Race Results for
2010 Georgia Cup- Union City (Mayor's Race)
Union City, GA
(Event Information)
Criterium on 03/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL YORK      
2 TIM CORNETT   Austin, TX 300679   
3 CURTIS STRANGE      
4 STEFAN GROSE   Atlanta, GA 300874   
5 DELMAS CRISP   Macon, GA 305489   
6 RYAN ALLEN   Chattanooga, TN 305182   
7 DALFORD ENGLAND   Monroe, GA 299466   
8 MATT KARZEN   Athens, GA 288216   
9 JOHN NEWTON   Winterville, GA 279132   
10 DANIEL PRICE   Ooltewah, TN 308372   
11 DAREN ROGERS   Soddydaisy, TN 302941   
12 MICHAEL EMERY   Boulder, CO 289488   
13 RANDY LAWSON   Trenton, GA 293610   
14 SCOTT MORRIS   Lawrenceville, GA 306802   
15 KEVIN LEE   Roswell, GA 301846   
16 CHRIS FREEMAN   Atlanta, GA 305966   
17 BENJAMIN DANNEMANN   Evans, GA 301794   
18 GREG BALLWEG   Athens, GA 285397   
19 MARK HAYES   Atlanta, GA 310304   
20 BILL COLE   Savannah, GA 239860   
21 DON HUMPHREYS   Hixson, TN 309069   
22 CHIP # PL-70688       
23 DANIEL THOROGOOD   Atlanta, GA 307828   
24 REX DEMERS   Savannah, GA 270264   
25 DOUGLAS GIBBS   Luthresville, GA 310318   
26 MISSING NAME       
27 CHIP # CZ-75776       
28 CHIP # CR-71317       
29 MICHAEL VASCO   Apollo Beach, FL 284757   
30 TYLER BASS   Ringgold, GA 305044   
31 DIEGO CARVAJAL      

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW GERLESKY   Savannah, GA 291635   
2 MARCUS MCMILLAN   San Francisco, CA 290562   
3 BRAD PARKERSON   Loganville, GA 297241   
4 MATTHEW WHATLEY   Athens, GA 256557   
5 STEPHEN LOCKWOOD   Portland, OR 289738   
6 JASON SMITHERMAN   Atlanta, GA 306781   
7 RUPESH NAIK   Decatur, GA 275657   
8 SN-32965       
9 JACK HEBERTON   Atlanta, GA 274865   
10 CHAD HAYES   Flowery Branch, GA 289308   
11 CURTIS MCILVAIN   Fort Collins, CO 237656   
12 TRACY HONEYCUTT   Marietta, GA 279537   
13 ALEXANDER SCHELLEKENS   Evans, GA 275483   
14 STEVE CROWELL   Ooltewah, TN 284556   
15 ALLAN EMMONS   Cumming, GA 220624   
16 MATT CORSE      
17 CHARLES DAVIS   Atlanta, GA 270993   
18 ALLEN MCDONALD   Atlanta, GA 293050   
19 AARON BENGOCHEA      
20 OLBAP ROJAS   Atlanta, GA 276165   
21 JOHN CASTLEBERRY   Wildwood, GA 217286   
22 ANDY CLEMENT   Decatur, GA 272608   
23 BRIAN LORD      
24 KURT PHIFER   Sparta, TN 264294   
25 PHILIP ARMBRUST   Nashville, TN 211714   
26 HUNTER MEYER      
27 ISAAC BROWN      
28 JAMES DELONG   Apison, TN 238260   
29 CHAD WISWALL   Montgomery, AL 274085   
30 ANDY MEYER      
31 DAN HEISEL   Covington, GA 252561   
32 STEVE WILEY   Buford, GA 193731   
33 ERIC BROADWELL   Roswell, GA 203232   
34 DOUGLAS KERNS   Chatsworth, GA 222803   
35 CK-00393       
36 BRIAN REISING   Duluth, GA 274882   
37 FP-70962       
38 JINGYUAN MA      
39 RUSSELL BAGGETT   Atlanta, GA 244285   
40 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers
41 NX-01877       
42 DAN KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   
43 BILL BRAY   Watkinsville, GA 4692   
44 DENNIS SILLS   Hixson, TN 273589   
45 CARL STIMMEL   Atlanta, GA 219035   
46 CHRIS SLONE      
47 JED WIBLE   Newnan, GA 299696   
48 MIKE ALLISON   Irondale, AL 276051   
49 BRET BAKER   Alexandria, VA 293699   
50 PATRICK FLAUTT   Norcross, GA 70836   
51 RICKY LACK   Sparta, TN 266187   
52 WOODY WHEELER   Atlanta, GA 281825   
53 SHANNON WREGE   Altanta, GA 274191   

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS TURNER      
2 GEOFFREY MINA   Boulder, CO 216288   
3 JAMES HOLMES   Roswell, GA 90002   
4 SAMMY FLORES   Helena, AL 275217   
5 IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
6 JOSE R. SOLIS   Sierra Vista, AZ 283403   
7 ADAM HANDLER   Atlanta, GA 168447   
8 MICHAEL BURNS   Roswell, GA 75370   
9 WILLIAM SANTANA   Atlanta, GA 245285   
10 NEIL KAPITSKY      
11 STEVE WALKER   King George, VA 99479   
12 JACOB TUBBS   Homewood, AL 243955   
13 BRETT MAGNER   Athens, GA 258782   
14 SCOTT DEMEYER      
15 SCOTT STAUBACH   Montgomery, AL 146311   
16 SG-20693       
17 ISAAC STRICKLAND   Newnan, GA 275823   
18 JOHN LITZ   Fort Benning, GA 201924   
19 TONY ESPOSITO   Anniston, AL 173319   
20 EDGARDO BELTRAN   Woodstock, GA 195909   
21 JEFF WARNCKE      
22 CHRIS LESSING   Alpharetta, GA 274824   
23 JONATHAN NUTTING   Greenville, SC 253035   
24 MARC CROUCH   Jensen Beach, FL 211302   
25 ERIC FONVILLE   Douglasville, GA 158561   
26 ROBERT WATKINS   Hendersonville, NC 213592   
27 ERIC MAY      
28 GW WENZEL   Auburn, AL 59328   
29 JAMES T GOTSICK   Acworth, GA 69847   
30 AARON BURLESON   Greenville, SC 187218   
31 DAVID LANSDEN   Birmingham, AL 275306   
32 DAVID HOFFMAN   Maryville, TN 109365   
33 TY TAGAMI   Decatur, GA 221683   
34 BRADY ROGERS   Atlanta, GA 144524   
35 DUANE FOSSYL      
36 TIMO STARK   Huntsville, AL 255721   
37 BRAD HARPER      
38 NEIL PURCELL   Savannah, GA 291521   
39 KEITH LAMBERSON   Smyrna, GA 141026   
40 JAVIER ROZO      
41 D CHAD STRICKLAND   Atlanta, GA 204674   
42 NICK GASTLEY   Atlanta, GA 248376   
43 NATHAN SIBLY   Decatur, GA 32594   
44 MITCHELL ASKEW   Roswell, GA 188316   
45 ERIK OLSON   Atlanta, GA 287316   
46 STEVE MIDDLETON   Fayetteville, GA 56153   
47 CHRIS MCGEE   Rome, GA 147396   
48 BRANNON AMTOWER   Atlanta, GA 104923   
49 BART DEBACKER   Atlanta, GA 250068   
50 CHRIS ALLISON   Birmingham, AL 275317   
51 TUCKER SOLT      
52 ROBERT COTRELL   Stockbridge, GA 267242   
53 DANIEL RUDALEV   Alpharetta, GA 277981   
54 ARNOLD GALIT   Marietta, GA 225425   
55 FF-49978       
56 RICHARD TILLOTSON      
57 PHILIP THOMPSON   Birmingham, AL 171646   
58 STEVE HATFIELD   Atlanta, GA 139174   
59 JIMMY HANSEL      
60 ALEX DEVEREAUX   Atlanta, GA 290264   
61 TONY ROBINSON   Marietta, GA 278037   
62 JAMES ROWAN      
63 ERIC DAVIS   Atlanta, GA 205311   
64 RYAN MCLEARY      
65 TONY BLANSIT   Warner Robins, GA 231516   
66 DYLAN DEGAN   Marietta, GA 238093   
67 XAVIER CORTEZ   Marietta, GA 103976   
68 JOHNNY MAYERO   Lawrenceville, GA 223855   
69 STEPHEN DEAN   Flowery Branch, GA 151340   
70 BRIAN CEBALLOS      
71 GREGORY HANSON   Dacula, GA 267772   
72 RICHARD BAILEY   Irmo, SC 239739   
73 ROBERT CONATSER   Cumming, GA 256353   
74 DAMIEN DUNN   Athens, GA 227817   
75 JEFF RICHARDS   Atlanta, GA 181439   

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TY MAGNER      
2 ADAM MYERSON   Dorchester, MA 52534   
3 FRANK TRAVIESO   Athens, GA 160295   
4 BENJAMIN ZAWACKI   Greenville, SC 144633   
5 TIAGO DEPAULA   Kennesaw, GA 228341   
6 MATT CRANE   Richmond, VA 170399   
7 TIM HENRY (1 - Cat1)   Franklin, TN 127993   
8 THOMAS BROWN   Athens, GA 191703   
9 LH-02509       
10 EMILE ABRAHAM      
11 WHIT CLIFFORD      
12 ANDY LOUGHER   Atlanta, GA 21638   
13 OSCAR CLARK   Athens, GA 221975   
14 ROBERT GIANNINI      
15 OLAF KERKHOF      
16 BRIAN TOONE   Birmingham, AL 35753   
17 DARRYL SEELHORST   Birmingham, AL 251230   
18 ONEAL SAMUEL      
19 MICHAEL STONE   Monroe, GA 258441   
20 NEIL BEZDEK   New York, NY 276693   
21 MICHAEL LACKEY      
22 TERRY DURAN   Hailey, ID 82946   
23 SPENCER GADY (2 - Cat1)   Charlotte, NC 256705   
24 JOE COLLINS (1 - Cat2)   Cleveland , GA 244892   
25 JOE ELDRIDGE   Johns Creek, GA 194777   
26 DAVID MCNEAL      
27 ADAM SITZ      
28 GRAHAM FOSTER   Greenville, SC 245767   
29 DEREK MERKLER (2 - Cat2)   Fort Rucker, AL 240638   
30 JAKE ANDREWS   Gray Ga 259171   
31 TYLER PLAIN   Atlanta, GA 256519   
32 JUSTIN MORRIS      
33 BENJY COIL   Decatur, GA 85178   
34 GEOFFREY MINA   Boulder, CO 216288   
35 GEOFF O'TOOLE   Atlanta, GA 59628   
36 FN-89558       
37 MATT LIPSCOMB   Decatur, GA 256439   
38 ANDY SCARANO   Athens, GA 178109   
39 ROY SIMMONS   Roswell, GA 67155   
40 STRADFORD HELMS   Greenville, SC 193828   
41 JAN KOLAR   Anniston, AL 274936   
42 GR-32279       
43 PETER STEWART (3 - Cat2)   Atlanta, GA 34147   
44 BRENDAN SULLIVAN   Atlanta, GA 253424   
45 JOHN HART   Murfreesboro, TN 141477   
46 CC-49780       
47 WES PARRISH      
48 PATRICK ALLISON   Irondale, AL 272426   
49 RICHARD FUQUA   Atlanta, GA 128853   
50 CASEY MAGNER   Asheville, NC 222005   
51 ANDY BAKER      
52 BENJAMIN SMITH      
53 LT-25934       
54 DUSTIN MEALOR   Alto, GA 235305   
55 EMILE ASCONEGUY      
56 NAT BRICKER   Gainesville, FL 287860   
57 PATRICK VRANA   Atlanta, GA 233749   
58 SHANE BYLER      
59 JEFF JONES   Atlanta, GA 238616   
60 HUNTER GARRISON   Athens, GA 273663   
61 SIMON BENNETT      
62 MAREK LIPOLD   Bogart, GA 228079   
63 NELLO TEER   Alpharetta, GA 240265   
64 CARL SORIANO   Atlanta, GA 239703   
65 BOB BAXLEY   Atlanta, GA 215190   
66 EDUARDO AVILA   Atlanta, GA 257358   
67 JONATHAN CROWSON   Oak Ridge, TN 227516   
68 WES DOUGLAS   Birmingham , AL 243574   
69 LEONARD MOON   Alabaster, AL 238501   
70 STEVE MIDDLETON   Fayetteville, GA 56153   
71 DARYL REYNOLDS      
72 ERIC ANDERSON      
73 SCOTT STAUBACH   Montgomery, AL 146311   
74 BRADY ROGERS   Atlanta, GA 144524   
75 TERRY O'TOOLE   Atlanta, GA 59628   
76 JASON PETERS   Chattanooga, TN 93595   

Men - JUNIOR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   Fulton Flyers
2 CHAD COPOBIANCO      
3 LUKE BROADWELL   Roswell, GA 246131   
4 TYLER BASS   Ringgold, GA 305044   
5 MIKEY WAINE   Douglasville, GA 281158   
6 NICK OESTREICH   Powder Springs, GA 277048   
9 JOHN GIBBS   Luthresville, GA 310318   
10 ZACK RITTERLING      
11 CLAY BURKE   Alpharetta, GA 304032   

Women - WPRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 KITTY WICKES      
1 MORGAN PATTON   Athens, GA 257696   
2 CHERYL FULLER MULLER   Cumming, GA 235133   
3 COLLEEN PAINE   Dahlonega, GA 259938   

Women - W3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JENNIE MAY      
0 MINDY CARPENTER      
0 JENNIFER MATJASTRO      
0 JANICE EIRICH      
1 VIRGINIA BALL   Athens, GA 298298   
2 SHANNON PARRISH   Atlanta, GA 298925   
3 AMANDA KOMESTAT   Williamson, GA 283837   
4 GILLIS ROWSTON   Rome, GA 220619   
5 KATIE REYNOLDS   Griffin, GA 199016   
6 MEGS DENISON      
7 KATIE JUNE (1 - Cat4)   Roswell, GA 304167   

Women - JUNIOR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 DIANA RAMOS   Woodstock, GA 295037   
8 SOPHIA BRAODWELL   Roswell, GA 304929   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoSierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee