Race Results for
Georgia Tech Road Race 2010
Newnan, GA
(Event Information)
Road Race on 03/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Cash   Massillon, OH 230221   South Carolina
2 Brooks Bostick   Charleston, SC 306753   College of Charleston
3 Brian Arne   Atlanta 306012   College of Charleston
4 William Greene   Nashville, TN 306316   Auburn
5 Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
6 Eric Shelleman   Clemson, SC 289464   Clemson
7 James Lockwood   Rock Spring, GA 307208   Mercer
8 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635   Mercer
9 Kevin Roberts   Macon, GA 307229   Mercer
10 Daniel Shedd   Knoxville, TN 290438   Tennessee
11 Harry (Clayton) Walker   Columbia, SC 221205   South Carolina
12 Nathan Hinkle   Johns Island, SC 308300   Clemson
13 Jason Glow   Juliette, GA 307896   Mercer
14 Justin Sammons   Athens, GA 309858   Georgia
15 Jake Coleman   Charleston, SC 302257   College of Charleston
16 Richard Buning   Gainesville, FL 297424   Florida
17 Tomek Barc   Matthews, NC 223497   South Carolina
18 Thomas Woodson (1 - Cat4)   Taylors, SC 304932   South Carolina
19 David Pearson   Snellville, GA 307648   Kennesaw State
20 Benjamin King   Peachtree City, GA 307538   Georgia Southern
DQ Matthew Gentry   Statesboro, GA 226631   Georgia Southern
DNF Davis Yarbrough   Huntsville, AL 309659   Alabama-Huntsville
DNF Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   Alabama
DNF Charles Roberts (Cat4)   Gainesville, FL 301063   Florida

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Lewis (1 - Cat3)   Winston Salem, NC 289440   Lees McRae
2 Austin Hilliard   Irmo Sc 288459   Clemson
3 Luis Iturralde   New Orleans, LA 289358   Florida
4 Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
5 Jackson Reynolds   Mt. Juliet, TN 293838   Cumberland
6 Cory Rimmer   Friendsville, TN 235910   Brevard
7 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
8 Joseph Middleton   Lexington , SC 272535   Georgia Southern
9 Andy Clement   Decatur, GA 272608   Georgia State
10 Daniel Burton   Tuscaloosa, AL 290660   Alabama
11 Patrick Walford (1 - Cat4)   Oak Ridge, TN 261513   Tennessee
12 Chris Riggins   Easley, SC 300153   Clemson
DNF Gregory Colby   Brighton, MA 274231   Vanderbilt
DNF Sean-Ross McCoy   Banner Elk, NC 274112   Lees McRae
DNF Jack Heberton (Cat4)   Atlanta, GA 274865   Georgia Tech
DNF Austin Starnes   Prattville, AL 292327   Alabama
DNF Christopher Orosco   Atlanta, GA 289001   Georgia State
DNF David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
DNF Tyler Crotts   Laurens, SC 285230   Brevard
DNF Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   Cumberland

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Lees McRae
2 Andrew Baker   Easley, SC 193830   Furman
3 Nathan Larson   Erie, PA 215328   Lees McRae
4 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   Cumberland
5 Kerry Werner   Banner Elk, NC 264350   Lees McRae
6 Christopher Butler   Greenville, SC 250020   Furman
7 Kyle Rohan   St. Louis, MO 288263   Florida
8 Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
9 Zachary Nave   Gray, TN 240094   King
10 Peter Haile   Barbourville, KY 284284   Lees McRae
11 Bradford Perley   Brevard, NC 192115   Lees McRae
12 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   Brevard
13 Paul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill
14 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Florida
15 Joseph Collins (1 - Cat3)   Cleveland , GA 244892   Georgia
16 Craig McKinney (2 - Cat3)   Greenville, SC 238986   Furman
17 Nathan Trimble   San Marcos, TX 266854   Lees McRae
18 Eric Thompson   Shoreview, MN 150540   Lees McRae
19 Matt St Marie   Brevard, NC 211728   Brevard
20 Corey Meyer   Little Falls, MN 259029   Brevard
21 Matt Johnson (1 - Cat4)   Central, SC 271673   Clemson
22 Nikola Milanovic   Mars Hill, NC 289525   Mars Hill
23 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Mars Hill
24 Benjamin Grier   Pendleton, SC 275075   Clemson
25 Stephen Leotis   Atlanta, GA 282334   Georgia Tech
26 Marshal Hartley   Clarks Mills 200787   Brevard
27 David Rossman   Fort Mill, SC 287783   Clemson
28 Christopher Dale   Raleigh, NC 210339   Lees McRae
DNF Curtis Grace (Cat4)   Huntsville, AL 218973   Alabama-Huntsville
DNF Nat Bricker   Gainesville, FL 287860   Florida
DNF Justin Anderson   Cincinnati 230552   Tennessee
DNF Kyle Rohan   St. Louis, MO 288263   Florida
DNF Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Cumberland
DNF Morgan Hunter   Cincinnati, OH 257263   Georgia Tech
DNF Kyle McElhaney   Alamogordo, NM 265488   Florida
DNF Michael Boyco   Hollywood, FL 276631   Florida
DNF Michael Bachman   Boulder, CO 276348   Florida

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Rynas   Chattanooga, TN 254020   Tennessee-Chattanooga
2 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
3 Melissa Holloway   Asheville, NC 276563   Mars Hill
4 Shannon Edd   Rochester, MN 305539   Clemson
5 Alicia Provenzano   Fort Myers, FL 271959   Florida

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896   Lees McRae
2 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Lees McRae
3 Kristin Jo Markham   Olympia, WA 251742   Lees McRae
4 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   Lees McRae
5 Julia Tellman   Brevard, NC 256147   Brevard
6 Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
7 Elizabeth Lee   Greenville, SC 231228   Mercer
8 Emily Fancher (1 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia
9 Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaOSMOCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee