Race Results for
MSC #4, Chile Challenge
Angel Fire, NM
(Event Information)
Cross Country on 06/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jonathan williams   Taos, NM1:22:46.15 299793  692 F.I. Taos
2 John Heine   Albuquerque, NM1:40:49.66 285366  675 Bikeworks Abq

Men - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaden Sites   Salida, CO1:31:29.39 348594  792 RPM/YETI
2 Chase Willie   Longmont, CO1:41:42.00 298487  761 SMBA
3 Matthew Judson   Boulder, CO1:47:07.62 348598  840 Innovative Office Solutions/International Christian Cycling Club
4 Jet Macrae   Fort Collins, CO1:57:19.22 295336  609 
5 Sebastian Mastor   2:05:14.38  819 F.I. Taos

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 caleb Kast   Taos, NM1:18:50.84 348654  646 F.I.Taos

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Polly   1:03:02.65  510 One Ghost Industries
2 Russell Kollaja   1:03:25.19  842 

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Newcomer   55:55.12  787 Summit Velo
2 Bobby Prescott   1:04:29.51  841 Xtreme Team Cycling
3 Chad Glasco   1:06:42.40  826 Outdoor Element Sports

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Greig   Longmont, CO1:01:33.51 308925  615 Blue Sky Velo
2 Tom Mastor   1:07:36.79  821 F.I. Taos
3 Scott Swandal   Colorado Springs, CO1:09:56.98 244601  503 One Ghost Industries
4 Bob Franklin   Taos, NM1:24:48.77 259763  539 Team F.I.Taos

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO1:17:58.99 255493  582 Durango Devo
2 Isaac Stackonis   Salida, CO1:19:13.76 316112  791 RPM: Yeti
3 Matthew DeBalski   Colorado Springs, CO1:19:14.00 317262  580 Front Rangers
4 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO1:19:28.45 293885  563 Pro Cycling/Smith Optics
5 Garrett Sczechowski   Boulder, CO1:22:39.76 345782  793 Boulder Junior Cycling/Tokyo Joes Jr Development Team
6 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO1:38:28.03 264262  853 
7 Samuel Cowart   Tijeras, NM1:45:44.46 261433  617 High Desert Bicycles
DNF Jack Dean   Boulder, CO 318372  565 SMBA Boulder Co
DNF Mitchell Goates   Colorado Springs, CO 321910  719 Front Rangers Cycling Club-Colo Spgs

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Fox   Woody Creek, CO1:11:59.12 301084  812 Colorado State University / Rams Cycling
2 Tyler Smith   Durango, CO1:29:17.84 347102  723 
3 Doug Todd   Canyon, TX1:36:20.55 276306  817 
4 Jacob Shaffer   Broomfield, CO1:37:39.22 297748  546 Foxtrot Racing
5 Casey McClure   1:40:06.66  801 One Ghost Industries

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Hantel   Scottsdale, AZ1:22:37.29 15020  587 
2 Steve Warfel   Denver, CO1:25:24.71 295059  509 Feedback Sports
3 Jeremy Seibert   1:29:52.84  713 Phoenix Muiltisport
4 Richard Meredick   1:40:57.87  854 
5 Scott Hopkins   Mena, AR2:25:03.53 177674  559 Ouachita Cycling Team
DNF Phillip Stevens   Leadville, CO 34096  530 Colorado Custom Wood Floors

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Risi   1:22:41.11  604 Trek Boulder Store
2 Mark Nudelman   Thronton, CO1:28:16.65 320434  665 Club Treads
3 David Jordan   Albuquerque, NM1:32:05.31 18272  669 Kickstand/Olev Rapido
4 roger villmow   Woodland Park, CO1:59:56.71 293337  677 LifeQuest

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Judson   Golden, CO1:31:15.57 47686  839 Innovative Office Solutions/International Christian Cycling Club
2 Field Blevins   Durango, CO1:36:15.92 78767  581 
3 Dennis Comeau   Tesuque, NM1:41:34.14 175564  680 Bhoss Empoli
4 Steve Loyd   1:45:22.09  843 
5 Don Padilla   1:48:23.94  555 
6 Brent Lesley   Rio Rancho, NM1:50:21.52 212152  732 The Bicycle Company
7 Tim Schaldach   Durango, CO1:50:36.87 352766  725 

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Kurlander   Durango, CO1:27:05.23 292498  602 Durango Devo
2 Garrett Lundberg   Salida, CO1:27:15.97 306809  802 RPM/Yeti
3 Joe Christiansen   Lyons, CO1:33:45.90 295821  505 Redstone Cyclery
4 Luke Allen   Abilene, TX1:36:30.01 237533  673 
5 Zachary Carlson   Plano, TX1:39:25.04 277433  717 Matrix/RBM

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Pond   Steamboat Springs, CO1:10:31.16 325804  598 Steamboat Velo
2 Kyle Stamp   Breckenridge, CO1:11:40.32 185637  738 Summit Velo
3 Colin Jenkins   Aurora, CO1:16:54.36 258894  659 CoMotion sports/YETI
4 Nathan Petter   Fort Collins, CO1:17:29.47 267319  722 Rio Grande
5 Kyle Shour   Albuquerque, NM1:18:09.42 234308  648 Nob Hill Velo
6 Christoph Hurley   Greensburg, PA1:18:42.07 187587  653 Colorado School of Mines/Mines Cycling
7 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ1:19:40.89 253218  603 Bikeworks Albuquerque
8 Christian Fernandez   El Paso, TX1:27:50.06 188680  733 Crazy Cat Cyclery
9 Nicholas Heine   Albuquerque, NM1:33:54.42 299247  676 Bikeworks Abq
10 Chase Dudley   Ridgeland Ms1:43:01.35 258556  729 

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Brickner   Fraser, CO1:24:49.23 115900  687 Winter Park Winery
2 Hadji Corona   1:25:29.90  666 Buff / Ya Dale
3 Jacob Gonzales   Taos, NM1:36:01.68 245268  697 Team F.I.Taos/Taos Cyclery
4 Michael Wagener   Taos, NM1:37:36.76 279657  543 Team F.I.Taos
5 Doug Kast   Taos, NM1:38:06.21 168950  735 Team F.I.Taos
6 Bryan Struve   Albuquerque, NM1:44:38.01 337316  805 
DNF Jeremy Miller   Denver, CO 246071  513 COmotion Sports

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX1:33:07.66 6135  718 Matrix/RBM
2 Robert Romero   Santa Fe, NM1:38:29.32 173389  623 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike West   Boulder, CO1:44:51.29 37786  23 Yeti Cycles
2 Travis Brown   Durango, CO1:44:53.10 5171  69 Trek
3 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO1:47:28.70 37334  Peloton Cycles/Specialized/Honey Stinger
4 Kelly Magelky   Denver, CO1:49:09.01 199904  68 Honey Stinger/Trek
5 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO1:50:38.85 280780  38 
6 Sem Gallegos   El Paso, TX1:51:24.94 233198  26 Crazy Cat Cyclery
7 Joe Schneider   Durango, CO1:52:01.91 217452  40 3D Racing
8 David Olson   Sturgis, SD1:52:36.50 275854  34 Quarq / Rushmore Mountain Sports
9 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM1:53:21.97 247368  63 Team F.I.Taos
10 Nick Truitt   Breckenridge, CO1:54:48.51 198767  66 Yeti/Jett Pro XC Team
11 Doug Johnson   Colorado Springs, CO1:56:51.22 17932  71 Bandwagon Racing
12 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2:04:09.45 195035  36 Sport Systems MTC
13 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:08:34.54 196490  12 Bicycle Ranch
DNF Campbell Levy   Centennial, CO 116610  Yeti/Jett Pro XC Team
DNF Jason Holbrook   Boulder, CO 211236  Yeti/Jett Pro XC Team
DNF Jordan Williford   Boulder, CO 246497  Epic Endurance Cycling

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Murray   1:07:38.54  605 OES/BikeSource
2 Page Mastor   1:15:46.78  820 F.I. Taos

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Schaldach   Durango, CO1:45:21.56 314034  724 
DNF Sage Kitson   Salida Co 348606  511 RPM/Yeti

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Hueckman   Durango, CO1:35:37.51 350478  833 
2 Rebecca Menke   Albuquerque, NM1:49:54.99 171965  830 Nob Hill Velo
3 Katie Frink   1:58:50.05  720 Summit Velo
4 Rachel Weaver   Santa Fe, NM2:05:00.29 316416  662 

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqui Pesa   1:48:20.91  622 New Hope 360/GS Boulder/TREK

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO1:53:55.97 278472  583 Durango Devo
2 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ1:55:55.00 296092  512 Tokyo Joe's
3 Ariana Dittmer   Grand Junction, CO2:12:33.47 305828  799 CoMotion Sport

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Sodergren   Breckenridge, CO1:49:25.27 284503  651 COmotion Sports / Yeti

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:07:49.06 248319  537 Hub of Aspen

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO1:42:12.23 293959  726 
2 Lynne McDade   Lakewood, CO1:53:13.32 320830  502 CoMotion Sports/YETI

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Rentz   Moab, UT1:36:49.54 252832  70 
2 Rebecca Gross   Golden, CO1:39:48.83 176014  28 Velo Bella
3 Sarah Rawley   Dillon, CO1:43:09.21 234957  10 Yeti Beti
4 Jill Behlen   Boulder, CO1:43:51.28 210228  39 Tokyo Joes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee