Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Maxatawny & Trexlertown, PA
(Event Information)
Road Race on 07/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Robachefski   Ringoes, NJ 345348   Colavita Racing Inc.
2 Justin Yuan   Basking Ridge, NJ 356134   Liberty Cycle
3 Gabriel RobinsonLeith   Pennington, NJ 348092   Somerset Wheelmen
4 Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   Young Medalists/ Team Rothrock
5 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle
6 Matthew Jogodnik   Chatham, NJ 311002   Colavita Racing Inc.
7 Isaac Allen   Marlboro, NY 297298   Bicycle Depot
8 Jacob Skrip   Breinigsville, PA 353400   JVR Sports
9 Ryan Bailis      Young Medalists/ Team Rothrock
10 Nathan Wilcox   Olney, MD 308261   Rock Creek Velo
11 Jonathan Krause   Allentown, PA 305636   Young Medalists/ Team Rothrock
13 Thomas Berdahl   Allentown, PA 319872   Unattached
14 Wyatt Cote   Burlington, CT 344882   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
15 Lukas Dudzik   Burlington, CT 348954   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
16 Maxwell McLenithan   Cambridge, NY 356558   Farm Team Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
2 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
4 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
5 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists/ Team Rothrock
6 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Vortex Cycling Club
7 Stephen Spiller   Flemington, NJ 265410   Colavita Racing Inc.
8 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ 293199   Colavita Racing Inc.
9 Francesco Torresani      UC Figinese
10 Wyatt Drake   Cambridge, NY 257584   Farm Team Cycling
11 Nathan LeBauer   Potomac, MD 310841   Rock Creek Velo
12 Joe Deangelo      Unattached
13 Magnus Hartwell   Breinigsville, PA 306913   Young Medalists/ Team Rothrock
14 Alec Ratzell   Blandon, PA 310898   Young Medalists/ Team Rothrock
15 Ian Kleinguenther   Sellersville, PA 300523   Vortex Cycling Club
16 Samuel Nussenzweig   Chevy Chase, MD 340554   Rock Creek Velo
17 Gianni Polhemus   Spencertown, NY 311309   Farm Team Cycling
18 Benjamin Wilcox   Olney, MD 296378   Rock Creek Velo
19 John Skrip   Breinigsville, PA 353394   JVR Sports
20 Perry Andre   Bridgewater, NJ 297658   Somerset Wheelmen
21 Connor Mangean   Raritan, NJ 354014   Somerset Wheelmen

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Max Thilen   Weston, FL 279347   ORC
3 Zachary Houlik   Breinigsville, PA 296256   Young Medalists/ Team Rothrock
4 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677   Liberty Cycle
5 Luke Bateman   Carlisle, PA 255154   Young Medalists/ Team Rothrock
6 Tom Dudzik   Burlington, CT 283479   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
7 Ben Stein   Boonton Township, NJ 309483   Colavita Racing Inc.
8 Shaner LeBauer   Potomac, MD 310840   Rock Creek Velo
9 Joshua Wilcox   Olney, MD 276025   Rock Creek Velo
10 Philip Magorry   Landenberg, PA 264762   Red Devils Velo
11 Gavin Hess   Pittsford, NY 308947   Genesee Valley Cycling Club
12 Kyle Penny   Lancaster, PA 315872   Lancaster Regional Cycling Team
13 Garrett Hunsicker   Breinigsville, PA 323062   JVR Sports
14 Peter Harris   Lititz, PA 275261   Young Medalists/ Team Rothrock
15 Dakota Schaeffer   West Lawn, PA 324500   Young Medalists/ Team Rothrock
16 Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   Somerset Wheelmen
17 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY 295708   Century Road Club Association
18 Derek Cote   Burlington, CT 320000   Eastern Bloc Cycling Club Inc.
19 Sam Deangelo      Unattached
20 William Pestcoe   Allentown, PA 284904   Young Medalists/ Team Rothrock
21 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Cycling
22 Daniel Lauritzen   Carlisle, PA 338886   Young Medalists/ Team Rothrock
23 Jeremy Boyle   Macungie, PA 308090   Young Medalists/ Team Rothrock
24 John Loomis   Mehoopany, PA 317140   Upstate Velo
25 Mitchell Fisher   Canandaigua, NY 348720   MVP Heathcare

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody McCracken   Wellsboro, PA 243300   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Luke Lukas   Courtdale, PA 205779   Upstate Velo
3 John Holden   Fairport Ny 316474   Genesee Valley Cycling Club
4 Sebastian Morfin   Weston, FL 313408   Team Galiz
5 Connor Campbell   Philadelphia, PA 311675   QCW Cycling
6 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
7 Andrew Pryhuber   Rochester, NY 309008   Genesee Valley Cycling Club
8 Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432   Bike King Racing
9 Ryan Collins   Annapolis, MD 290004   Annapolis Bicycle Racing Team
10 Zachary Hutchins   Milford, NJ 293632   Mid-Atlantic Cycling Club
11 Chris Dordal   Emmaus, PA 268727   Young Medalists/ Team Rothrock
12 Brian Case   Pittsford Ny 311143   Genesee Valley Cycling Club
13 Peter Bond   Chevy Chase, MD 311674   Rock Creek Velo
14 Isaac Kaplan   Chevy Chase, MD 276506   Rock Creek Velo

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcy Bardman   Barto, PA 321084   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Alexis Antelman   Frenchtown, NJ 316364   Somerset Wheelmen
3 Sierra Watkins   West Chester, PA 312822   Young Medalists/ Team Rothrock
4 Kalie King   Mertztown, PA 321032   King's Cyclery
5 Dagny Drake   Cambridge, NY 335222   Farm Team Cycling
6 EmilieKate RobinsonLeith   Pennington, NJ 348094   Somerset Wheelmen
7 Samantha Hribick   Bethlehem, PA 321044   Unattached
8 Gabrielle Truppelli   Ringoes, NJ 314826   Colavita Racing Inc.
9 Jessie Ryan      Somerset Wheelmen

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ 295300   Somerset Wheelmen
2 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD 301843   Rock Creek Velo
3 Gabrielle Longchamp   Flemington, NJ 320230   Somerset Wheelmen
4 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   Rock Creek Velo
5 Nicole Ryan   Ringoes, NJ 324162   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire vanEkdom   Chevychase, MD 291367   Rock Creek Velo
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists/ Team Rothrock
4 dylan lafferty   Fogelsville, PA 319876   JVR Sports
5 Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Somerset Wheelmen
6 Emily Krause   Allentown, PA 286799   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee