Race Results for
Tour of America's Dairyland
Various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Freund   Lake In The Hills, IL00:00.0 279249  167 ABD Cycling Team
2 Chad Hartley   Fox Point, WI00:00.0 126996  104 UCI CT: KENDA Pro Cycling pres
3 Rahsaan Bahati   Compton00:00.0 116625  128 UCI CT: Bahati Foundation Pro
4 Andrew Crater   Greenville , SC00:00.0 70612  142 Unattached
5 Marco Aledia (1 - Cat1)   Worthington, OH00:00.0 58428  160 Inferno Racing LLC
6 Clayton Barrows   Denver, CO00:00.0 120470  AXA Equitable Cycling Team / C
7 Yosvany Falcon (2 - Cat1)   Miami, FL00:00.0 208086  153 Bahati Foundation Elite Cyclin
8 Todd Hancock   Indianapolis, IN00:00.0 63342  138 ISCorp Cycling Team
9 Alan Antonuk   Santa Monica, CA00:00.0 200093  111 CCSH/RGF Pb Felt Bicycles Elit
10 John Grant   Louisville, KY00:00.0 193579  113 Texas Roadhouse Cycling Team P
12 Cole House   Oneida Wi00:00.0 183112  154 BMC Racing Team-USAC
13 Mike Sherer (3 - Cat1)   Boulder, CO00:00.0 232977  98 Alderfer Bergen
14 James Baldesare (4 - Cat1)   Kent, OH00:00.0 63797  156 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRIN
15 Elliot Gaunt (5 - Cat1)   Lynchburgh, VA00:00.0 169515  140 Hershey Cancer Institute-GPOA-
16 Rudolph Napolitano   Santa Monica, CA00:00.0 214693  50 Liquid Fitness/Adageo Energy
17 Danny Kam   Las Vegas, NV00:00.0 165840  40 Herbalife LaGrange
18 James Stemper   Wauwatosa, WI00:00.0 230799  109 UCI CT: KENDA Pro Cycling pres
19 Ryan Nye   Westover, WV00:00.0 236600  52 MVP Health Care
20 Brian Cornelius   Tucson, AZ00:00.0 178293  72 Trisports/Eclipse Racing
21 John Acker   Sherwood, WI00:00.0 67867  Team Wheel & Sprocket
22 Robert White (6 - Cat1)   Brown Deer, WI00:00.0 197162  162 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRIN
23 Mike Tettleton   La Verne, CA00:00.0 206298  121 Bike Religion
24 Ben Damhoff   Morrison, IL00:00.0 133889  19 Team GEARGRINDER
25 Tim Norris   Saint Charles, MO00:00.0 283502  51 Missouri Elite Development Tea
26 Andrew Armstrong   Dallas, TX00:00.0 187559  Matrix / RBM
27 Ryan White   Grafton, WI00:00.0 201290  99 Team Geargrinder
29 Jordan Roessingh   Madison, WI00:00.0 170411  146 Nova Cycle Sports Foundation I
30 John Tomlinson   Chicago, IL00:00.0 239266  166 xXx Racing
31 Dan Ajer   Cottage Grove, WI00:00.0 180160  145 Unattached
32 Maxwell Anderson   Hartford, WI00:00.0 178840  163 Colavita Racing Inc.
33 Weston Luzadder (7 - Cat1)   Carmel, IN00:00.0 240464  44 NUVO / Cultural Trail
34 Brian Kaker   Milwaukee, WI00:00.0 240194  122 Lakes Area Physical Therapy
35 Ryan Fleming   Exeter, NH00:00.0 184042  21 MetLife p/b groSolar
36 Vincent Roberge   Redford, MI00:00.0 190250  115 Trail's Edge
37 Erik Loberg   Minneapolis, MN00:00.0 213434  148 Team Beans & Barley
38 Emile ABRAHAM   00:00.0  161 
39 Chris Arndt   Wauwatosa, WI00:00.0 219506  LAPT CC
40 J Gabriel Lloyd   Kutztown, PA00:00.0 202639  43 MetLife p/b groSolar
41 Tim Pacholski (1 - Cat2)   Newberlin, WI00:00.0 246502  53 
42 Jeffrey Schroetlin   Argenta, IL00:00.0 66615  125 ABD Cycling Team
43 Gregory Christian   St Simons Is Ga00:00.0 186412  108 Panther pb Competitive Cyclist
44 Steven Holeczy   Mundelein, IL00:00.0 213385  165 Unattached
45 Ben Anderson   Madison, WI00:00.0 151771  103 Unattached
46 Michael Chauner   West Chester, PA00:00.0 178966  136 Cykelcity.se
47 K Frank Pipp   Longmont, CO00:00.0 164362  55 Bissell Pro Cycling
48 Christan Griego   Elkhorn, WI00:00.0 249212  164 River Valley Cycling Club- RVC
49 Alexander Bremer (8 - Cat1)   Menlo Park, CA00:00.0 232069  14 MetLife p/b groSolar
50 Nicholas Vetter   St. Paul, MN00:00.0 263471  117 Bianchi/Grand Performance
51 Joe Stephens (2 - Cat2)   Elm Grove, WI00:00.0 182041  132 
52 Brian Koeneman (9 - Cat1)   Apple Valley, MN00:00.0 46700  41 Team Wheel & Sprocket
53 Matt Waite   Madison, WI00:00.0 206676  63 Team Wheel & Sprocket
54 James Bird   Kenilworth, IL00:00.0 239434  116 ISCorp Cycling Team
55 Christopher Mantel   Cedarburg, WI00:00.0 227962  169 velo trocadero cycling
56 Andy Moskal (10 - Cat1)   Columbus, OH00:00.0 213069  110 RGF Sports Marketing
57 Brandon Feehery   Homewood, IL00:00.0 193035  91 South Chicago Wheelmen
58 David Haase   Fond Du Lac, WI00:00.0 14516  127 Unattached
59 Marc Howe   Palm Bay, FL00:00.0 264076  36 GearGrinder
60 Brent Emery   Menomonee Falls, WI00:00.0 45303  159 LifeCyclists
61 Richard Fuqua   Atlanta, GA00:00.0 128853  135 Outspokin/ Strenflex Cycling t
62 Peter Hurst   Norwalk, CT00:00.0 148404  39 AXA Equitable Cycling Team / C
63 Theodore Grober (3 - Cat2)   Evanston, IL00:00.0 14243  28 Team Helen's
64 Luke Holtan   Milwaukee, WI00:00.0 262458  35 Velo Trocadero
65 Patrick Haley   Milwaukee, WI00:00.0 199776  30 VeloTrocadero
66 Kevin Berger   Madison, WI00:00.0 246306  11 Team Wheel & Sprocket
67 Andrew Gonzales   Austin, TX00:00.0 266238  27 FCS/Metro Volkswagen
68 Jason Snider   Wayzata, MN00:00.0 33354  129 Silver Cycling
69 Waylon Janowiak   Michigan City, IN00:00.0 258509  102 WDT-Allvoi International Cycli
70 Jonathan Sundt   Austin, TX00:00.0 34666  112 UCI CT: Kelly Benefit Strategi
71 Nicholas Frye   Madison, WI00:00.0 258744  24 Team Wisconsin/MC2
72 Clayton Chase   Mequon, WI00:00.0 246297  18 Geargrinder
73 Adam McClurg   Waukesha, WI00:00.0 222744  118 Lakes Area Physical Therapy
75 Brian Rach   Chilton, WI00:00.0 257820  114 ISCorp Cycling Team
76 Jonathan Cook (4 - Cat2)   Madison, WI00:00.0 258925  94 Team Wheaton Franciscan Health
77 Billy Jones   Milwaukee, WI00:00.0 53173  139 ISCorp Cycling Team
78 Todd Miller (5 - Cat2)   Shorewood, WI00:00.0 24495  80 BVC/Nomad Cycling
79 Jake Hollenbach   Shelburne, VT00:00.0 189818  34 AXA Equitable Cycling Team / C
80 James Pradun   Kirkwood, MO00:00.0 254851  56 Great Dane Velo Club
81 Isaac Neff   Madison, WI00:00.0 200724  130 Alderfer Bergen
82 Mike Buechel   Portland, OR00:00.0 50377  134 Cafe Hollander RDC
83 N/A   Milwaukee, WI00:00.0 81296  33 hampshire cycle club
84 Charles (Chazz) Martin (6 - Cat2)   Wilmette, IL00:00.0 230515  101 Nova Cycle Sports Foundation I
85 Ian Burnett   Durango, CO00:00.0 191725  105 UCI CT: Bahati Foundation Pro
86 Morgan Wiswall   Neenah, WI00:00.0 67243  87 Team Wheel & Sprocket
87 Ross White   Holmen, WI00:00.0 200545  95 Team Geargrinder
89 Jason Svaldi   Monona, WI00:00.0 190485  85 Great Dane Velo Club
90 Eder FRAYRE   00:00.0  23 Herbalife LaGrange
91 Chad Dean   Madison, WI00:00.0 74509  126 5Nines Cycling
92 Mark Hughes   Waukesha, WI00:00.0 56093  38 CZ Velo
93 Scott Rosenfield   Lake Forest, IL00:00.0 246114  100 ISCorp Cycling Team
94 Karl Rahn   New York, NY00:00.0 92839  155 Century Road Club Association
95 Adam York   Okemos Mi00:00.0 210584  107 MCG Racing Team p/b Trails-Edg
96 Nat Bricker   Gainesville, FL00:00.0 287860  15 natbricker.com
97 Timothy Clark   Denver Co00:00.0 225833  144 Colavita Racing
98 dylan knutson   Salisbury, NC00:00.0 281816  120 Bianchi/Grand Performance
99 David Paquette   Decorah, IA00:00.0 264236  54 Team Wisconsin-MC2
100 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI00:00.0 209985  151 Nova Cycle Sports Foundation I
101 Ryan Zook   Naperville, IL00:00.0 63700  66 Start2Finish
102 Victor Ayala   Los Angeles, CA00:00.0 128496  Herbalife LaGrange
103 Gregg Brandt   Winona00:00.0 227165  131 GrandStay Hotels
104 Austin Turner   Ogden, UT00:00.0 290106  62 CICC/Colorbiotics
105 Jens Brabbit   La Crosse00:00.0 184406  133 GrandStay Hotels
106 Richard Protasiewicz   Wauwatosa, WI00:00.0 28762  141 Cafe Hollander RDC
107 Garrett McAllister   Bend, OR00:00.0 278438  46 Team Wisconsin / MC2
108 Logan Garey (11 - Cat1)   Boulder, CO00:00.0 160801  25 Team Rio Grande
109 Chris Black   San Luis Obispo, CA00:00.0 3814  78 Morgan Stanley Smith Barney /
DNF Christopher Chartier   Hamilton, OH00:00.0 207349  17 alderfer bergen
DNF Brian Smith   Highland, IN00:00.0 165685  32 South Chicago Wheelmen
DNF Daniel Lawrence   Kenosha, WI00:00.0 224833  42 Dogfish Racing
DNF Daniel Zmolik   New York, NY00:00.0 204958  65 AXA Equitable Cycling Team / C
DNF Andrew Bates   Evanston, IL00:00.0 145543  67 olympia orthopaedic assc.
DNF Tige Prickett   Glendale, WI00:00.0 150532  79 CZ Velo
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI00:00.0 66051  82 CZ Velo
DNF Alan Ziolkowski   Milwaukee, WI00:00.0 203666  88 Colavita Racing Inc.
DNF Frank Rowley   Channahon, IL00:00.0 178739  93 South Chicago Wheelmen
DNF John Seehafer   Colorado Springs, CO00:00.0 80370  96 UCI CT: Team Type 1
DNF Devan Dunn   Newport Beach, CA00:00.0 287721  106 Bahati Foundation Elite Cyclin
DNF David Block (Cat2)   Plymouth, MN00:00.0 241507  119 Bianchi/Grand Performance
DNF Colby Elliot   San Diego , CA00:00.0 203446  123 Bike Religion
DNF David Jablonowski   Glendale, WI00:00.0 47846  137 Cafe Hollander RDC
DNF Ben Lund   Delafield, WI00:00.0 104579  143 
DNF Ian Robertson   Lincoln, NE00:00.0 138532  147 
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO00:00.0 179448  149 Great Dane Velo Club
DNF Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI00:00.0 139118  150 ISCorp Cycling Team
DNF Mike McKenna   Richfield, WI00:00.0 50145  152 
DNF David Moyer   Honolulu, HI00:00.0 273323  168 xXx Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cari Higgins   Boulder, CO00:00.0 225441  241 Proman Hit Squad
2 Sarah Caravella   Boulder, CO00:00.0 199998  261 BMW Bianchi
3 Kacey Manderfield   Kutztown, PA00:00.0 221431  237 Wolverine Sports Club
4 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00.0 68653  229 Z-Motion
5 Kendi Thomas (1 - Cat1)   Walla Walla, WA00:00.0 223064  260 Hagens Berman Cycling
6 Carrie Cash Wootten (2 - Cat1)   Saint Louis, MO00:00.0 163561  204 Team Revolution
7 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA00:00.0 185441  206 Team Type 1
8 Lenore Pipes (3 - Cat1)   Ithaca, NY00:00.0 273047  224 Fruit66/Artemis
9 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT00:00.0 89443  223 Treads.com/DFT
10 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:00.0 126302  221 ZMotion
11 Holly Mathews   Madison, WI00:00.0 294884  255 Unattached
12 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI00:00.0 225258  259 Planet Bike
13 Kori Seehafer   Eau Claire Wi00:00.0 77841  230 Team Type 1
14 Linda Sone   Northfield, MN00:00.0 224939  251 Minneapolis Bicycle Racing Clu
15 Lauren Robertson   Dallas, TX00:00.0 288678  226 FCS/Metro Volkswagen
16 Kristin Wentworth   Madison, WI00:00.0 207606  232 Team Kenda
17 Rita Klofta (1 - Cat2)   Greencastle, IN00:00.0 269149  240 Pista Elite
18 Elizabeth Lauer   Madison, WI00:00.0 290993  243 University of Wisconsin-Whitew
19 Jenette Williams   Proctorville, OH00:00.0 143297  262 Altarum Women's Cycling Team
20 Anne Meyer   La Crosse, WI00:00.0 55494  220 Mercy-Specialized
21 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI00:00.0 258437  253 ISCorp Cycling Team
22 Janelle Kellman   Sausalito, CA00:00.0 217916  210 Dolce Vita
24 Kim Ciolli   San Antonio, TX00:00.0 210485  205 FCS/Metro Volkswagen
25 Patricia Kaufmann (2 - Cat2)   Whitefish Bay, WI00:00.0 18621  238 Planet Bike
27 Heidi Stangl   Shorewood, WI00:00.0 314232  249 
28 Michelle Montoya   Allen, TX00:00.0 191931  250 ThinkCash Racing
29 UNKNOWN RIDER   00:00.0  ??? -------
30 Kate Ross   Bristol, TN00:00.0 160047  228 
31 Andrea Smessaert (4 - Cat1)   Eagle, WI00:00.0 55329  257 LAPT CC
32 Sydney Brown (5 - Cat1)   Lincoln, NE00:00.0 250848  202 Treads.com/DFT
33 Patricia Black   San Luis Obispo, CA00:00.0 72039  201 Morgan Stanley Smith Barney/Sp
34 Aimee ALLEN   00:00.0  200 
35 Whitney Gaggioli (3 - Cat2)   Coloma, WI00:00.0 215646  258 Unattached
36 Mary Magnani   San Francisco, CA00:00.0 257717  215 Dolce Vita
37 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn00:00.0 233106  242 Unattached
38 Rachel Byus   Chandler, AZ00:00.0 260379  203 FCS/Metro Volkswagen
39 Julie Kuliecza   Richmond, VA00:00.0 238481  213 Fruit 66/ Artemis
40 Louise Smyth   Houston, TX00:00.0 286102  231 FCS/Metro Volkswagen
41 Cathryn Josefina Merla-Watson (6 - Cat1)   San Antonio, TX00:00.0 204807  219 FCS/Metro Volkswagen
42 Julie Jerue   Lakeland, FL00:00.0 217819  248 Outspokin Bicycles
43 Lindsey Durst   Saint Charles, MO00:00.0 270694  207 Team Kenda
44 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI00:00.0 172958  246 Nova Cycle Sports Foundation I
45 Christine Riker   San Francisco, CA00:00.0 290240  225 Dolce Vita Cycling
46 Camie Kornely   Fort Lee, NJ00:00.0 215018  211 CRCA/Comedy Central-Sids Bikes
47 Kim Jennings   Waco, TX00:00.0 222697  252 ThinkCash Racing
DNS Pamela Loebig (Cat2)   Bloomington, IN00:00.0 241443  214 Alderfer Bergen
DNS Dana Vicker (Cat1)   Whitefish Bay, WI00:00.0 76444  239 Hampshire Cycle Club
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI00:00.0 255881  208 Cafe Hollander RDC
DNF Michelle Melka   Baltimore, MD00:00.0 302454  218 Dolce Vita Cycling
DNF Morgan Patton   Athens, GA00:00.0 257696  222 Team Type 1
DNF Kori Seehafer   Eau Claire Wi00:00.0 77841  230 Team Type 1
DNF Yvonne Schumacher (Cat3)   Mukwonago, WI00:00.0 241694  245 Nova Cycle Sports Foundation I
DNF Nicole Freedman   Boston, MA00:00.0 73064  247 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee