Race Results for
La Crosse Fitness Festival Criterium and Time Trai
La Crosse, WI
(Event Information)
Criterium on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  27 ISCorp Cycling Team
2 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  26 ABD Cycle Club
3 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  25 Junior Dropouts
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  28 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  62 SilverCycling
2 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337  53 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  50 LAPT CC
4 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  58 Synergy
5 Jason Frank   Mondovi, WI 279013  54 River Valley Cycling Club- RVCC
6 Eric Knuth   Madison, WI 203995  51 Trek Midwest Team
7 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027  52 Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  65 Spring Street Sports
9 Brett Whyte   Winona, MN 258528  59 River Valley Cycling Club- RVCC
10 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  60 CZ Velo
11 Frank Lowry   New Auburn, WI 68992  55 
12 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040  63 
13 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  56 Team Chiropractic Partners
14 Richard Fliehr   Winona, MN 279281  57 River Valley Cycling Club- RVCC
15 Jeffrey Kramer   Franklin, WI 72959  61 CZ Velo
DNF Brian Whitedog     64 

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  136 University of Wisconsin-Platteville
2 Andy Sagen   Morrison, CO 363563  128 unattached
3 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  147 O2 Cycling
4 Michael Bouska (1 - Cat5)   Coon Valley, WI 295397  139 
5 Mark Morgan   Madison, WI 239705  133 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Nathaniel Remley     129 unattached
7 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  131 ISCorp Cycling Team
8 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  138 St John's Cycling
9 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  126 ABD Cycle Club
10 Patrick Heath   Madison, WI 229801  142 Brazen Dropouts Cycling Team
11 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534  143 
12 Benjamin Morris   Cedar Falls Ia 317686  137 Twisted Spokes Racing Team
13 Will Wendorff   Watertown, WI 350308  144 
14 Michael Wenzel     150 unattached
15 Craig Outcalt   Rochester, MN 276043  135 
16 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  132 
17 Cain Cushion   Readlyn, IA 300935  134 
18 Chris Goettig   La Crosse, WI 160914  125 
19 Clark Stoik     141 
20 Matthew Saxman (2 - Cat5)   Rochester Mn 341892  148 Winona State University
21 Benjamin McCutcheon (3 - Cat5)   Saukville , WI 340872  149 University of Wisconsin-Eau Claire
22 Gabriel Masiulis   St Paul, MN 248893  145 Omnium Racing
DNF Joshua Blum   La Crosse, WI 3998  127 
DNF Matthew Allen   La Crosse, WI 367983  130 
DNF Nathan Yadon   Madison, WI 290166  140 University of Wisconsin-Eau Claire
DNF Kevin Weivoda     146 

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Frank   Mondovi, WI 279013  222 River Valley Cycling Club- RVCC
2 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  214 
3 Andy Sagen   Morrison, CO 363563  201 unattached
4 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  221 Team Extreme
5 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457  219 MBRC/Flanders
6 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  212 O2 Cycling
7 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  207 TEAM GEARGRINDER
8 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  211 Team Extreme
9 Brian Thurow   Winona, MN 297725  215 River Valley Cycling Club- RVCC
10 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  209 Lakes Area Physical Therapy
11 Dan Deitz     220 
12 Glen Jones   Madison, WI 237780  213 Brazen Dropouts Cycling Team
13 Craig Outcalt   Rochester, MN 276043  206 
14 Christopher Hubbuch   La Crosse 348746  208 
15 Ralph Heath   Lacrosse, WI 160985  216 La Crosse Velo Club
16 Matthew Allen   La Crosse, WI 367983  202 
17 Steve OMalley (1 - Cat5)   La Crosse, WI 350550  205 La Crosse Velo Club
18 Dustin Moburg     203 
DNF Joshua Blum   La Crosse, WI 3998  200 
DNF Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  204 
DNF Kevin Weivoda     210 
DNF Erik Pueschner     217 unattached
DNF John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  218 Brazen Dropouts

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  528 Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Jason Boynton   Madison, WI 187093  527 Team Wheel & Sprocket
3 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  503 Lakes Area Physical Therapy
4 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  519 GrandStay Hotels
5 John Acker   Sherwood, WI 67867  525 Team Wheel & Sprocket
6 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630  532 Synergy
7 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  506 Lakes Area Physical Therapy
8 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232  511 GrandStay Hotels
9 Kevin Berger (1 - Cat2)   Madison, WI 246306  526 Team Wheel & Sprocket
10 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850  520 MBRC/Flanders
11 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  530 
12 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665  521 GrandStay Hotels
13 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188  515 River Valley Cycling Club - RVCC
14 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  477 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Justin Michels   Neenah, WI 312324  522 O2 Cycling
16 Thomson Remo (2 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  533 Team Wheel & Sprocket
17 John Robertson   Sherwood, WI 59327  516 O2 Cycling
18 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  534 Flat City Cycling Club Inc.
19 Ben Anderson   Madison, WI 151771  529 Great Dane Velo Club
20 Micah Moran   Waterloo, WI 145996  512 GrandStay Hotels
21 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  505 Lakes Area Physical Therapy
22 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  524 KS Energy Services / Team Wisconsin
23 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643  394 Freewheel
24 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  535 Team Wheel & Sprocket
25 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  518 Speedfix Racing p/b Zubaz
26 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  510 GrandStay Hotels
27 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517  531 Synergy
28 Matt Waite   Madison, WI 206676  504 Team Wheel & Sprocket
29 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  501 Synergy
30 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  513 GrandStay Hotels
DNF Travis Miller (Cat3)   Jefferson, WI 293344  508 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Brett Whyte   Winona, MN 258528  502 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Trent Ping   La Crosse, WI 234060  507 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Eric Hill   Hartland, WI 334878  509 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Trevor Koss (Cat3)   Madison, WI 269759  514 
DNF Rich Bergstrom (Cat3)   Minneapolis, MN 193869  517 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Jens Brabbit   La Crosse 184406  523 GrandStay Hotels
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  385 O2 Cycling
DNF Julio Jacobo   Libertyville 218778  478 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696  472 Speedfix Racing p/b Zubaz

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850  406 MBRC/Flanders
2 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  392 GrandStay Hotels
3 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  375 LAPT CC
4 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  404 ISCorp Cycling Team
5 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  405 GrandStay Hotels
6 Eric Knuth   Madison, WI 203995  376 Trek Midwest Team
7 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  400 Speedfix Racing p/b Zubaz
8 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  403 ISCorp Cycling Team
9 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  380 Synergy
10 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  384 Team Chiropractic Partners
11 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI 74509  398 5Nines Cycling
12 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  396 CZ Velo
13 John Robertson   Sherwood, WI 59327  397 O2 Cycling
14 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  393 Team Wheel & Sprocket
15 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  401 Great Dane Velo Club (GDVC)
16 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337  377 Minneapolis Bicycle Racing Club
17 Tige Prickett (2 - Cat2)   Glendale, WI 150532  391 CZ Velo
18 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643  394 Freewheel
19 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027  388 Minneapolis Bicycle Racing Club
20 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  382 CZ Velo
21 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040  407 
22 Brett Whyte   Winona, MN 258528  381 River Valley Cycling Club- RVCC
23 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  395 GrandStay Hotels
24 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  385 O2 Cycling
25 Michael Meteyer (1 - Cat3)   Madison, WI 321876  402 Great Dane Velo Club (GDVC)
26 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  390 LAPT CC
27 Robert Schallhorn (2 - Cat3)   Hartland, WI 240346  389 Lakes Area Physical Therapy
DNF Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  378 Team Chiropractic Partners
DNF Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  379 Team Chiropractic Partners
DNF Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  383 Spring Street Sports
DNF Derek Hughes   Appleton, WI 291716  386 O2 Cycling
DNF Derek Virta (Cat3)   Hinesburg, VT 281673  399 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  387 Trek Midwest Team

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mathews   Madison, WI 294884  282 ISCorp Cycling Team
2 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344  281 MBRC/Flanders
3 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  280 Team Kenda presented by Geargrinder
4 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  279 ISCorp Cycling Team
5 Linda Sone   Northfield, MN 224939  283 Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  275 SilverCycling
7 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  284 Mercy-Specialized
8 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621  277 Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
9 Terra James   Minneapolis , MN 281803  276 Sweet'n Salty Cycling
10 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258  285 St Paul Bicycle Racing Club
11 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193  278 

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  ISCorp Cycling Team
2 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  Baraboo Sharks
3 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  Baraboo Sharks
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  Baraboo Sharks
5 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  ISCorp Cycling Team
6 Evan Weber     
7 David Seamonson     
DNF Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  Baraboo Sharks

Mixed - Cat 3/4 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Suntken   Fountain City, WI 188282  331 River Valley Cycling Club- RVCC
2 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  326 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  325 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Pyszczek Marion     322 
5 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510  336 
6 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  308 TEAM GEARGRINDER
7 Garrett Ping   Winona, MN 246489  320 River Valley Cycling Club- RVCC
8 Joshua Shively   La Crosse, WI 32513  317 La Crosse Velo Club
9 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  304 CZ Velo
10 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  328 Lakes Area Physical Therapy
11 Thomas Falter   Westby, WIInc 58196  332 Colavita Racing
12 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  319 O2 Cycling
13 Nathan Birkmeier   Andover, MN 147127  321 Wilier/BikeThrow Racing Team
14 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  318 O2 Cycling
15 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  316 Team Extreme
16 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  301 Team Chiropractic Partners
17 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  333 Wilier/BikeThrow Racing Team
18 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  330 LAPT CC
19 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  311 Team Wheel & Sprocket
20 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  305 Omnium Racing
21 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  309 O2 Cycling
22 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457  313 MBRC/Flanders
23 chris alme   Saint Paul, MN 281584  335 
24 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  324 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
25 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  306 Omnium Racing
26 Christopher Newlin   Viroqua, WI 207374  327 KS Energy Services/Team Wisconsin
27 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  300 Team Chiropractic Partners
28 Don Schmeichel   Andover, MN 92247  334 
29 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  307 Lakes Area Physical Therapy
30 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  302 Team Chiropractic Partners
DNF Glen Jones   Madison, WI 237780  310 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Teresa Moriarty     312 MBRC/Flanders
DNF Linda Sone   Northfield, MN 224939  314 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  315 Mercy-Specialized
DNF Brian Thurow   Winona, MN 297725  337 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  323 Trek Midwest Team

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels   Neenah, WI 312324  473 O2 Cycling
2 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  475 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  459 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Marshall Greene   Bend, OR 305467  476 Brazen Dropouts Cycling Team
5 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  477 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Eric Hill   Hartland, WI 334878  460 River Valley Cycling Club- RVCC
7 Don Schmeichel   Andover, MN 92247  466 
8 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510  468 
9 Mike Suntken   Fountain City, WI 188282  464 River Valley Cycling Club- RVCC
10 Julio Jacobo   Libertyville 218778  478 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Holly Mathews   Madison, WI 294884  455 ISCorp Cycling Team
12 Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696  472 Speedfix Racing p/b Zubaz
13 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  452 Loon State Cyclists
14 Trevor Koss   Madison, WI 269759  469 
15 Derek Virta   Hinesburg, VT 281673  471 Speedfix Racing p/b Zubaz
16 Garrett Ping   Winona, MN 246489  456 River Valley Cycling Club- RVCC
17 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  461 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
18 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  470 Speedfix Racing p/b Zubaz
19 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  453 ISCorp Cycling Team
20 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  450 Omnium Racing
21 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  280 Team Kenda presented by Geargrinder
22 Thomas Falter   Westby, WIInc 58196  479 Colavita Racing
23 chris alme   Saint Paul, MN 281584  467 
24 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  451 Omnium Racing
25 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  462 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
26 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  465 Wilier/BikeThrow Racing Team
DNF Nathan Birkmeier   Andover, MN 147127  457 Wilier/BikeThrow Racing Team
DNF Trent Ping   La Crosse, WI 234060  458 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  474 Team Geargrinder
DNF Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  463 Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee