Race Results for
Cotton Patch Challenge
Greenville, TX
(Event Information)
Criterium on 09/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Koble (1 - Cat1)   Denton, TX 269412   
2 CARLOS VARGAS (2 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   
3 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
4 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   
5 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   
6 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
7 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
8 Jay Blankenship   Bel Aire, KS 179001   
9 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
10 Warney Crosby (3 - Cat1)   Dallas 69378   
11 Jason Waddell   Oklahoma City, OK 110309   
12 Andrew Armstrong (4 - Cat1)   Dallas, TX 187559   
13 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   
14 Collin Davis   Euless, TX 225276   
15 Evan Bybee   Oklahoma City, OK 226469   
16 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   
17 Timothy Cook (1 - Cat2)   Euless, TX 152094   
18 Phillip Snodgrass (5 - Cat1)   Dallas, TX 266817   
19 Ricky Randall (2 - Cat2)   Highland Village, TX 272809   
20 Kenneth Day   Houston, TX 282890   
21 Richard Breininger   Oak Park, IL 215726   
22 josh estes   Fayetteville, AR 290785   
23 J Andrews   Houston, TX 208908   
24 William Wall   Denver, CO 291326   
25 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
26 Kyle Anderson (3 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   
27 Zachary Lytle (4 - Cat2)   Dallas, TX 60167   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2 Scott Gurganus   Bossier City, LA 186366   
3 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
4 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
5 Michael Gacki   Frisco, TX 58983   
6 Jeffrey Burnett   Keller, TX 5564   
7 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   
8 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Valley View, TX 200360   
2 Duane Neu (1 - Cat3)   Denton, TX 155372   
3 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
4 Jeff Barrett   Frisco, TX 45060   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Chasteen   Oklahoma City, OK 290477   
2 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
3 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   
4 Thomas Fad   Austin, TX 304325   
5 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
6 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
7 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   
8 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   
9 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   
10 Scott Gurganus   Bossier City, LA 186366   
11 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   
12 James Day   Austin, TX 276837   
13 James Walker   Saginaw, TX 300019   
14 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
15 Joel Hawks   Plano, TX 284976   
16 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   
17 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   
18 ed hughey   Austin, TX 268661   
19 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Krause   Houston, TX 201799   
2 Spenser Guy   Dallas, TX 322562   
3 Eugene Kersh   Fort Smith, AR 76227   
4 Stewart Ericson   Bedford, TX 312394   
5 Mathew york   Asheville, NC 292077   
6 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
7 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   
8 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   
9 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
10 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   
11 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
12 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   
13 Christopher Veum   Houston, TX 59434   
14 John Brown   Fort Worth, TX 114178   
15 Christopher Hyde   Plano, TX 225519   
16 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   
17 Ryan Lange   Rockwall, TX 249925   
18 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
19 Grant Koontz   Spring, TX 319214   
20 Ian Scott   Allen, TX 290418   
21 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
22 Cory Ottinger   Fort Worth, TX 316772   
23 William Jaudes   Dallas, TX 296716   
24 Andres Calderon   Austin, TX 338790   
25 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
26 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   
27 Julian Howitt   Allen, TX 352318   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   
2 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   
3 Jacob Howitt (1 - Cat5)   Allen, TX 354032   
4 reydesel garcia   Mckinney, TX 310049   
5 Sarah Howitt (1 - Cat4)   Allen, TX 357961   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jefferey may   Greenville, TX 325930   
2 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
3 Nicholas Cash (1 - Cat4)   Frisco, TX 261561   
4 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   
5 Brice Hansen   Colleyville, TX 359183   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
2 Eugene Kersh   Fort Smith, AR 76227   
3 Jerry Chambers   Garland, TX 187957   
4 John Supplee   Plano, TX 285636   
5 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   
6 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   
7 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
8 eddie hernandez   Whitehouse, TX 257340   
9 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
10 marc parlette   Allen, TX 295211   
11 Scott English   Rockwall, TX 345162   
12 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   
13 Nathan Aust   Grand Prairie, TX 321548   
14 Todd Stamm (1 - Cat4)   Missouricity, TX 282813   
15 Brian Chung (2 - Cat4)   Universal City, TX 131694   
16 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
17 Dallas Koeppe   Mckinney, TX 279166   
18 Joseph Martinez   Dallas 353200   
19 Kurt Pennington (3 - Cat4)   Dallas, TX 68807   
20 John Harding   Saginaw, TX 281586   
21 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   
22 Kent McQuade   Frisco, TX 296106   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Swainhart   Dallas, TX 205918   
2 Aaron Santos   Richardson, TX 359190   
3 Kevin Raymond   Plano, TX 354370   
4 Clint Westhoff   Plano, TX 325908   
5 Steve Norsworthy   Grenville, TX 284993   
6 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
2 Sheri ROTHE   Austin, TX 221312   
3 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
4 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
5 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
6 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
7 Kaelly Simpson (1 - Cat2)   Santa Rosa 290436   
8 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ash Duban   Austin, TX 340314   
2 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   
3 Deb Matz   Plano, TX 283102   
4 Carla Keeton   Irving, TX 325924   
5 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   
6 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
7 Joy Brott   Belton, TX 217109   
8 jenna may   Greenville, TX 353186   
9 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   
10 Becky Kaye   Dallas, TX 266151   
11 Robyn Reyes   Beaumont, TX 322750   
12 Sabrina Jones   Plano, TX 358475   
13 Myrna Merle   Garland, TX 310310   
14 Lynne Ashcraft   Austin, TX 289536   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee