Race Results for
Oredigger Classic
Golden, CO
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/03/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Bryan   Denver, CO 246583  303 DU
2 Nicholas McGuire   Denver, CO 229602  313 Mines
3 Zebulon Hanley   Denver 309404  380 Air Force
4 Joseph Chiavetta   Fort Collins 309189  317 CSU
5 Zach Bodhane   Englewood, CO 301170  315 CSU
6 Travis Chapman   Greeley, CO 309188  364 UNC
7 Garrett Alexander   Durango, CO 301253  332 Fort Lewis
8 Christopher Parker   Durango, CO 306086  333 Fort Lewis
9 Jacob Shaffer   Broomfield, CO 297748  343 DU
10 John VanNest   Centennial, CO 309793  353 UCCS
11 Benjamin Teschner   Golden, CO 262272  363 Mines
12 Matthew Peterson     306 Air Force
13 Timothy Weiss   Colorado Springs, CO 290615  375 Colorado College
14 Michael Downs   Holmdel, NJ 253195  331 CSU Cycling
15 Cameron Afkhami     376 Mines
16 John Kirlin     369 Wyoming State
17 Scott Berres   Centennial, CO 309165  322 CSU
18 Colin Levitch     324 CSU
19 Matthew Lemke     591 Mines
20 Louis Stocker   Greeley, CO 309100  329 
21 Garry Christopherson   Laramie, WY 301220  349 Wyoming State
22 Justin Putnam   Brooklyn, NY 308280  362 Fort Lewis
23 Aaron Cholewa   Fort Collins, CO 300862  341 CSU
24 Chris Reith     378 Air Force
25 Nathan Seibt   Usafa, CO 227211  377 Air Force
26 Daniel Rising   Denver, CO 309297  318 
27 Cole Nash   Colorado Springs, CO 301507  874 Mesa state
28 Blake Stretton   Fort Collins, CO 311274  370 CSU
29 Ryan Thompson   Usafacademy, CO 307032  307 Air Force
30 Evan Glowiak   Vassar, MI 300853  379 Air Force
31 Joel Hartsough   Golden, CO 307607  314 Mines Cycling
32 Scott Huddleston   Austin, TX 309513  366 Mesa state
33 Sam Schauer   Wheat Ridge, CO 306225  352 Mines
34 Will Via     873 Wyoming State

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Looney   Anchorage, AK 283977  209 Wyoming State
2 Nate Byrom   Penn Valley, CA 237491  250 Fort Lewis
3 Joe Schneider   Durango, CO 217452  211 Mines
4 Eli Krahenbuhl   Cheyenne, WY 193479  867 Wyoming State
5 Branson Bartlett   Peyton, CO 255974  253 CSU
6 Jason Young   Colorado Springs, CO 294859  238 UCCS
7 Taylor Staech     299 CSU
8 Evan Kias   Golden, CO 295104  227 Mines
9 Tsvi Ancel   Aurora, CO 289499  228 Metro State
10 Grant Ruehle   Denver, CO 276061  217 DU
11 Adam Fivehouse   Denver, CO 224182  212 Metro State
12 Crosby Nordblom   Holderness, NH 199815  210 Colorado College
13 Donald Feeley   Usafa, CO 274408  202 Air Force
14 William Buick   Boulder, CO 292402  240 CU Cycling
15 Matt Nennelly     252 CSU
16 Daniel Henning   Usaf Academy, CO 288491  239 Air Force
17 James Nelson   Laramie, WY 288424  206 Wyoming State
18 Timothy Ruckh   Somerville, MA 290033  222 CSU
19 Luke Harris   Fort Collins, CO 269648  247 CSU
20 Thomas Rieber   Denver, CO 56034  131 Metro State
21 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO 229072  224 DU
22 Cassidy Tepper   Denver, CO 274615  208 DU
23 Ben Norris   Greeley, CO 276351  226 UNC
DNF Stephen Munchak   Fort Collins, CO 308653  323 CSU

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Conor     104 CSU
2 Jesse Oekreg     157 Fort Lewis
3 Ishuy Rotem     171 Fort Lewis
4 Ian Burnett   Durango, CO 191725  160 Fort Lewis
5 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985  130 CU Boulder
6 Andrew Llewellyn   Louisville, KY 222859  162 Fort Lewis
7 John ShalrkBrisni     153 Air Force
8 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  165 CU Boulder
9 Emerson Oronte   Boulder, CO 222542  129 CU
10 James Tyler Nabours   Boulder, CO 294028  167 CU Boulder
11 Brock Logan   Centennial, CO 305840  151 Air Force
12 Josh Yeaton   Boulder, CO 233175  115 CU Boulder
13 Kevin Mullervy   Boulder, CO 237586  149 Mesa state
14 Joe Lewis   Edina, MN 184027  121 
15 Ian Gordon   Wakefield, RI 194006  163 Fort Lewis
16 Jason Woods   Boulder, CO 179203  143 CU Boulder
17 Matthew Miyamoto   Fort Collins, CO 244756  152 CSU
18 Conor Mullery     150 Mesa state
19 Cody Stephenson   Fort Collins  146653  161 Fort Lewis
20 Colin Don   Los Angeles, CA 256718  122 Denver U
21 Tyler Thompson   Reno 180747  134 Red Rocks CC
22 Russell Brown   Gaithersburg, MD 222506  109 Fort Lewis
23 Braden Kappius   Littleton, CO 132490  123 CU Cycling
24 Chris Gundling   Laramie, WY 269732  155 Wyoming State
25 Ryan Cleveland   Durango, CO 210683  144 Fort Lewis
26 Yorgos Arambabj     172 Fort Lewis
27 Christoph Hurley   Greensburg, PA 187587  103 Mines
28 Alexander Lewis   Denver, CO 196504  120 
29 Mitchell Hoke   Boulder, CO 203760  170 Colorado College
30 Chris Peterson   Sandy Ut 202966  168 CU Cycling
31 Kenji Fortune   Durango, CO 241397  156 Fort Lewis
32 Jamie Emerson   Boulder, CO 205234  133 
33 Justin Goodin   Clovis, NM 269789  140 Air Force
34 Morgan Miller   Bridgeport, WV 238775  592 Unattached
35 Patric Rostel   Grand Junction, CO 301113  146 Mesa state
DNF Assaf Yogev   Durango, CO 259154  158 Fort Lewis

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Bailey   Denver, CO 289923  586 
2 Andrew Hemesath   Colorado Springs , CO 254826  798 5280
3 David Leonard     795 Natural Grocers
4 Gabe Murray   Longmont, CO 232282  854 Blacksheep
5 Brent Webb   Highlands Ranch, CO 52318  852 Green Mountain
6 Kit Recca   Golden, CO 252699  796 Feedback Sports Racing
7 Jordan Sher   Denver, CO 214172  850 
8 Dustin LaRosa   Littleton, CO 288583  797 Primal Racing
9 Chandler Knop   Monumnet, CO 267838  853 5280
10 Bradley Swenson   Evergreen, CO 276627  800 Primal Racing
11 Michael Raber   Evergreen, CO 8455  600 Team Evergreen racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carter Jones (1 - Cat1)   Boulder, CO 222644  581 Jelly Belly
2 Thomas Danielson   Tucson, AZ 8631  842 Slipstream
3 Jonathan Baker   Boulder, CO 186350  579 Groove Subaru
4 Chris Winn (2 - Cat1)   Lakewood, CO 292547  863 Rio Grande
5 Rory Kelly   Boulder, CO 257655  585 GS Boulder
6 Matt Shriver   Durango, CO 110703  583 RMCF
7 Taylor Shelden   Louisville, CO 211114  582 holowesko
8 Christopher Carr   Golden, CO 246610  838 GS Boulder
9 Lachlan Norris     864 DRAPAC Porche
10 Nico Toutenhoofd   Boulder, CO 130154  789 Hotel Jose/Mellow Jonny's
11 Michael Hauger (1 - Cat2)   Boulder, CO 264281  788 RMRC
12 Eric Kenney   Boulder, CO 184675  596 GS Boulder

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Merrick     868 
2 Jordan Jones     872 
3 Shea Wilfong (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 281077  589 
4 Brandon Lundell   Longmont, CO 311767  880 Bike & Hike
5 Nick Nisbet   Denver, CO 282976  845 Pheonix MultiSport
6 Nick Cressdy     840 
7 Ryan Borger     869 
8 Taylor Dudley     870 
9 Luis Rodriguez   Denver, CO 309494  791 GS Boulder
10 Thomas Brennen     856 
11 Greg Brumley   Wheat Ridge, CO 5232  785 
12 Chris Cox     876 
13 Ron Muhlhauser     786 
14 Joe Morales     593 Lamb Strike
15 Mike Morrisey     866 
16 Brad Leick     861 
17 Shawn Kingrey   Pueblo, CO 167284  794 
18 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921  860 Bike Works
19 Mike Roberts     877 
20 Garrett Getter (2 - Cat4)   Boulder, CO 265765  787 BRC Real Estate
21 Todd Faestel     594 
22 Steven Castillo     862 
23 Paul Gertler     783 Rio Grande
24 Christian Shorey     844 
25 Lindsay Hirsh     799 Great Adventure
26 Amy Dannwolf     871 
27 Ryan Ornberg     587 
28 Jamey Schwartz     590 RMCEF Westside
29 Dick Decker   Lakewood, CO 308741  784 
30 Doug Chinn     859 
31 Steve Richardson     855 
32 John Huddle     790 DFT/Treads
33 Jason Steele     858 
34 David Kelble     597 
35 Shawn Newman     857 
36 Bradley DeRamus   Littleton, CO 251836  580 GS Boulder

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Bristol     839 Blacksheep
2 Colin Szuch     865 Blacksheep

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Sigman   Highlands Ranch, CO 278243  846 

Men - Junior - 15-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Hunter   Conifer, CO 311778  841 Sports Optical

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Hottman   Golden, CO 194394  843 Treads/DFT
2 Gabriela Ferrat   Golden, CO 112632  848 
3 Sue Stokes   Breckenridge, CO 251217  782 Colorado Bike Law
4 Kasey Clark   Lafayette, CO 219698  849 TDF/Treads
5 Melissa Marts   Golden, CO 252962  875 Tough Girls
6 Kathryne Carr   Salt Lake City , UT 219262  584 Treads/DFT
7 Sarah Gibeau     599 
8 Kerri Stone   Golden, CO 280406  879 Mines
9 Jennifer Barbour     837 Sports Optical
10 Jennica Rodriguez   Denver, CO 310907  792 GS Boulder
11 Deborah McCabe     588 Evergreen Racing
12 Ruthanne Polidori     595 Evergreen

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Silvia Molk     434 Mesa state
2 Esmerelda Martinez     433 Mesa state
3 Heather Fischer   Boulder, CO 308334  414 CU Boulder
4 Katharine Kissane   Fort Collins, CO 311754  439 CSU
5 Ashley Nice   Fortcollins, CO 307543  427 CSU Cycling
6 Sarah Dixon     428 Wyoming State
7 Lydia Collins   Denver, CO 275907  440 Mines
8 Emily Brown   Tucson, AZ 301117  402 Air Force
9 Marlena Grovenstein   Colorado Springs, CO 309185  403 CSU
10 Jill Behlen   Boulder, CO 210228  426 Wyoming State
11 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM 258226  420 Mines
12 Marissa Strauss   Usafacademy, CO 290570  401 Air Force

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Koch   Syracuse, NY 287336  12 CU
2 Nora Olson   Boulder, CO 254114  15 CU Boulder
3 Flora Duffy   Boulder, CO 292029  69 
4 Sarah Sturm   Durango, CO 275320  11 Fort Lewis
5 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn 233106  Fort Lewis
6 Elizabeth Martin   Des Moines, IA 290104  
7 Kim Trenbath   Boulder, CO 208824  
8 Kerri Stone   Golden, CO 280406  Mines
9 Claire Mechtly   Fort Collins, CO 309758  17 CSU
10 Netan Hotimisky     16 Mesa state

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Tuggle   Littleton, CO 310004  794 Blacksheep

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaOSMOSpyShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee