Race Results for
2010 Georgia Cup - Gainsville
Gainsville, GA
(Event Information)
Road Race on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN PABLO DOTTI      
2 DAVID GUTTENPLAN   Washington, DC 177906   
6 EMILE ABRAHAM      
7 PHILLIP GAIMON   North Hollywood, CA 211475   
10 BRENDAN SULLIVAN   Atlanta, GA 253424   
11 FRANK TRAVIESO   Athens, GA 160295   
13 BENJAMIN BRYANT   Athens 211145   
14 TRAVIS TURNER (1 - Cat2)   Dacula, GA 268120   
16 JULIAN CABRA   Greenville, SC 265979   
17 IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
18 MICHAEL MIDLARSKY   Delray Beach, FL 215015   
19 EMILIO DANIEL ASCONEGUY   Duluth, GA 259337   
20 MATTHEW MILLER   Atlanta, GA 183102   
21 EDUARDO AVILA   Atlanta, GA 257358   
23 DANIEL KARNIS   Atlanta, GA 206929   
25 COLBY MILLEN   Atlanta, GA 113617   
26 DIEGO GARAVITO      
27 ERIC MURPHY   Athens, GA 127087   
29 DUSTIN MEALOR   Alto, GA 235305   
31 BRYAN SCHOEFFLER   Savannah, GA 174161   
33 ROBERT BINKLEY   Chattanooga, TN 3720   
36 TYLER PLAIN   Atlanta, GA 256519   

Men - PRO1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 DANIEL HOLT      
4 ALEX S...      
5 JOEY ROSSKOPF      
8 MICHAEL CREED      
9 OSCAR CLARK      
12 ONEAL SAMUEL      
15 William Santana (1 - Cat2)   Atlanta, GA 245285   
15 WILLIAM SANTANA      
22 WHIT OLIVER      
24 MARTIJN VERSCHOOR      
28 BRAD REED      
30 CARL SORIANO      
32 NATHAN RACE      

Men - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JOSEPH ROSENTEL   Duluth, GA 105314   
3 JEFF CLAYTON   Lizella, GA 110444   
4 ROY SIMMONS   Roswell, GA 67155   
7 TODD MULLER      
8 GW WENZEL   Auburn, AL 59328   
9 JAMES HOLMES   Roswell, GA 90002   
10 LEE SHOWERS   Statesboro, GA 52234   
14 TOMMY KOLODZIEJSKI (1 - Cat2)   Greenville, SC 19610   
15 ERIC FONVILLE (2 - Cat2)   Douglasville, GA 158561   

Men - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONATHAN ATKINS      
5 TONY LUCHETTI      
6 JEFF GUNN      
11 RAY HEALY      
12 PAT MCCALION      
13 BRIAN DEROSE      

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUG HOCKER   Canton, GA 310746   
6 JEAN-PIERRE MARSAUDON   Marietta, GA 298701   
8 STEVEN TARRY   Atlanta, GA 266771   
11 MATT KARZEN   Athens, GA 288216   
12 KEN HAYES   Atlanta, GA 316850   
16 JAMES SCHULTE   Cumming, GA 310260   
17 CHRIS BRAYTON   Kennesaw, GA 305661   
18 BOBBY THRASH   Braselton, GA 210391   
19 DANE LORIO   Smyrna, GA 316668   
20 ROBERT MASON   Marietta, GA 83911   
21 ADAM SAURO      
22 JAMES ASHENFELTER   Bristol, VT 307142   
23 MICHAEL LIPSCOMB   Alpharetta, GA 296421   
25 BILL COLE   Savannah, GA 239860   
26 STEPHEN BAXTER   Canton, GA 247741   
27 RENE DUGARTE   Canton, GA 214037   
28 JACKSON ESODA   Marietta, GA 311542   
31 SEAN CARROLL   Watkinsville, GA 304786   
36 MICHAEL MAREADY   Suwanee, GA 279921   
38 JOSHUA CANIGLIA   Aiken, SC 190267   
39 JASON MCPHEE   Columbus, GA 311368   
43 DIEGO CARVAJAL   Alpharetta, GA 118306   
44 REX DEMERS   Savannah, GA 270264   
45 DALFORD ENGLAND   Monroe, GA 299466   
46 JOHN STRICKLAND   Gainesville, GA 274153   
47 SCOTT MASSEY   Woodstock, GA 314176   
48 MATTHEW MURAWSKI   El Paso, TX 311455   

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Stephen Arnold   Atlanta, GA 324140   
3 JESUS LOPEZ      
4 BRIAN SKOURAS      
5 MATT ZHUN      
7 FRANCISCO MARTINEZ      
9 ROB BRUNKEN      
10 TADD PECK      
13 ANTHONY CONSTANINO      
14 MARK SAURO      
15 SCOTT MORRIS      
24 BRIAN FARMER      
29 MARK SCHULTZ      
30 HARVEY BLANCO      
32 DANIEL THOROGOOD      
33 LINO ANTINO      
34 JUSTIN BASHE      
35 DJ CROSS      
37 DAVID JORDAN      
40 JACK DAVIS      
41 JOHN BASHE      
42 THOMAS PLECK      

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 BRANDON PRUETT   Silvercreek, GA 299892   
5 DAN KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   
6 JULIAN ZEHR   Sugar Valley, GA 273042   
7 JUSTIN BYNUM   Birmingham, AL 266282   
10 DOUGLAS KERNS   Chatsworth, GA 222803   
11 RUPESH NAIK   Decatur, GA 275657   
13 DRAGO CEPAR   Mableton, GA 276916   
14 JACK EASTER   Smyrna, GA 257903   
15 STEWART ALFORD   Asheville, NC 138720   
16 STEPHEN JANSA   Atlanta, GA 235407   
18 JACK HOWLAND   Ooltewah, TN 237683   
20 AMOS HARVEY   Cumming, GA 298681   
21 PETER MOLLOY   Atlanta, GA 236536   
22 SHANNON WREGE   Altanta, GA 274191   
23 SCOTT SOLOMON   Decatur, GA 218926   
26 JEFF INGLE   Dalton, GA 228062   
30 KYLE EMERSON   Cumming, GA 221942   
31 LONNIE PEPLAU   Canton, GA 276270   
33 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers
35 CHAD BOZEMAN   Prattville, AL 272243   
37 BRIAN REISING   Duluth, GA 274882   
39 WILLIAM KELLY   Cumming, GA 231068   
43 CARL STIMMEL   Atlanta, GA 219035   
44 CHAD DAVIES   Barnesville, GA 197361   
45 CHAD HAYES   Flowery Branch, GA 289308   
46 MARK HITES   Athens, GA 224442   
47 JAMES BEHNING   Covington, GA 106306   
48 TAYLOR BOSCH   Valdosta, GA 305862   

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN ARNE      
2 ERIC WATSON      
4 JUSTIN LANDIS      
8 LEE CROMWELL      
9 HARROLD FRANCO      
12 JIM BILLOTTO      
17 LAFAYETTE BRAZIL      
19 ERIC ROTHMAN      
24 MIKE FITZGERALD      
25 CHRIS RIGGINS      
27 WILL BRUNNING      
28 MARCUS SEYMOUR      
29 ANTHONY BRADEN      
32 TRACY HONEYCUT      
34 JOSH BOGGS      
36 GRAYSON TUDOR      
38 COLIN SMITH      
40 SAM DOUGLAS      
41 JIM BENHING      
42 TREY SMITH      
49 JOSH NUNZE      
50 OLBAP ROJAS      
51 LUKE BROADWELL      

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENT WHEELER   Albany, GA 175991   
2 JAMES T GOTSICK   Acworth, GA 69847   
5 ADAM HANDLER   Atlanta, GA 168447   
6 WILLIAM WATKINS   Lawrenceville, GA 294788   
7 MATT CORSE   Atlanta, GA 300680   
8 TY TAGAMI   Decatur, GA 221683   
12 TONY ROBINSON   Marietta, GA 278037   
16 BEN FOLTZ   Wrightsville, PA 291581   
19 JACK HEBERTON   Atlanta, GA 274865   
20 STEVE WALKER   King George, VA 99479   
23 JEFF RICHARDS   Atlanta, GA 181439   
28 BART DEBACKER   Atlanta, GA 250068   
31 GREGORY HANSON   Dacula, GA 267772   
32 MIKE SCHMID   Dawsonville, GA 85370   
35 MICHAEL TINDOL   Suwanee, GA 242943   
37 KENNETH WOOD   Atlanta, GA 260714   
38 KEITH LAMBERSON   Smyrna, GA 141026   
39 BRETT MAGNER   Athens, GA 258782   
40 JOE GREENFELD   Roswell, GA 218219   
42 RITCH ALLISON   Ann Arbor, MI 197867   
43 KYLE SHIPP   Tuscumbia, AL 187383   
46 JASON SMITHERMAN   Atlanta, GA 306781   
47 MARCUS MCMILLAN   San Francisco, CA 290562   
48 CHRIS LESSING   Alpharetta, GA 274824   
49 BILL BRAY   Watkinsville, GA 4692   
52 EDDIE SUN   Norcross, GA 221063   
53 MICHAEL GORDON   Dunwoody, GA 205029   
54 STEVE HATFIELD   Atlanta, GA 139174   
55 MARC CROUCH   Jensen Beach, FL 211302   
57 MATT RAGAN   Columbus, GA 254939   
58 STEPHEN DEAN   Flowery Branch, GA 151340   
59 EDDIE HSU   Buford, GA 16962   
60 DAVID FLESHER   Summerville, SC 132369   
61 ALLEN MCDONALD   Atlanta, GA 293050   
62 MIKE CARTER   Atlanta, GA 264713   
63 ALEX DEVEREAUX   Atlanta, GA 290264   
64 ERIK OLSON   Atlanta, GA 287316   

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 RICKY FUQUA      
4 TERRENCE O'TOOLE      
9 YUANS HALAIXT      
10 DAVID HICKS      
11 RYAN CLEARY      
13 CARLOS NORENA      
14 ALLY STACHER      
15 ERIK OLSON      
17 NELLO TEER      
18 OSCAR RODRIGUEZ      
21 JAVIER ROZO      
22 ANDREW SMOLA      
24 TODD PALMER      
25 DUANE FOSSYL      
26 MARK KLOKOW      
27 FIRMON HARDENBERGH      
29 DAVID GEARHART    85461984   
30 GARY MITCHUM      
33 DANIEL RUDALEV      
34 CHAD STRICKLAND      
36 JOHN FILLYAW      
41 JIM WUESTE      
44 ALLEN MCDONALD      
45 RYAN PUMPIAN      
50 LOUIS SILVA      
51 RICHARD TILOTSON    97326588   
56 VEIGA WGHEIDSON      
65 ROBERT SIMPSON      
66 James Bailey   Atlanta, GA 79270   

Women - WOMENPRO1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHELE MOULTON   Albany, GA 283377   

Women - WOMEN3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 JENNIE MAY   Cumming, GA 258525   

Women - WOMEN3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEE EASTER      
2 OLGA RODRIGUEZ      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee