Race Results for
Cotton Patch Challenge
Greenville, TX
(Event Information)
Road Race on 09/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 David Parks   Dallas, TX 45770   
4 Kenneth Norton   Springfield, MO 67431   
5 Les Banta   Oklahoma City, OK 200890   
6 Ted Larson   Dallas, TX 356046   
7 Monty Maughan   Oklahoma City, OK 237092   
8 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   

Men - Pro/Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warney Crosby (1 - Cat1)   Dallas 69378   
2 CARLOS VARGAS (2 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   
3 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
4 Jay Blankenship   Bel Aire, KS 179001   
5 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
6 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
7 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
8 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
9 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   
10 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   
11 Adam Koble (3 - Cat1)   Denton, TX 269412   
12 bob Cummings   Rose Hill, KS 276726   
13 Collin Davis   Euless, TX 225276   
14 robert snedden   Dallas, TX 272911   
15 Scott Simmons (4 - Cat1)   Cleburne, TX 231733   
16 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   
17 Kenneth Day   Houston, TX 282890   
18 Timothy Cook (1 - Cat2)   Euless, TX 152094   
19 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
20 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   
21 Andrew Armstrong (5 - Cat1)   Dallas, TX 187559   
22 William Wall   Denver, CO 291326   
23 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   
24 Simon Essl   Dallas, TX 10992   
25 Phillip Snodgrass (6 - Cat1)   Dallas, TX 266817   
26 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
27 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   
28 Jesse Moran (2 - Cat2)   Mansfield, TX 195071   
29 Jeffrey LaBauve   Dallas, TX 73970   
30 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   
31 Kyle Anderson (3 - Cat2)   Wichita Falls, TX 238136   
32 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
2 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
3 Michael Brown   Dallas, TX 60849   
4 Jeffry Fene   Corinth, TX 188237   
5 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
6 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
7 Jeffrey Burnett   Keller, TX 5564   
8 Michael Gacki   Frisco, TX 58983   
9 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   
10 Matthew Looney   Denison, TX 321926   
11 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   
12 David Garrett   Mc Kinney, TX 223677   
13 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Harrison   Midland, TX 49493   
2 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Valley View, TX 200360   
3 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
4 Curtis Palmer   Palmer, TX 175479   
5 Duane Neu (1 - Cat3)   Denton, TX 155372   
6 Mark Littell   Garland, TX 47431   
7 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   
8 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
9 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
10 Douglas Darling   Navarre, FL 247596   
11 Steve Thompson (1 - Cat4)   Colleyville, TX 220073   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   
2 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
3 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
4 Andy Chasteen   Oklahoma City, OK 290477   
5 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   
6 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
7 Tim Duvall   Conway, AR 221000   
8 James Walker   Saginaw, TX 300019   
9 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   
10 Dennis Sauter   Dallas, TX 245035   
11 Nokki Choeynim   Mckinney, TX 249513   
12 Greg Dombrowski   Laredo, TX 48709   
13 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   
14 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   
15 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   
16 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
17 John Larson   Mckinney, TX 194312   
18 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   
19 ed hughey   Austin, TX 268661   
20 Thomas Fad   Austin, TX 304325   
21 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   
22 Joshua Ballard   Anna Il 177319   
23 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   
24 Chad Harvey   Dallas, TX 260064   
25 Thomas Luton   Fort Worth, TX 251741   
26 Don Campbell   Dallas, TX 240491   
27 James Fowler   Roanoke, TX 316020   
28 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
29 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   
30 James Day   Austin, TX 276837   
31 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   
32 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   
33 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   
2 Devon Coetzer   Denton, TX 310164   
3 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   
4 Mathew york   Asheville, NC 292077   
5 Stephen Ware   Houston, TX 304641   
6 Ryan Godfrey   Dallas, TX 357701   
7 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   
8 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   
9 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
10 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
11 Spenser Guy   Dallas, TX 322562   
12 John Brown   Fort Worth, TX 114178   
13 Christopher Veum   Houston, TX 59434   
14 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   
15 Justin Kee   Red Oak, TX 296850   
16 William Krause   Houston, TX 201799   
17 Stewart Ericson   Bedford, TX 312394   
18 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
19 William Jaudes   Dallas, TX 296716   
20 David Angeles   Murphy, TX 297291   
21 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
22 Cole Parker   San Diego, CA 357581   
23 Matt Pearson   Haslet, TX 287713   
24 David Poe   Bedford, TX 301468   
25 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   
26 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
27 Cory Ottinger   Fort Worth, TX 316772   
28 Jason West   Garland, TX 233380   
29 Gene Dan   Houston, TX 307988   
30 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   
31 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
32 James Rowland   Wichita Falls, TX 257192   
33 Jared Teel   Wichita Falls, TX 193293   
34 Robson Strange   Dallas, TX 230791   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   
2 Jacob Howitt (1 - Cat5)   Allen, TX 354032   
3 Parker Given   Kerrville, TX 293228   
4 reydesel garcia   Mckinney, TX 310049   
5 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   
6 Morgan Ballesteros      

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Cash (1 - Cat4)   Frisco, TX 261561   
2 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
3 Brice Hansen   Colleyville, TX 359183   
4 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   
5 Justin Hicks   Mckinney, TX 291247   
6 jefferey may   Greenville, TX 325930   
7 Oliver Sherren      

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Reitman (1 - Cat4)   Frisco, TX 190359   
2 Stefano Rosellini   San Antonio, TX 329760   
3 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   
4 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   
5 Jerry Chambers   Garland, TX 187957   
6 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   
7 Dean Whitlock   Rockwall, TX 320550   
8 Michail Feldman (2 - Cat4)   Mckinney, TX 299827   
9 eddie hernandez   Whitehouse, TX 257340   
10 Andrew Popsack   Richardson, TX 207953   
11 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   
12 Derek Cooley   Corinth, TX 301087   
13 Todd Stamm (3 - Cat4)   Missouricity, TX 282813   
14 Rick Francis   Mansfield, TX 294255   
15 marc parlette   Allen, TX 295211   
16 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   
17 Scott English   Rockwall, TX 345162   
18 John Supplee   Plano, TX 285636   
19 Kent McQuade   Frisco, TX 296106   
20 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   
21 Freddy Cedeno      
22 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
23 Brian Chung (4 - Cat4)   Universal City, TX 131694   
24 Jon Kieffer   Dallas, TX 331348   
25 Todd Swanson (5 - Cat4)   Fort Worth 207426   
26 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   
27 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
28 James Dykes   Keller, TX 236891   
29 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
30 Kevin Kenefick      
31 Friedrich Weddige (1 - Cat5)   Lubbock, TX 327126   
32 Derrell Bode (6 - Cat4)   Dallas, TX 78449   
33 Jeffrey Christiansen   Sioux Falls, SD 303735   
34 Charles Mills   Dallas, TX 290561   
35 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX 148417   
36 Chris Eddy   Corinth, TX 171453   
37 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
38 Drew Demoss (2 - Cat5)   Frisco, TX 69492   
39 Nathan Aust   Grand Prairie, TX 321548   
40 Keith Hilton   Flower Mound, TX 305244   
41 Carroll Butler   Kerrville, TX 350210   
42 Jeff Ellis   Frisco, TX 222836   
43 Roland SanMiguel   Corinth, TX 296246   
44 Rodney Austin (7 - Cat4)   Arlington, TX 350298   
45 Stan Poe   Spring, TX 305649   
46 Robert Baatz   Lewisville, TX 339438   
47 Jeff Evanson (3 - Cat5)   Frisco, TX 324642   
48 Brent Napier   Plano, TX 309917   
49 Don Allen   Richardson, TX 342534   
50 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
51 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   
52 Edvin Ordonez (4 - Cat5)   Carrollton, TX 336628   
53 Scott Maples   Lubbock, TX 214881   
54 Alan Charley   Spring, TX 216619   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Welch   Benton, LA 345636   
2 Orlando Gonzalez   Denton, TX 335612   
3 Dave Burrow   Sachse, TX 349062   
4 joshua carey   Dallas, TX 355394   
5 Ron Lillis      
6 Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   
7 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   
8 Aaron Santos   Richardson, TX 359190   
9 Chad Jarrett   Arlington, TX 299145   
10 Rhett McKeller   Mc Kinney, TX 317344   
11 Lex Mathews   Dallas, TX 247683   
12 Joswig Markus      
13 David Dederichs   Mckinney, TX 343156   
14 Stephan Terrill   Frisco, TX 314956   
15 Robert Swainhart   Dallas, TX 205918   
16 Phillip Pena   Dallas, TX 360104   
17 Lars Hundley   Dallas, TX 355858   
18 Kent McCormick   Mckinney, TX 353006   
19 Raul Varela   Richardson, TX 358893   
20 Tom Barbaro   Plano, TX 351402   
21 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   
22 Dallas Koeppe   Mckinney, TX 279166   
23 Johnnie Cockrell   Nichols Hills, OK 311203   
24 George Felix      
25 Harold Sprouls      

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
2 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
3 Sheri ROTHE   Austin, TX 221312   
4 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
5 Kaelly Simpson (1 - Cat2)   Santa Rosa 290436   
6 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
7 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
8 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Price   Bedford, TX 199975   
2 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   
3 Joy Brott   Belton, TX 217109   
4 Ash Duban   Austin, TX 340314   
5 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
6 Lacey Lonsford   Mc Kinney, TX 317266   
7 Jennifer Kepke   Denton, TX 289038   
8 Shanna Armstrong      
9 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   
10 Susan Westgarth   Mc Kinney, TX 358869   
11 Kimberly Zurek   Lewisville, TX 311861   
12 Leslie Kanze      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaOSMOUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee