Race Results for
Start Smart Cycling & Naples Velo Memorial Weekend
Ave Maria Township, FL
(Event Information)
Criterium on 05/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Weatherhead   Port Charlotte, FL 345392  93 Naples Cyclery powered by T2
2 Ryan Marshall   Naples, FL 310125  47 Naples Cyclery powered by T2
3 John Steffen   Naples, FL 352688  98 Unattached
4 Tom Kahl     62 Unattached
5 James Adcock   Texarkana Tx 334904  78 Cool Beans Racing
6 Josue Solis   Naples, FL 353222  249 Unattached
7 Gary Searls   Riverview, FL 351160  88 Unattached
8 William Fruecht   Naples, FL 245701  999 Unattached
9 Hector Diaz   Naples, FL 349336  63 Naples Velo
10 Brian Gallagher     87 Unattached
11 Robert Culhane     92 Unattached
12 Joe Kennedy     90 Unattached
13 John Wilkinson     83 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Macias   Naples, FL 307492  72 Naples Cyclery powered by T2
2 Jeffrey Sierra   Orlando, FL 309675  245 Velo's Cyclery
3 Anthony Gonzalez   Naples, FL 274175  208 Ruca Racing
4 Carlos Castellsnos   Miami, FL 179103  238 Unattached
5 Mike Schweiger   Coral Springs, FL 254969  241 ZMOTION Racing Team
6 Michael Green   Fort Myers, FL 292341  275 Ruca Racing
7 Andrew Davis   Tampa, FL 336116  82 USF Cycling
8 Chris Hamilton   Lakewood, CO 307709  278 Ruca Racing
9 Parrish Clark   Naples, FL 343134  75 Naples Cyclery powered by T2
10 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl 276240  70 Orlando Road Club Inc
11 Matthew McCain   Naples, FL 227130  242 Naples Cyclery powered by T2
12 Scott Mcconnelee   Naples, FL 353100  48 Unattached
13 james maffucci   Clearwater, FL 265487  80 Unattached
14 Ricky Zanker   Long Beach, CA 327796  234 USF Cycling
15 Kurt Cornell   Miami, FL 297550  76 Unattached
16 Stephen Zaffiri   Dunedin, FL 353110  81 Unattached
17 Robert Thompson   Bonita Springs, FL 352976  67 Unattached
18 Bruce Green   Fort Myers, FL 292017  262 Unattached
19 Herb Sutter   Cape Coral, FL 352210  26 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Skindel   Valrico, FL 299567  273 USF Cycling
2 Philip Dixon   Naples, FL 270089  261 Unattached
3 Brad Shipley   Fort Myers, FL 270766  999 Naples Cyclery powered by T2
4 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL 299873  228 AG Bikes / Pink Panthers
5 Abel Quintana   Miami, FL 312152  999 Blue Star- Rossetti Development Team
6 Matthew Dennison   Boca Raton, FL 306901  276 ZMOTION Racing Team
7 Tomas Velez   Miami, FL 304174  20 Velo Masters of Miami
8 Kevin Eggart   Weston, FL 291482  999 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
DNF John Manwaring   Oviedo, FL 261036  271 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL 321610  102 Treasure Coast Cycling Association
2 Sandor Delgado (1 - Cat4)   Hialeah, FL 316004  101 Team Cocos

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jamell Meerberg     999 Unattached
2 Anselm Teather (1 - Cat4)   Merritt Island, FL 256024  202 Colavita Racing Inc.
3 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL 347326  207 Velo's Cyclery
4 James Mertens (1 - Cat5)   Vero Beach, FL 269208  Colavita Racing Inc.
5 Zephan brunins     210 Unattached
6 Austin Wright   Stuart, FL 321612  201 Treasure Coast Cycling Association
7 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095  246 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader (1 - Cat3)   Orange Park, FL 289218  296 Jacksonville Racing Club
2 Michael Neslon   Clermont, FL 306147  289 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein (1 - Cat2)   Naples, FL 233364  13 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL 176299  118 GearLink Racing INC.
3 Leandro Contreras Alarcon   West Palm Beach, FL 198169  191 AG Bikes / Pink Panthers
5 Chris Hoch (2 - Cat2)   Coconut Creek, FL 272990  999 ZMOTION Racing Team
6 Kevin Eggart   Weston, FL 291482  266 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
7 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  199 ZMOTION Racing Team
8 Brad Galbraith   Naples, FL 286917  197 Naples Cyclery powered by T2
9 Joshua Drew   Orlando, FL 10026  196 Atlantic Shores Velo
10 Adam Schmitt   Naples, FL 236599  120 Naples Cyclery powered by T2
11 Jorge Velez     195 Florida Velo
12 Oscar Camacho (1 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL 188691  193 ZMOTION Racing Team
DNF Jason Smith   Clermont, FL 132379  999 Unattached
DNF Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  248 Florida Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL 68129  Jacksonville Racing Club
2 Thomas Teather (1 - Cat3)   Merritt Island, FL 60123  203 Treasure Coast Cycling Association
3 Israel Vera   Miami, FL 242172  227 ZMOTION Racing Team
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  295 Jacksonville Racing Club
5 Brad Galbraith   Naples, FL 286917  999 Naples Cyclery powered by T2
6 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL 299873  228 AG Bikes / Pink Panthers
7 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  Treasure Coast Cycling Association
8 Alberto Rodriguez     999 Unattached
9 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549  247 Unattached
10 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  248 Florida Velo
11 Vincent Cook   Palm Harbor, FL 7670  213 GearLink Racing INC.
12 Michael Adams   Tampa, FL 231630  216 Cross Creek Cycling Club-C4
13 John Stone   Boulder, CO 332428  212 Treasure Coast Cycling Association
14 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  Treasure Coast Cycling Association
15 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  221 AG Bikes / Pink Panthers
16 michael bernsen   Naples, FL 299790  224 Naples Velo
17 Michael Chiarella (1 - Cat5)   Clearwater, FL 253573  215 Florida Velo
18 Jim Shene   Naples, FL 330450  233 Unattached
19 Gustavo Londono     244 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  295 Jacksonville Racing Club
2 Jonathan Creavalle   Pembroke Pines, FL 258345  293 ZMOTION Racing Team
3 Edgar Leano   St Cloud, FL 224847  298 Truckee Bicycle Team
4 Raymond Matthews   Fort Myersfort Myers, FL 351454  222 Naples Cyclery powered by T2
5 Patrick Cooper   Tallahassee, FL 264325  290 Unattached
6 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  114 Florida Velo
7 alfonso leano   Cape Coral, FL 267020  297 Reno Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL 257185  100 Florida Masters Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Braley   Stuart, FL 139426  14 Chemstar
2 Marc Howe (1 - Cat2)   Palm Bay, FL 264076  ZMOTION Racing Team
3 Ricardo Hernandez (2 - Cat2)   Miami, FL 118854  288 Blue Star- Rossetti Development Team
4 Ken Vida   Lithia, FL 60148  116 Florida Velo
5 David Guttenplan   Washington, DC 177906  16 Chemstar
6 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  Team Cocos
7 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411  999 Florida Velo
8 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  27 GearLink Racing INC.
9 Miguel Bryon (3 - Cat2)   Miami, FL 290219  999 Blue Star- Rossetti Development Team
10 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209  Best of the Bay Cyclist
11 Leandro Contreras Alarcon   West Palm Beach, FL 198169  191 AG Bikes / Pink Panthers
12 Lucas Wardein (4 - Cat2)   Naples, FL 233364  999 Orlando Road Club Inc
13 Roman Morozov   Miami Beach, FL 67282  Cool Beans Racing
14 john stelljes (5 - Cat2)   Tampa, FL 287851  19 Florida Velo
15 Andrew Holland   Naples, FL 228841  28 Naples Cyclery powered by T2
16 Eric Stubbs   Gainesville, FL 255870  23 GearLink Racing INC.
17 Dan Valdes   Plantation, FL 202522  10 Cool Beans Racing
19 Chris Hoch (6 - Cat2)   Coconut Creek, FL 272990  ZMOTION Racing Team
20 Guillermo Suarez   Tampa, FL 283294  999 Florida Velo
21 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  199 ZMOTION Racing Team
22 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  Team Cocos
23 Israel Vera   Miami, FL 242172  227 ZMOTION Racing Team
24 Henry Willis   Orlando, FL 187343  The Fit Lab

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sundi Faith   Naples, FL 288651  279 Naples Cyclery powered by T2
2 tish kelly (1 - Cat4)   Naples, FL 307387  281 Naples Cyclery powered by T2
4 Joleen Turner (2 - Cat4)   Parkland, FL 286777  280 ZMOTION Racing Team
5 Zoe Mullins   Winter Garden, FL 290669  205 Colavita Racing Inc.
6 Meredith Sauls (3 - Cat4)   Winter Springs, FL 348730  284 Velo's Cyclery

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  115 ZMOTION Racing Team
2 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  107 Colavita Racing Inc.
3 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL 289443  111 352 Racing p/b Bikes and More
DNF brooke hjortaas (Cat3)   Naples, FL 274089  110 Naples Cyclery powered by T2

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyUSACDFOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee