Race Results for
Tallahassee Cycling Classic
Tallahassee, FL
(Event Information)
Circuit Race on 02/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL44:36.1 289443  407 352 Racing P/b Bikes And More

Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guttenplan   Washington, DC17:51.0 177906  18 Team Mountain Khakis
2 Winston David   Greenville, SC17:57.9 194743  17 Orlando Road Club Inc
3 Jason Snow   Tallahassee, FL18:02.2 33370  32 Nc Cycling
4 Joey Rosskopf   Athens, GA18:09.1 223318  29 Fulton Flyers Cycling Club
5 Justin Morris   18:11.2  15 Team Type 1- Deveolpment
6 Olaf Kerkhof   18:13.0  14 Team Type 1- Deveolpment
7 Darren Dowling   Sarasota, FL18:13.0 219566  1 Pro Cycling
8 Andrew Crater   Greenville , SC18:13.0 70612  100 Aerocat Cycling
9 Michael Midlarsky   Delray Beach, FL18:13.0 215015  Bike America Racing Team
10 Cody Johnson   Tallahassee, FL18:13.0 202661  31 Unattached
11 coulton hartrich   Juno Beach, FL18:13.0 286536  12 Jupiter Velo
12 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL18:13.0 127568  25 ZMotion Racing Team
13 Will Thompson   Tallahassee, FL18:13.0 173321  35 Fiets Met Slagroom
14 R Maitland Jones   Tallahassee, FL18:13.0 256772  36 Atomic Race Team
15 Jacob Brewer   Seattle, WA18:13.0 263501  10 Herring Gas Cycling
16 Victor Rodgers   Loudon, TN18:13.0 58954  16 Team Gran Fondo
17 Simon Bennett   Greenwich, CT18:13.0 242082  Unattached
18 Beck Frydenborg   Gainesville, FL18:13.0 176886  33 Team Florida
19 Andrew Miller   Jacksonville, FL18:13.0 152659  Velobrew Cycling Club
20 Yip Tsang   Davie, FL18:13.0 204595  27 ZMotion Racing Team
21 Kent Wheeler   Albany, GA18:13.0 175991  28 Velo Voodoo
22 Eric Stubbs   Gainesville, FL18:13.0 255870  352 Racing P/b Bikes And More
23 Don Autore   Tallahassee, FL18:22.3 65906  243 Orlando Velo
24 Timothy Henry   Franklin, TN18:30.1 127993  11 Unattached
25 Ryan Saylor   Gainesville, FL18:36.9 31413  30 Velobrew Cycling Club
26 Daniel Holt   Alpharetta , GA18:39.0 63559  34 Team Type 1
27 Stradford Helms   Greenville, SC23:08.8 193828  Team Type 1- Deveolpment

Men - Masters Men 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL46:43.0 1209  224 Florida Masters Cycling
2 Dean Nicholson   The Villages, FL48:30.5 26069  231 Florida Masters Cycling
3 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL48:32.4 182031  203 DWC Racing

Men - Masters 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL44:08.9 244641  310 Beaches Velo Sport
2 David Butcher   Lake Mary, FL44:09.0 141566  321 DWC Racing
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL44:09.2 187514  330 Treasure Coast Cycling Association
4 Jeffery Golden   Kissimmee, FL44:09.3 131332  309 Unattached
5 Patrick Cooper   Tallahassee, FL46:46.1 264325  308 Unattached
6 Sam McArthur   48:10.1  336 Unattached

Men - Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Faulk   Gainesville, FL01:38.3 115188  202 Jacksonville Racing Club
2 Tom Gillis   Tallahassee, FL01:38.3 77327  241 Gulf Coast Velo
3 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL01:38.3 71611  297 ZMotion Racing Team
4 Darryl Tompkins   Alachua, FL01:38.3 35730  246 Cycle Logic
5 James Wright   Orange Park, FL01:38.3 68129  201 Jacksonville Racing Club
6 Jeffery Carson   Jacksonville, FL01:38.3 195799  227 Jacksonville Racing Club
7 David Cox   Tallahassee, FL01:38.3 7981  216 Unattached
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL01:38.3 246899  298 ZMotion Racing Team
9 Peter Butler   Tallahassee, FL01:38.3 195457  239 Gulf Coast Velo
10 Scott Pfaff   Alachua, FL01:55.0 237462  223 Cycle Logic
11 Eric Broadwell   Roswell, GA00:00.0 203232  204 Nouveau Velo Cycling Team
12 Guy Preston (1 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL55:05.3 186384  230 Jacksonville Racing Club

Men - Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Elliott   Palm Beach, FL57:40.1 51741  220 GS Palm Beach
2 Don Autore   Tallahassee, FL57:40.1 65906  243 Orlando Velo
3 Julio Rojas   Pompano Beach, FL57:40.1 175402  219 GS Palm Beach
4 Chris Hoch   Coconut Creek, FL57:43.9 272990  221 GS Palm Beach
5 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL57:50.4 11814  218 GS Palm Beach
6 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL59:51.4 202293  299 ZMotion Racing Team
7 Kurt Phillips   Lakeland, FL59:52.4 49190  208 Ball Watch Cycling Team
8 Jose Solis (1 - Cat4)   Tampa, FL59:52.4 290012  242 Columbus Bike Racing Team
9 Aaron Guyer   Tallahassee, FL59:52.4 257518  338 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
10 Chris Bishop   Lakeland, FL59:52.4 144608  247 Ball Watch Cycling Team
11 Douglas Franzese   59:52.4  232 West Coast Wheelman
12 Carlos Smith   Alachua, FL59:52.4 258245  244 Cycle Logic
13 David Hoffman   Maryville, TN59:59.2 109365  226 Team Gran Fondo
14 Christopher Marino   Tallahassee, FL06:54.9 197202  335 Gulf Coast Velo

Men - Junior 17-18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Spook   Tallahasssee, FL33:23.0 257179  334 Colavita Racing Inc.
2 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL33:23.0 271372  404 Colavita Racing Inc.
3 Adam Setser   34:38.9  410 Atomic Race Team
4 Taylor Bosch   Valdosta, GA34:57.8 305862  314 Atomic Race Team
5 Graham Gillis   Tallahassee, FL35:12.0 195567  423 Atomic Race Team
6 Tony SigRist   Tallahassee, FL35:12.1 255722  420 Atomic Race Team
7 Brandon Forman   Lakemary, FL07:28.1 287441  421 Colavita Racing Inc.

Men - Junior 15-16 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Ephrem   Jacksonville, FL40:38.0 306443  215 Junior VeloCrew

Men - Junior 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL23:36.3 237816  222 Cycle Logic
2 Luke Broadwell   Roswell, GA23:37.2 246131  206 Fulton Flyers Cycling Club
3 Nicholas Collins   Canton, GA23:38.3 288702  212 Lake County Pal
5 Henry Ephrem   Jacksonville, FL23:41.8 306444  315 Junior VeloCrew
7 Michael Hernandez   Clermont, FL23:42.3 296605  214 Lake County Pal
9 James Mertens   Vero Beach, FL26:02.0 269208  209 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL50:20.4 271372  404 Colavita Racing Inc.
2 Chett Hopkins   Winston Salem, NC50:37.9 225983  332 Gulf Coast Velo
3 Alexander Spook   Tallahasssee, FL50:39.5 257179  334 Colavita Racing Inc.
4 Aaron Fulton   Jacksonville, FL50:39.9 182266  311 Velobrew Cycling Club
5 Philip O'Donnell   Suwanee, GA50:40.6 257659  306 Frazier Cycling
6 Jose Solis   Sierra Vista, AZ50:40.9 283403  323 Columbus Bike Racing Team
7 Roy Foley   Lithia, FL50:41.2 280524  320 Team AJ's / Nutrishop
8 Joshua Titsworth   Bradenton, FL50:41.3 193738  301 Unattached
9 Zachary Ball   Tallahassee, FL50:41.4 144436  342 Gulf Coast Velo
10 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL50:42.3 228834  347 Florida State University
11 Aaron Guyer   Tallahassee, FL50:44.0 257518  338 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
12 John-Paul Russo   Oakland, FL50:44.5 219827  329 Atlantic Shores Velo
13 Scott Cugno   Boca Raton 50:48.3 154900  349 1 Pro Cycling
14 Christopher Marino   Tallahassee, FL51:18.4 197202  335 Gulf Coast Velo
15 Nicholas Frazier   Suwanee, GA51:31.6 229339  303 Frazier Cycling
16 Geoffrey Schaefer   Tallahassee, FL51:33.7 228367  331 Gulf Coast Velo
17 David Goodman   Suwanee, GA44:22.1 229367  304 Frazier Cycling
18 Michael Tindol   Suwanee, GA44:23.6 242943  305 Frazier Cycling
19 Andrew Macrae   Atlanta, GA38:04.0 257951  307 Frazier Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Frederick   Miami, FL50:37.1 243336  413 Unattached
2 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL50:37.1 301586  414 Space Coast Velo Sport
3 Kenny Matys   Boca Raton, FL50:39.6 246741  405 Team Performance Fitness-delray Center
4 Adam Setser   50:39.6  410 Atomic Race Team
5 Graham Gillis   Tallahassee, FL50:39.6 195567  423 Atomic Race Team
6 Ryan Burns   Lebanon, TN50:39.6 250492  417 Orlando Road Club Inc
7 Casey Braga   Longwood, FL50:39.6 282133  416 Colavita Racing Inc.
8 David Horst   Tampa, FL50:39.6 290943  426 66 Fixed
9 David Monismith   Gainesville, FL50:39.6 257920  425 352 Racing P/b Bikes And More
10 Rolando Hernandez   Tampa, FL50:39.6 286862  408 Powerhouse Cycling
11 Timothy Shank   Tallahassee, FL50:39.6 93408  422 Unattached
12 Michael Jaynes   Tallahassee, FL50:39.6 228344  418 Higher Ground Bicycle Company
13 Kevin SigRist   Tallahassee, FL50:39.6 264184  419 Gulf Coast Velo
14 Jonathon Stewart   Tampa, FL50:45.0 302344  411 Team AJ's / Nutrishop
15 Luke Broadwell   Roswell, GA50:46.0 246131  206 Fulton Flyers Cycling Club
16 Tony SigRist   Tallahassee, FL50:46.0 255722  420 Atomic Race Team
17 Bruno Moreira   Riverview, FL50:51.3 292511  424 Team AJ's / Nutrishop
18 Mark Yoshida   Bartlett, TN52:16.5 214513  400 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
19 Eric Broadwell   Roswell, GA56:24.5 203232  204 Nouveau Velo Cycling Team
20 Ian McGauvran   Longwood, FL13:19.5 289108  406 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Smith   Tallahassee, FL39:19.8 305615  339 Unattached
2 Zach Ruble   39:22.2  351 Unattached
3 Jeff Black   Riverview, FL39:22.7 299898  313 Powerhouse Cycling
4 Chris Sandelli   Tallahassee, FL39:24.2 304765  348 Florida State University
5 Shawn Mccole   39:27.9  328 Unattached
6 Justin Pfaff   Alachua, FL39:40.3 237816  222 Cycle Logic
7 Joshua Valentine   Tallahassee, FL40:19.1 306203  340 Florida State University
8 Hugo Casanas   Tampa, FL41:32.2 306446  327 Powerhouse Cycling
9 Collin Watts   41:54.4  337 Unattached
10 Colby Allen   Tallahassee, FL41:57.2 320468  319 Unattached
11 Joey Lee   44:08.9  329 Team Mack Racing Assoc. Ltd
12 Nathaniel King   Tallahassee, FL46:09.7 234107  350 Florida State University
13 Jonathan Bowerman   Tampa, FL32:41.5 304654  317 Unattached
14 Mike Frazier   Clearwater, FL32:43.7 304853  316 Team AJ's / Nutrishop
15 Taylor Bosch   Valdosta, GA32:44.0 305862  314 Atomic Race Team
16 James Russell   07:08.5  318 FSU Cycling

Women - Women 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL44:36.1 233167  499 Colavita Racing Inc.
2 Michele Moulton   Albany, GA44:36.1 283377  427 Project Cannibal Peloton
4 Dominique Shore   Suwanee, GA44:37.7 236179  401 Frazier Cycling
5 Lily Richeson   Somerville, MA37:54.3 285253  409 University Of South Florida

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA42:16.3 185441  250 Team Type 1
2 Cindy Tompkins   Alachua, FL43:07.5 78515  248 Cycle Logic
3 Morgan Patton   Athens, GA44:27.8 257696  251 Team Type 1
4 Jennie Collins   Lake Mary, FL44:34.0 274388  249 Atlantic Shores Velo
5 Matty ORourke   Miami, FL44:34.3 292876  296 ZMotion Racing Team
6 Zoe Frazier   Suwanee, GA44:34.7 229338  205 Frazier Cycling
7 Katie Lotterhos   Winston Salem, NC44:36.8 289220  240 Gulf Coast Velo
8 Katherine Tindol   Suwanee, GA44:37.2 263994  207 Frazier Cycling

Women - Junior 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Victoria Nelson   Clermont, FL23:38.4 286684  211 Lake County Pal
6 Kailea Blazek   Clermont, FL23:42.0 272819  210 Lake County Pal
8 Diana Ramos   Woodstock, GA23:44.4 295037  213 Fulton Flyers Cycling Club

Women - Junior 10-12 - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Weigel   Mckinney, TX00:00.0 288493  13 Lake County Pal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee