Race Results for
2010 Georgia Cup - Gainsville
Gainsville, GA
(Event Information)
Criterium on 05/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN PABLO DOTTI      
2 OSCAR CLARK   Athens, GA 221975   
3 FRANK TRAVIESO   Athens, GA 160295   
4 JOEY ROSSKOPF   Athens, GA 223318   
5 DANIEL HOLT   Alpharetta , GA 63559   
6 CESAR GRAJALES   Atlanta, GA 401944   
7 ALEXES SHIRLY      
8 ANDY LOUGHER   Atlanta, GA 21638   
9 EMILE ABRAHAM      
10 DAVID GUTTENPLAN   Washington, DC 177906   
11 NICK HOUSLEY      
12 MARTJN VERSCHOOR      
13 KENT WHEELER   Albany, GA 175991   
14 BENJAMIN ZAWACKI   Greenville, SC 144633   
15 DAVID MCNEAL   Burbank, CA 144611   
16 ANDREW SMITH      
17 JULIAN CABRA   Greenville, SC 265979   
18 ONEAL SAMUEL      
19 WHIT CLIFFORD      
20 DIEGO GARAVITO      
21 STEVE MIDDLETON   Fayetteville, GA 56153   
22 DAVID FLYNN   Winston Salem 277970   
23 BRENDAN SULLIVAN   Atlanta, GA 253424   
24 MICHAEL MIDLARSKY   Delray Beach, FL 215015   
25 JOE ELDRIDGE   Johns Creek, GA 194777   
26 COLBY MILLEN   Atlanta, GA 113617   
27 JASON PETERS   Chattanooga, TN 93595   

Men - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC MURPHY   Athens, GA 127087   
2 JOHN ATKINS   Peachtree City, GA 2039   
3 JAMES HOLMES   Roswell, GA 90002   
4 BRADY ROGERS   Atlanta, GA 144524   
5 KIRK CORSELLO   Lilburn, GA 57055   
6 JOHN DALMAN   Berkeley, CA 8558   
7 ROY SIMMONS   Roswell, GA 67155   
8 TY TAGAMI   Decatur, GA 221683   
9 KEITH LAMBERSON   Smyrna, GA 141026   
10 NELLO TEER   Alpharetta, GA 240265   
11 TODD MULLER      
12 PAUL OZIER   Fayetteville, NC 50860   
13 GW WENZEL   Auburn, AL 59328   
14 STEVE HATFIELD   Atlanta, GA 139174   
15 CLEVE BLACKWELL   Greenville, SC 144020   
16 TONY BLANSIT      
17 WILLIAM WATKINS   Lawrenceville, GA 294788   
18 James Bailey   Atlanta, GA 79270   
19 TERRY O'TOOLE      

Men - JUNIOR17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD BOZEMAN   Prattville, AL 272243   
2 TAYLOR BOSCH   Valdosta, GA 305862   
3 SEAN CARROLL   Watkinsville, GA 304786   

Men - JUNIOR13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers
2 LUKE BROADWELL   Roswell, GA 246131   

Men - JUNIOR10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICK OESTREICH   Powder Springs, GA 277048   
2 MIKEY WAINE   Douglasville, GA 281158   
4 CHRISTIAN CORSELLO      

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESUS LOPEZ   Flowery Branch, GA 314218   
2 MICHAEL WATSON   Dahlonega, GA 314670   
3 MATT KARZEN   Athens, GA 288216   
4 SEAN CARROLL   Watkinsville, GA 304786   
5 BOBBY THRASH   Braselton, GA 210391   
6 SCOTT MORRIS   Lawrenceville, GA 306802   
7 ROBERT MASON   Marietta, GA 83911   
8 MATHEW SEXTON      
9 ALEX SALADNA   Alpharetta, GA 296257   
10 RILEY PARK   Cornelia, GA 292384   
11 MICHAEL LONG      
12 MICHAEL EMERY   Boulder, CO 289488   
13 JUSTIN BASHE   Alpharetta, GA 285246   
14 JOE DICHIACCHIO      
15 JACKSON ESODA   Marietta, GA 311542   
16 NICK KITCHEN      
17 BILL COLE   Savannah, GA 239860   
18 REX DEMERS   Savannah, GA 270264   
19 JOHN STRICKLAND   Gainesville, GA 274153   
20 MARK HAYES   Atlanta, GA 310304   
21 DIEGO CARVAJAL   Alpharetta, GA 118306   
22 JAMES ASHENFELTER   Bristol, VT 307142   
23 JOSEPH KOCH      
24 TIM SEGUY   Alpharetta, GA 224304   
25 DALFORD ENGLAND   Monroe, GA 299466   

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN ARNE   Atlanta 306012   
2 PETER MOLLOY   Atlanta, GA 236536   
3 AARON WERNER   Rome, GA 203378   
4 DAN KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   
5 CHAD CAPOBIANCO   Watkinsville, GA 299925   
6 JACK EASTER   Smyrna, GA 257903   
7 JUSTIN BYNUM   Birmingham, AL 266282   
8 AMOS HARVEY   Cumming, GA 298681   
9 STEVE WILEY   Buford, GA 193731   
10 LAFAYETTE BRAZIL    58504680   
11 FLETCHER LYDICK   Lawrenceville, GA 252912   
12 RUPESH NAIK   Decatur, GA 275657   
13 JUSTIN SIMMONS      
14 MARCUS SEYMOUR   Gainesville, GA 238420   
15 AARON BENGOCHEA   Duluth, GA 286217   
16 DOUGLAS KERNS   Chatsworth, GA 222803   
17 CRIS BIGGINS   Easley, SC 300153   
18 COLIN SMITH   Intervale, NH 307414   
19 JACK HOWLAND   Ooltewah, TN 237683   
20 CHAD DAVIES   Barnesville, GA 197361   
21 JEFF INGLE   Dalton, GA 228062   
22 KYLE EMERSON   Cumming, GA 221942   
23 LUKE BROADWELL      
24 CURTIS MCILVAIN   Fort Collins, CO 237656   
25 TRACEY HONEYCUT      
26 CHASE LANIER   Athens, GA 289644   
27 CHAD HAYES   Flowery Branch, GA 289308   
28 MARK HITES   Athens, GA 224442   
29 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers
30 SHANNON WREGE   Altanta, GA 274191   
31 STEVEN HARTWELL      
32 TAYLOR BOSCH   Valdosta, GA 305862   
33 BRIAN REISING   Duluth, GA 274882   
34 CARL STIMMEL   Atlanta, GA 219035   

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM HANDLER   Atlanta, GA 168447   
2 CHRIS MCGEE   Rome, GA 147396   
3 ISAAC STRICKLAND   Newnan, GA 275823   
4 MICHAEL BOWEN   Dawsonville, GA 244663   
5 BRAD PARKERSON   Chanhassen, MN 197241   
6 MARCELINO    Atlanta, GA 292248   
7 MICHAEL JAMES      
8 MATT CORSE   Atlanta, GA 300680   
9 Ryan Cleary   Cumming, GA 279917   
10 DAVID GEARHART      
11 CHRIS LESSING   Alpharetta, GA 274824   
12 DANIEL BROSHAR   Marietta, GA 288650   
13 MARCUS MCMILLAN   San Francisco, CA 290562   
14 DUANE FOSSYL      
15 BEN FOLTZ   Wrightsville, PA 291581   
16 RICKY FUQUA      
17 YUANS HALAIXT      
18 MARC CROUCH   Jensen Beach, FL 211302   
19 KENNETH WOOD   Atlanta, GA 260714   
20 ROBERT COTRELL      
21 MATT RAGAN   Columbus, GA 254939   
22 NATHAN SIBLY      
23 ROBERT SIMPSON      
24 FIRMAN HARDENBERG      
25 ERIC FONVILLE   Douglasville, GA 158561   
26 CARLOS NORENA      
27 BRETT MAGNER   Athens, GA 258782   
28 JACK HEBERTON   Atlanta, GA 274865   
29 REGINALD PINEDA   Cumming, GA 112223   
30 ANDREW SMOLA    27347484   
31 JAMES T GOTSICK   Acworth, GA 69847   
32 RICHARD TILOTSON      
33 STEVE WALKER   King George, VA 99479   
34 DAVID FLESHER   Summerville, SC 132369   
35 KYLE SHIPP   Tuscumbia, AL 187383   
36 STEPHEN DEAN   Flowery Branch, GA 151340   
37 EDDIE HSU   Buford, GA 16962   
38 ALLEN MCDONALD   Atlanta, GA 293050   
39 BILL BRAY   Watkinsville, GA 4692   

Women - WPRO1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHERYL FULLER MULLER   Cumming, GA 235133   
2 ALLY STAUCHER   Asheville, NC 258102   
3 MICHELE MOULTON   Albany, GA 283377   

Women - W3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VIRGINIA BALL   Athens, GA 298298   
2 JENNIE MAY   Cumming, GA 258525   

Women - JUNIOR13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 DIANA RAMOS   Woodstock, GA 295037   

Women - JUNIOR10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 SOPHIA BROADWELL   Roswell, GA 304929   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee