Race Results for
UA Huntsville Race Weekend
Huntsville, AL
(Event Information)
Road Race on 04/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hughes   Atlanta, GA 307268   Georgia Tech
2 Justin Sammons   Athens, GA 309858   Georgia
3 Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
4 Andrew Baker   Easley, SC 193830   King
5 paul attea (1 - Cat4)   Brentwood, TN 311240   Tennessee
6 Daniel Friedt   Tallahassee, FL 309672   Florida State
7 Yonatan Arnold   Mars Hill , NC 292409   Mars Hill
8 Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   Alabama
9 Matthew Gentry   Statesboro, GA 226631   Georgia Southern
10 Brian Stout   Collierville, TN 308207   Tennessee
11 Charlie Katica (2 - Cat4)   Tuscaloosa, AL 308733   Alabama
12 Casey Stallard   Bristol, TN 306154   King
13 Morgan Hunter   Cincinnati, OH 257263   Alabama-Huntsville
14 Blake Molina   Athens, GA 312596   Georgia
15 Jordan Gillespie   Banner Elk, NC 310063   Lees McRae
16 Davis Yarbrough   Huntsville, AL 309659   Alabama-Huntsville
17 Jason McArthur   Tallahassee, FL 308241   Florida State
18 Matt Uhlman      Georgia Tech
19 Robert Lamell   Jacksonville, FL 290620   Georgia Tech
20 Daniel Shedd   Knoxville, TN 290438   Tennessee
21 Mark Temple   Hampton Cove, AL 307610   Alabama-Huntsville
22 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   Alabama
23 Nick Taylor   Tuscaloosa, AL 303464   Alabama
24 Laurence Faber      Tennessee

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Lewis (1 - Cat3)   Winston Salem, NC 289440   Lees McRae
2 David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
3 Daniel Burton   Tuscaloosa, AL 290660   Alabama
4 Chris Sandelli   Tallahassee, FL 304765   Florida State
5 Lucas Harville   Banner Elk, NC 232312   Lees McRae
6 Patrick Walford (1 - Cat4)   Oak Ridge, TN 261513   Tennessee
7 Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
8 Andy Clement   Decatur, GA 272608   Georgia State
9 Robert Herrel   Alpharetta, GA 274326   Georgia State
10 Jared Hegberg (2 - Cat4)   Atlanta, GA 257744   Georgia
11 Joshua Valentine   Tallahassee, FL 306203   Florida State
12 Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   Cumberland
13 Austin Starnes   Prattville, AL 292327   Alabama
14 Joseph Middleton   Lexington , SC 272535   Georgia Southern
15 Michael Nix   Cullman, AL 274776   Alabama
16 Tyler Crotts   Laurens, SC 285230   Brevard
17 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
18 Sean-Ross McCoy   Banner Elk, NC 274112   Lees McRae
19 Michael Rozelle   Banner Elk, NC 202069   Lees McRae

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
2 Eric Thompson   Shoreview, MN 150540   Lees McRae
3 Peter Haile   Barbourville, KY 284284   Lees McRae
4 Corey Meyer   Little Falls, MN 259029   Brevard
5 Paul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill
6 Joseph Welsh (1 - Cat2)   Cordova, TN 259649   Lees McRae
7 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   Cumberland
8 Nathan Larson   Erie, PA 215328   Lees McRae
9 Ryan Sullivan   Nashville, TN 305979   Cumberland
10 Nathan Trimble   San Marcos, TX 266854   Lees McRae
11 Stephen Leotis   Atlanta, GA 282334   Georgia Tech
12 Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Mars Hill
13 Jordan Heimer   Athens , GA 213897   Georgia
14 Matt Johnson (1 - Cat4)   Central, SC 271673   Clemson
15 Hunter Garrison   Athens, GA 273663   Georgia
16 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Lees McRae
17 Travis Turner (2 - Cat4)   Dacula, GA 268120   Georgia State
18 Zachary Nave   Gray, TN 240094   King
19 Bryan Derstine   Tallahassee, FL 273704   Florida State
20 Matthew Miller   Atlanta, GA 183102   Georgia

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Smith (1 - Cat4)   Greer, SC 284343   Lees McRae
2 Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
3 Stephanie Woloszczuk (2 - Cat4)   Rock Hill, SC 256171   Lees McRae

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Lees McRae
2 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896   Lees McRae
3 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   Lees McRae
4 Julia Tellman   Brevard, NC 256147   Brevard
5 Kira Shoemaker (1 - Cat4)   Banner Elk, NC 272818   Lees McRae
6 Adormarie Martinez   Gastonia, NC 403420   Lees McRae
7 Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
8 Emily Fancher (2 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia
9 Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill
10 Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
11 Becca Viner (3 - Cat4)   Colorado Springs, CO 306404   Clemson

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee