Race Results for
ACA Tuesday Night Criterium Series
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 07/13/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nehemiah McHugh   Pittsburgh 292801   University of Pittsburgh
2 Kevin Ayers   Wheeling, WV 241670   Wheelcraft
3 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   DPS Penn
4 Michael Appel   Pittsburgh, PA 307479   Unattached
5 Aaron Brenner   Pittsburgh, PA 309447   Morningside Velo
6 Craig Stokan   Louisville, KY 299660   Unattached
7 Joseph Lydic   Pittsburgh, PA 315738   Unattached
8 Caleb Smith   Cheswick, PA 312772   Allegheny Cycling Association
9 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PA 304355   Unattached
10 Michael Runco   Pittsburgh, PA 278321   Team Citius
11 Colin Zedreck   Cranberrytownship, PA 306201   Trek of Pittsburgh
12 Fred Gohh   Pittsburgh, PA 210280   Team Citius
13 Manny Lebita (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 294784   Allegheny Cycling Association
14 Matt Cozza   Yorktown Heights, NY 308893   UPMC Cycling Performance
16 David Roney   Murrysville, PA 318166   Allegheny Cycling Association
17 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
18 Gregory Flood   Pittsburgh, PA 91839   Steel City Endurance
19 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
2 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   Team Citius
3 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
4 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   Team Citius
5 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   Team Citius
6 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   Team Citius
7 Thomas Bailey   Bethel Park, PA 321298   Team Citius

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Slovenec   Pittsburgh, PA 214935   Iron City Bikes
2 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
3 Rachel Schmidt (1 - Cat3)   Huntington Beach, CA 239014   Team Dude Girl/Colnago presented by IE Bikes
4 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
5 Tammy Greene   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
6 Rebecca Eiden      Unattached
7 Barbara Grabowski (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 135462   Steel City Endurance
8 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
9 Laura Dick   Ligonier, PA 326090   Unattached
10 Ashlie Cooper (1 - Cat4)   Huntington Beach, CA 309073   CPT

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Edwards   Sewickley, PA 317510   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoCUORESpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee