Race Results for
Tallahassee Cycling Classic
Tallahassee, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 02/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL07:18.4 289443  407 352 Racing P/b Bikes And More

Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yip Tsang   Davie, FL05:29.5 204595  27 ZMotion Racing Team
2 Timothy Henry   Franklin, TN05:40.0 127993  11 Unattached
3 Joey Rosskopf   Athens, GA05:41.4 223318  29 Fulton Flyers Cycling Club
4 David Guttenplan   Washington, DC05:45.0 177906  18 Team Mountain Khakis
5 Eric Stubbs   Gainesville, FL05:47.4 255870  352 Racing P/b Bikes And More
6 Andrew Miller   Jacksonville, FL05:47.8 152659  Velobrew Cycling Club
7 Andrew Crater   Greenville , SC05:49.8 70612  100 Aerocat Cycling
8 Jacob Brewer   Seattle, WA05:51.1 263501  10 Herring Gas Cycling
9 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL05:52.7 127568  99 ZMotion Racing Team
10 Winston David   Greenville, SC05:54.3 194743  17 Orlando Road Club Inc
11 Justin Morris   05:57.4  15 Team Type 1- Deveolpment
12 Victor Rodgers   Loudon, TN06:11.0 58954  16 Team Gran Fondo
13 Olaf Kerkhof   06:12.8  14 Team Type 1- Deveolpment
14 Simon Bennett   06:17.4  Team Type 1- Deveolpment
15 Simon Bennett   06:17.4  Team Type 1- Deveolpment
16 Cody Johnson   Tallahassee, FL06:23.8 202661  31 Unattached
17 Stradford Helms   Greenville, SC07:11.5 193828  Team Type 1- Deveolpment

Men - Masters Men 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL05:59.0 1209  224 Florida Masters Cycling
2 Dean Nicholson   The Villages, FL07:00.7 26069  231 Florida Masters Cycling
3 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL07:25.7 182031  203 DWC Racing

Men - Masters 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL06:12.0 244641  310 Beaches Velo Sport
2 Julius Aulisio   Lakeland, FL06:21.0 187514  330 Treasure Coast Cycling Association
3 Jeffery Golden   Kissimmee, FL06:28.4 131332  309 Unattached
4 Robert Lecznar   New Port Richey, FL06:28.7 238352  322 Gearlink Racing Inc.
5 David Butcher   Lake Mary, FL06:33.4 141566  321 DWC Racing
6 Patrick Cooper   Tallahassee, FL07:29.5 264325  308 Unattached
7 Sam McArthur   07:32.1  336 Unattached

Men - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL05:30.4 71611  297 ZMotion Racing Team
2 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL05:49.7 246899  298 ZMotion Racing Team
3 James Wright   Orange Park, FL05:55.8 68129  201 Jacksonville Racing Club
4 John Faulk   Jacksonville, FL06:06.5 115188  202 Jacksonville Racing Club
5 Jeffery Carson   Jacksonville, FL06:12.0 195799  227 Jacksonville Racing Club
6 Darryl Tompkins   Alachua, FL06:21.4 35730  246 Cycle Logic
7 Tom Gillis   Tallahassee, FL06:22.2 77327  241 Gulf Coast Velo
8 Randall Smith   Tallahassee, FL06:22.5 52588  200 Higher Ground Bicycle Company
9 Guy Preston (1 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL06:23.9 186384  230 Jacksonville Racing Club
10 Scott Pfaff   Alachua, FL06:42.6 237462  223 Cycle Logic
11 Eric Broadwell   Roswell, GA06:53.0 203232  204 Nouveau Velo Cycling Team

Men - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hoch   Coconut Creek, FL05:37.9 272990  221 GS Palm Beach
2 Jose Solis (1 - Cat4)   Tampa, FL05:45.2 290012  242 Columbus Bike Racing Team
3 Julio Rojas   Pompano Beach, FL05:46.0 175402  219 GS Palm Beach
4 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL05:50.0 202293  299 ZMotion Racing Team
5 Roy Foley   Lithia, FL05:55.9 280524  320 Team AJ's / Nutrishop
6 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL05:58.7 11814  218 GS Palm Beach
7 Philip Elliott   Palm Beach, FL06:10.3 51741  220 GS Palm Beach
8 Kurt Phillips   Lakeland, FL06:17.2 49190  208 Ball Watch Cycling Team
9 Don Autore   Tallahassee, FL06:18.0 65906  243 Orlando Velo
10 Chris Bishop   Lakeland, FL06:24.3 144608  247 Ball Watch Cycling Team
11 David Hoffman   Maryville, TN07:46.0 109365  226 Team Gran Fondo

Men - Junior 15-16 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL06:07.4 282133  416 Colavita Racing Inc.
2 Adam Ephrem   Jacksonville, FL07:43.1 306443  215 Junior VeloCrew

Men - Junior 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Broadwell   Roswell, GA06:35.8 246131  206 Fulton Flyers Cycling Club
2 Henry Ephrem   Jacksonville, FL07:13.0 306444  315 Junior VeloCrew
3 Justin Pfaff   Alachua, FL07:13.0 237816  222 Cycle Logic
4 Nicholas Collins   Canton, GA07:20.7 288702  212 Lake County Pal
6 Michael Hernandez   Clermont, FL07:29.5 296605  214 Lake County Pal
8 Hayden Blom   Jacksonville, FL07:43.8 304954  217 Velobrew Cycling Club
9 James Mertens   Vero Beach, FL08:12.2 269208  209 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL05:40.6 271372  404 Colavita Racing Inc.
2 Aaron Guyer   Tallahassee, FL05:51.0 257518  338 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
3 Jose Solis   Sierra Vista, AZ05:52.9 283403  323 Columbus Bike Racing Team
4 Philip O'Donnell   Suwanee, GA05:54.1 257659  306 Frazier Cycling
5 Alexander Spook   Tallahasssee, FL05:56.9 257179  334 Colavita Racing Inc.
6 Joshua Titsworth   Bradenton, FL05:59.9 193738  301 Unattached
7 Andrew Macrae   Atlanta, GA06:16.1 257951  307 Frazier Cycling
8 Nicholas Frazier   Suwanee, GA06:22.3 229339  303 Frazier Cycling
9 John-Paul Russo   Oakland, FL06:30.2 219827  329 Atlantic Shores Velo
10 Aaron Fulton   Jacksonville, FL06:37.4 182266  311 Velobrew Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Setser   06:02.9  410 Atomic Race Team
2 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL06:04.3 301586  414 Space Coast Velo Sport
3 Kenny Matys   Boca Raton, FL06:04.8 246741  405 Team Performance Fitness-delray Center
4 Jonathon Stewart   Tampa, FL06:05.5 302344  411 Team AJ's / Nutrishop
5 Casey Braga   Longwood, FL06:07.4 282133  416 Colavita Racing Inc.
6 David Monismith   Gainesville, FL06:08.4 257920  425 352 Racing P/b Bikes And More
7 Shane Collins   Canton, GA06:13.3 289244  245 Orlando Road Club Inc
8 Mark Yoshida   Bartlett, TN06:14.6 214513  400 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
9 Timothy Shank   Tallahassee, FL06:34.8 93408  422 Unattached
10 Bruno Moreira   Riverview, FL06:36.4 292511  424 Team AJ's / Nutrishop
11 Michael Jaynes   Tallahassee, FL06:39.3 228344  418 Higher Ground Bicycle Company
12 Kevin SigRist   Tallahassee, FL06:42.2 264184  419 Gulf Coast Velo
13 Ryan Burns   Lebanon, TN06:43.5 250492  417 Orlando Road Club Inc
14 Rolando Hernandez   Tampa, FL06:54.1 286862  408 Powerhouse Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Black   Riverview, FL06:09.9 299898  313 Powerhouse Cycling
2 Zach Ruble   06:11.6  351 Unattached
3 Colby Allen   Tallahassee, FL06:33.1 320468  319 Unattached
4 Hugo Casanas   Tampa, FL06:48.2 306446  327 Powerhouse Cycling
5 Shawn Mccole   07:08.1  328 Unattached

Women - Women 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Moulton   Albany, GA07:04.3 283377  427 Project Cannibal Peloton
2 Michelle Blake   Orlando, FL07:06.3 233167  499 Colavita Racing Inc.
3 Dominique Shore   Suwanee, GA07:14.0 236179  401 Frazier Cycling

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA06:32.3 185441  250 Team Type 1
2 Matty ORourke   Miami, FL06:36.2 292876  296 ZMotion Racing Team
3 Zoe Frazier   Suwanee, GA06:51.9 229338  205 Frazier Cycling
4 Katherine Tindol   Suwanee, GA06:52.3 263994  207 Frazier Cycling
5 Cindy Tompkins   Alachua, FL06:55.2 78515  248 Cycle Logic
6 Morgan Patton   Athens, GA06:57.2 257696  251 Team Type 1
7 Jennie Collins   Lake Mary, FL06:58.9 274388  249 Atlantic Shores Velo

Women - Junior 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Kailea Blazek   Clermont, FL07:26.3 272819  210 Lake County Pal
7 Victoria Nelson   Clermont, FL07:37.8 286684  211 Lake County Pal
10 Diana Ramos   Woodstock, GA08:32.4 295037  213 Fulton Flyers Cycling Club

Women - Junior 10-12 - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Weigel   Mckinney, TX00:00.0 288493  13 Lake County Pal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee