Race Results for
Seminole Cycling Classic
Tallahassee, FL
(Event Information)
Road Race on 02/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Arne   Atlanta 306012   College of Charleston
2Jeffrey Vivo (1 - Cat4)   South Palm Beach, FL 307886   Florida State
3Chris Sandelli   Tallahassee, FL 304765   Florida State
4Brooks Bostick   Charleston, SC 306753   College of Charleston
5Colin Smith (2 - Cat4)   Intervale, NH 307414   Clemson
6Eric Cash   Massillon, OH 230221   South Carolina
7Stephen Lockwood   Portland, OR 289738   Georgia State
8Nathan Hinkle   Johns Island, SC 308300   Clemson
9Justin Wilson   Gallatin Tn 306639   Central Florida
10Matthew Gentry   Statesboro, GA 226631   Georgia Southern
11William Gilstrap (3 - Cat4)   Liberty , SC 263648   Clemson
12Ethan Smith   Tallahassee, FL 305615   Florida State
13Joshua Valentine   Tallahassee, FL 306203   Florida State
14Elizabeth Lee   Conyers, GA 231228   Clemson
15Bradley Hughes   Gray, TN 286989   King
16Benjamin Payne   Atlanta, GA 307921   Georgia Tech
17Sean Smith (4 - Cat4)   Naples, FL 302430   Florida State
18Christopher Phillips   Vienna, VA 299000   Alabama
19Zachary Pena   Seminole Fl 273325   Florida State
20collin watts   Tallahassee, FL 308061   Florida State
21Thomas Woodson (5 - Cat4)   Taylors, SC 304932   South Carolina
22clark hurst   Dacula, GA 307412   Georgia
23kyle harvey   Statesboro, GA 288920   Georgia Southern
24Chris Hughes   Atlanta, GA 307268   Georgia Tech
25Andrew Baker   Easley, SC 193830   King
26Benjamin King   Peachtree City, GA 307538   Florida State
27fabio frey (6 - Cat4)   Columbia, SC 308466   South Carolina
28Nathan Michael   Jacksonville, FL 282299   Florida
29Nick Taylor   Tuscaloosa, AL 303464   Alabama
30collin watts   Tallahassee, FL 308061   Florida State
31Jacob Black   Montgomery, AL 308528   Alabama
32Kenneth Pararo   Lilburn, GA 305839   Georgia State
33Casey Stallard   Bristol, TN 306154   King
34David Deere   Bristol, TN 306149   King
35Jake Coleman   Charleston, SC 302257   College of Charleston
36Thomas Barton      Florida State
37William Henderson (7 - Cat4)   Fort Mill, SC 275209   South Carolina
38Kevin Dionne   Gainesville, FL 308042   Florida
39Jason McArthur   Tallahassee, FL 308241   Florida State
40James Gaither   Chickamauga, GA 307500   Georgia Southern
41Justin Wilson   Gallatin Tn 306639   Alabama-Huntsville
42Mark Temple   Hampton Cove, AL 307610   Alabama-Huntsville
43Robert Lamell   Jacksonville, FL 290620   Georgia Tech
44Zachary Falgout   Atlanta, GA 307322   Georgia Tech
DNFAndrew Chapman (Cat4)   Hampton, GA 289252   Georgia Southern
DNFRobert McLaren (Cat4)   Melbourne, FL 308327   Florida

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Riggins   Easley, SC 300153   Clemson
2Jack Heberton   Atlanta, GA 274865   Georgia Tech
3Christopher Orosco   Atlanta, GA 289001   Georgia State
4Jared Hegberg (1 - Cat4)   Atlanta, GA 257744   Georgia
5Austin Hilliard   Columbia Sc 288459   Clemson
6Andrew Smola   Athens, GA 274158   Georgia
7Austin Starnes   Prattville, AL 292327   Alabama
8Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Florida State
9Andy Clement   Atlanta, GA 272608   Georgia State
10Daniel Burton   Tuscaloosa, AL 290660   Alabama
11Jared Grubbs   Savannah, GA 272827   Georgia Southern
12Joseph Middleton   Lexington , SC 272535   Georgia Southern
13David Sagat   Roswell, GA 207380   Georgia State
14Luis Iturralde   New Orleans, LA 289358   Florida
15Justin Sanak   Orlando, FL 288272   Central Florida
16Michael Nix   Cullman, AL 274776   Alabama
17Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   Georgia State
18Jefferis Gray (2 - Cat4)   Marietta, GA 307331   Georgia
19Christian Askew (3 - Cat4)   Greenville, SC 227898   Clemson
DNFPatrick Robertson (Cat4)   Bonaire, GA 287651   Georgia Southern

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1R Maitland Jones   Tallahassee, FL 256772   Tallahasee CC
2Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Florida
3Bryan Derstine   Tallahassee, FL 273704   Florida State
4Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Clemson
5Stephen Leotis   Atlanta, GA 282334   Georgia Tech
6Matthew Willing   Weaverville, NC 284687   Mars Hill
7Benjamin Grier   Pendleton, SC 275075   Clemson
8Juan Uruena (1 - Cat3)   Gainesville, FL 243915   Florida
9Kyle Knott   Rock Hill, SC 274033   Mars Hill
10Hunter Garrison   Athens, GA 273663   Georgia
11Matt Johnson (1 - Cat4)   Central, SC 271673   Clemson
12Cody Johnson   Tallahassee, FL 202661   Florida State
13Jordan Heimer   Athens , GA 213897   Georgia
14Zachary Nave   Gray, TN 240094   King
15Michael Bachman   Boulder, CO 276348   Florida
16Francisco Fuster   Mars Hill, NC 306516   Mars Hill
17Kyle McElhaney   Alamogordo, NM 265488   Florida
18Curtis Grace (2 - Cat4)   Huntsville, AL 218973   Alabama-Huntsville
19Nikola Milanovic   Mars Hill, NC 289525   Mars Hill
20Graham Coy (2 - Cat3)   Atlanta, GA 207880   Georgia Tech
21Morgan Hunter   Cincinnati, OH 257263   Georgia Tech
22Derek Oskutis   San Diego, CA 266841   Florida State
23Kyle Rohan   St. Louis, MO 288263   Florida
24Derek Schanze   Gainesville, FL 252844   Florida
25Matthew Miller   Atlanta, GA 183102   Georgia
DNFBradley McDonald (Cat4)   Mckinney, FL 270062   Florida State
DNFNat Bricker   Gainesville, FL 287860   Florida
DNFMichael Boyco   Hollywood, FL 276631   Florida
DNFChris Mojock   Tallahassee, FL 288897   Florida State
DNFDavid Lavenhagen   Gainesville, FL 275290   Florida
DNFPaul Webb   Bellevue, NE 268204   Mars Hill

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Liz Gerrity   Tallahassee, FL 307001   Florida State
2Jacquie Spoon   Bozeman, MT 307205   Clemson
3Elisabeth Ferguson   Bristol, TN 306145   King
4Caroline Hempel   Clemson, SC 273373   Clemson
5Becca Viner (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 306404   Clemson
6Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
7Chelsea Catania   Weston, FL 306043   Florida
8Katharine Buckley   Gainesville, FL 305947   Florida
9Savannah Sill   Tallahassee, FL 308237   Florida State
10Alicia Provenzano   Fort Myers, FL 271959   Florida

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Klara Rossouw   Marshall, NC 306015   Mars Hill
2Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Florida
3Emily Fancher (1 - Cat4)   Lawrenceville, GA 274164   Georgia
4Katie Lotterhos   Winston Salem, NC 289220   Florida State
5Kristin Donahue   Webster, FL 256992   Florida
6Yolanda Colon   Marion, NC 289530   Mars Hill

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee