Race Results for
2010 Georgia Cup- Union City (Mayor's Race)
Union City, GA
(Event Information)
Road Race on 03/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 DON HUMPHREYS   Hixson, TN 309069   
1 TIM CORNETT   Austin, TX 300679   
2 RANDY LAWSON   Trenton, GA 293610   
3 FRANCISCO MARTINEZ      
4 RYAN ALLEN   Chattanooga, TN 305182   
5 RICHARD DENNY   Atlanta, GA 307881   
6 ALFONSO AHUJA      
7 JEAN-PIERRE MARSAUDON   Marietta, GA 298701   
8 EDWIN WADE   Lawrenceville, GA 273652   
9 DALFORD ENGLAND   Monroe, GA 299466   
10 DANIEL PRICE   Ooltewah, TN 308372   
11 MARK HAYES   Atlanta, GA 310304   
12 SCOTT MORRIS   Lawrenceville, GA 306802   
13 CHRISTOPFER DRINKWATER      
14 KEVIN LEE   Roswell, GA 301846   
15 DAREN ROGERS   Soddydaisy, TN 302941   
16 DELMAS CRISP   Macon, GA 305489   
17 OLIVER FLAUTT   Norcross, GA 70836   
18 MATT KARZEN   Athens, GA 288216   
19 SCOTT GODFREY      
20 MICHAEL MAREADY   Suwanee, GA 279921   
21 ANDY BAGGENSTOSS   Ooltewah, TN 308078   
22 WALLY NEILL      
23 DJ CROSS      
24 DOUGLAS GIBBS   Luthresville, GA 310318   
25 ROB BRUNKEN      
26 JUSTIN BOREN      
27 THOMAS PLECK   Grayson, GA 308335   
28 MICHAEL VASCO   Apollo Beach, FL 284757   
29 STEFAN GROSE   Atlanta, GA 300874   
30 CLAY BURKE   Alpharetta, GA 304032   
31 COLIN SMITH   Intervale, NH 307414   
34 ANTHONY COSTANTINO      

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES DELONG   Apison, TN 238260   
2 JACK HEBERTON   Atlanta, GA 274865   
3 STEVE CROWELL      
4 ANDREW GERLESKY   Savannah, GA 291635   
5 PETER MOLLOY      
6 J.D. VIBERT   Birmingham, AL 275272   
7 GREGG PALAIAN   Atlanta, GA 244209   
8 MATT CORSE      
9 MARCUS MCMILLAN   San Francisco, CA 290562   
10 RUPESH NAIK   Decatur, GA 275657   
11 WARREN ST JOHN   New York, NY 287213   
12 MIKE FITZGERALD      
13 TRACY HONEYCUTT   Marietta, GA 279537   
14 WOODY WHEELER   Atlanta, GA 281825   
15 SHANNON WREGE   Altanta, GA 274191   
16 LUKE BROADWELL   Roswell, GA 246131   
17 JIM BILOTTO      
18 JEFFREY LICCIARDELLO      
19 DAN KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   
20 DAN HEISEL   Covington, GA 252561   
21 BRAD PARKERSON   Loganville, GA 297241   
22 SCOTT SOLOMON   Decatur, GA 218926   
23 MATTHEW WHATLEY   Athens, GA 256557   
24 KURT PHIFER   Sparta, TN 264294   
25 DENNIS SILLS   Hixson, TN 273589   
26 DOUGLAS KERNS   Chatsworth, GA 222803   
27 OLBAP ROJAS   Atlanta, GA 276165   

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL BANKS      
2 STEPHEN LEOTIS      
3 ERIK OLSON   Atlanta, GA 287316   
4 ERIC MAY      
5 DAVID LANSDEN   Birmingham, AL 275306   
6 NATHAN SIBLY   Decatur, GA 32594   
7 JOHN LITZ   Fort Benning, GA 201924   
8 DAVID ANSEL   Nashville, TN 266459   
9 DREW SLOCUM   Macon, GA 259254   
10 NICK NICHOLS      
11 CHRIS ALLISON   Birmingham, AL 275317   
12 CHRIS LESSING   Alpharetta, GA 274824   
13 STEVE WALKER   King George, VA 99479   
14 ADAM HANDLER   Atlanta, GA 168447   
15 TONY ESPOSITO   Anniston, AL 173319   
16 BRAD HARPER      
17 TODD PALMER   Lafayette, CO 230756   
18 MARC CROUCH   Jensen Beach, FL 211302   
19 RYAN PUMPIAN   Marietta, GA 153776   
20 EDGARDO BELTRAN   Woodstock, GA 195909   
21 DALE HAIR   Dalton, GA 55034   
22 DAVID HOFFMAN   Maryville, TN 109365   
23 JAMES T GOTSICK   Acworth, GA 69847   
24 TIMO STARK   Huntsville, AL 255721   
25 JOE GREENFELD   Roswell, GA 218219   
26 ROBERT JORDAN   Monticello, GA 195298   
27 DAMIEN DUNN   Athens, GA 227817   
28 ROBERT SEELEY   Post Falls, ID 222544   
29 IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
30 TONY BLANSIT   Warner Robins, GA 231516   
31 TY TAGAMI   Decatur, GA 221683   
32 D CHAD STRICKLAND   Atlanta, GA 204674   
33 JAMES ROWAN      
34 SAMMY FLORES   Helena, AL 275217   
35 KENNETH WOOD   Atlanta, GA 260714   
36 JEFF RICHARDS   Atlanta, GA 181439   
37 GREGORY HANSON   Dacula, GA 267772   
38 ERIC FONVILLE   Douglasville, GA 158561   
39 DAVID RANDOLPH   Rocky Face, GA 203321   
40 CAMERON KENNINGTON   Atlanta, GA 255302   
41 JAVIER ROZO      
42 MARK KLOKOW      
43 ROBERT WATKINS   Hendersonville, NC 213592   
44 DAVID BELL   Atlanta, GA 201792   
45 WILLIAM WATKINS   Lawrenceville, GA 294788   
46 BRETT MAGNER   Athens, GA 258782   
47 MATT COY      
48 DANIEL RUDALEV   Alpharetta, GA 277981   
49 JOSE R. SOLIS   Sierra Vista, AZ 283403   
50 BART DEBACKER   Flowery Branch, GA 151340   
51 TRAVIS TURNER      
52 PHILIP THOMPSON   Birmingham, AL 171646   
53 JONATHAN NUTTING   Greenville, SC 253035   
54 AARON BURLESON   Greenville, SC 187218   
55 WILLIAM SANTANA   Atlanta, GA 245285   

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS BROWN   Athens, GA 191703   
2 SEBASTIAN FLASKAMP      
3 EMILE ABRAHAM      
4 A.J. MEYER      
5 BRIAN TOONE   Birmingham, AL 35753   
6 MATT CRANE   Richmond, VA 170399   
7 ROBERT GIANNINI      
8 NICK HOUSLEY      
9 ADAM MYERSON   Dorchester, MA 52534   
10 TY MAGNER      
11 BENJAMIN ZAWACKI   Greenville, SC 144633   
12 DARRYL SEELHORST   Birmingham, AL 251230   
13 JOE COLLINS (1 - Cat2)   Cleveland , GA 244892   
14 TERRY DURAN   Hailey, ID 82946   
15 NEIL BEZDEK   New York, NY 276693   
16 BRENDAN SULLIVAN   Atlanta, GA 253424   
17 MICHAEL STONE   Monroe, GA 258441   
18 SPENCER GADDY (1 - Cat1)   Charlotte, NC 256705   
19 DANIEL KARNIS   Atlanta, GA 206929   
20 JOHN STOWE   Cataula, GA 258337   
21 OSCAR CLARK   Athens, GA 221975   
22 TIM HENRY (2 - Cat1)   Franklin, TN 127993   
23 TIM STONE      
24 PATRICK ALLISON   Irondale, AL 272426   
25 BENJY COIL   Decatur, GA 85178   
26 HUNTER GARRISON   Athens, GA 273663   
27 JORDAN COOK      
28 DUSTIN MEALOR   Alto, GA 235305   
29 MICHAEL LACKEY      
30 MAREK LIPOLD   Bogart, GA 228079   
31 PATRICK VRANA   Atlanta, GA 233749   
32 DAVID MCNEAL      
33 BRADY ROGERS   Atlanta, GA 144524   
34 TYLER PLAIN   Atlanta, GA 256519   
35 MITCHELL ASKEW   Roswell, GA 188316   
36 JONATHAN CROWSON   Oak Ridge, TN 227516   
37 JEFF JONES   Atlanta, GA 238616   
38 FRANK TRAVIESO   Athens, GA 160295   
39 OLAF KERKHOF      
40 GEOFFREY MINA   Boulder, CO 216288   
41 WHIT OLIVER      
42 JAKE ANDREWS   Gray Ga 259171   
43 JAN KOLAR   Anniston, AL 274936   
44 RICHARD FUQUA   Atlanta, GA 128853   
45 TERRY O'TOOLE   Atlanta, GA 59628   
46 ROY SIMMONS   Roswell, GA 67155   
47 JOE ELDRIDGE   Johns Creek, GA 194777   
48 ANDY LOUGHER   Atlanta, GA 21638   
49 STRADFORD HELMS   Greenville, SC 193828   
50 WES DOUGLAS   Birmingham , AL 243574   
51 JOHN HART   Murfreesboro, TN 141477   
52 CASEY MAGNER   Asheville, NC 222005   
53 BOB BAXLEY   Atlanta, GA 215190   
54 ONEAL SAMUEL      
55 ZACH NAVE   Gray, TN 240094   
56 GRAHAM FOSTER   Greenville, SC 245767   
57 MATT LIPSCOMB   Decatur, GA 256439   
58 BENJAMIN SMITH      
59 PETER STEWART (2 - Cat2)   Atlanta, GA 34147   
60 EMILIO ASCONEGUY      
61 SIMON BENNETT      

Women - WPRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 MORGAN PATTON   Athens, GA 257696   
0 KITTY WICKES (1 - Cat2)   Atlanta, GA 233329   
1 COLLEEN PAINE   Dahlonega, GA 259938   
2 CHERYL FULLER MULLER   Cumming, GA 235133   

Women - W3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIE MAY   Cumming, GA 258525   
2 SUSAN LIPSCOMB      
3 KATIE JUNE (1 - Cat4)   Roswell, GA 304167   
4 KATIE REYNOLDS   Griffin, GA 199016   
5 JANICE EIRICH   Cumming, GA 307920   
6 LAUREN GRANHOLM   Boulder , CO 310650   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFOSMOSpyCUORESierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee