Race Results for
Tour of Socorro
Socorro, NM
(Event Information)
Cross Country on 04/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Single-Speed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Holloway   Santa Fe, NM 269464   

- Single-Speed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX 38515   
2 Casey Cook   Edgewood, NM 7636   
3 Keith Ashmore   Durango, CO 75512   
9 Joshua Torres   Belen, NM 263161   
14 Rico Smith   Las Cruces, NM 307279   
16 J J Torres   Belen, NM 308643   

- Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Downing   Durango, CO 161859   
2 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO 216119   
3 Jens Nielsen   Durango, CO 144898   
4 Travis Brown   Durango, CO 5171   
5 Sem Gallegos   El Paso, TX 233198   
6 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   
7 Joe Prinzivalli   Albuquerque, NM 28733   

- Jr CAT 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Stevie Sisneros   Roswell, NM 309686   

- Jr CAT 2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Orion Staples   Losalamos, NM 291769   
3 Kaden Murdock      

- Jr CAT 1 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jay Yu   Elpaso, TX 306674   
3 Chase Martinson   Roswell, NM 309688   

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

- CAT 3 Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Barrow   Las Cruces, NM 310036   
3 Sarah Fair   Albuquerque, NM 273218   

- CAT 3 Women 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sarah Meyers   Santafe, NM 309705   

- CAT 3 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Richard Dirnberger   Edgewood, NM 292593   

- CAT 3 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Herbert   El Paso, TX 114090   

- CAT 3 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Jorge Silva   Santafe, NM 309710   

- CAT 3 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Jonathan Polonsky   Santafe, NM 309709   

- CAT 2 Women 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sheila Senft   Albuquerque, NM 31661   

- CAT 2 Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Mauderly-Bush   Bosque Farms, NM 245559   
2 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM 309984   

- CAT 2 Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Menke   Albuquerque, NM 171965   
2 Annmarie Chavez   El Paso, TX 226194   

- CAT 2 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Little   Las Cruces, NM 271776   
3 Brent Bonwell   Santa Fe, NM 307144   
6 Kerry Howard   Albuquerque, NM 94687   

- CAT 2 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Dineen   Albuquerque, NM 278010   
2 Alfredo Nunez   El Paso, TX 310582   
3 Richard Capener   Albuquerque, NM 309900   
10 Jeremy Smith   Albuquerque, NM 308856   
11 David Hargis   Rio Rancho, NM 178641   
13 Stefan Grande   Alamogordo, NM 307801   
14 John Battle   La Luz, NM 251674   
19 Arturo Hines   Albuquerque, NM 242454   
21 Lance Winebrenner   Ruidoso, NM 309691   

- CAT 2 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gustavo Fierro   El Paso, TX 308727   
5 Michael Barrow   Las Cruces, NM 301638   
6 Jeremy Milligan   Albuquerque, NM 306136   
7 Gregory Cavanaugh   Gallup, NM 310010   
10 Eric Helewicz   Rio Rancho, NM 311178   
11 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998   
13 William Martinez   Las Cruces, NM 291527   
17 Thomas Bell   Paris, TN 13000   

- CAT 2 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Brent Gillespie   Albuquerque, NM 308429   

- CAT 1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Kim Bear   Santa Fe, NM 82996   

- CAT 1 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Szabo   Boca Raton, FL 34874   
2 Douglas Schneebeck   Albuquerque, NM 104705   
3 Jan Bear   Santa Fe, NM 237003   
4 Brian Hughes   Albuquerque, NM 243015   
5 Jeff Blagg   Bloomfield, NM 270777   
7 Pat Caldwell   Albuquerque, NM 122977   
8 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   
9 David Hughes   Albuquerque, NM 113667   
10 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507   
11 Peter Emery   Farmington, NM 182267   

- CAT 1 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Senft   Albuquerque, NM 32168   
2 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM 147082   
4 Todd Resch   Albuquerque, NM 294275   
5 Peter Tempest   Gallup, NM 102793   
6 Michael Archibeck   Albuquerque, NM 257569   
7 Rich Walters   Albuquerque, NM 95845   
9 Philip Simpson   Las Cruces, NM 32773   
10 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915   

- CAT 1 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Searles   Albuquerque, NM 282966   
4 Marty Moriarty   Albuquerque, NM 25084   
5 Nathan Shay   Silver City, NM 32358   
7 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   
9 Dan Meyers   Santa Fe, NM 300386   
10 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000   
12 Richard Murdock   Las Cruces, NM 25455   
13 Chuck Whitney   Gallup, NM 225646   
14 Ediberto Cobos   El Paso, TX 295196   
15 Ryan Cody   El Paso, TX 187881   
16 Breaux Burns   Las Cruces, NM 293310   
17 Charles Van Drunen   Gallup, NM 278927   

- CAT 1 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983   
4 Kyle Shour   Albuquerque, NM 234308   
6 Cole Oberman   Philadelphia, PA 302977   
8 Colin Lewis   Las Cruces, NM 277553   
9 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM 276952   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee