Race Results for
Colleen Whealdon-Haught Memorial Time Trials
Picacho, AZ
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Goldsmith   Tucson, AZ0:49:55 53715   Le Scomparse Cycling Team
2 James Weekes   0:50:14   
3 Yves Khawam   Tucson, AZ0:50:33 303466   Le Scomparse Cycling Team
4 Dan Funsch   Missoula, MT0:50:45 285428   
5 Randall Hrna   Tucson, AZ0:53:35 311785   Summit Velo
6 Erich LeFevre   Tucson, AZ0:53:36 240970   Saguaro Velo
7 Don Roh   Tucson, AZ0:56:04 296447   02 Modern Fitness
8 William Brayshaw   0:56:41   
9 Ephraim Maor   Glendale, AZ0:56:55 256763   
10 Chad McGinnis   1:00:03   
11 John Kanicsar   1:14:00   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Anderson   Tucson, AZ1:13:50 263889   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Anderson   Mesa, AZ0:46:21 220662   DNA Cycles Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Spelman   Gilbert, AZ0:51:21 305505   DNA Cycles Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Terrell   Phoenix, AZ0:42:19 47706   GST Racing
2 Marty Giles   Tucson, AZ0:44:02 282141   Southwest Hand Cycling Team
3 Chris Poole   Phoenix, AZ0:44:10 120794   Honeywell Cycling
4 Troy Pearson   Tucson, AZ0:47:51 205797   Saguaro Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Stewart   Tucson, AZ0:45:16 206577   GST Racing
2 Carlos Zamora   Phoenix, AZ0:46:43 52255   Carlos OBriens Racing pb Tribe
3 Jeffery Capara   Tucson, AZ0:48:37 51722   TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ0:51:49 241465   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Lewis   Tucson, AZ0:45:32 21068   Team Rhino
2 Andrie Duvall   Tucson, AZ0:45:41 65527   Landis/Trek
3 terry orcutt   Scottsdale, AZ0:46:04 305416   Team WM Arizona Masters Racing
4 Jeffrey Ulbrich   Tucson, AZ0:47:02 206909   Southwest Hand Cycling Team
5 David Swain   Tucson, AZ0:47:33 271595   Le Scomparse Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bixby   Phoenix, AZ0:44:42 125651   Team RPM
2 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ0:45:35 77005   Landis/Trek
3 Dale Crockatt   Tucson, AZ0:47:10 230830   Tachycardia Racing
4 David Lehnen   Tempe, AZ0:47:39 204907   Landis/Trek
5 James Ostrem   Tucson, AZ0:48:10 226520   Team RPM

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Holman   Tucson, AZ0:45:59 58212   Team RPM
2 Donald Sax   Basalt, CO0:46:42 46730   
3 Richard Ellwanger   Tucson, AZ0:49:48 272136   Aggress
4 Glenn Harris   Tucson, AZ0:51:39 180527   Thunder Mountain Cycling
5 Jay Hirsch   Tucson, AZ0:53:13 126328   Southwest Hand Cycling Team
6 Roger Radcliff   Tucson, AZ0:54:30 309551   
7 Vernon Sheehan   Tucson, AZ0:55:59 57401   Team Colleen p/b Summit Velo
8 Ion Bazgan   Tucson, AZ1:08:09 296809   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer   Oro Valley, AZ0:46:09 45423   Team RPM
2 Palle Terslin   Tucson, AZ0:48:45 290630   Team RPM
3 William Barnes   Tucson, AZ0:51:41 170417   SV Track

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Burns   Phoenix0:47:39 197097   Tachycardia Racing
2 Stephen Banta   Tempe, AZ0:48:02 289487   Two-Wheel Jones Racing
3 Matt DeMicco   Mesa, AZ0:48:29 299755   Focus Racing
4 Robert Fleckenstein   Tucson, AZ0:49:55 247132   Tolero Racing
5 David Genovese   Phoenix, AZ0:50:11 176999   DNA Cycles Racing
6 Jon Eberly   Tucson, AZ0:52:37 232856   TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Thomas Polen   Chandler, AZ0:53:27 310629   
8 Michael Shannon   Queen Creek, AZ0:57:08 251760   Landis/Trek

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ellis   Tucson, AZ0:43:44 288591   RideClean p/b PatentIt.com
2 marco valente   Vail, AZ0:44:26 289650   Tachycardia Racing
3 James Riehle   Brighton, MA0:44:28 278216   Boston Road Club
4 Michael Simmons   602-228-93910:44:52 288546   Team WM Arizona Masters Racing
5 Michael Radcliff   Tucson, AZ0:44:54 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Robert Evans   Chandler, AZ0:47:29 252668   Focus Racing
7 Alan Nichelson   Santa Ana, CA0:48:29 210086   Vapor Racing
8 Brad Erwin   Chandler, AZ0:49:09 266063   DNA Cycles Racing
9 Jason Hepler   Tucson, AZ0:49:26 218876   Summit Velo
10 Eddie McKee   Gilbert, AZ0:51:56 167315   White Mountain Road Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Franke   Phoenix, AZ0:43:18 151972   Unity Racing
2 Matt French   Phoenix, AZ0:43:29 157544   Carlos OBriens Racing pb Tribe
3 Reginald Douglas   0:47:53   
4 Kyle D'Auria   Tucson, AZ0:48:36 206249   Landis/Trek

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Glick   Tucson, AZ0:40:44 175967   RideClean p/b PatentIt.com
2 Victor Riquelme   Tucson, AZ0:40:45 282338   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Brian Meyer   Tucson, AZ0:54:23 220650   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Merckx

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angelique Khawam   Tucson, AZ0:53:44 303467   Le Scomparse Cycling Team
DNS Maria Harris   Tucson, AZ 220424   Thunder Mountain Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Leonard   Vail, AZ0:51:21 187601   Team Rhino
2 Monica Suriano   Chandler, AZ0:53:33 275696   Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn Carbone   Tucson, AZ0:52:20 255571   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Liz Merritt   Mesa, AZ0:52:30 254640   Team Kenda presented by Geargrinder
DNS Martha Stedman   Tucson, AZ 48605   Southwest Hand Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson   Glendale, AZ0:48:59 287779   Jobing.com Women's Racing
2 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ0:50:51 220124   Team Kenda presented by Geargrinder
3 Emily Freeman   Lakewood, CO0:54:23 115660   Jobing.com Women's Racing
4 Orly Maor   Glendale, AZ0:58:34 268011   Jobing.com Women's Racing

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Koch   Scottsdale, AZ0:45:01 287717   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Kathryn Bertine   0:45:25   
3 Catherine Dickson   Glendale, AZ0:45:27 177668   Jobing.com Women's Racing
4 Cara Bussell   Colorado Springs, CO0:46:58 295070   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Chloe Black   Tucson, AZ0:52:28 239348   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee