Race Results for
MSC #3, RIVERSIDE RAMPAGE
Salida, CO
(Event Information)
Cross Country on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Wildcat

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Morris   2:13:49  629 Absolute Bikes
2 Ryan Artale   2:18:44  630 Mafia Pabst / Felt
3 Townsend Hall   Boulder, CO2:20:12 352582  610 
4 Craig Nelson   2:26:52  510 South Central Racing
DNF Fred Maxwell   DNF  634 SCR/Sub-Culture

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Guillaume   2:15:33  622 
2 Andrew Riemenschneider   2:16:04  606 Amicas
3 Kris Lathrop   2:20:53  623 COMotion Sports / Yeti
4 Zach Moore   2:21:05  588 Salida Racing
5 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:26:35 200176  512 Ascent Cycling
6 Doug Dupuie   Denver, CO2:28:15 76455  633 COMotion Sports / Yeti
7 jonathan williams   Taos, NM2:40:11 299793  602 F.I. Taos
8 David Krenz   3:14:29  601 
DNS Paul Inge   DNS  628 

Men - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keenan DesPlanques   Durango, CO47:33.04 294635  548 Durango DEVO
2 River Weiss   47:54.08  511 Second Ave/Devo
3 Cassidy Bailey   Lyons, CO50:22.03 289005  552 BJC
4 Bryce Gordon   54:01.00  540 
5 Perrin Kileen   56:03.05  534 Durango Devo
6 Dylan Williamson   59:22.08  605 Durango Devo
7 Ross Ellwood   Boulder, CO1:02:04 298726  564 
8 Kaden Sites   Salida, CO1:03:26 348594  620 RPM/YETI
9 Camden Gillis   1:25:38  590 Absolute Bikes

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Yates   Durango, CO49:32.04 352436  613 Durango Devo
2 Henry Larson   Durango, CO52:08.01 312378  545 Durango Devo
3 Chase Seivert   53:06.08  614 Durango Devo
4 Andrew Cunningham   Grand Junction, CO55:35.13 338210  530 Durango Devo
5 Owen Wurtz   1:06:37  557 Durango Devo

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Smith   Durango, CO46:42.04 347102  585 
2 Brent Kingen   Greenwood, IN52:23.06 343028  567 
3 Scott Polly   55:35.08  525 One Ghost Industries
4 Gregory McVie   Denver, CO57:35.13 339494  509 Gonzaga University

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Jaeger   49:58.00  641 

Men - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Kingen   Snowmass, CO59:14.08 19197  526 
2 Scott Swandal   Colorado Springs, CO1:00:15 244601  522 One Ghost Industries

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO1:33:13 294829  542 SSWSC/Moots
2 Isaac Stackonis   Salida, CO1:33:41 316112  609 RPM: Yeti
3 Nathaniel Andrew   1:39:56  538 
4 W. Grant Ellwood   Boulder, CO1:40:45 298725  563 
DNF Caleb Krueger   Eagle, CODNF 351766  637 Pedal Power

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Archer   Breckenridge, CO1:32:18 349822  600 
2 Aaron Gonzales   Pueblo, CO1:33:46 348596  558 
3 Justin White   Aspen, CO1:43:46 347218  591 COMotion Sports/Yeti
DNF Evan Shoemaker   DNF  616 Carver Brewing Cycling Team

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bearden   Coloradosprings, CO1:26:34 308336  619 Fli Bye Racing
2 Jason Meininger   Durango, CO1:29:12 155022  562 
3 Kellen Tanner   Littleton, CO1:30:04 337116  593 Honey Stinger/Bicycle Outfitters
4 Steve Warfel   Denver, CO1:30:31 295059  524 Feedback Sports
5 Gavin Scott   1:33:45  611 
6 Jason Giles   1:34:53  627 Team Colorado Singletrack
7 Andy Harmon   Boulder, CO1:36:35 226855  549 GS Boulder
8 Christopher Taylor   Denver, CO1:36:47 263943  560 COMotion Sports/Yeti
9 Dave Farrell   Pueblo, CO1:39:25 276330  507 Good Guys MTB Racing
10 Phillip Stevens   Leadville, CO1:43:29 34096  608 Colorado Custom Wood Floors
11 Ramsey Lama   1:45:26  603 Levitron 3000
12 Jesse Sherwood   Silverthorne, CO1:46:34 316988  612 Flatwater Cycling/Bike Pedalers
13 Javier Badell   Denver, CO1:48:32 311608  527 COMotion Sports
DNF Andrew Guzman   Colorado Springs, CODNF 146813  506 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Kuntz   1:30:55  533 Team Colorado Singletrack
2 Rob Bergstrom   Durango, CO1:36:03 274056  571 Durango Wheel Club
3 Mark Nudelman   Thronton, CO1:36:33 320434  532 Club Treads
4 Kenneth McMurry   1:39:19  638 
5 Rich Kritzer   1:41:07  607 Absolute Bikes
6 William Houth   Fountain, CO1:41:49 337942  504 
7 Robert LaMielle   Arvada, CO1:44:48 226691  513 Feedback Sports
8 Michael English   1:46:58  636 
9 roger villmow   Woodland Park, CO1:56:35 293337  546 LifeQuest
10 Douglas Robison   Lakewood, CO1:57:23 183223  570 Amicas/SCR
DNS Tim Long   Grand Junction, CODNS 210320  505 

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Semoneit   Folsom, CA1:49:24 164382  639 Amica's Absolute Bikes
2 Glen Peoples   Colorado Springs, CO1:49:57 152587  502 
3 John Moser Jr   1:51:31  529 
4 Rich Larson   Durango, CO2:00:03 302077  544 Durango Wheel Club
5 Hunter Smith   Boulder, CO2:21:03 285843  635 Boulder Cycle Sport

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO1:15:25 264839  501 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
2 Sepp Kuss   Durango1:21:24 276598  595 Durango Devo
3 Garrett Lundberg   Salida, CO1:21:50 306809  596 RPM/Yeti
4 Gino Pastore   Durango, CO1:25:05 230628  559 Durango Devo
5 Stephan Davoust   Durango, CO1:27:11 264191  580 Durango Devo
6 Levi Kurlander   Durango, CO1:29:50 292498  517 Durango Devo
7 Haakon Sigurslid   Durango, CO1:30:41 314928  531 Devo
8 Elliott Saslow   Durango, CO1:34:04 264114  575 Durango Devo
9 Sam Blomquist   Berthoud, CO1:38:20 298233  547 Niner Bikes/Smith Optics/Grand Sports
10 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:52:59 295981  550 SSWSC/Moots
DNS Joe Christiansen   Lyons, CODNS 295821  518 Redstone Cyclery

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Ramos   Lake Elsinore, CA2:12:04 182950  617 Carver Brewing Cycling Team
2 William Lewis   Leadville, CO2:22:26 303235  592 COMotion Sports/Yeti
3 Taylor Schmidt   Littleton, CO2:25:22 257291  573 OES/BikeSource
4 Michael Shea   Basalt, CO2:26:01 294673  584 ESC/Basalt Bike & Ski
5 Andrew Morrison   Denver, CO2:39:21 312844  631 
6 Christian Levy   Centennial, CO2:55:18 323474  543 Yeti Grassroots

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hill   Talent, OR2:08:42 234118  598 Mafia Racing Pabst-Felt
2 cannon shockley   Leadville, CO2:14:24 337668  565 cycles of life
3 Jon Brickner   Fraser, CO2:15:23 115900  556 Winter Park Winery
4 Michael Scott   Denver, CO2:17:22 173493  625 Trek Bicycle Store
DNS Frank Mapel   Durango, CODNS 22429  579 No-Tubes Race Team
DNF Jeremy Miller   Denver, CODNF 246071  523 COmotion Sports

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Wehn   Durango, CO2:06:15 37549  577 No Tubes Race Team
2 Glenn Walton   Nathrop, CO2:13:59 136296  566 Amicas Cycling Club
3 Cary Dunn   Pine, CO2:14:52 10203  574 OES-BS
4 Chad Sensenig   Golden, CO2:27:26 230603  528 COMotion Sports / Yeti
5 Brian Vitulli   Colorado Springs, CO2:30:15 36742  551 Southern Colorado Velo
6 Greg Gorrell   Conifer, CO2:31:52 221265  626 Feedback Sports
7 Shawn Gillis   Salida, CO2:56:32 13301  589 Absolute Bikes
DNF Stephen Lechner   Denver, CODNF 151603  568 COMotion Sports

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Wilderman   Fraser, CO2:18:29 38221  586 Rocky Mtn Roastery
2 Dawes Wilson   Vail, CO2:41:35 38516  578 Pedal Power
3 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:52:08 246269  632 Comotion Sports/Yeti Racing
DNF Michael Schaub   Golden, CODNF 175658  514 Feedback Sports
DNF Joseph Burtoni   Durango, CODNF 5632  539 Durango Land and Homes

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO1:52:58 216528  52 Kenda/Felt
2 Jay Henry   Avon, CO1:53:22 15853  37 Tokyo Joe's
3 Mitchell Hoke   Boulder, CO1:54:41 203760  23 Tokyo Joes
4 Colton Andersen   Durango, CO1:55:02 301174  Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
5 Benjamin Sonntag   1:55:31  30 Team Jamis
6 Brian Smith   Gunnison, CO1:57:32 33334  19 Alpine Orthopaedics
7 Mike West   Boulder, CO1:58:14 37786  39 Yeti Cycles
8 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO1:58:46 121632  10 Moots Cycles
9 Kelly Magelky   Denver, CO1:59:27 199904  21 Honey Stinger/Trek
10 Rolando Gonzalez   2:00:19  50 Directory Plus/Trek
11 Tad Elliott   Durango, CO2:00:32 230614  Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
12 Shad Schreiner   Colorado Springs, CO2:01:27 241806  29 
13 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:02:53 37334  14 Peloton Cycles/Specialized/Honey Stinger
14 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:04:13 198767  41 Yeti/Jett Pro XC Team
15 Miles Venzara   Durango, CO2:05:33 138725  32 Directory Plus/Trek/Zia
16 Chris Hurst   Lake Geneva, WI2:07:49 229172  51 Stans No Tubes/AXA/CRCA
17 David Ochs   Crested Butte, CO2:12:04 179668  24 Alpine Orthopaedics
18 Jordan Williford   Boulder, CO2:12:28 246497  15 Epic Endurance Cycling
19 Chris Brandt   Carbondale, CO2:13:59 115063  18 Honey Stinger/Trek
20 Christopher McGovern   Nevada City, CA2:16:04 23487  46 DLAH
21 Grant Berry   Durango, CO2:21:06 148636  47 DLAH
DNS Campbell Levy   Centennial, CODNS 116610  12 Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Jason Holbrook   Boulder, CODNS 211236  13 Yeti/Jett Pro XC Team
DNS Doug Johnson   Colorado Springs, CODNS 17932  17 Bandwagon Racing
DNS Travis Scheefer   Gunnison, CODNS 173190  35 Alpine Orthopaedics
DNS Robert Sousa   Thornton, CODNS 250172  36 Pro Cycling
DNF Greg Lewis   Durango, CODNF 180506  25 Directory Plus/Trek
DNF Graham Aldredge   Boulder, CODNF 260538  26 Carmichael Training Systems
DNF Trevor Downing   Durango, CODNF 161859  40 Pabst/Felt/Mafia
DNF Eric Emsky   Durango, CODNF 218345  45 Durango Land and Home PB Trek Bicycles
DNF Matt Wiebe   Boulder, CODNF 242922  49 Colorado Singletrack

Women - Wildcat

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Ferrer   Boulder, CO1:41:31 207147  503 Boulder Cycle Sport

Women - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Tescher   2:38:29  604 Durango Devo

Women - CAT 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO52:18.06 296745  516 Tokyo Joes
2 Avra Saslow   Durango, CO54:28.07 294397  576 Get Out
3 Sierra Trout   1:03:55  515 Durango Devo

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India Waller   57:08.08  569 Durango Devo
2 Robin Austin   1:09:15  554 Durango Devo

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anaka Norfleet   Denver, CO58:47.08 347414  536 Dirt Divas

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Archey   1:06:24  555 

Women - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM1:57:42 269499  541 Get Out
2 Sage Kitson   Salida Co2:15:03 348606  553 RPM/Yeti

Women - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Chalecki   2:28:55  624 CoMotion Sports

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Nesbitt   Bailey, CO1:15:20 316930  640 Club Treads

Women - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co1:36:20 219217  500 Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
DNS Lindsay Dye   Flagstaff, AZDNS 296092  519 Tokyo Joe's

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:40:35 284503  535 COmotion Sports / Yeti
2 Lauren Catlin   Fairfax, CA2:51:05 256601  615 Durango Land and Homes
DNF amy beisel   Gunnison, CODNF 321990  583 Alpine Orthapedics

Women - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hollie McGovern   Nevada City, CA2:58:38 166824  621 DLAH
2 Willa Johnson   Boulder, CO3:31:47 244213  599 Rivet Sports Garage

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO1:42:30 293959  597 
2 Terry Stimac   Avon, CO1:43:31 321788  582 Team High Maintenance
DNS Lynne McDade   Lakewood, CODNS 320830  520 CoMotion Sports/YETI

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Wilderman   Fraser, CO2:13:34 199903  Specialized/Rocky Mtn Chocolate Factory
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO2:16:59 173838  20 Alpine Orthopaedics/SRAM
3 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:17:16 252205  Rocky Mountain Chocolate Factory/Devo Sweet Elite
4 Gretchen Reeves   Avon, CO2:17:52 29423  22 Tokyo Joes
5 Nina Baum   Albuquerque, NM2:23:02 180986  38 NoTubes Women's Elite Mountain Bike Team
6 Molly Throdahl   Allendale, NJ2:25:18 260403  
7 Kelly Boniface   Steamboatsprings, CO2:27:47 281695  11 Moots Cycles
8 Shannon Gibson   Durango, CO2:30:39 156279  28 NoTubes Elite Women
9 Sarah Rawley   Dillon, CO2:33:19 234957  16 Yeti Beti
10 Laura Anderson   Crested Butte, CO2:34:18 165743  43 Alpine Orthopaedics
11 Carmen Small   Durango, CO2:35:17 229709  31 
12 Rebecca Gross   Golden, CO2:40:41 176014  34 Velo Bella
13 Jill Behlen   Boulder, CO2:42:36 210228  33 Tokyo Joes
14 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:43:30 261623  42 Epic Endurance Cycling Team
15 Heidi Rentz   Moab, UT2:45:44 252832  48 
16 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:53:26 241201  44 Embrocation Cycling Journal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee