Race Results for
The Great Nocatee Stage Race
Ponte Vedra, FL
(Event Information)
Road Race on 10/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hoch   Coconut Creek, FL01:34:32.125 272990  362 GS Palm Beach
2 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL01:34:57.654 244247  390 Team Linder Capital
3 Tim Molyneaux   Clermont, FL01:34:57.697 53461  380 Atlantic Shores Velo
4 Carlos Soler   Longwood, FL01:34:57.959 104661  349 DWC Racing
5 Vance James   Lakeland, FL01:34:57.973 47935  345 Ball Watch Cycling Team
6 Robert Higdon   Jacksonville, FL01:34:58.293 59682  385 Orlando Velo
7 Robert O'Malley   Clermont, FL01:34:58.422 26458  389 DWC Racing
8 David Reilly   Winter Park, FL01:34:58.587 108570  379 DWC Racing
9 Darren Black   Clermont, FL01:34:58.600 106925  387 DWC Racing
10 Joseph Hamilton   Orlando, FL01:34:58.740 103846  348 DWC Racing
11 Russell Young   Ponte Vedra Beach, FL01:34:58.768 196574  391 Deno's Wonder Wheel Cycling
12 Alex Yarnall   Delray Beach, FL01:34:58.779 268644  360 GS Palm Beach
13 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL01:34:59.007 11814  344 GS Palm Beach
14 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL01:34:59.011 4891  342 Velobrew Cycling Club
15 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL01:34:59.232 279939  364 BSRT
16 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL01:34:59.564 85222  371 ZMotion Racing Team
17 Carlos Smith   Alachua, FL01:35:01.075 258245  386 352 Racing P/b Bikes And More
18 Craig Duxbury   Orlando, FL01:35:04.737 10305  343 DWC Racing
19 Chris Bishop   Lakeland, FL01:35:04.930 144608  351 Ball Watch Cycling Team
20 William Slupski (1 - Cat3)   Jacksonville, FL01:35:09.294 53379  347 Jacksonville Racing Club
21 Kurt Phillips   Lakeland, FL01:35:14.872 49190  361 Ball Watch Cycling Team
22 John Kern   Orlando, FL01:35:32.988 61561  392 DWC Racing

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL01:38:02.888 68129  428 Jacksonville Racing Club
2 Ken Schofield   Juno Beach, FL01:38:03.219 207006  456 ZMotion Racing Team
3 Israel Vera   Miami, FL01:39:58.254 242172  434 Team Paisa
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL01:39:58.975 46930  427 Jacksonville Racing Club
5 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL01:39:59.387 246899  458 ZMotion Racing Team
6 John Faulk   Jacksonville, FL01:39:59.602 115188  462 Jacksonville Racing Club
7 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL01:39:59.829 71611  455 ZMotion Racing Team
8 Tim Powers   Zephyrhills, FL01:40:02.314 228614  432 Citrus Cycling
9 Antonio Ribiero   01:40:05.913  451 Unattached
10 Kevin Braley   Stuart, FL01:40:06.524 4610  425 Treasure Coast Cycling Association
11 Scott Gross   Orange Park, FL01:40:06.856 47481  461 Jacksonville Racing Club
12 Steven Griffith   Boca Raton, FL01:40:07.155 195918  459 ZMotion Racing Team
13 Alfonso Castellanos (1 - Cat4)   Bocaraton, FL01:40:11.675 306474  453 ZMotion Racing Team
14 Lambert Vaes   Gainesville, FL01:40:12.342 265222  452 Unattached
15 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL01:40:26.357 59026  454 ZMotion Racing Team
16 Pat Rugg   01:40:27.734  736 Unattached
17 Thomas Walt (1 - Cat5)   Jacksonville Beach, FL01:40:28.841 195912  430 Jacksonville Racing Club
18 Peter Cheng   Jacksonville, FL01:26:14.024 223088  463 Unattached
19 John Gibson   Fleming Island, FL01:26:14.466 249400  435 Colavita Racing Inc.
20 Linda Lynch   Jacksonville, FL01:26:14.501 300585  445 Velobrew Cycling Club
21 Mark McBroom   Gainesville, FL00:29:35.508 46806  426 360 Cycleworks, Inc

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL01:30:41.582 244641  596 Team Linder Capital
2 David Butcher   Lake Mary, FL01:31:17.005 141566  589 DWC Racing
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL01:31:18.391 187514  590 Treasure Coast Cycling Association
4 edward zeilman   St. Augustine, FL01:31:18.446 272903  597 Team Linder Capital
5 Manuel Aguilera   Wellington, FL01:31:18.632 61905  587 Relentless Bicycles
6 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL01:31:18.797 105245  594 DWC Racing
7 Jeffery Golden   Kissimmee, FL01:31:19.060 131332  595 Jacksonville Racing Club
8 Fred Norman   Jacksonville, FL01:31:21.232 119639  599 Jacksonville Racing Club
9 Patrick Cooper   Tallahassee, FL01:31:24.820 264325  593 Unattached

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willaim hutchinson   01:31:19.953  657 Unattached
2 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL01:46:50.326 182031  645 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   01:27:13.627  744 Unattached
2 David Thorpe   01:27:13.648  743 Unattached
3 Dante Weston   Jupiter, FL01:27:13.969 272332  716 Unattached
4 Brian Collie   St. Johns, FL01:27:14.204 263976  739 Unattached
5 Daven Farnham   01:27:14.219  733 Unattached
6 Mark Klimowicz   Philadelphia, PA01:27:14.494 310371  725 Unattached
7 Pat Rugg   01:27:14.686  736 Unattached
8 Adam Regar   01:27:14.705  720 Unattached
9 Jared Dewolfe   01:27:14.771  741 Unattached
10 Louis Leclerc   Smyrna, GA01:27:14.937 321974  734 Unattached
11 Jim Leland   01:27:15.202  735 Unattached
12 Buddy Tatum   Jupiter, FL01:27:15.385 318176  728 Unattached
13 Josh Demers   01:27:15.396  732 Unattached
14 Joseph Ayers   01:27:18.099  742 Unattached
15 Jason Dowdy   Wintersprings, FL01:27:18.222 291917  727 Unattached
16 Fred David   01:27:19.249  731 Unattached
17 Daniel Kowal   01:27:19.832  747 Unattached
18 Jeff Dicken   Altamonte Springs, FL01:29:51.307 301730  723 Unattached
19 Michael Roberson   01:29:51.319  722 Unattached
20 Scott Boyles   01:30:47.611  730 Unattached
21 Kevin Seelig   01:30:57.186  729 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL01:35:43.656 311519  472 Orlando Road Club Inc
2 Jeremy Hauff   Clermont, FL01:37:50.006 316662  467 MyVeloRide.Com
3 Andrew Renne   Fort Lauderdale, FL01:37:53.222 272615  469 Cool Beans Racing
4 Matt Techler   San Francisco, CA01:37:53.731 305572  460 University Of South Florida
5 Shawn McCole   Lakeland, FL01:37:53.840 315634  457 Team AJ's / Nutrishop
6 Robert Stewart   Jacksonville, FL01:37:53.980 120593  468 Velobrew Cycling Club
7 Julio Prida   Tampa, FL01:37:54.075 307837  471 Unattached
8 Chris McGrath   Jacksonville, FL01:37:54.192 304873  474 Unattached
9 Kendall Frederick   Orange Park, FL01:37:54.253 247340  470 Velobrew Cycling Club
10 Michael Vasco   Apollo Beach, FL01:37:54.700 284757  438 Gwinnett Touring Club (gtc)
11 Trevor Marshall   Tallahassee, FL01:37:54.769 305082  447 Unattached
12 Rolando Hernandez   Tampa, FL01:37:54.776 286862  442 Powerhouse Cycling
13 Tyler Jandreau   01:37:54.878  437 Space Coast Velo Sport
14 Hugo Casanas   Tampa, FL01:37:54.953 306446  446 Powerhouse Cycling
15 Garett Johnson   Rosemount, MN01:37:55.051 286902  439 Unattached
16 mark Mondello   St Augustine, FL01:37:55.570 202257  473 Gruppo Strada
17 Michael Russell   01:37:55.634  448 Unattached
18 David Jordan   Jacksonville, FL01:37:57.461 259093  393 Jacksonville Racing Club
19 David Kramer   Gainesville, FL01:37:57.593 283966  466 Orlando Road Club Inc
20 David Smith   Jacksonville, FL01:37:59.253 275883  436 Velobrew Cycling Club
21 Glenn Jorgensen   Jacksonville, FL01:38:01.720 240238  464 Velobrew Cycling Club
22 Adam Skindel   Valrico, FL01:38:05.737 299567  443 Unattached
23 Bruno Moreira   Riverview, FL01:38:08.262 292511  450 Team AJ's / Nutrishop
24 Jeff Black   Riverview, FL01:10:44.525 299898  444 Powerhouse Cycling
25 Patrick Robertson   Bonaire, GA00:57:53.597 287651  440 Georgia Southern University

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Keenan   Orange Park, FL01:39:53.569 261241  375 Velobrew Cycling Club
3 Taylor Warren   Loveland, CO01:39:53.711 287780  367 Colavita Racing Inc.
4 Ledy Alonso   Opa Locka, FL01:39:53.857 288822  366 Team Performance Fitness-delray Center
5 james stahlschmidt   Tampa, FL01:39:53.930 258140  355 EMBE Associates
6 Douglas Pitts   Inverness, FL01:39:53.987 105325  350 Citrus Cycling
7 John Manwaring   Oviedo, FL01:39:54.036 261036  357 Team AJ's / Nutrishop
8 Dan Valdes   Plantation, FL01:39:54.069 202522  373 Cool Beans Racing
9 Matt McCourtney   Woodacre, CA01:39:54.177 291417  368 Alfa 8 Racing
10 John Forgatch   Juno Beach, FL01:39:54.240 64571  365 Liberty Cycle
11 Sam Curlee   San Diego, CA01:39:54.302 258322  356 Us Naval Academy
12 Bradley Gordon   Longwood, FL01:39:54.334 280638  376 Colavita Racing Inc.
13 Jonathan Bowerman   Tampa, FL01:39:54.401 304654  378 Unattached
14 Dean Warren   Loveland, CO01:39:54.517 134506  369 Colavita Racing Inc.
15 Roy Foley   Lithia, FL01:39:54.820 280524  363 Team AJ's / Nutrishop
16 David Monismith   Gainesville, FL01:39:55.535 257920  377 352 Racing P/b Bikes And More
17 Miguel Goodpasture   San Diego, CA01:39:56.864 268044  358 Team AJ's / Nutrishop
18 Joel Llopiz   East Falmouth, MA01:39:58.397 268557  359 Ebp Cycling Team
19 Tim Hayes   Gainesville, FL01:40:01.131 208801  370 Behind-bars/lgr
20 Paul Hardison   Saint Augustine, FL01:40:01.376 212835  352 Colavita Racing Inc.
21 Tracy Mullins   Winter Garden , FL01:40:08.911 247173  354 Armada Racing
22 Keith Richards   Gainesville, FL01:40:08.950 222964  353 352 Racing P/b Bikes And More
23 John-Paul Russo   Oakland, FL01:40:09.036 219827  374 Atlantic Shores Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Miller   Jacksonville, FL01:43:00.798 152659  58 Velobrew Cycling Club
2 Shawn Gravois   Sarasota, FL01:43:01.569 230009  73 Florida Velo
3 Curtis Long   Atlantic Beach, FL01:43:13.763 108976  56 Team Linder Capital
4 Benjamin Renkema   Greenville, SC01:43:13.815 193086  59 Globalbike Racing
5 Jimmy Page   Crystal River, FL01:43:13.917 258254  74 University Of South Florida
6 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL01:43:14.236 59556  72 Z Bikes / VistaVelo.Com
7 Grant Potter   Parkland, FL01:43:14.312 73508  69 ZMotion Racing Team
8 Shane Braley   Stuart, FL01:43:14.426 139426  68 Team Wheel & Sprocket
9 Winston David   Greenville, SC01:43:14.567 194743  63 Orlando Road Club Inc
10 coulton hartrich   Juno Beach, FL01:43:14.775 286536  66 Jupiter Velo
11 Pedro Medina   Orlando, FL01:43:14.788 177274  383 Atlantic Shores Velo
12 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL01:43:14.832 301586  64 Space Coast Velo Sport
13 James Schurman   Deerfield Beach, FL01:43:15.129 284479  65 Bike America Racing Team
14 Cory Scott   Richmond, VA01:43:15.217 253558  62 College Of William And Mary
15 Efren Ortega Rivera   01:43:15.390  67 Atlantic Shores Velo
16 Eric Stubbs   Gainesville, FL01:43:16.329 255870  78 352 Racing P/b Bikes And More
17 Craig Creeden   Longwood, FL01:43:16.521 211913  61 Atlantic Shores Velo
18 Nate Adler   North Palm Beach, FL01:43:18.433 203360  60 Florida United Bike Shops
19 Miguel Luis   Hialeah, FL01:43:19.898 138708  57 Team Performance Fitness-delray Center
20 Juan Carlos Valera   Deland, FL01:43:20.075 212434  381 Atlantic Shores Velo
21 Yip Tsang   Davie, FL01:43:20.869 204595  71 ZMotion Racing Team
22 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL01:43:30.138 159220  79 Team Linder Capital
23 Joshua Drew   Orlando, FL01:43:30.416 10026  77 Atlantic Shores Velo
24 Victor Rodriguez   Tampa, FL01:43:33.161 175371  75 P/c Miller
25 Todd Hull   Jacksonville, FL01:53:32.342 82561  55 Velobrew Cycling Club
26 David Munoz   Orlando, FL01:30:52.511 241035  381 Atlantic Shores Velo
27 Ryan Saylor   Gainesville, FL01:34:10.295 31413  54 Velobrew Cycling Club
28 Daniel Chavez   Spring Hill, FL00:26:40.163 185066  76 P/c Miller

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abel Quintana   Miami, FL00:32:48.758 312152  726 Team Paisa
2 Nicholas Collins   Canton, GA00:32:49.190 288702  717 Lake County Pal
3 Michael Hernandez   Clermont, FL00:32:49.260 296605  718 Lake County Pal
4 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL00:32:49.572 308839  740 Treasure Coast Cycling Association
5 Justin Pfaff   Alachua, FL00:32:50.429 237816  713 Cycle Logic
6 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:32:54.095 306444  721 Junior VeloCrew
7 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:32:54.947 304954  724 Velobrew Cycling Club
8 Brandon Zike   00:39:27.539  737 Unattached

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Seppy   01:35:02.436  746 Unattached
2 Brandon Forman   Lakemary, FL01:45:30.478 287441  738 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL01:34:58.517 68653  138 ZMotion Racing Team
2 Christy Keely   Holland Mi01:34:58.833 267467  133 Team Kenda
3 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL01:34:59.308 296276  136 Velobrew Cycling Club
4 Cathy Cote   Winter Springs, FL01:34:59.516 302518  137 Atlantic Shores Velo
5 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL01:34:59.641 175344  134 Jacksonville Racing Club

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Hensley   Wintersprings, FL01:31:18.554 287529  135 DWC Racing
2 Kirsten Fee   Austin, TX01:31:18.650 185982  141 Pfeiffer University
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL01:31:18.997 290669  263 Colavita Racing Inc.
4 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL01:31:19.155 302446  266 Team AJ's / Nutrishop
5 Autumn Holt   Clermont, FL01:31:22.086 308099  264 Team 53x11 Coffee
6 Susan Briers   00:47:20.441  265 Unattached

Mixed - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:33:06.376 296888  649 Velobrew Cycling Club
2 Austin Wright   Stuart, FL00:39:16.260 321612  650 Treasure Coast Cycling Association
3 Charlie Wright   Stuart, FL00:39:17.236 321610  653 Treasure Coast Cycling Association
4 Camden Vodicka   Chula Vista00:41:12.243 418889  656 Open Road Bike Shop
5 Mackenzie Collins   00:41:12.449  651 Lake County Pal
6 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:41:22.488 303478  745 Orlando Road Club Inc
7 Ian Mignone   00:42:45.875  654 Unattached

Mixed - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader   Orange Park, FL01:35:03.386 289218  647 Jacksonville Racing Club
2 Adam Ephrem   Jacksonville, FL01:45:27.401 306443  652 Junior VeloCrew
3 Robert Zike   01:45:27.814  655 Unattached
4 Michael Neslon   Clermont, FL01:35:10.191 306147  648 Lake County Pal
5 briana luthman   Cocoa, FL01:43:00.432 282753  646 Colavita Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFShimanoBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee