Race Results for
2011 USA Cycling Masters Track Nationals
Trexlertown, PA
(Event Information)
Scratch Race on 07/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles (Chuck) Watson (1 - Cat4)   Manhattan Bch, CA 37370  367 South Bay Wheelmen
2 Joe Saling (1 - Cat2)   Bridgewater, NJ 45887  368 Somerset Wheelmen
3 Mike Macdonald   Rancho Cordova, CA 45626  371 Jaeger Wheelmen
4 Thomas O'Rourke   Westbloomfield, MI 281625  366 Cadieux Bicycle Club
5 Peter Neuer (2 - Cat4)   Huntersville, NC 89014  369 
6 Robert Mylls   Oakton, VA 205641  370 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Rodamaker   Los Altos, CA 30269  303 LTO Velo
2 Chip Berezny   Coopersburg, PA 45079  311 Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA
3 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  315 Team Squiggle
4 Craig Roberts (1 - Cat3)   West Babylon, NY 30082  301 GBSC/Bialostok Chiropractic CT
5 Barry Messmer   Fort Collins, CO 51850  302 Vic's Espresso / Peerless Tyre
6 Jerry Shafer   No City, WA 54693  305 Seattle Super Squadra/Cucina Fresca Cycling Team
7 Patrick Whelan   Minneapolis, MN 244774  304 PJW Racing
8 Gary Hoffman (2 - Cat3)   Troy, VA 16434  309 Peaks Coaching Group Racing Team
9 Paul Mack   Lafayette, CO 22026  312 Vic's Espresso / Peerless Tyre
10 Andrew Buck (3 - Cat3)   Dresher, PA 129809  313 Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA
DNS Larry Wolff   Sacramento, CA 219527  307 Team Hammer Nutrition
DNS George Geier   Marion, IN 46633  308 Puget Sound Cycling Club/Gregg's Specialized-Trek Racing Team
DNF Myron Segal   Silver Spring, MD 178881  315 Route 1 Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Elgart (1 - Cat2)   Sacramento, CA 45071  347 Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo
2 Lawrence Bosch (2 - Cat2)   Fort Collins, CO 4314  342 Vic's Espresso / Peerless Tyre
3 Michael Robinson   Brooklyn, NY 120427  338 Kissena Cycling Club
4 James Kinsinger   Erie, CO 94886  341 Vic's Espresso / Peerless Tyre
5 Fran Rudy   Ooltewah, TN 58193  350 Scenic City Velo/Global BMW-Mini p/b Economy Honda Master
6 Edward Burns   Vestal, NY 59838  339 Team Bell Lap
7 John Petrakis   Sonoma, CA 27937  344 National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
8 Stephen Whitsitt   Manhattan Beach, CA 171652  336 South Bay Wheelmen
9 Philip Stanley   Allentown, PA 45967  349 Morgan Stanley Cycling Team
10 Robert Lea (3 - Cat2)   Taneytown, MD 20621  348 Sports Team/T.E.A.M. Fuji
11 Robert Malovany   Tenafly, NJ 164301  351 GS Retro Velo
12 Leo Menestrina   San Jose, CA 117518  352 Alto Velo Racing Club/Webcor/Alto Velo
13 Philip Senechal   Philadelphia, PA 201259  353 Verducci/Breakaway Racing
14 William Kalman   Bethlehem, PA 77672  337 Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA
DNS Robert Phillips   Baltimore, MD 45795  340 Annapolis Bicycle Racing Team
DNS Wallace Swanson   Arlington, TX 49717  343 Team Bicycles Inc./TBi - Dedicated Race Team
DNS Michael Williams   Metairie, LA 53228  345 
DNF Ben Williams (Cat3)   Dumfries, VA 38299  346 Annapolis Bicycle Racing Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Baker   Laguna Hills, CA 235409  492 Lightning Velo/ Cal-Pacific Export Packers / LV
DNS Julie Lockhart (Cat4)   Dunstable Ma 226695  491 Northeast Bicycle Club (NEBC)/NEBC p/b Cycle Loft

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Elgart (1 - Cat2)   Sacramento, CA 45299  474 
2 Sile Kiernan (1 - Cat3)   Marysville, WA 234010  476 Thumbprint Racing/FareStart p/b Cobalt Mortgage
3 Debra Cavender   Troy, MI 249943  475 
4 Tracy Lea (2 - Cat2)   Taneytown, MD 20622  473 Sports Team/T.E.A.M. Fuji
5 Barbara Thiele (1 - Cat4)   Hillsboro, OR 268052  471 
6 Arminda Fernandes (2 - Cat4)   Ludlow, MA 61631  472 Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Woods (1 - Cat3)   Carmel, CA 65809  482 San Jose Bicycle Club/SJBC
2 Jo Johnson   Wilmington, DE 207376  481 Team TBB/Deep Blue

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dottie Saling (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 45886  494 Somerset Wheelmen

Women - Cat 1/2/3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Burkett   Colonial Heights, VA 296974  381 Team Type 1
2 Jeanne Hurtz (1 - Cat3)   Reading, MA 226713  386 Cycle Loft Velo

Women - Cat 1/2/3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Fennessy (1 - Cat3)   Emmaus, PA 248898  402 South Mountain Cycles
2 Brooke O'Connor (1 - Cat2)   Billerica, MA 77728  401 Northeast Bicycle Club (NEBC)/NEBC p/b Cycle Loft
3 Vera Divenyi   Denver, CO 220322  396 TriBella Race Team
4 Mindy Simmons   Washington, DC 318464  407 Guinness Cycling Team
5 Laura Summers   Southington, CT 41711  399 Greater Hartford Cycling Club
6 Jennifer Schuble   Homewood, AL 261249  404 
7 Ingrid Alongi   Boulder, CO 42742  398 RockyMounts~Izze Racing
8 Colleen Brown (2 - Cat2)   Rochester, MI 293492  403 Wolverine Sports Club
DNS Christina Neros   Atlanta, GA 185944  397 East Point Track Club
DNS Kristy Swope (Cat3)   Bethlehem, PA 203648  400 Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell

Women - Cat 1/2/3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Edwards   Clinton, CT 263393  417 Capital Velo Club
2 Dana Walton   E Norriton, PA 70202  423 Chester County Cycling Foundation
3 Jennifer Maxwell (1 - Cat2)   Washington, DC 61179  418 Team Kenda presented by Geargrinder /Team Kenda
4 Olga Weeks   Rock Hill, SC 225637  420 SVMIC Cycling
5 Andrea Brennan   Manasquan, NJ 280765  421 Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
6 Janet Olney (1 - Cat3)   Baltimore, MD 178681  422 Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
7 Cindi Vargas (2 - Cat3)   Humble, TX 298185  419 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
8 Heidi Marie Reppert   Bethlehem, PA 165142  424 Vortex Cycling Club/Team Vortex
9 Karen Baumbach   Allentown, PA 199516  416 Cycledrome Bicycling Team

Women - Cat 1/2/3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beverly Chaney (1 - Cat3)   Carmel, CA 221127  441 Touchstone Climbing
3 Cheryl Osborne (2 - Cat3)   Silver Spring, MD 127831  450 Artemis
4 Kathryn Wilder (1 - Cat2)   Doylestown, PA 43406  442 Somerset Wheelmen
5 Laura Carlson   Trenton, NJ 152305  443 Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
DNS Renee Schroeder (Cat2)   Nederland, CO 193694  444 
DNF Lara Goodman   Emmaus, PA 197126  445 Cycledrome Bicycling Team

Women - Cat 1/2/3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Powers (1 - Cat3)   Kintnersville, PA 254858  465 Kutztown Cutters
2 Lorraine Jarvis   San Anselmo, CA 179650  462 San Jose Bicycle Club/SJBC
3 Marilyn Senz   Fletcher Nc 274917  466 Asheville Fitness Club
4 Lorraine Lipfert (2 - Cat3)   Harleysville, PA 242666  469 Lehigh Wheelmen Assoc
5 Sallie Urffer   Whitehall, PA 264682  461 Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA
6 Jane Chateaubriand   Seattle, WA 226258  464 Lake Washington Velo
DNF Shannon Youngquist Lucy (Cat3)   Parker, CO 211316  470 Hammer Racing Team- TVG LTD.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee