Race Results for
La Crosse Fitness Festival Criterium and Time Trai
La Crosse, WI
(Event Information)
Time Trial on 04/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 30+ - 30-99 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Knuth   Madison, WI09:02.8 203995  708 Trek Midwest Team
2 Garrett Ping   Winona, MN09:17.5 246489  712 River Valley Cycling Club- RVCC
3 Joshua Shively   La Crosse, WI09:33.3 32513  701 La Crosse Velo Club
4 Christopher Morris   Wausau, WI09:38.9 55692  747 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Aaron Schindler   Hartland, WI10:00.1 137634  722 Team Chiropractic Partners
6 Thomas Falter   Westby, WI10:06.3 58196  748 Colavita Racing
7 Michael Daws   Elm Grove, WI10:10.0 157895  719 Team Chiropractic Partners
8 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI10:12.4 161238  731 
9 John Robertson   Sherwood, WI10:17.4 59327  718 O2 Cycling
10 William Koehler   Cedarburg, WI10:20.2 214442  769 Team Extreme
11 Mark Hughes   Waukesha, WI10:24.0 56093  707 CZ Velo
12 Kent McDaniel   Altoona, WI10:25.7 23374  763 Spring Street Sports
13 Kevin Dorn (1 - Cat3)   Madison, WI10:28.2 293671  739 TEAM GEARGRINDER
14 John Van Susteren   Mukwonago, WI9:30.5 208025  749 LAPT CC
15 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI10:33.9 263312  716 Team Chiropractic Partners
16 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI10:47.1 74509  738 5Nines Cycling
17 Jack Zabrinski   10:49.4  772 unattached
18 John Franceschi   Whitefish Bay, WI10:49.5 62632  753 TEAM GEARGRINDER
19 Tige Prickett (2 - Cat2)   Glendale, WI11:17.5 150532  710 CZ Velo
20 John Coyle   Whitefish Bay, WI11:31.7 273929  704 Brazen Dropouts
21 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI11:41.2 226605  773 Lakes Area Physical Therapy
22 Ralph Heath   Lacrosse, WI11:45.6 160985  702 La Crosse Velo Club
23 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI11:53.1 226605  724 Lakes Area Physical Therapy
24 Andrew Reiland   Waukesha, WI12:02.1 203977  715 Team Chiropractic Partners

Men - Juniors - 10-18 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Stamsta   Waunakee, WI10:03.1 277929  725 
2 Garrett Roth   Shorewood, WI10:05.1 247466  705 ISCorp Cycling Team
3 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI10:48.4 277170  775 ISCorp Cycling Team
4 Christopher Sodergren   Baraboo, WI10:49.9 295776  730 Baraboo Sharks
5 Konrad Witt   Wood Dale, IL10:57.5 247336  706 ABD Cycle Club
6 Sam Beste   Brookfield, WI11:23.8 278712  727 ISCorp Cycling Team
7 Everett Jones   Baraboo, WI11:28.0 278456  714 Baraboo Sharks
8 Austin Connelly   Westfield, WI12:06.5 296566  723 Baraboo Sharks
11 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI15:19.0 306400  720 ISCorp Cycling Team

Men - Category 4/5 - 19-29 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Remley   09:02.9  754 
2 Michael Michetti   Broomfield, CO09:03.1 337042  734 University of Wisconsin-Platteville
3 Michael Wenzel   09:13.4  767 unattached
4 Michael Bouska (1 - Cat5)   Coon Valley, WI09:28.2 295397  752 
5 Will Meger   La Crosse, WI09:32.8 336360  759 University of Wisconsin-Eau Claire
6 Matthew Goetzinger   Mequon, WI09:47.1 278939  709 BVC/Nomad Cycling
7 Kevin Weivoda   09:54.0  750 
8 Andy Sagen   Morrison, CO10:14.3 363563  742 unattached
9 Christopher Hubbuch   La Crosse10:21.8 348746  728 
10 Clark Stoik   10:30.6  751 
11 Nathan Yadon   Madison, WI10:46.8 290166  744 University of Wisconsin-Eau Claire
12 Cain Cushion   Readlyn, IA10:51.1 300935  733 
13 Jon Wienandt   10:56.3  770 unattached
14 Will Wendorff   Watertown, WI11:01.7 350308  766 unattached
15 Timm Jacobson   11:21.0  743 

Men - Category 1/2/3 - 19-29 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Goettl   Harrison, AR08:24.9 287214  717 ISCorp Cycling Team
2 Justin Michels   Neenah, WI08:45.9 312324  732 O2 Cycling
3 Maxwell Anderson   Hartford, WI08:46.4 178840  735 Lakes Area Physical Therapy
4 Ian Stanford   White Bear Lake, MN08:47.2 175718  756 GrandStay Hotels
5 Buckley Birkholz (1 - Cat2)   Wausau, WI08:52.8 310285  757 Loon State Cyclists
6 Jens Brabbit   La Crosse08:52.9 184406  755 GrandStay Hotels
7 John Acker   Sherwood, WI09:15.4 67867  726 Team Wheel & Sprocket
8 Garrett Ping   Winona, MN09:21.0 246489  774 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Travis Miller (1 - Cat3)   Jefferson, WI09:23.3 293344  761 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Eric Hill   Hartland, WI09:25.2 334878  713 River Valley Cycling Club- RVCC
11 Nicholas Frye   Madison, WI09:31.5 258744  762 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Devin Curran   Onalaska, WI09:38.1 211576  740 
13 Mark Brone   Fountain City, WI09:41.0 145811  760 River Valley Cycling Club- RVCC
14 Brian Kaker   Milwaukee, WI09:42.5 240194  736 Lakes Area Physical Therapy
15 Mike Suntken (2 - Cat2)   Fountain City, WI09:46.2 188282  768 River Valley Cycling Club- RVCC
16 Adam McClurg   Waukesha, WI09:57.7 222744  737 Lakes Area Physical Therapy
17 Trent Ping   La Crosse, WI10:03.3 234060  703 River Valley Cycling Club- RVCC

Women - Women - 19-29 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Soderberg   Wausau , WI10:23.0 310193  758 
2 Shelley Smith   Waukesha, WI11:06.3 176947  711 Trek Midwest Team
3 Maggie Fournier   11:22.8  765 
4 Lisha Herold   Oakdale, MN11:29.1 307621  746 Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
5 Terra James   Minneapolis , MN11:41.4 281803  745 Sweet'n Salty Cycling
6 Jane Stull   12:39.3  764 
7 Aimee Zabrinski   13:37.7  771 unattached

Women - Juniors - 10-18 (2.4 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Sophia Marchiondo   13:29.6  741 
10 Bethany Sodergren   Baraboo, WI15:04.6 298556  729 Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee