Race Results for
North End Classic
Yuma, AZ
(Event Information)
Road Race on 02/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yean Diaz   Yuma, AZ 306314   
2 Scott Farnsworth   Glendale, AZ 287179   
3 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   
4 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   
5 Flynn Scott      
5 Scott Flynn      
6 ajsenberg chester      
6 chester ajsenberg      
7 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   
8 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   
9 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   
10 Darcy Johnson   Yuma, AZ 306367   
11 James Gerber   Yuma, AZ 152283   
12 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   
13 Carter Christopher      
13 Christopher Carter      
14 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   
15 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   
16 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   
17 Nichlas Helder   Flagstaff, AZ 307987   
18 Jabs Heath      
18 Heath Jabs      
19 Harris Kyle      
19 Kyle Harris      
20 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   
21 Jacob Hansen   Yuma, AZ 305834   
22 Flynn Russell      
22 Russell Flynn      
23 Peare Gregory      
23 Gregory Peare      
24 Davey Jim      
24 Jim Davey      
DNF Fell Jonathan      
DNF Jonathan Fell      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Begley   Scottsdale, AZ 266234   
2 Jesse Robles   Tempe, AZ 291058   
3 Durrant Williams   Tempe, AZ 288045   
4 Aldo Curiel   Bonita, CA 256588   
5 Alex Strickland   Tucson, AZ 277660   
6 Andrew Smith   Mill Valley, CA 296574   
7 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   
8 George Varhola   Tucson, AZ 208689   
9 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   
10 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   
11 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   
12 Will Price   Niceville, FL 273405   
13 Kivisto Gavin      
13 Gavin Kivisto      
14 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   
15 Reyes Ernesto      
15 Ernesto Reyes      
16 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   
17 Russell LaFleur   Phoenix, AZ 290144   
18 Max Cronyn   Washington, DC 277670   
19 Tom Schmunk   Yuma, AZ 291980   
20 Brian Ellis   Tucson, AZ 288591   
21 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   
22 james keegan   Prescott, AZ 273532   
23 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   
24 JEFF YASHER   Yuma, AZ 289333   
25 Lauren Ziedonis   Aspen, CO 248319   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Cortez   Oceanside, CA 92852   
2 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   
3 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   
4 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   
5 Christian Lopez   Oro Valley, AZ 274181   
6 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   
7 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   
8 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   
9 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   
10 Rick Bucher   Carefree, AZ 5317   
11 Andrew Albert   Chandler, AZ 281447   
12 Bertine Kathryn      
12 Kathryn Bertine      
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   
2 Ivey Derrek      
2 Derrek Ivey      
3 William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   
4 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   
5 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   
6 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   
7 travis mccabe (1 - Cat1)   Tucson, AZ 268330   
8 Steeds Justin      
8 Justin Steeds      
9 Trenton Ashburn   Boston, MA 153214   
10 Urias Javier      
10 Javier Urias      
11 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   
12 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   
13 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   
14 Grabinger Jr      
14 Jr Grabinger      
15 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   
16 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   
17 Paul Thomas   Tucson, AZ 87933   
18 Deshaies Christian      
18 Christian Deshaies      
19 David Reid   Mesa, AZ 60513   
20 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   
DNF Chad DeRosier (Cat2)   San Diego, CA 233737   
DNF Randall Broussard   Santa Monica, CA 177197   
DNF Justin Leighton   Houston, TX 129185   

Men - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   
2 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   
3 Raul Cortez   Oceanside, CA 92852   
4 Micheal Grabinger Jr   Phoenix, AZ 231701   
5 Michael Williams   San Marcos, CA 184434   
6 Paul Thomas   Tucson, AZ 87933   
7 Tim Coleman   Long Beach, CA 195754   
8 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   
9 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   
10 Anthony Morrow   Cerritos, CA 497   
11 Scott Baker   Lakeside, CA 203286   
12 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   
13 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   
14 Joel Cleare (1 - Cat2)   Gilbert, AZ 40054   
15 Justin Leighton   Houston, TX 129185   
16 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   
17 David Julien   Phoenix, AZ 220722   
18 James Gerber   Yuma, AZ 152283   
19 Shy Joseph      
19 Joseph Shy      
20 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   
21 Kluve Jeff      
21 Jeff Kluve      

Men - Masters - Cat 4/5 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   
2 Chuck Sowers   Panama City, FL 220338   
3 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   
4 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   
5 Rodriguez Nardo      
5 Nardo Rodriguez      
6 Darcy Johnson (1 - Cat5)   Yuma, AZ 306367   
7 James Gerber   Yuma, AZ 152283   
8 Brian Ellis   Tucson, AZ 288591   
9 George Varhola   Tucson, AZ 208689   
10 Jabs Heath      
10 Heath Jabs      
11 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
12 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   
13 Ronald Arroyo   Scottsdale, AZ 275352   
14 Will Price   Niceville, FL 273405   
15 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   
16 Russell LaFleur   Phoenix, AZ 290144   
17 Sean Aske (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 153846   
18 Nichlas Helder (2 - Cat5)   Flagstaff, AZ 307987   
19 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   
DNF Schulz Dave      
DNF Eric Strong   Kansas City , MO 34453   
DNF Dave Schulz      

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   
2 Michael Williams   San Marcos, CA 184434   
3 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   
4 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   
5 Kramer James      
5 James Kramer      
6 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   
7 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   
8 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   
9 Paul Thomas   Tucson, AZ 87933   
10 Keith Isaacson   Chino Valley, AZ 196239   
11 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   
12 Nelson Cronyn   Washington, DC 62396   
13 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   
14 Richard Roberson   Spring Valley, CA 50765   
16 Scott Baker   Lakeside, CA 203286   
17 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   
18 Tim Coleman   Long Beach, CA 195754   
19 David Julien   Phoenix, AZ 220722   
20 David Reid   Mesa, AZ 60513   
21 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   
22 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   
23 Michael Longmire   Missoula, MT 21552   
24 Darrell McPherren   Chula Vista, CA 116628   
25 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   
2 Darrell McPherren   Chula Vista, CA 116628   
3 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   
4 Michael Longmire   Missoula, MT 21552   
5 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   
6 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
7 Mark Parra   Loma Linda, CA 104199   
8 Caldera Kenney      
8 Kenney Caldera      
9 Vincent DeLuca   Oceanside, CA 256666   
10 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   
11 Bob Estupinan   Redlands, CA 167453   
12 Speidell John      
12 John Speidell      

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quade Roy      
1 Roy Quade      
2 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   
3 Richard Root (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 52195   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery Cronyn   Washington, DC 293405   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Hansen   Yuma, AZ 305835   
2 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   
3 Jacob Hansen   Yuma, AZ 305834   
4 Edwin Yocupicio   Yuma, AZ 286814   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan West-DeLuca   Oceanside, CA 256664   
2 Reyes Ernesto      
2 Ernesto Reyes      
3 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   
4 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   
5 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   
6 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   
7 Brandon Garcia   Yuma, AZ 286987   
8 Neftali Garcia   Yuma, AZ 291026   

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   
2 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   
3 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Graebe   Scottsdale, AZ 305559   
2 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   
3 Christina Zimmerman   Yuma, AZ 307736   
4 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leanne Schmunk   Yuma, AZ 293320   
2 Lauren Ziedonis   Aspen, CO 248319   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Garcia-Brown   Somerton, AZ 287525   
2 Joanna Carpio   Yuma, AZ 305910   
3 Vanessa Diaz   Somerton, AZ 305911   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaOSMOUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee