Race Results for
The Swamp Classic
Gainesville, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 02/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaimon   North Hollywood, CA19:31.5 211475  Fiordifrutta
2 Nathan Brown   Covington, TN19:36.3 188123  25 Unattached
3 Grant Potter   Parkland, FL19:48.7 73508  ZMotion Racing Team
4 Yip Tsang   Davie, FL20:00.5 204595  ZMotion Racing Team
5 Jeff Kopp   Jacksonville, FL20:25.1 225369  27 Beaches Velo Sport
6 Pavel Stuchlik   Capecoral, FL20:33.3 257031  32 Tristar Cycling Team
7 Eric Stubbs   Gainesville, FL20:34.5 255870  18 352 Racing P/b Bikes And More
8 David Guttenplan   Washington, DC20:39.9 177906  46 Florida State University
9 Will McGinnis   Blairsville, GA20:57.4 227625  28 Tristar Cycling Team
10 Alexander Gil   Hialeah, FL21:20.0 228635  29 Velobrew Cycling Club
12 Todd Hull   Jacksonville, FL23:42.0 82561  105 Velobrew Cycling Club

Men - Collegiate C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Riggins   23:00.5  223 Clemson University
2 Nathan Michael   Jacksonville, FL23:16.0 282299  211 Velobrew Cycling Club
3 Brooks Bostick   23:23.6  275 College of Charleston
4 Brian Arne   Atlanta24:02.8 306012  247 College of Charleston
5 James Mulski   Clemson, SC24:10.3 265593  222 Unattached
6 Ryan Levander   Mars Hill , NC24:54.5 289515  252 Mars Hill College
7 Kenneth Pararo   Lilburn, GA25:20.3 305839  249 Georgia State University
8 Colin Smith   25:20.8  229 Clemson University
9 Stephen Lockwood   Portland, OR25:37.2 289738  245 Savannah Wheelmen
10 Nathaniel King   Tallahassee, FL25:43.3 234107  282 Unattached
11 Joshua Valentine   Tallahassee, FL26:00.5 306203  283 Unattached
12 Charles Roberts   Gainesville, FL26:01.8 301063  210 University Of Florida
13 Gregory Ballweg   Athens, GA26:05.7 285397  226 University Of Georgia
14 Kenneth Jensen   Atlanta, GA26:06.4 290427  250 Georgia State University
15 William Gilstrap   Liberty , SC26:08.7 263648  253 Les Amis
16 Michael Deming   26:46.2  228 Clemson University
17 Clark Hurst   27:04.8  284 Unattached
18 Matthew Wilson   27:15.8  230 University Of Central Florida
19 Yonathan Arnold   27:16.6  264 Unattached
20 Zachary Falgout   27:23.4  232 Unattached
21 Eric Shelleman   Clemson, SC27:24.2 289464  24 Unattached
22 Richard Bruning   27:34.7  231 Team Florida
23 Nicholas Taylor   Athens, GA27:36.6 307184  227 University Of Georgia
24 Robert Lamell   Jacksonville, FL29:14.5 290620  233 Georgia Institute Of Technology
25 Justin Wilson   29:52.1  310 University Of Alabama
26 Thanh Mai   Gainesville, FL30:24.3 307195  216 Team Florida

Men - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Satterfield   Easley, SC23:30.2 275103  109 Unattached
2 Daniel Broshar   Marietta, GA23:35.0 288650  133 Unattached
3 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL23:43.1 228834  361 Florida State University
4 Andy Clement   Decatur, GA23:49.4 272608  129 Team Avx Bikes
5 Cal Hooten   Decatur, GA23:54.2 288918  114 Unattached
6 Christopher Orosco   Atlanta, GA24:19.7 289001  134 Georgia State University
7 Austin Hilliard   Irmo Sc24:20.2 288459  112 Clemson University
8 Luis Iturralde   New Orleans, LA24:29.3 289358  101 Unattached
9 Jesse Miller   Mountain View, CA24:43.1 289288  21 Unattached
10 David Rossman   24:44.2  113 Clemson University
11 Justin Sanak   Orlando, FL24:46.5 288272  131 University Of Central Florida
12 David Sagat   Roswell, GA25:03.4 207380  127 Nouveau Velo Cycling Team
13 Jefferis Gray   Marietta, GA25:10.3 307331  116 University Of Georgia
14 Ryan Newman   Hendersonville, NC26:10.1 288021  111 Clemson University
15 Jonathan Watson   Colorado Springs, CO28:03.0 289956  115 Athens Velo Club

Men - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zawacki   Greenville, SC19:52.4 144633  15 Unattached
2 Spencer Beamer   Knoxville20:15.8 171151  47 Unattached
3 Kyle Rohan   St. Louis, MO20:29.6 288263  34 Unattached
4 Shawn Gravois   Sarasota, FL20:35.6 230009  12 1 Pro Cycling
5 Phillip Bailey   Gainesville, FL20:46.4 211446  99 Cycle Logic
6 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM20:51.5 265488  13 University Of Florida
7 Craig McKinney   Greenville, SC21:01.1 238986  30 Unattached
8 Paul Webb   Bellevue, NE21:41.0 268204  41 Unattached
9 Matthew Willing   Weaverville, NC22:05.6 284687  35 Mars Hill College
10 David Lavenhagen   Gainesville, FL22:12.2 275290  Velobrew Cycling Club
11 Beck Frydenborg   Gainesville, FL22:16.3 176886  484 Atomic Race Team
12 Alexander Montoya   Houston, TX22:49.1 252256  97 Orlando Road Club Inc
13 Kyle Knott   Rock Hill, SC22:53.3 274033  40 Atlantic Velo-virginia P/b Walt's Racing
14 Nat Bricker   Gainesville, FL22:58.3 287860  Unattached
15 Matt Johnson   23:25.5  20 Clemson University
16 Nikola Milanovic   23:25.5  42 Unattached
17 Juan Uruena   Gainesville, FL23:25.8 243915  11 Velobrew Cycling Club
18 Francisco Fuster   Mars Hill, NC23:36.9 306516  43 Mars Hill College
19 Curtis Grace   Huntsville, AL24:01.2 218973  36 Tristar Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL20:28.9 271372  406 Colavita Racing Inc.
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL21:11.7 244277  400 Orlando Road Club Inc
3 Andrea Tosolini   Gainesville, FL21:31.9 226652  354 352 Racing P/b Bikes And More
4 Roy Foley   Lithia, FL21:32.8 280524  337 Team AJ's / Nutrishop
5 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL21:53.7 169266  312 Velobrew Cycling Club
6 David Chipchase   Dupont, WA22:01.3 220071  336 Team AJ's / Nutrishop
7 Kenneth Sallot   Gainesville, FL22:04.1 264564  335 Cycle Logic
8 Michael Perez   Virginia Gardens, FL22:22.5 221455  329 Team Paisa
9 john stelljes   Tampa, FL22:24.3 287851  340 University Of South Florida
10 Derek Schanze   Gainesville, FL22:32.1 252844  306 Cycle Logic
11 Joshua Titsworth   Bradenton, FL22:37.4 193738  328 Unattached
12 Benjamin Grier   Pendleton, SC22:42.3 275075  19 Clemson University
13 John Manwaring   Oviedo, FL22:59.2 261036  333 Team AJ's / Nutrishop
14 John-Paul Russo   Oakland, FL23:08.6 219827  313 Atlantic Shores Velo
15 Rob Robins   Gainesville, FL23:18.0 239969  331 Cycle Logic
16 Ronald Stenger   St Petersburg, FL23:20.5 229159  330 Team AJ's / Nutrishop
17 Radulian Pop   Jacksonville, FL23:26.1 253832  304 Velobrew Cycling Club
18 Fernando Acevedo   Miami, FL23:50.1 277949  338 Team Paisa
19 Michael Boyco   Hollywood, FL23:58.0 276631  307 Unattached
20 Damien Dunn   Athens, GA25:49.3 227817  327 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Matys   Boca Raton, FL22:06.4 246741  416 Team Performance Fitness-delray Center
2 Jonathon Stewart   Tampa, FL22:26.0 302344  368 Team AJ's / Nutrishop
3 Casey Braga   Longwood, FL22:31.0 282133  408 Colavita Racing Inc.
4 Ian McGauvran   Longwood, FL23:14.3 289108  409 Colavita Racing Inc.
5 Matthew Staras   Gainesville, FL24:10.0 191592  415 Unattached
6 Todd McGowan   Gainesville, FL24:51.1 64483  418 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fredd matute   Fort Lauderdale, FL21:34.7 305523  325 Team Paisa
2 Garett Johnson   Rosemount, MN22:01.8 286902  505 Unattached
3 Jeff Black   Riverview, FL22:34.5 299898  117 Powerhouse Cycling
4 Adam Goldstein   Sanford, FL22:54.1 205790  508 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n
5 glenn Harsin   Ridge Manor, FL22:55.0 259608  504 Florida Velo
6 taylor norton   Brandon, FL23:16.2 268696  515 66Fixed
8 Zach Mori   24:06.8  503 Team Florida
9 Jeffrey Parr   25:09.3  502 Team Florida
10 David Mikolaitis   Gainesville, FL25:22.4 289327  507 352 Racing P/b Bikes And More
11 Jeff Tibbetts   Gainesville, FL26:15.2 300721  500 Unattached
12 Michael Myers   Middleburg, FL26:15.7 222784  509 Fca Endurance
13 Unknown Brew   30:30.6  512 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL20:26.2 31413  119 Velobrew Cycling Club
3 Scott Atkins   Lutz, FL20:42.3 135438  136 Gearlink Racing Inc.
4 Adam Baskin   Clermont, FL21:02.8 88669  122 Ball Watch Cycling Team
5 David Alexandrou   Lutz, FL21:04.7 122403  123 EMBE Associates
6 Jason Bergwall   Lakeland, FL21:20.8 42331  141 Ball Watch Cycling Team
7 Roy Foley   Lithia, FL21:31.2 280524  337 Team AJ's / Nutrishop
8 Carlos Soler   Longwood, FL21:44.3 104661  106 DWC Racing
9 Vance James   Lakeland, FL22:12.7 47935  120 Ball Watch Cycling Team
10 Carlos Smith   Alachua, FL22:19.7 258245  126 Cycle Logic
11 Chris Bishop   Lakeland, FL22:44.7 144608  124 Ball Watch Cycling Team
12 George Woodruff (1 - Cat3)   Gainesville, FL22:51.2 107876  143 352 Racing P/b Bikes And More
13 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL24:04.1 52228  121 Gearlink Racing Inc.
14 Doug Zerbarini (1 - Cat4)   Golden, CO25:44.8 88918  130 Gearlink Racing Inc.

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL20:19.9 71611  203 ZMotion Racing Team
2 Michael Adams   Tampa, FL20:34.2 231630  218 Cross Creek Cycling Club-c4
3 Thomas Schneider   Jacksonville, FL20:39.0 152459  242 Florida Velo
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL20:50.5 207006  206 ZMotion Racing Team
5 James Wright   Orange Park, FL20:52.4 68129  236 Jacksonville Racing Club
6 Alan Badia   Tampa, FL20:56.3 218267  265 Florida Velo
7 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL20:57.9 246899  204 ZMotion Racing Team
8 James Kane   Clearwater, FL20:59.8 271987  220 Florida Velo
9 Jeffery Carson   Jacksonville, FL21:14.4 195799  153 Unattached
10 Robert Black   York, SC21:14.9 70439  238 Suburban Health Sports
11 Andrea Tosolini   Gainesville, FL21:17.2 226652  354 352 Racing P/b Bikes And More
12 John Salsbury   Jacksonville, FL21:18.5 69352  237 Jacksonville Racing Club
13 Israel Vera   Miami, FL21:32.0 242172  270 Team Paisa
14 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL21:34.7 59026  205 ZMotion Racing Team
15 John Faulk   Gainesville, FL21:45.8 115188  256 Neptune Cyclery
16 Carl Westergren   Jacksonville, FL21:53.4 37816  217 Velobrew Cycling Club
17 Darryl Tompkins   Alachua, FL22:04.1 35730  235 Cycle Logic
18 Martin Bates   Odessa, FL22:26.9 2867  234 EMBE Associates
19 John Gibson   Fleming Island, FL23:05.9 249400  240 Colavita Racing Inc.
20 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL23:30.2 222215  202 ZMotion Racing Team
21 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL24:00.5 270047  244 Team Paisa
22 James Blaisdell   Land O Lakes, FL24:11.2 94805  260 Gearlink Racing Inc.
23 Unknown Brew   27:25.4  261 Unattached

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lecznar   New Port Richey, FL23:22.9 238352  314 Gearlink Racing Inc.
2 Julius Aulisio   Lakeland, FL23:32.8 187514  300 Treasure Coast Cycling Association
3 Dennis Pevarski   23:41.1  323 Florida Velo
4 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL23:44.5 244641  364 Beaches Velo Sport
5 Jeffery Golden   Kissimmee, FL23:56.7 131332  339 Unattached
6 Joseph Becchetti   Trinity, FL24:42.3 265633  317 Gearlink Racing Inc.
7 Terry Hayes   Jacksonville, FL25:04.8 75771  326 Unattached
8 David Butcher   Lake Mary, FL25:35.8 141566  357 DWC Racing
9 Paul DuPuis   Apopka, FL25:43.8 264065  334 DWC Racing
10 Patrick Cooper   Tallahassee, FL26:52.3 264325  324 Unattached
11 Efrain Lopez   The Villages, FL26:57.5 256276  332 Unattached
12 Unknown Lohmar   27:08.0  349 Unattached
13 Peter Swan   Yorktown, VA27:23.5 51620  325 National Capital Velo Club/spokes Etc.

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL25:04.8 1209  417 Florida Masters Cycling
2 Dean Nicholson   The Villages, FL25:51.5 26069  420 Florida Masters Cycling
3 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL26:14.9 182031  412 DWC Racing
4 Lawrence Miller   Latham, NY26:38.6 52637  435 Capital Bicycle Racing Club
5 Larry Reade   Buffalo, NY29:10.4 45834  422 Buffalo Bicycling Club Inc.

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Fulton   Jacksonville, FL23:56.7 182266  132 Velobrew Cycling Club
2 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL24:00.5 270047  244 Team Paisa
3 Kamil Stuchlik   29:28.4  140 Unattached

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Brown   Covington, TN25:19.5 255591  241 Tristar Cycling Team
2 Justin Pfaff   Alachua, FL25:55.1 237816  263 Cycle Logic
3 Henry Ephrem   Jacksonville, FL26:33.4 306444  999 Junior VeloCrew
4 Ciara Hopkins   Clermont, FL27:18.7 257184  201 Orlando Road Club Inc
5 Hayden Blom   Jacksonville, FL29:11.6 304954  299 Velobrew Cycling Club
6 James Mertens   Vero Beach, FL31:08.9 269208  243 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL24:14.5 282133  408 Colavita Racing Inc.
2 Adam Ephrem   Jacksonville, FL27:42.2 306443  99 Junior VeloCrew
3 Brianna Luthman   30:04.0  346 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Spook   Tallahasssee, FL21:13.4 257179  316 Colavita Racing Inc.
2 Steven Rusnak   Seminole, FL22:06.5 230108  401 Best Of The Bay Cyclist
3 Adam Setser   22:16.7  410 Atomic Race Team
4 ruben delcristo   Miami, FL22:30.4 272424  414 Vista Velo Cycling
5 Kevin McGuire   Miami, FL22:45.4 239823  315 ACT
6 john zuluaga   Miami, FL22:56.2 257825  419 Team Paisa
7 Brandon Forman   Lakemary, FL24:58.0 287441  417 Colavita Racing Inc.

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA23:27.5 185441  305 Team Type 1
2 Jacqueline Kurth   Palm City, FL23:29.8 182253  301 Team Kenda
3 Klara Rossouw   Marshall, NC26:16.6 306015  352 Mars Hill College
4 Heather Davis   Fletcher, NC26:30.3 239644  489 Naples Cyclery Gulf Coast Racing
5 Kristin Donahue   Webster, FL26:51.3 256992  308 Team Florida
6 Alexis Dabroski   Gainesville, FL27:01.3 189458  311 Unattached
7 Jacquie Spoon   27:08.6  322 Clemson University
8 Becca Viner   27:14.4  321 Clemson University
9 Patricia Black   Clemson, SC27:52.3 289075  319 Unattached
10 Shannon Edd   28:11.2  414 Unattached
11 Kimberly O'Brien   Rockledge, FL28:38.1 272966  999 Team Florida
12 Caroline Hempel   28:56.9  320 Clemson University
13 Katharine Buckley   Gainesville, FL29:28.2 305947  369 Unattached
14 Autumn Wentworth   Atlanta, GA33:18.2 299306  343 Georgia State University

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL22:05.0 68653  207 ZMotion Racing Team
2 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota23:07.1 184045  246 Unattached
3 Cindy Tompkins   Alachua, FL23:13.9 78515  239 Cycle Logic
4 Jennie Collins   Lake Mary, FL23:55.1 274388  221 Atlantic Shores Velo
5 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL25:32.1 292876  209 ZMotion Racing Team

Women - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia LaRoe   Eustis, FL23:13.9 289705  341 Florida Masters Cycling
2 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL25:45.1 289443  344 352 Racing P/b Bikes And More
3 Michelle Blake   Orlando, FL26:03.6 233167  999 Colavita Racing Inc.
4 Valerie Brannon (1 - Cat4)   Winter Park, FL26:15.5 166843  327 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee