX 303222   The Woodlands Cycling Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Matthews   San Antonio, TX 294794   
2 Nicholas Evans   Highland Village, TX 357015   
3 Charles Hobbs   Dallas, TX 137993   Team LaS'port
4 Bryant Bernardo   Dallas, TX 347584   
5 Jacob Fundis      
6 Don Allen   Richardson, TX 342534   The Woodlands Cycling Club
7 Jason Gillman   Garland, TX 347756   
8 Todd Gillman      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
2 Claude Dickerson   Fortworth, TX 305760   ThinkFinance Racing
3 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   TBi - Dedicated Race Team
4 John Hertel   Spring, TX 286538   The Woodlands Cycling Club
5 Hirem Bruno   Spring, TX 290110   Woodlands Cycling Club Race Team
6 Matt Pearson   Haslet, TX 287713   TBi - Dedicated Race Team
7 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
8 Josafat Jaime   Richmond, TX 275081   Woodlands Cycling Club Race Team
9 John Myhre   San Antonio, TX 94560   Bicycle-Heaven
10 Will Slauson   San Antonio, TX 171724   Bicycle-Heaven
11 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   TBi - Dedicated Race Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX 188575   
3 Joshua Barton   Eagle, ID 59059   Colavita Racing, Inc.
4 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   Woodlands Cycling Club Race Team
5 James Walker   Saginaw, TX 300019   Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Rick Beckman   Copperas Cove, TX 269137   Scott & White Community Cycling Club
7 Michael Talifero   Euless, TX 49159   TBi - Dedicated Race Team

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   Colavita Racing

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
2 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 David Richardson   Austin, TX 175088   KingRacingGroup
4 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   ThinkFinance Racing
6 Rod Dittrick   Houston, TX 234766   Bike Barn (Texas)
7 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
8 Jorge Merle   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
10 George Steeves   Hudson Oaks, TX 225431   Tuneros Racing

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Perry   Monroe, LA 187903   Vantage Multisport
2 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   Mirage
3 Stuart Hall   Grapevine, TX 243559   Colavita Racing, Inc.
4 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   ThinkFinance Racing
5 Stuart Harbottle   Trophy Club, TX 237518   Colavita Racing
6 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club Racing
7 Jay Prestipino (1 - Cat4)   Plano, TX 220795   Colavita Racing
8 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
9 Jeff Barrett   Frisco, TX 45060   Frisco Cycling Club
10 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
11 William Sylvester   Aledo, TX 282551   Lone Star Racing Club
12 Clark Shaffer   Dallas 203047   Northwest Cycling Club

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix/RBM
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle LeBlanc (1 - Cat4)   Woodlands, TX 241038   Woodlands Cycling Club Race Team
2 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   KingRacingGroup
3 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   ThinkFinance Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   Matrix Cycling Club
2 Kimberly Zurek   Lewisville, TX 311861   
3 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   FCS/ Metro Volkswagen
4 Hanna Otto      
5 Lisa Bick   Bedford, TX 228369   TBi - Dedicated Race Team
6 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
2 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC

Women - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Kaye (1 - Cat4)   Dallas, TX 266151   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoOSMOSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee