Race Results for
Cotton Patch Challenge
Greenville, TX
(Event Information)
Time Trial on 09/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Les Banta   Oklahoma City, OK 200890   
2 Kenneth Norton   Springfield, MO 67431   
3 David Parks   Dallas, TX 45770   
4 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
5 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
6 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   
7 Monty Maughan   Oklahoma City, OK 237092   

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
2 Adam Koble (1 - Cat1)   Denton, TX 269412   
3 Scott Simmons (2 - Cat1)   Cleburne, TX 231733   
4 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
5 J Andrews   Houston, TX 208908   
6 William Wall   Denver, CO 291326   
7 Collin Davis   Euless, TX 225276   
8 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   
9 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
10 CARLOS VARGAS (3 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   
11 Andrew Armstrong (4 - Cat1)   Dallas, TX 187559   
12 bob Cummings   Rose Hill, KS 276726   
13 Kyle Anderson (1 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   
14 Jay Blankenship   Bel Aire, KS 179001   
15 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   
16 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
17 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
18 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
3 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
3 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Valley View, TX 200360   
4 Clif Cassidy   Dallas, TX 310674   
5 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
6 Duane Neu (1 - Cat3)   Denton, TX 155372   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   
2 Andy Chasteen   Oklahoma City, OK 290477   
3 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   
4 Thomas Fad   Austin, TX 304325   
5 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
6 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
7 Jerry Willis   Okc, OK 289098   
8 ed hughey   Austin, TX 268661   
9 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   
10 James Walker   Saginaw, TX 300019   
11 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
12 James Day   Austin, TX 276837   
13 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
14 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   
15 James Fowler   Roanoke, TX 316020   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   
2 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
3 Grant Koontz   Spring, TX 319214   
4 Stewart Ericson   Bedford, TX 312394   
5 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
6 Christopher Veum   Houston, TX 59434   
7 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
8 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
9 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   
10 Mathew york   Asheville, NC 292077   
11 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   
12 Ryan Lange   Rockwall, TX 249925   
13 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   
14 Ian Scott   Allen, TX 290418   
15 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   
16 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
17 Todd Watson   Mc Kinney, TX 325174   
18 Tom Bick   Bedford, TX 220664   
19 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   
20 Andres Calderon   Austin, TX 338790   
21 John Brown   Fort Worth, TX 114178   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Given   Kerrville, TX 293228   
2 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
2 Nicholas Cash (1 - Cat4)   Frisco, TX 261561   
3 Brice Hansen   Colleyville, TX 359183   
4 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   
5 jefferey may   Greenville, TX 325930   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
2 Todd Stamm (1 - Cat4)   Missouricity, TX 282813   
3 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
4 Brian Chung (2 - Cat4)   Universal City, TX 131694   
5 Charles Mills   Dallas, TX 290561   
6 Dean Danowski (3 - Cat4)   Dallas, TX 299866   
7 marc parlette   Allen, TX 295211   
8 Jerry Chambers   Garland, TX 187957   
9 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   
10 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   
11 Michael Bradford (4 - Cat4)   Alexandria, LA 224387   
12 Michail Feldman (5 - Cat4)   Mckinney, TX 299827   
13 Scott Maples   Lubbock, TX 214881   
14 Nathan Aust   Grand Prairie, TX 321548   
15 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   
16 Scott English   Rockwall, TX 345162   
17 Friedrich Weddige (1 - Cat5)   Lubbock, TX 327126   
18 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   
19 James Dykes   Keller, TX 236891   
20 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
21 Kent McQuade   Frisco, TX 296106   
22 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   
23 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
24 Stan Poe   Spring, TX 305649   
25 Lemmie White (6 - Cat4)   Fort Worth, TX 218844   
26 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
27 Jeff Ellis   Frisco, TX 222836   
28 Alan Charley   Spring, TX 216619   
29 Don Allen   Richardson, TX 342534   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   
2 Aaron Santos   Richardson, TX 359190   
3 Lex Mathews   Dallas, TX 247683   
4 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   
5 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   
6 Kevin Raymond   Plano, TX 354370   
7 Eddie Cadena      
8 Robert Swainhart   Dallas, TX 205918   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
2 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
3 Sheri ROTHE   Austin, TX 221312   
4 Kaelly Simpson (1 - Cat2)   Santa Rosa 290436   
5 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
6 Tami Given   Kerrville, TX 290789   
7 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
8 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
9 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy Brott   Belton, TX 217109   
2 Kimberly Zurek   Lewisville, TX 311861   
3 Robyn Reyes   Beaumont, TX 322750   
4 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   
5 Ash Duban   Austin, TX 340314   
6 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
7 Becky Kaye   Dallas, TX 266151   
8 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   
9 jenna may   Greenville, TX 353186   
10 Laurie Poe      
11 Myrna Merle   Garland, TX 310310   
12 Lynne Ashcraft   Austin, TX 289536   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee